Jump to content



Προγραμματιστες - CodeLab


Recommended Posts

Με αφορμη τα τελευταια στατιστικα του αγαπημενου stackoverflow (http://stackoverflow.com/research/developer-survey-2015) σκεφτηκα πως καλο θα ηταν οσοι ασχολουμαστε επαγγελματικα ή ερασιτεχνικα με τον προγραμματισμο και συχναζουμε στο lab να γνωριστουμε :)

 

Unseen - Full stack developer, χρησιμοποιω C#,NodeJs server side και Javascript/Jquery/AngularJs client side. Για data MsSQL και MongoDB. Για τα δικα μου project χρησιμοποιω επισης Azure,Ionic,Firebase,Python,Wiring.

 

Σειρα σας

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

nucleus - κατ' ευφημισμόν developer, χρησιμοποιώ κυρίως .NET και ειδικότερα C#.Σε web projects προτιμώ MVC.Επίσης Javascript,Kendo UI,bootstrap. Γνώσεις σε C,C++, php και Java αν και σε όλες αυτές έχω να γράψω από την σχολή (αισίως είμαι στα 15+ και δεν θα το πάρω ποτέ το πτυχίο μου).

 

Για data κυρίως SQL server και Mysql. Προτιμώ entity framework και Linq.

 

Δεν ασχολούμαι με δικά μου projects.

 

Σε πιο σοβαρό τόνο

 

Γνωρίζω και γράφω εφαρμογές σε Grey OS με τα 1.000.000 api calls που προσφέρει.Θα έβαζα και Link στο σχετικό θέμα αλλά το κλείδωσαν (no idea why)

 

Ελπίζω να μην μείνει και αυτό το θέμα με 2 απαντήσεις μόνο :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι με Android dev επαγγελματικά, δηλαδή Java και ολίγον τι XML. Στον ελεύθερο χρόνο μου άμα έχω όρεξη ασχολούμαι με Ruby & Rails, και τον τελευταίο καιρό σκαλίζω και λίγο Rust.

 

Και άλλος GreyOS dev! Ευτυχώς δεν είμαι μόνος! Το τελευταίο μου project είναι η συγγραφή documentation γι'αυτό με τίτλο FIfty shades of GreyOS.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Junior Programmer εδω :D ..Σπουδαζω Πληροφορικη στο πανεπιστημιο Αθηνων (ΕΚΠΑ) ... C ,C ++ και λιγες γνωσεις σε MySQL ωστε να  σχεδιαζω βασεις δεδομενων.Στον ελευθερο μου χρονο "παιζω" με κανα προγραμματακι σε Python

Έγινε επεξεργασία από TheHacker
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν και IT είναι πιο πολύ το αντικείμενο μου ασχολούμε και με php web dev,bootstrap,jquery ,SQL και ολιγον τι oracle. Έχω ξεκινήσει σιγά σιγα να ψάχνομαι και με asp.net αλλα ακόμα junior :p

C++ και java κάποτε ασχολιόμουνα τώρα το έχω εγκαταλείψει σχεδόν τελίως.

 

@unseen,   έχω ακούσει το Azure κάνει παπάδες :D

Έγινε επεξεργασία από gaaragr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από μένα! Επαγγελματικά, γράφω C σε HP Nonstop και ILE RPG, Lansa, Cobol σε AS400. Ζήτω οι νέες τεχνολογίες :p :P :p

Ερασιτεχνικά, προσπαθώ κυρίως C++/C# και έχω μπει τελευταία και στις scripting python/perl/r/bash.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως php, js, css, με MySQL για τα όποια web projects.

πιο σπάνια, για καμμιά on demand εφαρμογούλα C#.

perl, fortran που είχα κάνει παλιότερα έχουνε χαθεί down the memory lane :p

Αφού τα βγάζω πέρα ακόμα στην C# είμαι ευχαριστημένος :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Newbie #2 εδώ πέρα! Συνάδελφος με τον @TheHacker, στο ΕΚΠΑ. Δεν είχα ασχοληθεί πριν, αλλά έχω κάποιες πολύ βασικές γνώσεις σε C, Assembly, στον MIPS. Σκοπεύω να ασχοληθώ και με άλλες γλώσσες όποτε μάθω να οργανώνω τον χρόνο μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Newbie #2 εδώ πέρα! Συνάδελφος με τον @TheHacker, στο ΕΚΠΑ. Δεν είχα ασχοληθεί πριν, αλλά έχω κάποιες πολύ βασικές γνώσεις σε C, Assembly, στον MIPS. Σκοπεύω να ασχοληθώ και με άλλες γλώσσες όποτε μάθω να οργανώνω τον χρόνο μου.

MIPS.. Τι μου τη θύμισες.... Καταραμένοι καταχωρητες [emoji14]
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν και IT είναι πιο πολύ το αντικείμενο μου ασχολούμε και με php web dev,bootstrap,jquery ,SQL και ολιγον τι oracle. Έχω ξεκινήσει σιγά σιγα να ψάχνομαι και με asp.net αλλα ακόμα junior :p

C++ και java κάποτε ασχολιόμουνα τώρα το έχω εγκαταλείψει σχεδόν τελίως.

 

@unseen,   έχω ακούσει το Azure κάνει παπάδες :D

 

Δεν υπαρχει κατι ανωτερο απο το Azure. Για μενα ειναι κορυφη και ειναι αυτο που θα κανει την microsoft να κολυμπαει σε ακομη περισσοτερα χρηματα τα επομενα χρονια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κατι ανωτερο απο το Azure. Για μενα ειναι κορυφη και ειναι αυτο που θα κανει την microsoft να κολυμπαει σε ακομη περισσοτερα χρηματα τα επομενα χρονια.

 

τι διαφορα εχει απο αυτα που προσφερει η amazon;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκίνησα σαν full-stack πλέον ασχολούμαι κυρίως με backend. Θάνατος στη javascript. That said, ασχολούμαι κυρίως με .ΝΕΤ αλλά δεν σταματάω εκεί. Από front-end JS,JQuery (just add jquery), bootstrap, angular, knockout, kendo, mvc, orm κάθε λογής, αγαπώ AOP, C#, t-sql, postgres και προσπαθώ να με αγαπήσει κάποια functional γλώσσα.

 

Οπαδός των kiss/dry και favorite past-time: performance optimizations!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Linux Developer από την μεριά μου, γράφω κυρίως σε C++/C++11, πιο σπάνια σε Python και τώρα τελευταία ψάχνομαι με την Go. Στον ελεύθερο χρόνο ασχολούμαι λίγο με VHDL για hardware design και έχω κάνει ελάχιστο web development.

Κλασσικά εργαλεία/βιβλιοθήκες: QT, Boost, GTest, CMake, Doxygen, XML/YAML

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κινέζικα ε? Κάτσε να ρίξω τα Μανδαρινικα τωρα...

 

Guru/Knowledgeman Sr. Developer για καμια 14αριά χρόνια, αν δεν έχετε ιδέα για τί πράγμα μιλάω μην αγχώνεσται, το 99.999999999999999% του πλανήτη δεν έχει την παραμικρή ιδέα για την συγεκριμένη γλώσσα προγραμματισμού. Βάλτε και ελαχιστη Cache αλλά και πάλι μην αγχώνεστε, άλλη μια πλατφόρμα που ελάχιστοι έχουν ακούσει...

 

Ολα αυτά μέχρι και πριν απο μερικούς μήνες γιατι πλεον είμαι σε μεταβατική περίοδο αλλαγής καριέρας (και αν ξαναβρώ δουλεια γράψτε μου) γιατί με χτύπησε η ανίατη νόσος που ονομάζεται Siebel (πρώτα συμπτώματα εμφανίστηκαν πέρισυ τον Φεβρουάριο). Πέρισυ τέτοια εποχή σκεφτόμουν να ανοιξω ενα θρεντ μπας και υπάρχουν και άλλοι Siebelόπληκτοι εδω πέρα μέσα αλλά μάλλον είναι σπάνια νόσος (good on you)...

 

Λόγω Siebel και μακροχρόνιας codeίτηδας (καλά και ωραία τα Siebel Tools και τα γραφικά περιβάλλοντα αλλα να γράψουμε και κωδικά, ετσι?) είμαι μέσα στην JavaScript/eScript (τα Business Services είναι η αδυναμία μου).

 

Δεδομένου οτι αυτή την εποχή έχω άπλετο "ελεύθερο" χρόνο ασχολούμαι με Java (απόλυτη προτεραιότητα πλέον), έχω ξεκινήσει δειλά-δειλά C#.NET και κοιτάω με πολυ καλό ματι τον συνδιασμό HTML5/CSS3/JavaScript αλλα για αργότερα. Απο εκει και πέρα τα κλασσικα SQL και PL/SQL κοκ.

 

ΥΓ1: Κρυφός πόθος: Ruby (αχ να μην έχει η μέρα 72 ωρες γμτ)

ΥΓ2: 120 χρόνια πριν "επαιζαν" και Fortran, Cobol, Pascal λόγω σχολών αλλα ήμουνα νιός και γέρασα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω είμαι web developer εδω και αρκετα χρόνια, ξεκίνησα με asp, μετα προτιμησα την php+Mysql, μετα είπα να βάλω και λίγο knockout js και γενικά jquery να δέσει το γλυκό, και εδω και 3-4 χρόνια γράφω asp.net c# MVC μαζι με node js, Knockout Js, angular, kendo καθώς ασχολουμε παράλληλα με php -symfony - Laravel- frameworks.

Σε γενικές γραμμές αυτά σε συνδυασμό με Mysql, MsSql, και Sql Server 2008 R2 και bootstrap, Sass, less, css styles.

Δειλά δειλά ξεκινάω και το game development σε Unity3d c# - MongoDB.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.