Jump to content



Q9550 Overclocking Thread


Nephiλiμ

Recommended Posts

ξεκινησα απο την αρχη ...

εβαλα 333 στο στραπ

οι μνημες τωρα ειναι στο 1413 και ο επεξεργαστης στα 353 fsb

υπαρχει προβλημα..το memtest μου βγαζει πολλα eror.

ανεβασα τα volt στις μνημες μεχρι και 1.76(απο 1.65) αλλα δεν εγινε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 829
  • Created
  • Last Reply
δεν μπορω να βγαλω ακρη ....

οτι και να κανω βγαζει eror το memtest:confused:

ξερει κανεις τι πρεπει να κανω?

αν δεν περνανε μεμτεστ σαν 1600αρες η και πιο κατω με 9αρια [μαμα δηλαδη] και 1.65v ετοιμασε την αποδειξη αγορας

Link to comment
Share on other sites

με μνημες στα 1419 και επεξεργαστη στα 353 το pc περασε 2 τεστ των 20 λεπτων με το linx

αλλα απο το memtest δεν περναει ......βγαζει 4 eror...

τι σκεφτεσαι ???

edit...κατεβασα τα volt σε 1.64 και τωρα εχει ενα μονο eror

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια καλημερα, εχω το μηχανημα της υπογραφης, ξερω οτι το cpu ειναι αρκετα καλο κ αυτη τη στιγμη με μαμα ρυθμισεις και μεγαλη ψυκτρα της zalman σε παιχνιδια δε παιρναει ουτε τους 40 βαθμους. ξερει καποιος να μου πει ενα σθνολο ρυθμισεων να τον παω safe σε 3,2 - 3,3 ghz γιατι θελω να κανω κατι render :p:P:P

Link to comment
Share on other sites

τα χοντρα τα κανω κ εγω με imac στο γραφειο :p

πιο πολυ να δω πρακτικα τι αποτελεσμα δινει θελω δεν τρελαινομαι κιολας,

παιζουν πολλα πραγματα ρολο στο γα*ω render κ ειμαι σε πειραματικο σταδιο οσον αφορα windows-render να δω μιπωσ το κανω λιγο ανθρωπινο..

Link to comment
Share on other sites

είναι μηδαμινή η διαφορά.. και σε βίντεο και σε ήχο.. (τεσταρισμένο σε αρκέτα προγράμματα)

νομίζω το σπρώξιμο που θες, θα στο δώσει ένας ssd - γενικά σε εργασίες τέτοιου είδους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγόρασα πρόσφατα απο το stock house του e-shop μια Asrock P45X3-deluxe (2000fsb)και επιτέλους αναβαθμίστηκα σε DDR3 και ο q9550 απογειώθηκε . 2 χρόνια τώρα πολεμούσα με την ASUS P5NTDeluxe και ddr2 geil να ανέβω πάνω απο 3.6 αλλα μάταια . με την asrock και με gskill έπιασα τα 4ghz για πλάκα και θερμοκρασίες χώμα . Κράταει ακόμα ο γερόλυκος .Αντε να δούμε πότε θα βγεί εκτός συναγωνισμού και πάμε σε sandy .

Untitled-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα απο το stock house του e-shop μια Asrock P45X3-deluxe (2000fsb)και επιτέλους αναβαθμίστηκα σε DDR3 και ο q9550 απογειώθηκε . 2 χρόνια τώρα πολεμούσα με την ASUS P5NTDeluxe και ddr2 geil να ανέβω πάνω απο 3.6 αλλα μάταια . με την asrock και με gskill έπιασα τα 4ghz για πλάκα και θερμοκρασίες χώμα . Κράταει ακόμα ο γερόλυκος .Αντε να δούμε πότε θα βγεί εκτός συναγωνισμού και πάμε σε sandy .

Untitled-1.jpg

φιλε οντως η σειρα 650ι,680ι και 780ι ειναι πολυ κουραστικες στο κλοκαρισμα....Ποσο σου πηγε αν επιτρεπεται η asrock?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα για τους πιό ψαγμένους . Εχω καταφέρει να βρώ 2 stable setup για τα 4000 MHZ .

1) Η πρώτη είναι:

8.5 multiplier

472 bus speed που ανεβάζει το fsb στα 1890 και οι ddr3 χρονίζουν στα 1264 .

core volt απο 1.296 - 1.32 .

PLL: 1,50v

VTT: 1,31

Temps idle:29 - full load :49

2nd-1.jpg

2) Η δεύτερη είναι :

8 multiplier ,

500 bus speed που ανεβάζει το fsb στα 2000 και οι ddr3 χρονίζουν στα 1333 ,

core volt :1.296 - 1,35 .

PLL:1,70

VTT:1,41

Temps idle :33 - full load : 55

1st-2.jpg

Η motherboard υποστηρίζει μεχρι 2000fsb και οι μνήμες μέχρι 1600 .

Ποιο απο τα 2 προφίλ θεωρείται πιο ξεκούραστο για τον επεξεργαστή ; η να το θέσω αλλιώς . Multiplier 8.5 ή 8 ; πειράζει που κατέβασα το multiplier και ανέβασα fsb ; Παρατήρησα οτι στο δεύτερο κερδίζω ένα ελάχιστο στα benchmark απο τις μνήμες ,αλλα έχω λίγο παραπάνω ζέστη και παραπάνω volt . Θα παίξω αλλο λίγο με το PLL στο δεύτερο setup ,να δώ πόσο μπορώ να το κατεβάσω . Νομίζω οτι αυτο μου ανεβάζει τα temps . Οποια γνώμη δεκτή !

Link to comment
Share on other sites

γενικα και τα 2 setup ειναι το ιδιο! με το 2ο εισαι ενα τσακ σε επιδοσεις! οχι κατι το τρελο! με το 1ο απλα εχεις λιγο χαμηλοτερα volt και αρα μικτοτερη καταναλωση και θερμοτητα! αν σε ικανοποιει το 1ο κρατα αυτο! ποιες μνημες εχεις ακριβως? συνηθως ολες οι 1333 παιζουν ανετα 1600 με 9-9-9-24 με 1.65! αρκει βεβαια και το μεγιστο default ρευμα τους να ειναι απο 1.65 και κατω!

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες είναι ενα πικρό θέμα . Gskill 1600 9-9-9-24 στα 1.5v έχω αλλα δεν λένε να παίξουν στα 1600 με τίποτα . Ενώ υποστηρίζει η mobo 1600 ddr3 , δεν μπουταρει με τίποτα . Με κλασσικό profile 400x8,5 για 1600 fsb 1:1 και δεν ανοίγει . Κάποια ασυμβατότητα παίζει. Δεν πειράζει . Και τα 1333 καλα είναι .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

στήνω σύστημα για ένα φιλαράκι από μεταχειρισμένα parts...έχoume ήδη αγοράσει τα πάντα και μένει η μητρική...

υπάρχουν 2 επιλογές στα ίδια λεφτά (ντάξει 5E πιο φτηνή η p5k)...μια άσους p5k και μια άσους p5q se plus!

Επεξεργαστής ο q9550!

ποια να πάρουμε για καλύτερα "κλοκια"...ένα 3.6-4.0ghz θέλουμε ανάλογος temps και vcore :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιά καλησπέρα,

κατέβασα πρόσφατα το CPU-Z και παρατήρησα ότι ο Q9550 είναι χρονισμένος πολύ χαμηλά.

δεν έχω μεγάλη εμπειρία από overclocking, αλλά θα ήθελα κάποια γρήγορη συμβουλή για να το διορθώσω.

system:

4xRAM (σύνολο 6Gb) DDR2-800Mhz

mobo: Asus P5N-D με FSB 1333Mhz

GPU: Asus-Nvidia GTX285

ps, δεν με ενδιαφέρουν benchmark ή high-end καταστάσεις, θέλω να παίζω κανένα παιχνίδι χωρίς το CPU na "κοιμάται" στα 2Ghz

post-22799-1416075777,1472_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.