Jump to content



To be windows phone user or not to be? (android vs WP)


Recommended Posts

Εχω τις τελευταιες 10 μερες ενα 640XL. Για τα λεφτα του ειναι top. 

 

Αν πας σε midrange πηγαινε σε Windows γιατι θα πιασουν τοπο τα λευτα σου. Αν πας σε high end περιμενε να δεις τι θα βγει (ειναι στα σκαρια ενα 5,7" τερας - πιθανώς το 940XL) και πως θα παιξει το Continuum in real life. Προσωπικα αυτο περιμένω και η κρυφη μου ευχη ειναι υποστηριξη N-Trig active pen. ΑΝ γινει, φακ android with an apple in it's behind 

 

@Wizard!, Alphabank παιξει κανονικα. Η Πειραιως αν κρινεις οτι το αφεντικο εχει μουστακι ξες τι λενε για φερεντζεδες :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε windows δεν έχω βρεί player ή τρόπο να παίξει αρκετά βίντεο αρχεία. Αρκετά προβλήματα με codecs βρήκα γενικά. Επίσης πχ video μέσα απο σελίδα youtube δεν τα στέλνει στον player να τα ανοίξει αλλά όπως είναι στην σελίδα (και αν θυμάμαι καλά δεν έκανε full screen καν).

Δεν μπορείς να επιλέξεις ένα αρχείο να στο ανοίξει με διαφορετικό πρόγραμμα απο αυτό που είναι ρυθμισμένο. Ειδικά στα βίντεο μου έσπασε τα νεύρα γιατί μπορεί ένα avi να το παίζει ένας player αλλά να μην παίζει άλλο που παίζει με άλλον player. Αγόρασα και εφαρμογή κιόλλας και κλαίω τα λεφτά μου ακόμα.

 

Δεν βρήκα ένα σοβαρό free file explorer που να ανοίγει file shared αρχεία. Είτε θα ανοίγει file shared αλλά δεν θα ανοίγει dropbox & onedrive ή το ανάποδο. Επίσης απο dropbox δεν μπορούσα να κάνω download. Τα αποθήκευε όπου ήθελε και μετά δε τα έβρισκα.

 

 

Whine mode off

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Wizard!, Alphabank παιξει κανονικα. Η Πειραιως αν κρινεις οτι το αφεντικο εχει μουστακι ξες τι λενε για φερεντζεδες :p

Εμείς το ψάχναμε τον Σεπτέμβριο. Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα. Αλλά γενικά μας έλλειπαν κι άλλες, βελτιώνεται όμως η κατάσταση.

 

Εγώ σε windows δεν έχω βρεί player ή τρόπο να παίξει αρκετά βίντεο αρχεία. Αρκετά προβλήματα με codecs βρήκα γενικά. Επίσης πχ video μέσα απο σελίδα youtube δεν τα στέλνει στον player να τα ανοίξει αλλά όπως είναι στην σελίδα (και αν θυμάμαι καλά δεν έκανε full screen καν).

Δηλαδή ο VLC ή ο ΜΧ, δεν παίζουν σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το ψάχναμε τον Σεπτέμβριο. Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα. Αλλά γενικά μας έλλειπαν κι άλλες, βελτιώνεται όμως η κατάσταση.

 

Δηλαδή ο VLC ή ο ΜΧ, δεν παίζουν σωστά;

 

Ο VLC διαβάζει μόνο από αρχεία τοπικά όταν το δοκίμασα και εγώ είχα πχ βίντεο στο one drive άσε που διαβάζε μόνο ότι αρχεία έχεις στα documents\video. Κανα δύο περίεργα βίντεο δεν μου τα έπαιξε καν. Έπαιζε μόνο τον ήχο πχ είτε δεν έπαιζε τον ήχο.

το MX player δεν μου έπαιξε ποτέ ούτε στο κινητό αλλά ούτε στο tablet.

Link to comment
Share on other sites

Τι ταμπλετ swatoner?  Το λεω γιατι χρησιμοποιω χρονια τον MX player και ειναι ο ΜΟΝΟΣ που παιζει τα παντα.Μεχρι και HD streaming εχω κανει με wifi

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Kαι γω το σκεφτόμουν πρόσφατα για μετάβαση σε windows smartphone. 5-6 χρόνια τώρα με ανδροιδ το βαρέθηκα και συνειδητοποίησα ότι οι μόνες εφαρμογέςπου σοβαρά χρησιμοποιώ είναι εκτός από email, office στο android, cloud, και οι .... χάρτες here της nokia. Customization δεν κάνω πλέον τίποτα, όλα παίζουν όπως μετά το restore.  Τι λέτε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα στην μετάβαση και ακόμα το 640 xl αξίζει αυτή τη στιγμή; Tα windows 10 phone είναι ένα ρίσκο, και θετικό επειδή έρχεται κάτι νέο, αλλά και αρνητικό ϊσως να μας κρεμάσει η microsoft όπως έκανε στα 7, αν δεν πιάσουν τα 10.

Link to comment
Share on other sites

Τα 10 έχουν ήδη "πιάσει" αφού μετράμε >100.000.000 ενεργοποιήσεις. Επίσης, όταν μιλάμε για κινητά, θα αναβαθμίσει τις περισσότερες συσκευές με το έτσι θέλω, οπότε ελάχιστοι θα μείνουν στα 8.

Τώρα, για τη χρήση που κάνεις είναι μια χαρά. Εγώ πήρα ένα Lumia 530 με 90€ και το έχω σα δεύτερο για το Ελληνικό νούμερο. Λέιπουν κάποιες εφαρμογές, αλλά από τις απαραίτητες δε λείπει σχεδόν τίποτα. Λειτουργικά είναι άριστο, δεν κολλάει, δε θέλει reboots, παίζει μια χαρά με τη μνήμη που έχει και φυσικά μένει να δούμε τι θα κάνει το Νοέμβριο με τα 10ρια. Αν καλύψω όλες μου τις ανάγκες, θα το κάνω βασικό και θα στείλω το Android στη ντουλάπα. Με 95€ είμαι στο 95% από ότι είμαι (έχοντας αρκετά προβλήματα) με ένα τηλέφωνο των >300€ (και πιστεύω κι αρκετών άλλων αρκετά ακριβότερων)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Lumia 620 ως κύριω αυτές τις μέρες αφού περιμένω να μου έρθει το xiaomi note 2 σε λίγες μέρες.

Σε γενικές γραμμές δε του λείπει κάτι. Βέβαια πχ δεν ανοίγει τα youtube στον player αλλά μέσα στον browser. Μερικές φορές τρώει κάτι κουλά. Πχ πατάω backup και αντί να γυρνάει πίσω στην προηγούμενη σελίδα με πάει στην αρχική οθόνη. Κλείνει σε κάποιες σελίδες τον browser αν δε του αρέσει η σελίδα κλπ αλλά πιθανών φταίει τα 512mb ram που έχει.

Σε γενικές γραμμές όμως δεν έχει κολλήσει ποτέ (έχει θεμα η συσκευή μου με το touch, το είχα πάρει μεταχειρισμένο) και πάντα μα πάντα απαντάω στα τηλέφωνα μου και δεν με άφησε ποτέ όπως έχουν κάνει αρκετά android που περάσαν από τα χέρια μου.

 

Ο μόνος λόγος που ξαναπάω σε android είναι κάποιες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

όταν λές έπιασαν τα 10 εννοείς για pc, υποθέτω. Για βασικό τηλέφωνο λέω το 640xl. ΄τωρα έχω ένα Motog 1gen κάπου 2 χρόνια, πολλά προβλήματα. δεν παίρνει microsd, χάνει συχνά την κάρτα sim, θέλει συχνά restore γιατί σέρνεται με τον καιρό, σταμάτησε ήδη η ενημέρωση του λειτουργικού.

@swatoner, Πέρα από το να θέλει κανείς κάποια απαραίτητη για αυτόν εφαρμογή τελικά δεν βλέπω ¨οσο το ψάχνω να έχει πλεονέκτημα το android. βέβαια δεν έχω δουλέψει windows phone.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σαφώς για PC, αφού νομίζω ότι δεν έχουν βγει ακόμα για κινητά. Όμως είναι σημαντικό κι αυτό, για την εξάπλωση του Store, αφού μεγάλο ποσοστό των εφαρμογών είναι κοινό. Για παλαιότερα δε γνωρίζω να σου πω, αλλά το δικό μου είναι μια χαρά και αν σκεφτείς και το κόστος, είναι αστείο, όταν έχεις το 95% ενός τηλεφώνου των >300€.

Κάρτα παίρνει, τη SIM δεν τη χάνει ποτέ, γρήγορο είναι, η μπαταρία κρατάει περισσότερο από εβδομάδα, αλλά με μικρή χρήση κι επίσης, αλλάζει, αν είσαι από αυτούς που κουβαλάνε δεύτερη για backup. Επίσης, υπάρχει και μοντέλο με 2 SIM, που όταν το έμαθα και δεδομένου ότι σκέφτομαι να το πετάξω το Android, έκανα κακώς που δεν το πήρα εξαρχής. Πρόσφατα το χρησιμοποιώ και σαν ξυπνητήρι, γιατί το Android αποφάσισε μια μέρα απλά να μη χτυπάει...

Αυτό που μου λείτει, είναι η εφαρμογή της τράπεζάς μου, γιατί τη χρησιμοποιώ αρκετά. Επίσης, μου λείπει το Swype, που αν το συνηθίσεις, δύσκολα το αποχωρίζεσαι. Κάτι άλλο ουσιαστικό δε μου λείπει. Από χαζομαρούλες, gadgetάκια, παιχνιδάκια, μπορεί να μη βρεις τα ίδια, αλλά θα βρεις αντίστοιχα. Τα κλασσικά (facebook, twitter, paypal, instagram, messanger, skype, viber, email, κλπ) υπάρχουν όλα φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θέλω να ακούσω "αρνητικές " εμπειρίες από windows .

Πάρα πολυ καιρό σκέφτομαι να αποχωριστω κι εγω το note 2 ,αλλά δεν έχω βρει άξιο αντικαταστάτη,και τα windows μου γυαλίζουν .

Χρησιμοποιώ το κινητό φουλ ,έχω ένα σωρό plugins στο xposed,τα έχω ολα ακριβώς στα μέτρα μου και γενικά θα ελεγα ειμαι heavy και power user.

Υπάρχει κανας άλλος με την ιδια ασθένεια που να εκανε τη μετάβαση ;

Τι δεν κάνουν ακόμα τα windows ?

Ήδη έχω μάθει οτι δεν έχει κάποια google πράγματα ,ανασταλτικός παράγων,άλλα;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι έχεις ένα σωρό plugins για το xposed, ειδικά αν εξαρτάσαι από αυτά, ε τότε αυτόματα η μετάβαση σε windows phone τρώει X.

 

Το ερώτημα δεν είναι το τι "δεν κάνουν τα windows";Αλλά τι δεν κάνουν που κάνεις εσύ...

Οπότε αράδιασε τα θέλω σου από το κινητό σου να δούμε. :p

Πάντως για κάποιον που θέλει να πάει σε windows δε βρίσκω το λόγο να μη περιμένει ένα 3μηνο να δει πως θα κάτσουν τα 10άρια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βρίσκω το λόγο να περιμένει. Σε win 8.1 παίζει μια χαρά. με 150€ παίρνεις Lumia 640 DS.

Για απλή χρήση είναι τέλειο. Λίγο internet, τηλέφωνα λίγες φωτό είναι τέλοιο για τα λεφτά του.

 

Μετά αν θέλεις customization και πολλά εφέ και εφαρμογές δε σου κάνει το WP αλλά δε σου κάνει ούτε android των 300€.

 

Samsung Note2 δεν υπάρχει ξανά. Και εγώ κακόμαθα με το Note 2 αν και είχε μεγάλη οθόνη και αντικαταστάτη δίκαρτο οικονομικό δεν βρήκα πουθενά.

 

Τώρα περιμένω Xiaomi Note 2 και βλέπουμε πως θα βγεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν λετε τα windows για απλή χρήση καλά ειναι ,ήδη ξενερωσα .

Για απλή χρήση ολα καλα ειναι ,και τα android των 60€ .

Με το note κάνω ΤΑ ΠΑΝΤΑ ,οτι κάνω από το pc ,τραπεζικές συναλλαγές , edit σε διάφορα site που έχω ,απομακρυσμένη διαχείριση υπολογιστών ,μπαίνω σε ολα τα φόρουμ που βλέπω (εντάξει ,ένα ταπατοκ θα έχει καιντοσο windows φαντάζομαι ) ,desktop εκδόσεις σε ολα τα site με τα φλας και με τα ολα τους ( κάποιοι κάνουν την "έξυπνη " μετάβαση σε html5 και έχουν γινει αχταρμάς) ,παιχνίδια, ,επαγγελματική χρήση με πολυ ημερολόγιο ,προσθαφαίρεση επαφών ,σημειώσεις κλπ ,και...οτι κάνει μια τεράστια μερίδα κόσμου πιστεύω .

Αλλά αν μετά από τόσα χρόνια ,τα windows ακόμα ειναι "για απλή χρήση ,την κάτσαμε . Παω να ψάξω καμιά rom για το κινητό να αλλάξω χρώματα και u.I. γιατι τα βαρέθηκα .

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να σου πει καποιος αν δεν το δοκιμασεις ο ιδιος δεν θα εχεις πληρη αποψη.

 

Την αμεσοτητα και την lag free περιηγηση μιας win συσκευης δεν προκειται να την βρεις σε android συσκευη οσα xposed και να του περασεις και οσες rom με custom kernels να βαλεις.

 

Και στο λεω εγω που δεν αφηνα συσκευη να ηρεμησει ουτε μερα...

 

Οσον αφορα το ui ειναι δυο εντελως διαφορετικες προσεγγίσεις. Για μενα το ui των win ειναι κλασεις ανωτερο αλλά αυτο ειναι για τα δικα μου μετρα κ σταθμα...

 

Μιλαω παντα για συσκευες με τουλαχιστον 1giga μνημη...

 

Και μην ξεχναμε οτι σαν λειτουργικο τα mobile win ειναι ακομη αν οχι σε εφηβικο, σε προ-εφηβικο σταδιο. Τωρα με την ελευση των 10 θα αρχισουμε να βλεπουμε τι ψαρια τελικα θα πιασει...

 

Αν κρινω παντως απο τα 8.1, προβλεπω οτι η μικρομαλακη θα δωσει πολυ πονο στον ανταγωνισμο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας προσπαθησουμε (χωρις να σημαινει οτι ξεφυγε η ξεφευγει η κατασταση) να διατηρησουμε το θεμα στην συγκριση των λειτουργικων σε επιπεδο καθημερινης χρησης και προγραμματων.Μηνυματα του στυλ οτι πληρωσα 300+ ευρω για κινητο android και κανω την ιδια δουλεια με ενα κινητο των 60Ε windows , αρα τα windows ειναι καλυτερα , ειναι περιττα και ανουσια.
Στα πρωτα μου μηνυματα κανω καποιες βασικες ερωτησεις και μου εδωσαν απαντηση μελη απο δω τελειως κατατοπιστικα.
Πηρα την αποφαση μου και προσωπικα αργω ακομα για την μεταβαση σε windows.
Εχει δρομο ακομα σε επιπεδο εφαρμογων παντα.(για μενα!)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ως επί το πλείστον αναφέρεσαι σε εμένα, νομίζω ότι δε λέω κάτι περίεργο κι εξηγώ:

Πήρα ένα τηλέφωνο που θωρούταν Flagship Killer, το οποίο βάσει προδιαγραφών και πωλήσεων, ήταν σε μεγάλο βαθμό. Τα προβλήματά του ήταν διάφορα, αλλά από το ψάξιμο που έκανα, είναι τα ίδια που έχουν σχεδόν όλα τα Android, καθώς δεν είχα θέματα τεχνικής φύσεως, εκτός από 1-2, αλλά με τη γενική λειτουργία του λειτουργικούς, όπως πχ την άθλια υποστήριξη σε backup. Η χρήση που κάνω είναι απλή, κυρίως τηλέφωνο, λίγο facebook, twitter, linkedin, τα emails μου, καιρό, κάποιο ψάξιμο και χάρτες/GPS. Πάνω σε αυτή τη χρήση, το τηλέφωνο των 95€ (κι όχι 60€ :p) με κάλυψε στο 95% με σαφώς οικονομικότερη λύση. Όπως έγραψα μου λείπει το Swype και η εφαρμογή της τράπεζάς μου. Σίγουρα δεν έχει την οθόνη του Ο+ κι από πλευράς ανάλυσης, αλλά και από πλευράς εικόνας, αλλά είναι το μόνο μειονέκτημέ του και δεν περίμενα πολλά παραπάνω με τόσα χρήματα. Δεν έχει lag, δεν κολλάει, κάνει πάντα αυτό που πρέπει με συνέπεια, η μπαταρία του κρατάει μέρες, είναι πανάλαφρο, έχει backup!, οι εφαρμογές αυξάνονται καθημερινά, πολύ καλύτερη κάμερα και θα πάρει και τα W10 σε 2 μήνες, όπου πιστεύω ότι θα αλλάξουν αρκετά.

 

Αν κάνεις τη χρήση που κάνει ο @das, πιθανότατα να μη σε καλύπτει αυτή η συσκευή, όμως πιστεύω ότι μια συσκευή ανάλογης αξίας με την Android θα αποδίδει καλύτερα. Και μη μου πεις πάλι το παραμυθάκι ότι διάλεξα λάθος συσκευή, γιατί πρώτον δεν ισχύει, θεωρείται και ψηφίστηκε από τις καλύτερες συσκευές για το 2014, δεύτερον αν είναι να μιλάμε μόνο για 3-4 συσκευές των 500+ €, τότε να μην έχουμε σαν επιχείρημα τις φθηνές συσκευτές και την ποικιλία και τέλος, ξεχνάς ότι έχει και tablet με καθαρό Android ;όπου τα προβλήματα είναι ίδια και χειρότερα σε κάποιες περιπτώσεις.

 

Για να ολοκληρώσω λοιπόν, μιας και δε θέλετε τη γνώμη μου και δε θα το συνεχίσω, πιστεύω ότι δίνουμε χρήματα για κινητά βάσει προδιαγραφών και όχι βάσει πραγματικών αναγκών. Με τα Windows το είδα στην πράξη, όχι επειδή πίστευα ότι θα συμβεί, αλλά επειδή ήθελα απλά ένα φθηνό τηλέφωνο για να βάλω το Ελληνικό νούμερο. Στη χρήση που κάνω εγώ λοιπόν, δεν υπάρχει ανάγκη για μια τόσο ακριβή συσκευή, πόσο μάλλον για συσκευές των 500+ και σε αυτό το εύρος τιμών (50-200) νομίζω ότι η Microsoft δεν έχει ουσιαστικό ανταγωνισμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω στο οτι με πολυ λιγοτερα λεφτα παιρνεις αλλη συσκευη απροβληματιστη (οπως αναφερεις)
Συμφωνω οτι για απλη χρηση τα windows μπορει να ειναι καλυτερα
Συμφωνω οτι δε πρεπει να συγκρινουμε συσκευες ανω των 500+ με αυτες των 95 αλλα τελικα μπορουμε και τις συγκρινουμε

Συμφωνω πως το android εχει το πιο αθλιο προγραμμα backup (που σαι apple να δεις να γελασεις με την γοογλε)
Διαφωνω ομως στην γενικη εικονα που εχεις σχηματισει για το android.Το οτι η ΠΡΩΤΗ σου συσκευη ηταν το O+ και οταν διαβαζα τοσα προβληματα κατα καιρους λογικο ειναι να σε "κουρασει" πιο ευκολα το λειτουργικο.
Παραδειγμα πως ενα note2 πχ , το ανοιγεις απο το κουτι  και τρεχει απροβληματιστα
Ναι καποιες φορες θα φαει καποιο σκαλωμα αλλα οπως ολα τα λειτουργικα / κινητα

Πχ το note2 του @racer ειανι για πεταμα.Διπλα στο δικο μου νομιζεις πως εχω 3 γενιες νεοτερο κινητο.

Υ.Γ και μην το παιρνεις προσωπικα ρε συ!Απλα λεω ας διατηρησουμε αυτο το θεμα καθαρα σαν συγκριτικο λειτουργικο ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ και οχι να μετραμε ποσο τις εχουμε ουτε ποσες φορες μας εχει κολλησει ενα κινητο.
Εξαλλου το lag ειανι υποκειμενικο καθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.