Jump to content



To be windows phone user or not to be? (android vs WP)


Recommended Posts

Δεν το παίρνω προσωπικά, αλλά κάνω αυτό ακριβώς που είπες: Σύγκριση στην ΠΡΑΞΗ όχι στα χαρακτηριστικά. Και λέω, ότι στην δική ΜΟΥ πράξη, παρατήρησα τα εξής. Επίσης, ήταν το πρώτο κινητό μου με Android, αλλά είχα ήδη tablet 1 χρόνο πριν :p

Τέλος ( και δε θα σου αρέσει καθόλου ) αν είναι να πάω σε Note, Xperia Z5, Nexus 6, κλπ, πάω σε iPhone και ησυχάζω :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας περιμένουμε να βγουν τα windows 10 και μετά τρωγόμαστε ρε παιδιά! :p

Γενικά όλα τα λειτουργικά έχουν τα καλά και τα κακά τους.
Τα windows10 είναι νέο λειτουργικό. Σα νέος παίχτης είχε και έχει τη δυνατότητα να πάρει τα καλύτερα κι από τα 2 λειτουργικά.Γι' αυτό λέω να περιμένουμε πριν κρίνουμε.
Το κυριότερο όλων είναι ότι βασίζεται στο ίδιο λειτουργικό που υπάρχει και στο desktop 70+ εκατομμυρίων ανθρώπων αυτή τη στιγμή.

 

Και μη ξεχνάμε πως η μικρομαλακή έχει στα χέρια της ένα πολύ δυνατό χαρτί το οποίο ονομάζεται surface phone.
Το πότε και πως θα το χρησιμοποιήσει, κατ'εμέ, θα παίξει τεράστιο ρόλο στο μέλλον του λειτουργικού της στη mobile(?) πλατφόρμα.Ελπίζω πως δε θα αργήσουμε να το δούμε.
Γιατί όταν βγει, ξεχάστε τα Note,edge και τα + και και και..  :p:lol:

Έγινε επεξεργασία από zampONakiaskiou
Link to comment
Share on other sites

Τα windows τα τωρινά δεν έχουν καμία σχέση με τα 6.5 κτλ ,ξεκίνησαν από την αρχή .

Βέβαια ,και από αυτό το ξεκίνημα πάλι περάσαν χρόνια.

Ακούω από ολους ποσό ελαφριά και αμάσητα ειναι τα windows και οτι έχουν συνήθως και καλή αυτονομία και έχω κωλοψηθει ,αλλά για χάρη του αλαγκαριστου u.i. εγω προσωπικά δεν αφήνω τις ευκολίες μου .

Μπορεί το android και ειδικά στα samsung να έχει γίνει πιο βαρύ και από μπετοπλακα ,αλλά πραγματικά δεν υπάρχει κατι που δε μπορει να κάνει ,ενώ από οτι βλέπω τα windows ακόμα δεν έχουν τέτοια πληθώρα εφαρμογών ,ούτε μπορει να λειτουργήσει σαν pc τσέπης ,έστω με κατι τύπου jailbreak/root/whatever .

Η Microsoft το μεγαθήριο με τονους εμπειριας έπρεπε να είχε πουσαρει πιο πολυ την ανάπτυξη .

Βγάλε surface κινητό να παίζει desktop windows και παρε τα σώβρακα όλων .

Link to comment
Share on other sites

Η microsoft άργησε να μπεί στο κομμάτι των κινητών με εμπορική έννοια. Μπορεί να κοντράριζε την blackberry αλλά η Apple έκανε εμπορικό το κομμάτι smartphone.

Και για μένα τα ηνία στο κομμάτι smartphone τον έχουν τα iPhone ώς λειτουργία, σταθερότητα, ποιότητα. Αν είχα τα λεφτά και ήμουν ανάμεσα σε iphone 6(s) και samsung s6 προσωπικά θα έπαιρνα με κλειστά μάτια iPhone 6. Μιλάμε για ίδιο εύρος χρημάτων όμως.

Μπορεί να μην έχει χώρο πολύ, μπορεί να μην είναι customizable αλλά για κινητό τα κάνει όλα. Δεν είναι tablet ούτε pc, είναι κινητό. Δεν κολλάει και κάνει καλά αυτό που κάνει.

 

Το windows mobile δεν έχει ποια καμία σχέση απότι ήταν πριν με το τι είναι τώρα. 

 

Το android έγινε ότι τα windows για pc την εποχή των Windows xp, vista. 1000 διαφορετικά configuration με θέματα drivers και αρκετά κολλήματα που προσωπικά με έχει κουράσει. Αλλά έχει εφαρμογές που χρειάζομαι και δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σε άλλη πλατφόρμα. Σε δε iphone γιατί δεν αντέχει η τσέπη μου και σε windows γιατί δεν έχει τις εφαρμογές που θέλω.

 

Ξαναλέω όποιος έχει samsung note 2 ας κάτσει στα αυγά του. Τέτοιο κινητό δεν έχει ξαναβγεί. 2 μέρες μπαταρία, δεν κόλλαγε σχεδόν ποτέ και τα κάνει όλα. Δεν υπάρχει σε αυτό το εύρος τιμής ίδια συσκευή. Το έχω δώσει στην γυναίκα μου και πραγματικά δε το αλλάζει με τίποτα. Οθονάρα, κάμερα κλπ κλπ. Κάποια στιγμή είχε θέμα με video recording της πέρασα άλλη rom και δεν έχει κάνει κιχ η γυναίκα. Βρίσκω θήκες ότι θέλεις απο σχέδια, προστασίες οθόνης, μπαταρίες τα πάντα όλα. Ακόμα και το περίγραμμα του κινητού άλλαξα (το ασημένιο-nickel) γιατί είχε φθαρεί και έδωσα 4 ευρώ.

 

Και για να θέσω ένα όριο με προσωπικά κριτήρια αυτήν την στιγμή επειδή πολλοί φίλοι και γνωστοί με ρωτάνε τι κινητό να πάρουν, έχω ορίσει τα εξής.

 

600+€ iPhone 6

300-400€ LG G5, Moto X, HTC m8s

200-300€ Lumia 640 XL, Xiaomi mi4/note 2/mi4c

100-200€ Lumia 640

0-100 ότι βρείς ποιο φτηνό μη smartphone είτε Lumia 520/530 κλπ

 

Στην οικονομική σειρά δεν υπάρχει για μένα άλλη επιλογή εκτός από windows mobile. Είναι VFM για τα λεφτά του πως να το κάνουμε. Ότι κινητό και είδα android μέχρι 200€ μετά από 3 μήνες χρήσης ήθελες να το σπάσεις γιατί άρχιζε τα κολλήματα και τα περίεργα.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσες και με τεκμηρίωση όλες οι απόψεις. Προσωπικά δεν άντεχα πια το σαράβαλο Moto g με παγωμένα updates, restore κάθε 2-3 μήνες. πήγα και τσέκαρα σε μαγαζί την οθόνη κυρίως, του 640 xl καθώς φοβόμουν ότι θα πιξελιάζει. Δεν είδα τίποτα τέτοιο. Έγινε παραγγελία στα 199. ταυτόχρονα συνειδητοποίησα ότι γλιτώνω το κόστος του τάμπλετ. Έχω ένα nexus 7 2012 το οποίο καλό και άγιο αλλά δεν πρόκειται να αντικαταστήσω όταν αχρηστευτεί ή παλιώσει υπερβολικά. Αν δεν υπάρχει κάποιο σοβαρότατο σενάριο χρήσης που ένα τάμπλετ έχει μεγάλη ανταποδοτικότητα, είναι άλλο ένα βάρος στους ήδη προβληματικούς προυπολογισμούς η περιοδική αντικατάσταση τους, χώρια τη μανουρα να κουβαλάς δύο συσκευές σε δουλειά ταξίδια. 

Έγινε επεξεργασία από Dorian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κι όπως είχα γράψει παλαιότερα, τώρα αρχίζει το παιχνίδι.

Το πρόβλημα της Μ$ είναι οι εφαρμογές. Όταν όμως παρέχεις εργαλεία που μπορείς να γράψεις εφαρμογές για Android, Windows (και σύντομα iOS) με το ίδιο εργαλείο, τότε γιατί να μη βάλει κάποιος την εφαρμογή του και στο Windows Store με λίγη δουλειά παραπάνω;

 

post-33266-0-88953000-1445327597_thumb.p

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ ξεκίνησαν και τα preorders για το 950 και 950XL.

 

Δοκίμασα λίγο ένα 640 για να δω τι παίζει με τα windows phone και απλά δεν μου κάνουν με τίποτα. Δεν έχω την όρεξη να μπαίνω στη διαδικασία να μαθαίνω από την αρχή πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κι εμένα με δυσκόλεψε στην αρχή. Το Android είναι σαφώς πιό κοντά στο iOS και ήταν ευκολότερη η μετάβαση, αντίθετα τα WP είναι αρκετά διαφορετικά και θέλουν δουλειά. Όμως, για ένα περίεργο λόγο, αφού είναι Windows..., δεν κολλάνε, δε σκάνε, είναι γρήγορα και αν τα μάθεις, εύχρηστα. Θέλουν αλλαγές και ελπίζω με τα 10 να τις δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το 950 το ψηνο και εγω , ομως εχω android emulator στο pc , και εχω καει σε ενα παιχνιδακι  "one piece treasure cruise" το οποιο δυστυχος ειναι μονο για android/ios 

 

Με τα windows phones υπαρχει καποιος τροπος να γινουν emulate τα android παιχνιδια ?  :S

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ειχα παρει περυσι το 930, χαλια απαραδεκτα το OS.

Εδω και κανα 2μηνο εχω παρει το 640 DS, 5"

 

Για δευτερη συσκευη ειναι πολυ καλη, αλλα καμια σχεση με Android.

Ελλειψεις πολλες και τεραστιες ακομα, προτερηματα ελαχιστα.

 

Ουτε με τα 10ρια θεωρω οτι θα αλλαξει κατι, θα γινουν σιγουρα καλυτερο OS αλλα ειναι ακομα πολυ μακρυα απο το Android.

 

Aν θελει καποιος low end τηλεφωνο μεχρι 100-150€ αξιζει ισως, απο εκει και πανω το android υπερισχυει κατα κρατος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.