Jump to content



Q9550 Overclocking Thread


Nephiλiμ

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω πρόβλημα............

εδώ και πολύ καιρό προσπαθώ να κάνω o/c αλλά πάντα τρώω restarts (ούτε καν BSOD .... στεγνό restart) To θέμα είναι ότι κατάφερα να το βάλω σταθερά prime95 για σχεδόν 24 ώρες!!!!!!!! αλλά με το που πήγα να φορτώσω ένα game .... ΤΣΟΥΠ! random restart

Αυτό που παρατήρησα σήμερα είναι πως έχοντας o/c το μηχάνημα και τρέχοντας ένα bench (Passmark Performance Test 64bit) έτρωγε ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ restart στο bench (2-D Graphics Fonts and Text) :shout::shout::shout::shout:

Τι γίνεται εδώ πέρα???? Υπάρχει περίπτωση το o/c μου να μην είναι stable λόγω κάρτας γραφικών?????????

Αναλυτικά το σύστημά μου:

intel q9550 C1 @ 3,4 Ghz

Kingston ram 1600 2x4GB DDR3

Asus P5E3 Premium WiFi

Sapphire 4870 1GB

Τα o/c settings μου (τα πιο βασικά τουλάχιστον) :

FSB: 400

FSB Strap: 333

PCIE Frequency: 100

Multiplier: 8.5

Command Rate: 2N

Memory Speed: 1601

Memory Timings: 9-9-9-27

Cpu Vcore: 1.28125

Vtt: 1.24

Cpu pll: 1.56

Dram Voltage: 1.66

NB Voltage: 1.45

SB Voltage: 1.2

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 829
  • Created
  • Last Reply

Cpu Vcore: 1.28125

Vtt: 1.24

Cpu pll: 1.56

Dram Voltage: 1.66

NB Voltage: 1.45

SB Voltage: 1.2

τα ρεύματα θα μπορούσαν να είναι και λίγο πιο χαμηλά, εγώ με τα εξής δουλεύω τον q9550(E0) @3.4Ghz, stable 24/7 χωρίς υποψία BSOD:

CPU Vcore: 1.20000-1.22500

CPU pll: 1.50

όλα τα άλλα: AUTO

τα 3.4 είναι παιχνιδάκι, κανονικά και με τα πάντα στο Auto έπρεπε να σου τρέχουν.

δοκίμασε memtest μήπως φταίνε οι RAM, αντί να το "λιώνεις" στο prime!

1. χωρίς OC δουλεύουν όλα απροβλημάτιστα?

2. την GPU δεν την έχεις υπερχρονίσει, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις o.c. εκανε το ιδιο πραγμα σημερα (δε το χει ξανακανει) .... αλλα ετυχε 1 φορα τωρα φαινεται ενταξει...

οι μνημες περασαν 12ωρο memtest86 χωρις προβλημα

η καρτα γραφικων ειναι απειραχτη

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νομίζω το σταθεροποίησα... ανέβασα το cpu vcore στο 1.33125v και έβαλα όλα τα υπόλοιπα στο auto

1) Δεν είναι πολύ το ρεύμα για 3.4Ghz?

2) Οι θερμοκρασίες είναι μέσο όρο 72 βαθμούς ... θα πρεπε να ανησυχώ?

Link to comment
Share on other sites

1. Άμα το σταθεροποίησες εσύ, εμένα δεν μου πέφτει λόγος για το (υψηλό;) ρεύμα. Aν δεν κάνω λάθος η "ζεστή" έκδοση C1 θέλει ίσως λιιιγο περισσότερο ρεύμα από τον δικό μου Ε0. Το πρόβλημά σου όμως είναι..

2. ...οι θερμοκρασίες! 72C είναι παααρα πολύ!

Στο δικό μου σύστημα τουλάχιστον, οτιδήποτε >66 είναι unstable και μου χαρίζει μόνο μπλε οθόνες.

Στα 3,4Ghz και με μια αξιοπρεπή (αερο)ψυκτρα έχω 33-40 idle και max 62 μετά από πολύωρο stress.

Όταν λες μέσο όρο δηλαδή πάει και παραπάνω απο 72?

Και ζει ακόμα? :Ο :p

Νομίζω οι θερμοκρασίες ήταν απ την αρχή το πρόβλημα, και τώρα το καλοκαίρι σε ταλαιπώρησαν ακόμα περισσότερο.

Αν έχεις stοck ψήκτρα καλό θα ήταν να την αλλάξεις, 4πύρινος είναι αυτός, ζεσταίνεται..

Αν έχεις καλή ψήκτρα δοκίμασε να ξαναβάλεις την θερμοαγώγιμη πάστα.

Ο q9550 είναι τρομερός επεξεργαστής και "κρατάει" ακόμα.

Μην τον κάψεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε μου..είχα τον επεξεργαστή μέχρι πρότινος (σκυλί) και όι θερμοκρασίες που έιχα ήταν αυτές που σου είπε ο φίλος πιο πάνω.33-38 idle και όχι πάνω από 60 σε load αλλά με intelburningtest και τέτοια.Σε prime και σε παιχνίδια ούτε 56 δεν έφτανε.Με ψύκτρα xigmatek aegir.Αυτά από μένα, όντως δηλ οι θερμκρασίες σου δεν είναι φυσιολογικές εκτός κι αν έχεις μαμίσια ψύκτρα οπότε πρέπει να πάρεις μια άλλη.Εγώ τον είχα μόνιμα στα 3.4 με 1.25v , ξέχασα να το αναφέρω

Link to comment
Share on other sites

Η ψυκτρα μου ειναι η coolermaster tx-3 και το overclock που εκανα ειναι σχετικα μικρο.

Και παλι λεω δεν ειναι οι θερμοκρασιες το προβλημα, αν ηταν με το που πατουσε τα 70 θα εσβηνε ενω σας λεω οτι στο prime95 εβγαλε 24ωρο με τετοιες συνθηκες

Φοβαμαι μην θελει πειραγμα skews και ιστοριες ... εκει την πατησα ... γιατι πολλοι λενε οτι με 4GB+ RAM ειναι ζορικα (εγω εχω 8 .. )

Link to comment
Share on other sites

Η ψυκτρα μου ειναι η coolermaster tx-3 και το overclock που εκανα ειναι σχετικα μικρο.

Και παλι λεω δεν ειναι οι θερμοκρασιες το προβλημα, αν ηταν με το που πατουσε τα 70 θα εσβηνε ενω σας λεω οτι στο prime95 εβγαλε 24ωρο με τετοιες συνθηκες

Φοβαμαι μην θελει πειραγμα skews και ιστοριες ... εκει την πατησα ... γιατι πολλοι λενε οτι με 4GB+ RAM ειναι ζορικα (εγω εχω 8 .. )

Λέμα απλά ότι και οι θερμοκρασίες να μην είναι το πρόβλημά σου, παραμένουν πρόβλημα από μόνες τους!70 άρια και 80άρια είναι πάρα πολύ και κάτι δε πάει καλά με τα ρεύματα? το airflow? την ψύκτρα? την πάστα? ....μειώνεις τη διάρκεια ζωής του επεξεργαστή εκτός κι αν δε σε ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ το ξερω αλλα γενικως τοσο δειχνει οριο η intel (71.4 για την ακριβεια) και φυσικα δε προκειται απο normal χρηση να πιασει τοσα

Εν τω μεταξυ οι θερμοκρασιες αυτες ειναι με ρευμα 1.33v (περασε το bench που κολλουσε και σκαλωσε σε game πριν αρχισω να παιζω καν....)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Q9550 (E0)

Asrock P45XE

Kingston 8GB 800MHz (4x2GB)

οδηγιες για overclocking μιας και ειμαι αρχαριος; τον εχω παει μεχρι 3.4 (8.5x400) και θελω κι αλλο. αλλα ο,τι κανω απο εκει και πανω, μου ανεβαζει και τις μνημες και πεταει μπλε οθονες. τωρα τον εχω γυρισει στις αρχικες ρυθμισεις.

:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι φταίει η RAM για >3.4Ghz αφού είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα..

Δυστυχώς όμως δεν νομίζω πως υπάρχει τρόπος να υπερχρονίσεις τον επεξεργαστή από κει και πέρα χωρίς να υπερχρονίσεις και τις RAM.

Και αν οι μνήμες είναι 800αρες από μαμά ενδέχεται να μην μπορούν να υπερχρονιστούν.

Ή να υπερχρονίζονται αλλά όχι τόσο εύκολα:

πειράζεις timings, προσθέτεις ρεύμα (κάπου μεταξύ 1.8~2.1v όχι παραπάνω) και τρέχεις άπειρα memtest μέχρι να βρεις stable

όμως είναι δύσκολο, και επειδή ούτε εγώ το είχα καταφέρει και θεωρούσα ότι έπρεπε ντε και καλά να χτυπήσω τα 4Ghz τελικά αγόρασα καινούριες μνήμες 1066ΜHz

Πράγμα το οποίο δεν στο συνιστώ για τους εξής λόγους:

1. 8GB Kingston (όπως έχεις τώρα) αλλά@1066 αυτή την στιγμή κοστίζουν 200Ε(!) βλέπε ehop

2. ..ή ψάχνεις όλο το ebay και ααααν τις βρεις διαθέσιμες γιατί είναι είδος υπό εξαφάνιση

3. ο επεξεργαστής αυτός δουλεύει μια χαρά στα 3.4 πιο δροσερός, πιο αθόρυβος, πιο οικονομικός, πιο stable

4. οι DDR2 >800Μhz θέλουν πολύ ρεύμα και ψήνονται κυριολεκτικά από τις θερμοκρασίες

5. αν απλά θες το PC για παιχνίδια στα 3.4Ghz δεν θα δεις botleneck εκτός κι αν έχεις από 2GPU και πάνω

Προσωπικά, αφού ικανοποίησα την ματαιοδοξία μου για τα 4Ghz stable, πλέον το χρησιμοποιώ μέρα-νύχτα @3.4 στους 35C με αερόψυκρα.

Συμπέρασμα:

βρες ένα stable ρεύμα ή βάλτα όλα "AUTO" και άστον στα 3.4 που είναι το πιο εύκολο overcloking. Κι αν θες καλύτερo σκορ στο 3D Mark αναβάθμισε κάρτα γραφικών. :)

Link to comment
Share on other sites

Q9550 (E0)

Asrock P45XE

Kingston 8GB 800MHz (4x2GB)

οδηγιες για overclocking μιας και ειμαι αρχαριος; τον εχω παει μεχρι 3.4 (8.5x400) και θελω κι αλλο. αλλα ο,τι κανω απο εκει και πανω, μου ανεβαζει και τις μνημες και πεταει μπλε οθονες. τωρα τον εχω γυρισει στις αρχικες ρυθμισεις.

:thank_you2:

Μπορείς να υποβιβάσεις τις μνήμες !

πρέπει να διαβάσεις για το O.C

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου σύστημα και με τα δικά μου BIOS οποιοδήποτε FSB:DRAM ratio δοκίμασα μου έδινε >800ΜHz για >400Bus. Το 1:1 ήταν το μεγαλύτερο και μετά πήγαινε 5:6 3:4 κτλ..

(4:3 πχ δεν υπήρχε)

για την "Asrock P45XE" δεν ξέρω τι ισχύει.

Αλλά και πάλι έχω την εξής απορία:

Έστω ότι θυσιάζω λίγα Μhz RAM για να κερδίσω CoreSpeed (άντε και ίσως μικρότερα timings)

Τελικά θα δω βελτίωση ή κάποιο "botleneck" από την RAM?

δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις και τις συμβουλες.

υπαρχει τροπος να ανεβει η cpu, και να μεινουν σταθερες στα 800mhz οι μνημες? θα εχω καποιο προβλημα σε αυτη την περιπτωση?

αν παω μεχρι τα 3.4, bottleneck δε θα δω με καμια καρτα γραφικων κατηγοριας τιμης 200-250 ευρω;

Link to comment
Share on other sites

να μείνουν σταθερές οι RAM δεν γίνεται.

Αυτό που λέμε με τον φίλο από πάνω είναι μήπως όχι να ανέβουν, αλλά να υποχρονιστούν, αλλάζοντας το FSB: DRAM ratio.

Πράγμα το οποίο η δικιά μου "ASUS P5QD-turbo" δεν με αφήνει να κάνω, αλλά και που νομίζω δεν θα βοηθούσε ουσιαστικά.

Κανένα bottleneck εκτός και αν ξοδέψεις πάνω από 500E σε κάρτα (ή κάρτες) γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.