Jump to content



Προγραμματιστες - CodeLab


Recommended Posts

http://www.quora.com/What-should-a-fullstack-developer-know-in-2015

 

Συμφωνειτε/Διαφωνειτε, γνωμες.

Νομίζω ότι κυρίως συμφωνώ. Πιστεύω ότι το μέλλον είναι πράγματι σε REST api (JSON, xml) και JavaScript (node.js, angular.js, jQuery).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει συμφωνώ και εγώ. JSON my son and anything with .js.

 

Btw

Travis Reeder, Co-founder and CTO, Iron.io
μου ήρθε άμεσα το παρακάτω στο μυαλό

 

gyU0me4.png

.

Έγινε επεξεργασία από nucleus
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ψιλο-διαφωνώ.

Θεωρώ ότι ο τωρινός full-stack είναι ουσιαστικά ο χτεσινός full-stack + πιο ξεκάθαρο client layer, δηλαδή:

 

  • Client(s)
  • API Framework/Server/Language (API instead of WebApp)
  • Database
  • Web Server (retain focus)
  • Operating System (retain focus)

Θεωρώ ότι το defocus στα 2 τελευταία είναι λάθος από την πλευρά του developer. Υπάρχει μια τάση να φύγουν, όπως μια φορά και ένα καιρό DB πράγματα τα έκανε αποκλεισιτκά ο DBA αλλά εδώ και μερικά χρόνια είναι είδος προς εξαφάνιση, αλλά δεν έχει έρθει ακόμη αυτή η μέρα. Ίσως σε λίγα χρόνια από τώρα.

 

Για το API διαφωνώ ως προς την διατύπωση του. To "ξέρω API Layer" δεν λέει τίποτε απολύτως, και ελπίζω ότι ο OP το μόνο που ήθελε να αλλάξει είναι ο τίτλος και όχι το περιεχόμενο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Old stuck συγκαταλέγομαι εγω πάντως.Συμφωνώ εν μέρι. Διαφωνώ περί ruby, θεωρώ οτι απλά έγινε πολυ τις μόδας.Εμένα προσωπικά οσες φορες έχω προσπαθήσει να κάνω καποια πραγματα δεν με βόλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Το να λέμε τι κάνουμε ο καθένας λίγο βοηθά. Το δύσκολο είναι να μαζευτούμε να κάνουμε κάτι το οποίο βγάζει λεφτά, χωρίς να διαλυθεί η προσπάθεια σε λίγες βδομάδες/μήνες. Ναι ξέρω, ο γκρινιάρης, αλλά μετά από τόσα χρόνια στην αγορά, για μένα το μόνο που μετράει είναι να εκμεταλλεύεσαι αυτό που κάνεις για να βγάλεις λεφτά ο -ίδιος- από της γνώσεις σου και όχι κάποιος εργοδότης σου, αλλά όταν έρχεται η ώρα της συνεργασίας δύσκολα βρίσκεις ανθρώπους που να έχουν θέληση και ικανότητες να το στηρίξουν. Και αυτό που δεν καταλαβαίνουμε οι περισσότεροι, είναι ότι μπορούμε να κάνουμε δική μας δουλειά με χορηγό την ήδη υπάρχουσα δουλειά, δηλαδή δουλεύεις το πρωί, πληρώνεσαι και το απόγευμα με τα χρήματα αυτά χρηματοδοτείς την δική σου δουλειά. Αλλά για κάποιο λόγο είναι δύσκολο να ταιριάξουν πολλοί μαζί και να δουλέψουν ομαδικά σε δικά τους projects.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.