Jump to content



Θέμα μήκους για νέα ψύχτρα


masa13

Recommended Posts

Καλησπέρα , έχω στην κατοχή μου το εξής mobo και λόγο του οτι σε λίγο καιρό θα προστέσω ram και στα 4 slot χρειάζομαι μία ψύχτρα που να χωράει χωρίς να μου τρώει κανένα slot .

 

 

Ανεβάζω και μια foto για να πάρετε μια ιδέα του πόση απόσταση υπάρχει . (Η απόσταση απο το κούμπωμα της ψύχτρας είναι σχεδών  0  :angry:  )

 

 

11149017_10204929267804364_557813120_n.j

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

(προτιμάω απο eshop και σκοπεύω να χαλάσω μέχρι 30 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τη μια ram σου και δοκιμασε να τη βαλεις στο πρωτο σλοτ. Το πιθανοτερο ειναι να μην εχεις προβλημα. Οποιαδηποτε αλλη ψυχτρα θα ειναι πιο ογκωδης και σχεδον σιγουρα θα καλυπτει το πρωτο ραμ σλοτ.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται και από το γεγονός ότι η ψύκτρα που έχεις είναι η stock, δεν θα έχει πρόβλημα να βάλεις μνήμες σε όλα τα slots.

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεσαι για άλλο cooler, εκτός και αν θες να αλλάξεις για άλλο λόγο,για πιο χαμηλές θερμοκρασίες ας πούμε !:)

Αν είναι έτσι, πολλές από τις αερόψυκτρες μονού πύργου (προσοχή όμως στα "τούβλα" ) θα σου κάνουν δουλειά, και κάποιες διπλού πύργου με έκκεντρη τοποθέτηση αν και εκεί θέλει λίγο περισσότερο ψάξιμο λόγω τιμής!

Επίσης παίζουν και ψύκτρες top flow με μικρό έως μέσο μέγεθος, που θα σου ψύχουν και τις μνήμες.

Γενικά από τους κατασκευαστές γίνεται προσπάθεια για να μην υπάρχουν ασυμβατότητες με τις μνήμες , ακόμα και αν αυτές έχουν υψηλά heat spreaders.

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες οι vengeance δεν είναι?

Κανένα πρόβλημα, ότι ψύκτρα και να βάλεις θα σου φάει το πρώτο slot, 

αλλά στις vengeance βγαίνει το heatspreader και η μνήμη χωράει "γυμνή" από κάτω.

 

Μια κλασική και αξιόπιστη λύση για ψύκτρα στα χρήματα που ζητάς είναι αυτή εδώ

http://www.skroutz.gr/s/418744/CoolerMaster-Hyper-212-EVO.html

159mm ύψος, χωράει στα περισσότερα κουτιά. Εσύ ποιό έχεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

AN o thread starter χρειάζεται πράγματι νέα ψύκτρα, ακόμα και μεγαλύτερη από την stock, λύσεις υπάρχουν, όπως πρόχειρα φαίνεται εδώ:

 

IMG_1844.jpg?m=1409286928

 

Από ένα σχετικά πρόσφατο review της Cooler Master Hyper 612 Ver2.

Αλλά πρωτίστως, λείπουν πληροφορίες, για τις οποίες δεν μπορούμε να κάνουμε υποθέσεις ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κουτί έχεις?

 

Μην γελάσεις αλλά ένα παλιό turbox που μου είχε ξεμείνει (δεν βρίσκω link ),λογικά βέβαια στα χρήματα που παίζω,πιστεύω χωράνε ολες οι ψύχτρες.

 

Από ότι φαίνεται και από το γεγονός ότι η ψύκτ.................................................heat spreaders.

δίκιο έχεις,γενικώς για φυσιολογική χρήση δεν έχω πρόβλημα αλλα δυστυχώς λόγο επαγγέλματος με stock ψύχτρα χτυπάει 80αρια(i5 2500k ) το καλοκαίρι διότι stressαρεται για πολλές ώρες συνεχόμενα και εκτός αυτού ψάχνω και κάτι πιο αθόρυβο

 

AN o thread starter χρειάζεται πράγματι νέα ψύκτρα, ακόμα και μεγαλύτερη από την stock, λύσεις υπάρχουν, όπως πρόχειρα φαίνεται εδώ:

 

 

 

Από ένα σχετικά πρόσφατο review της Cooler Master Hyper 612 Ver2.

Αλλά πρωτίστως, λείπουν πληροφορίες, για τις οποίες δεν μπορούμε να κάνουμε υποθέσεις ! :)

ναι ακριβώς κατι τέτοιο ψάχνω και αν γινόταν εντος budget (http://www.e-shop.gr/titan-ttc-nc85tz-dragonfly-3-intel-amd-heatpipe-pwm-p-PER.911746  η σε πιο χαμηλή τιμή αλλά όχι με σιγουριά οτι θα μπεί http://www.e-shop.gr/raijintek-themis-p-PER.811685 ) υπάρχει κάποια άλλη επιλογή να προτείνεις?

 

όσο για τις ram μου ναι είναι vengeance και πιθανότατα δυστυχώς θα κινηθώ σε κάτι πιο low profile μπας και βολευτούν όλα αλλά ανεξάρτητα απο αυτό θα ήθελα να μην "ακουμπάει" η ψύχτρα έστω και ξυστά στις ram

 

Επίσεις ψάχνω ψύχτρες που να υποστυρίζουν και μονο pull διάταξη με τον stock ανεμιστήρα οπότε τότε δεν θα έχω κανένα πρόβλημα !

Έγινε επεξεργασία από masa13
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.