Jump to content


Ποσο καίω ;;;


Recommended Posts

Software δεν υπαρχει παρα μονο καποια καινούργια τροφοδοτικα έχουν δικο τους software. Απο κει και περα μπορείς να αγορασεις εναν μετρητη ρευματος με 10ε και μετρας οποιαδηποτε συσκευή μες στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Από το παρακάτω Link μπορείς να δεις πάνω κάτω πόσα watt έχει το μηχάνημά σου. Και ότι σου είπε ο artyom

 

http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Τόση μεγάλη διαφορά ρε συ? Ποτέ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Το ότι μπορεί να υπολογίζει παραπάνω από ότι πρέπει είναι το πιο πιθανό. Aλλά 1000 watt? 

Link to comment
Share on other sites

Τα ηχεία μου για παράδειγμα λένε 150 βατ το καθένα . Όταν τα ανοίγω ανεβαίνει η κατανάλωση για 40 βαττ νομίζω. (2 χ 150 300 ) . Όταν ασχολήθηκα με την κατανάλωση πίστευα ότι θα είχα πρόβλημα με την πρίζα και φώναξα ηλεκτρολόγο για να δω πόσο θα μου κοστίσει να ενισχύσω τη γραμμή τραβώντας γραμμή από τον πίνακα. Φώναζε και η μητέρα μου για τις ζημιές από τις δουλειές του ηλεκτρολόγου.

Στην αρχη είχα υπολογίσει ότι καίω γύρω στα 1200 αν θυμάμαι καλά. Τότε πήρα ένα μετρητή και μετ εκπλήξεως είδα ότι καίω 220 βαττ.

1) δελλ u2711 μονιτορ ονομαστικη εαν θυμάμαι καλά 200 βατ

2) τροφοδοτικό κουτιού 850 βατ

3) 2ηχεια 100 βαττ το καθένα

4) ενα ντακ ήχου γύρω στα 50 βατ

5),ένα ενισχυτή ακουστικών 40 βατ νομίζω .

Στο σαλόνι που έχω το πισι με την πλάσμα πίστευα ότι είναι ακόμη χειρότερα. Μεγαλύτερα ηχεία και σαμπ γουφερ 250 βατ . Στο σαλόνι μου καίει 400 βατ πραγματικά .

Αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σε idle και σε φουλ λοαντ η κατανάλωση δεν αλλάζει . Είναι σταθερή . Και αυτο με τις κάρτες γραφικών που βλέπω σε σιτε είναι υπερβολικό .σε φουλ λόαντ 250 βατ κτλ. Εγώ έχω την 7850 . Ατι .

Εαν κάποιος εδώ έχει κάνει μετρήσεις ας μας πει μια γνώμη .

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο σφάλμα από όλα είναι η παραδοχή ότι το τροφοδοτικό καταναλώνει 850W. Η πραγματικότητα είναι ότι τα 850 είναι η μέγιστη ισχύς που μπορεί να δώσει (χμ, στο περίπου αν υπολογίσουμε τις απώλειες γιατί κανένα τροφοδοτικό δεν έχει efficiency 100%) ενώ το σύστημα μπορεί να καταναλώνει πολύ πολύ λιγότερα. Πχ το δικό μου σύστημα στα χαρτιά και με load 90% καταναλώνει 480W ενώ το τροφοδοτικό μου έχει ονομαστική ισχύ 700 W (ξέρω ξέρω, είναι βλακεία αυτό που κάνω γιατί το efficiency πέφτει πολύ χαμηλά αλλά άλλα υπολόγιζα να κάνω και τελικά μου έμεινε το τροφοδοτικό).

Link to comment
Share on other sites

...υπάρχουν κάποια πολύ καλά UPS ( της APC σίγουρα κάποια μοντέλα ) που από την οθόνη τους (Multi-function LCD status and control console) έχεις την επιλογή να δείς ανα πάσα στιγμή τι κατανάλωση έχεις...

Μάλιστα είναι τόσο ακριβείας που εάν συνδέσεις λαμπάκια Χριστουγεννιάτικου δέντρου, θα το δείς να αυξομειώνεται δραστικά η κατανάλωση ανάλογα το "φωτιστικό πρόγραμμα" ..!

Το μοντέλο που σίγουρα έχει κατανάλωση W/hour είναι το APC Pro 550

http://www.apc.com/products/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=BR550GI

που το έχω για υποστήριξη ενός bare bone.

Εκεί μετράω ακόμα και τα W στις led lamps και μου δείχνει με πολύ καλή ακρίβεια τα αποτελέσματα.

Είναι λίγο ακριβός ό τρόπος αυτός, αλλά... απλά ενημερώνω ότι υπάρχει και είναι δοκιμασμένος... 

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ο μετρητής κάνει 25 ευρώ .. Και από ότι έχω δει δεν πρέπει να έχει σφάλμα μιας και άλλες συσκευές που έχω δει τις μετράει όπως πρέπει να είναι. ( πλυντήριο μπαταρίας φορτιστή , ψηστιέρα του τόστ . Κτλ . )

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

@Γεώργιος

 

u2711   ,200 βατ καταναλωση ???? 

 

Ξαναπαρε μετρησεις η πετα το εργαλειο που χρησημοποιεις

 

Επισης ειναι κουλο να βλεπεις ιδια καταναλωση σε idle και load

 

 

(επισης τα ηχεια πως τα δοκιμασες? )

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

ονομαστικές καταναλώσεις αναφέρομαι. σε όλα μετράει όπως είναι . η u2711 μου καίει πραγματικά 70 βαττ . όταν ανοίγω τα ηχεία βλέπω την διαφορά στον μετρητή . τα ηχεία ονομαστική έχουν 100 βατ. το καθένα. όταν τα ανοίγω ανεβαίνει η κατανάλωση 20 βατ το καθένα .

Link to comment
Share on other sites

Οκευ .... σωστα να δειχνει 70watt στην οθονη ,

Στο θεμα των ηχειων  (που υποθετω απλα μετρας ποσο καταναλωνει ολο το συστημα hifi )  , δεν ειναι σταθερα τα μεγεθη (διορθωστε με αμα κανω λαθος ) 

Μπορει σε ενα τραγουδι οπερα να μετρας Χ καταναλωση , και σε ενα μεταλλαδικο να σου βγαζει 2Χ

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο. μάλλον είχα μετρήσει την διαφορά στο Frozen throne warcraft που είναι παιχνίδι 12 ετίας και δεν επιβαρύνει το πισι καθόλου . τώρα έβαλα το advanced warfare σε 2560χ1440 και ανέβασε κατανάλωση μέγιστη 100 βατ. μέση κατανάλωση ανέβηκε κατά με 60-80 βατ. έχει διαφορά idle me full load.

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημά μου (υπογραφή), χωρίς τις οθόνες, τρέχοντας prime95 και furmark ταυτόχρονα (cpu+gpu oced), στον μετρητή πρίζας έδειξε 360watt (?) αλλά στο τροφοδοτικό (έχω ενδείξεις από το corsair link) μου έδειξε 490watt !

 

Ο μετρητής της πρίζας έδειχνε παραπλήσιες ενδείξεις μέχρι τα 300watt κατανάλωση. Μόλις πήγε παραπάνω οι ενδείξεις του απλού μετρητή δεν ήταν ακριβείς... 

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημά μου (υπογραφή), χωρίς τις οθόνες, τρέχοντας prime95 και furmark ταυτόχρονα (cpu+gpu oced), στον μετρητή πρίζας έδειξε 360watt (?) αλλά στο τροφοδοτικό (έχω ενδείξεις από το corsair link) μου έδειξε 490watt !

 

Ο μετρητής της πρίζας έδειχνε παραπλήσιες ενδείξεις μέχρι τα 300watt κατανάλωση. Μόλις πήγε παραπάνω οι ενδείξεις του απλού μετρητή δεν ήταν ακριβείς... 

 

 

Να σου πω την αληθεια , πιο λογικα μου φαινονται τα 300 , παρα τα 490 ..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cpu stocked?

 

Δες εικόνες, είναι όλα oced. Και επειδή δεν φαίνονται, cpu @4,3 vcore 1.302, gpu core 1376.4mhz mem 1900.8mhz.

 

Να σου πω την αληθεια , πιο λογικα μου φαινονται τα 300 , παρα τα 490 ..... 

 

Είχες απόλυτο δίκιο. Σήμερα (με αρκετες δοκιμές να δείχνουν τα ίδια) το corsair link δείχνει 322w.... κολλήματα...

 

Εικόνες με την σειρά: Πίνακας κατανάλωσης, watt idle, watt furmark, watt prime95, watt furmark+prime95.

post-50599-0-05093400-1430744456.jpg

post-50599-0-73744700-1430744478_thumb.j

post-50599-0-54744300-1430744551_thumb.j

post-50599-0-96105200-1430744589_thumb.j

post-50599-0-95940600-1430744614_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.