Jump to content



Work from home


Recommended Posts

Γεια σε όλους,

Θέλω να μου λύσετε μία απορία σχετικά με την νέα τακτική των εταιριών που θέλουν να μπουν στο μοντέλο Work from home.

Την προηγούμενη εβδομάδα μας ζητήθηκε να έχουμε την δυνατότητα να εργαζόμαστε από το σπίτι χρησιμοποιώντας τους προσωπικούς μας Η/Υ και σύνδεση.

Η διαδικασία γίνεται με την εγκατάσταση ενός RSA software token το οποίο επιτρέπει μέσω του IE να συνδεθούμε στο εργασιακό περιβάλλον.

Όλα τα παραπάνω υλοποιούνται πολύ εύκολα αλλά σήμερα συνέβη κάτι το θρασύτατο κατά την γνώμη μου.
Μας δώσανε να υπογράψουμε συμβόλαιο το οποίο αναγράφει σε μία παράγραφο ότι οποιαδήποτε ενέργεια που θα επηρεάσει αρνητικά τα συστήματα και την ασφάλεια των εφαρμογών της εταιρίας, αυτόματα έχουν κάθε δικαίωμα για να προχωρήσουν σε απόλυση.

Φυσικά και δεν το υπέγραψα το συγκεκριμένο annex και απαίτησα ότι αν χρειάζεται να μου επιβάλουν να ακολουθήσω αυτό το μοντέλο εργασίας να μου παρέχουν δικό τους λάπτοπ με το ανάλογο VPN software.

Είναι κάτι άλλο που θα πρέπει να γνωρίζω;

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.