Jump to content



Q9550 Overclocking Thread


Nephiλiμ

Recommended Posts

  • Replies 829
  • Created
  • Last Reply

76496690.png

Uploaded with ImageShack.us

Πόση ώρα πρέπει να τρέξει το prime95 χωρίς πρόβλημα για να βεβαιωθώ οτι είναι stable?

edit: Τρέχει εδώ και καμιά ώρα το p95 και 2 απο τους πυρήνες έχουνε μέινει πίσω στουσ υπολογισμούς...βάζω vcore? Και αν ναι, πόσο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

Γεια σας και μπραβο σας για την καλη δουλεια που κανετε και συγχαρητηρια!

εχω το παρακατω συστημα.

MOBO: Asus P5E64WS EVOLUTION (Bios 0701)

CPU: Q9550 Ε0

RAM: 2X2GB CORSAIR XMS3-1600 (CM3X2G1600C9DHX) 9-9-9-24 1.80V Ver1.2

GRAPHICS: ATI 4870 HTD512

HDD: 2X150GB VELOCIRAPTOR RAID0

POWER SUPPLY: THERMALTAKE 750W TOUGHPOWER

Θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε ποια settings και τι ρευματα να βαλω για να ανεβασω την cpu τουλαχιστον 3.8GHZ.

αν υπαρχει καποιος οδηγος θα με βοηθουσε πολυ ή εστω καποιο ετοιμο bios setup.

σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα! ειχα και το 0802 και πηγα στο προηγουμενο αλλα με τιποτα δεν παω στα 3.8 σταθερα. υπαρχει καποιο αλλο bios περα του 0802?

Είσαι σίγουρος ότι είναι θέμα BIOS το προβλημά σου και αν ναι πως το συμπέρανες;

Έχεις ψάξει για "έτοιμα" settings;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το 0802 τροποποιημένο για περισσότερη σταθερότητα. Εγώ με λίγο ρεύμα τον πήγα άνετα στα 3.8+.

Αν το θες είναι αυτό που σου δίνω παρακάτω, λειτουργεί άψογα μιας και το έχω αρκετό καιρό πάνω στην μητρική μου.

Hotfile.com: One click file hosting: Asus P5E64-WS EVOLUTION_0802_Asus21_SSv3.rar

Πάντως αν διαβάσεις το thread θα βρεις πολλά πράγματα !!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το 0802 τροποποιημένο για περισσότερη σταθερότητα. Εγώ με λίγο ρεύμα τον πήγα άνετα στα 3.8+.

Αν το θες είναι αυτό που σου δίνω παρακάτω, λειτουργεί άψογα μιας και το έχω αρκετό καιρό πάνω στην μητρική μου.

Hotfile.com: One click file hosting: Asus P5E64-WS EVOLUTION_0802_Asus21_SSv3.rar

Πάντως αν διαβάσεις το thread θα βρεις πολλά πράγματα !!

δεν ξερω αν ειναι θεμα bios απλα λεω. το 0802 επισημο απο asus το ειχα μεχρι και πριν 5 μερες και ειπα να δοκιμασω και το 0701. εχω δοκιμασει καποια ετοιμα setup αλλα τιποτα. τωρα ειμαι 3.2 σταθερα με πειραγμενα μονο fsb 8x400 ολα τα ρευματα ειναι στο auto, αν εχεις να μου προτεινεις καποιο σεταπ θα με εσωνες.

σευχαριστω για τισ απαντησεις. ειχα ξαναγραψει στη σελ 26 του παροντος θεματος και μου ειπαν για ετοιμα σεταπ, βρηκα μερικα αλλα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ με αυτές είμαι σταθερός στα 3.8+ !!:)

λοιπον μετα τις 11 που θα σχολασω απο δουλεια θα δοκιμασω το σεταπ σου και θα σου πω. τι λες να βαλω το bios που προτεινεις ή να δοκιμασω οπως ειμαι με το 0701? το κατεβασα το δικο σου, γινεται απο dos ή με usb απο την αρχη με boot? και κατι ακομα οι μνημες σου ειναι 1600αρες?

πραγματικα εισαι ο μονος που με κατατοπιζεις!

Link to comment
Share on other sites

Από το φλασάκι με το μενού που έχει η μητρική σου.

Οι μνήμες μου είναι ακριβώς αυτές που έχεις με την διαφορά ότι εμένα είναι μονάδες του 1GB, ναι είναι 1600αρες.

Βάλε αυτό μιας και είναι πιο καινούργιο !!

Link to comment
Share on other sites

Από το φλασάκι με το μενού που έχει η μητρική σου.

Οι μνήμες μου είναι ακριβώς αυτές που έχεις με την διαφορά ότι εμένα είναι μονάδες του 1GB, ναι είναι 1600αρες.

Βάλε αυτό μιας και είναι πιο καινούργιο !!

οκ δοκιμαζω μετα και σου λεω

να σαι καλα σευχαριστω πολυ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως φιλε MOS τα εκανα ολα και το bios και το setup που μου εδωσες και καταφερε να μπει μεχρι 3,6 450χ8 και οι μνημες μεχρι 1081 mhz και δεν ξερω ακομα αν θα ειμαι σταθερος και default θερμοκρασια της cpu με everest ειμαι 40-41 βαθμους. παραπανω δεν μπαινει με τιποτα. απ οτι καταλαβα οσο ανεβαζουμε το fsb τοσο ανεβαινουν και οι μνημες. 1601mhz δουλευουν μονο αν ειμαι μεχρι 3,2 400χ8 δηλαδη. απο κει και περα για καθε fsb που ανεβαζω πρεπει να κατεβαζω και τις μνημες το λιγοτερο μεχρι 1066mhz. το επομενο σκαλι ειναι αυτο που ειμαι τωρα 450χ8 με 1081mhz μνημες. παραπανω με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.