Jump to content



Ποσο καίω ;;;


Recommended Posts

...υπάρχουν κάποια πολύ καλά UPS ( της APC σίγουρα κάποια μοντέλα ) που από την οθόνη τους (Multi-function LCD status and control console) έχεις την επιλογή να δείς ανα πάσα στιγμή τι κατανάλωση έχεις...

 

Εχω το APC Pro 900 και σύμφωνα με τον μετρητή της οθόνης σε κανονική χρήση (browsing, coding, μουσική κλπ) το παρακάτω σύστημα καίει ~80W.

PC: Intel i7 4770, 32GB ram, 1 SSD, 2 HDD κλπ

Monitor: Dell U2414h

Spreakers: M-Audio AV 40

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ηχεία μου για παράδειγμα λένε 150 βατ το καθένα . Όταν τα ανοίγω ανεβαίνει η κατανάλωση για 40 βαττ νομίζω. (2 χ 150 300 ) . Όταν ασχολήθηκα με την κατανάλωση πίστευα ότι θα είχα πρόβλημα με την πρίζα και φώναξα ηλεκτρολόγο για να δω πόσο θα μου κοστίσει να ενισχύσω τη γραμμή τραβώντας γραμμή από τον πίνακα. Φώναζε και η μητέρα μου για τις ζημιές από τις δουλειές του ηλεκτρολόγου.

Στην αρχη είχα υπολογίσει ότι καίω γύρω στα 1200 αν θυμάμαι καλά. Τότε πήρα ένα μετρητή και μετ εκπλήξεως είδα ότι καίω 220 βαττ.

1) δελλ u2711 μονιτορ ονομαστικη εαν θυμάμαι καλά 200 βατ

2) τροφοδοτικό κουτιού 850 βατ

3) 2ηχεια 100 βαττ το καθένα

4) ενα ντακ ήχου γύρω στα 50 βατ

5),ένα ενισχυτή ακουστικών 40 βατ νομίζω .

Στο σαλόνι που έχω το πισι με την πλάσμα πίστευα ότι είναι ακόμη χειρότερα. Μεγαλύτερα ηχεία και σαμπ γουφερ 250 βατ . Στο σαλόνι μου καίει 400 βατ πραγματικά .

Αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σε idle και σε φουλ λοαντ η κατανάλωση δεν αλλάζει . Είναι σταθερή . Και αυτο με τις κάρτες γραφικών που βλέπω σε σιτε είναι υπερβολικό .σε φουλ λόαντ 250 βατ κτλ. Εγώ έχω την 7850 . Ατι .

Εαν κάποιος εδώ έχει κάνει μετρήσεις ας μας πει μια γνώμη .

Πας να κάνεις οικονομία στο PC και στα έφαγε ο ηλεκτρολόγος "ενισχυμένη γραμμή"  μπαίνει σε θερμοσίφωνες- κουζίνες... όχι για PC....

 

Καλύτερα να έβαζες έναν χρονοδιακόπτη για τον θερμοσίφωνα - ηλικιακό - invterter air condition κτλ κτλ πάρα να κάνεις άσκοπα πράγματα :)

Πιστευω τουλαχιστον να φώναξες πραγματικό ηλεκτρολόγο γιατί απο τι λες μου φαίνεται για μαϊμού

(Που δεν σου εξήγησε ότι δεν χρειάζεσαι πιο χοντρό καλώδιο ) και πιθανον σου πήρε κανα 250-300 αρι :p

Link to comment
Share on other sites

το κόστος δεν ήταν μεγάλο . δεν το έκανα. με το μετρητή που πήρα η κατανάλωση ήταν 220 βατ σε σχέση με τα ονομαστικά .

ήθελα να βάλω εάν θα έβαζα πιο χοντρό καλώδιο για να περνάει περισσότερο ρεύμα . δεν νομίζω ότι είναι μόνο για τον θερμοσίφωνα .

Link to comment
Share on other sites

το κόστος δεν ήταν μεγάλο . δεν το έκανα. με το μετρητή που πήρα η κατανάλωση ήταν 220 βατ σε σχέση με τα ονομαστικά .

ήθελα να βάλω εάν θα έβαζα πιο χοντρό καλώδιο για να περνάει περισσότερο ρεύμα . δεν νομίζω ότι είναι μόνο για τον θερμοσίφωνα .

 

 

Κατα τον HD384 , οι γραμμες ρευματοδοτησης εχουν διατομη 2.5μμ^2 και ασφαλιζονται με 16αρα ασφαλεια 

Αν χρειαζεσαι παραπανω ρευμα για καποιον λογο τραβας 2ρη γραμμη και διαχωριζεις τα φορτια μεταξυ τους 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.