Jump to content



To be windows phone user or not to be? (android vs WP)


Recommended Posts

Καλημερα σας
Εκει που χαζευα για πολλοστη φορα το κινητο μου (note2) , αναρωτηθηκα αν το επομενο μου κινητο θα ειναι android η καποιο με windows.
Το θεμα ΔΕΝ το ανοιγω για να σκοτωθουμε μεταξυ μας,αλλα αν το λειτουργικο καλυπτει τις αναγκες μου.
Δεν προοριζομαι για αμεση αγορα εννοειται.Αργει αυτο.Οποτε ειναι στα θετικα του λειτουργικου να οριμασει και παραπανω.
Απο θεμα εφαρμογων τι παιζει ;
Εφαρμογες messaging οπως whatsapp , viber , skype , bbm , hangouts? Υπαρχουν ;
Εφαρμογες cloud οπως , drive , dropbox , onedrive υπαρχουν ; Αν ναι , υπαρχει δυνατοτητας συγχρονισμου ;
Εφαρμογες email ? gmail , hotmail , otenet εχω..Υπαρχουν για ξεχωριστο παροχο η μπορουμε ολα σε ενα ;
Εφαρμογες gps ? google maps? here beta?
Εφαρμογες gps track? : strava , sportracker?

Με το Facebook τι γινεται ; Δεν ειμαι φαν , αλλα να ξερω.
εφαρμογες για να συνδεομαι με τον FTP μου , υπαρχει ; Να μπορω να συνδεομαι με αποθηκευμενο user ωστε να ανεβαζω και να κατεβαζω με ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ send to via ftp και να το στελνει χωρις δευτερη κουβεντα

Εργονομια λειτουργικου:
Η συμπεριφορα του πως ειναι ; Απλη η δυσκολη ; Π.χ τραβας μια φωτογραφια , υπαρχει δυνατοτητα αποστολης ΑΜΕΣΗΣ μεσω των εγκατεστημενων προγραμματων ; Οπως whatsapp , viber , email , ftp ΚΑΙ ΟΤΙ αλλο ***** υπαρχει μεσα στο κινητο ;
Η θα πρεπει να πηγαινω στην καθε εφαρμογη που θα θελω να χρησιμοποιησω για να στειλω και το media file μου ;
Προγραμμα file explorer με δυνατοτητα συνδεσης στον NAS μου υπαρχει ; Οπως ο ES explorer (android)

Κινητο με κινητο διαφερουν στις δυνατοτητες του λειτουργικου ; Λογικα οχι ε ;
Υπαρχουν αντιστοιχοι launchers στα WP οπως στα android ? (σε περιπτωση που βαρεθεις)
Εφαρμογες windows (executable files) θα τρεχουν και στα κινητα ; (Οχι δε λεω να φορτωσεις photoshop στο κινητο..)

Ειναι απλο οπως το ανδροιδ η πρεπει να πηγαινεις μεσω Λαμιας και απο τα 2 κλικς , να χρειαζομαι 15 ;

Υ.Γ1 για να μη ρωταω τι εφαρμογες υπαρχουν , που μπορω να ψαξω ;
Υ.Γ2 Αυτο που θελω ειναι να υπαρχει αμεση συνεργασια με τα προγραμματα μεταξυ τους χωρις να χρειαζομαι 15 χτυπηματα στην οθονη για να κανω κατι.
Υ.Γ3 Θα παρακαλεσω η συζητηση να μη παει σε iOS vs android vs WP.

 

Σας ευχαριστω :)

 

edit: προγραματα οπως task manager(kill services) , ccleaner , κανουν δουλεια η μπα;

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Γιάσονα και εγώ το Note2 είχα και πήρα iphone 6. Μετά από ένα σχεδόν μήνα συμβίωσής μαζί του έχω να πω ότι δε ξαναγυρνάω πίσω σε android με τίποτα. Αυτά που μου έκαναν θετική εντύπωση είναι

- Διάρκεια ζωής μπαταρίας

- Όμορφο UI, ακόμα και εφαρμογές που είχα στο android, στο iphone φαίνονται πολύ καλύτερες

- Πολύ πιο "σπιρτόζικη" αντίδραση από το Note 2

 

Από τα άσχημα έχω να αναφέρω την μάστιγα του iphone η οποία ονομάζεται itunes και ακόμα περισσότερο το iCloud που για να καταφέρω να δω τις φωτογραφίες στο pc μου έχω φτύσει αίμα.

Link to comment
Share on other sites

να το χαιρεσαι το iphone , αλλα δυστηχως δε θα σκεφτω καν σαν επιλογη Και μην αναλωθουμε σε αυτο:p

edit: μιας και αναφερθηκε απο τον άγριογατο, το θεμα επικοινωνίας με υπολογιστή πως γίνεται; απλα συνδεεις και παιζει;

wifi hotspot εχουν;

πολλα ρωτατε!!:p

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καιρό χρήστης windows phone.

Λόγω καμμένης πλακέτας στο HTC μου, αναγκάστηκα να το στείλω για σέρβις κι έτσι πήρα ένα nokia 535 για να κάνω τη δουλειά μου όσο καιρό θα έμενα χωρίς κινητό.

Σίγουρα το συγκεκριμένο κινητό δεν αντικατροπτίζει τις δυνατότητες ενός 930 πχ αλλά τη δουλειά του την κάνει.

Τώρα όσον αφορά αυτά που ρωτάς.

1.Οσες εφαρμογές messaging αναφέρεις υπάρχουν.Εκτός από το hangouts.Γενικά η google δε γουστάρει να μοιραστεί τα api της με τη microsoft κι έτσι οι περισσότερες εφαρμογές της δε λειτουργούν σε windows phone.Με το viber είχα κάποια θεματάκια που αργούσαν να έρθουν τα μηνύματα αλλά τελευταία έχει στρώσει.

2.Dropbox,google drive και Onedrive σίγουρα υπάρχουν.Παρ'όλα αυτά χρησιμοποιώ μόνο το onedrive (άψογο) μιας και το χρησιμοποιούσα και στο PC.Συγχρονισμός εννοείται πως γίνεται. 

3.Εφαρμογή για gmail νομίζω πως δεν υπάρχει.Βασικά υπάρχει αλλά είναι από 3rd party publisher.Παρ'όλα αυτά μπορείς να συγχρονίσεις το gmail account σου (calendar, mail κτλ) με το outlook.

4.Google maps πάλι δεν υπάρχουν.Ως επίσημη εφαρμογή πάντα.Με το here maps και here drive προσωπικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

5.Υπάρχουν αρκετές.Το strava νομίζω πως υπάρχει ως straza mate (paid) και απ'ότι βλέπω από τα comments σαν εφαρμογή είναι άψογη. https://www.windowsphone.com/en-us/store/top-free-apps/health-fitness/healthandfitness

6.H εφαρμογή του facebook είναι για τα μπάζα.Καλύτερα να μπαίνεις από το web.

7.Σύνδεση για ftp δεν έχω ιδέα.Ας σε διαφωτίσει κάποιος άλλος.Αλλά λογικά κάπως θα γίνεται κι αυτό.

8.Ccleaner, task killer κτλ δε χρειάζονται.Tα windows phone έχουν άψογη κατανάλωση μνήμης. (Ούτε στο android χρειάζονται βέβαια αλλά δεν πειράζει.) :p

 

Τώρα όσον αφορά τη συμπεριφορά του λειτουργικού.Όλα εξαρτώνται από τι ζητάς.

Γενικά είναι ένα fluid λειτουργικό.Ταχύτατο χωρίς κολλήματα.Μόνο το θέμα του browsing με ξενέρωσε προσωπικά (σε πολλές σελίδες έκλεινε ο ie) αλλά ίσως και να φταίνε το 512mb του 535. :p Ένα ακόμα αρνητικό είναι τα settings.Δεν υπάρχει καμία κατηγοριοποίηση και χάνεις λίγο τη μπάλα.

Όσο κι αν μ'αρέσουν τα windows phone και η απλότητα τους, σε θέμα store είναι αρκετά πίσω.Σιγουρα κάνουν πολλά βήματα μπροστά και με τον ερχομό των windows 10 θα γίνουν ακόμα καλύτερα τα πράματα, αλλά ακόμα έχουν δρόμο μπροστά τους.

Το sharing είναι όπως και στο android.Είτε από την gallery, είτε από το mail. Όπως και οι file managers είναι πλέον αρκετοί.Όλο και κάποιος θα σε ικανοποιήσει.

Τα βασικά πράματα είναι ίδια σε όλες τις κατηγορίες windows phone.Βέβαια στο 535 μου κάποιες εφαρμογές κάμερας π.χ δεν είναι ίδιες με το 830 ή 930 π.χ, παρ'όλα αυτά η εμπειρία χρήσης είναι ίδια ναι.

 

Το θέμα του customizing στα windows phone το ξεχνάς.Όπως και τους launchers.

Όλη η φιλοσοφία του λειτουργικού βασίζεται στα tiles.Και πιο συγκεκριμένα στα live tiles.Το customizing που μπορείς να κάνεις είναι η αλλαγή wallpaper και η ανακατανομή των tiles.. :p

Αλλά κοίτα να δείς τι γίνεται.Ενώ στο pc που έχω 8.1 τα tiles της start screen σχεδόν τα σιχάθηκα και δεν το χρησιμοποίησα ποτέ, στο κινητό τα λάτρεψα.

Στην αρχή όταν έβλεπα κάποιο windows phone στα χέρια κάποιου και το έπαιρνα να το χρησιμοποιήσω έχανα τη μπάλα.Παντού κουτάκια.Άντε να βρεις που είναι η κάθε εφαρμογή.

Όταν πήρα όμως το 535 και  έστρωσα τη start screen όπως θέλω, τότε άλλαξαν τα πάντα.

Είναι απίστευτο πως με μία ματιά άντε το πολύ ένα swipe προς τα κάτω, έχω όλες τις πληροφορίες που χρειάζομαι χωρίς να αλλάζω homescreens και να γεμίζω το κινητό με ανόμοια widgets που καταναλώνουν τον πώλο τους.

 

Στο διαταύτα γιατί πολλά έγραψα.

Όταν γυρίσει το HTC σίγουρα θα γυρίσω σε αυτό.Ομολογώ όμως πως τα windows phone με κέρδισαν.Με τον ερχομό τον windows 10 και μιας θα έχω ήδη 2 χρόνια το κινητό, η επόμενη μου αγορά θα είναι κατά 70% ένα windows phone.

Simplicity is good.For me τουλάχιστον. :)

Έγινε επεξεργασία από zampONakiaskiou
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.με βοήθησε να καταλάβω οτι Τελικά θα αντιμετωπίζω αρκετά προβληματάκια στην αρχή.όσον αφορά το task manager και ccleaner , σαφώς ούτε στο android χρειάζονται.απλά το ρώτησα ενημερωτικά.

στο λειτουργικό , μπορείς άμεσα με ένα share να στείλεις κάτι μέσω κάποιου προγράμματος; πχ είσαι στο gallery , διαλέγεις μια φωτογραφία.στο μενού share τι επιλογές σου έχει; ότι Εφαρμογές έχεις βάλει; whatsapp,viber,ftp,mail,bluetooth klp klp?το strava θα ειναι strava και στα windows.αρα λογικά δε θα έχει βγει.αποκλείεται να έβγαινε με αλλη ονομασία.

λες λοιπόν να περιμένω να βγουν τα 10 και να το εξετασω τοτε ε;

Link to comment
Share on other sites

για να καταφέρω να δω τις φωτογραφίες στο pc μου έχω φτύσει αίμα.

Επειδή πρόσφατα είχα ένα ζόρι να περάσω τους φωτογραφίες από ένα iPhone σε ένα Mac, σώθηκα με το image capture του Mac OS X. Αν δεν έχεις Mac, πρόβλημά σου :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας Καλημέρα

Εκει που χαζευα για πολλοστη φορα το κινητο μου (note2) , αναρωτηθηκα αν το επομενο μου κινητο θα ειναι android η καποιο με windows.

Το θεμα ΔΕΝ το ανοιγω για να σκοτωθουμε μεταξυ μας,αλλα αν το λειτουργικο καλυπτει τις αναγκες μου.

Δεν προοριζομαι για αμεση αγορα εννοειται.Αργει αυτο.Οποτε ειναι στα θετικα του λειτουργικου να οριμασει και παραπανω.

Απο θεμα εφαρμογων τι παιζει ; Αυξάνονται με εκθετικούς ρυθμούς, με τα win 10 θα πάρουν τεράστιο boost.

Εφαρμογες messaging οπως whatsapp , viber , skype , bbm , hangouts? Υπαρχουν ; Nαι, υπάρχουν.

Εφαρμογες cloud οπως , drive , dropbox , onedrive υπαρχουν ; Αν ναι , υπαρχει δυνατοτητας συγχρονισμου ; Το onedrive όπως και το dropbox πλέον είναι της ms. Όχι μόνο υπάρχουν αλλά είναι εξαιρετικά ποιοτικές και παίρνεις και επιπλέον χώρο. Προφανώς υπάρχει και δυνατότητα συγχρονισμού με το onedrive χωρίς να κάνεις τίποτα.

Εφαρμογες email ? gmail , hotmail , otenet εχω..Υπαρχουν για ξεχωριστο παροχο η μπορουμε ολα σε ενα ; Μπορείς να προσθέσεις όσους λογαριασμούς mail θέλεις.

Εφαρμογες gps ? google maps? here beta? Έχεις τους αξεπέραστους here maps και προφανώς δουλεύουν και τα άλλλα.

Εφαρμογες gps track? : strava , sportracker? Δεν γνωρίζω.

Με το Facebook τι γινεται ; Δεν ειμαι φαν , αλλα να ξερω. Ούτε εγώ είμαι fan, δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

εφαρμογες για να συνδεομαι με τον FTP μου , υπαρχει ; Δεν γνωρίζω.

Εργονομια λειτουργικου:

Η συμπεριφορα του πως ειναι ; Απλη η δυσκολη ; Απλούστατη. Π.χ τραβας μια φωτογραφια , υπαρχει δυνατοτητα αποστολης ΑΜΕΣΗΣ μεσω των εγκατεστημενων προγραμματων ; Οπως whatsapp , viber , email , ftp ΚΑΙ ΟΤΙ αλλο ***** υπαρχει μεσα στο κινητο ; Ναι, εννοείται.

Προγραμμα file explorer με δυνατοτητα συνδεσης στον NAS μου υπαρχει ; Οπως ο ES explorer (android) Υπάρχει, για σύνδεση με nas δεν ξέρω γιατί δεν το έψαξα.

Κινητο με κινητο διαφερουν στις δυνατοτητες του λειτουργικου ; Λογικα οχι ε ; Όχι. Με τα 10 δεν ξέρουμε τι θα γίνει.

Υπαρχουν αντιστοιχοι launchers στα WP οπως στα android ? (σε περιπτωση που βαρεθεις) Όχι. Μπορείς όμως να παραμετροποιήσεις όσο θες τα πλακίδια και τη lockscreen.

Εφαρμογες windows (executable files) θα τρεχουν και στα κινητα ; (Οχι δε λεω να φορτωσεις photoshop στο κινητο..) Mε τα win 10 ενδεχομένως.

Ειναι απλο οπως το ανδροιδ η πρεπει να πηγαινεις μεσω Λαμιας και απο τα 2 κλικς , να χρειαζομαι 15 ; Απλούστατο είναι. Θα το συνηθίσεις αμέσως.

Υ.Γ1 για να μη ρωταω τι εφαρμογες υπαρχουν , που μπορω να ψαξω ; Στο windows store. :) Τσέκαρε και το windows central για πληροφορίες.

Υ.Γ2 Αυτο που θελω ειναι να υπαρχει αμεση συνεργασια με τα προγραμματα μεταξυ τους χωρις να χρειαζομαι 15 χτυπηματα στην οθονη για να κανω κατι.

Υ.Γ3 Θα παρακαλεσω η συζητηση να μη παει σε iOS vs android vs WP.

 

Σας ευχαριστω :)

 

edit: προγραματα οπως task manager(kill services) , ccleaner , κανουν δουλεια η μπα; Δεν χρειάζεσαι τέτοια προγράμματα στα wp. Δεν τα χρειάστηκε ποτέ ούτε καν το 530 μου με 512MB ram....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ωραια.Σε ευχαριστω και εσενα!
επομενη ερωτηση :
τα WP10 θα παρουν αναβαθμιση σε ολες τις συσκευες με WP8.1? ειναι θεμα συσκευης ; θεμα εταιρειας ;Τι ακριβως ισχυει ;
Επισης , αν πουλουσα το note2 συσκευες 5" 5+ " υπαρχουν ; (δεν εχω ψαξει ακομα)
το 5" το θεωρω minimum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάσονα και εγώ το Note2 είχα και πήρα iphone 6. Μετά από ένα σχεδόν μήνα συμβίωσής μαζί του έχω να πω ότι δε ξαναγυρνάω πίσω σε android με τίποτα. Αυτά που μου έκαναν θετική εντύπωση είναι

- Διάρκεια ζωής μπαταρίας

- Όμορφο UI, ακόμα και εφαρμογές που είχα στο android, στο iphone φαίνονται πολύ καλύτερες

- Πολύ πιο "σπιρτόζικη" αντίδραση από το Note 2

 

Από τα άσχημα έχω να αναφέρω την μάστιγα του iphone η οποία ονομάζεται itunes και ακόμα περισσότερο το iCloud που για να καταφέρω να δω τις φωτογραφίες στο pc μου έχω φτύσει αίμα.

Πες ρε Αντώνη, γιατί όταν τα έλεγα εγώ τόσο καιρό, με έλεγαν κολλημένο και fanboy...

Όσον αφορά στο iTunes, εγώ το θεωρώ εξαιρετικό και ήταν από τους βασικούς λόγους που μου άρεσε το τηλέφωνο στις αρχές. Έχει κάποια θέματα όσον αφορά στις διαδικασίες, όπως πχ δε μπορείς να πετάς αρχεία χύμα στο τηλέφωνο, αλλά αν μάθεις να τα παρακάμπτεις, μετά θα είναι παιχνιδάκι.

 

 

Τώρα στο θέμα μας... Ιάσωνα, σκεφτόμουν για WP πριν πάρω Android και για εμένα και για τη γυναίκα μου. Με ένα γρήγορο ψάξιμο που είχα κάνει, έλειπαν πολλές εφαρμογές βασικές που χρησιμοποιούσαμε, όπως πχ Winbank & Alphabank.

 

Όμως, αν δεν το βιάζεσαι κάνε λίγο υπομονή γιατί η Μ$ έχει ανακοινώσει 2 πράγματα:

1. Ότι θα μπορείς να τρέξεις όλες τις εφαρμογές των iOS & Android μέσω emulator, οπότε το θέμα εφαρμογών θεωρητικά λύνεται.

2. Ότι με το Visual Studio 2015, οι developers θα γράφουμε μία εφαρμογή και θα μπορούμε να την κάνουμε compile και στα τρία λειτουργικά. Πάλι θεωρητικά, μια τεράστια ομάδα εφαρμογών που θα γράφεται για τα άλλα τηλέφωνα, αυτομάτως θα υπάρχει διαθέσιμη και για WP10.

 

Μένει να τα δούμε στην πράξη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.microsoft.com/el-gr/mobile/phones/all/

Αυτές είναι οι τελευταίες Microsoft lumia συσκευές που κυκλοφόρησαν (έχει και 5,7 ιντσών). Αρχικά είχαν πει ότι όλες οι συσκευές με 8.1 θα πάρουν τα 10 αλλά μετά το άλλαξαν εξαιρώντας συσκευές Nokia Lumia. Προφανώς θέλουν να ωθήσουν τον κόσμο να πάρει MS Lumia.

 

Όσον αφορά στο ερώτημα: έχω android κινητό εδώ και 3 χρόνια περίπου (entry/mid level). Εκεί που έχω σπαστεί πολύ άσχημα είναι ότι πρέπει να χάνω την εγγύησή μου κάνοντας root για να μπορώ να μεταφέρω τις εφαρμογές και τα data τους στην sd ενώ αυτήν την λειτουργία την έχουν πλέον out of the box τα windows phone, ανεξαρτήτως εάν πρόκειται για entry level ή ναυαρχίδα. Το επόμενο κινητό μου θα είναι σίγουρα windows phone.

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.με βοήθησε να καταλάβω οτι Τελικά θα αντιμετωπίζω αρκετά προβληματάκια στην αρχή.όσον αφορά το task manager και ccleaner , σαφώς ούτε στο android χρειάζονται.απλά το ρώτησα ενημερωτικά.

στο λειτουργικό , μπορείς άμεσα με ένα share να στείλεις κάτι μέσω κάποιου προγράμματος; πχ είσαι στο gallery , διαλέγεις μια φωτογραφία.στο μενού share τι επιλογές σου έχει; ότι Εφαρμογές έχεις βάλει; whatsapp,viber,ftp,mail,bluetooth klp klp?το strava θα ειναι strava και στα windows.αρα λογικά δε θα έχει βγει.αποκλείεται να έβγαινε με αλλη ονομασία.

λες λοιπόν να περιμένω να βγουν τα 10 και να το εξετασω τοτε ε;

Nαι εννοείται κάνεις share από παντού.έχει εικονίδιο και μετά τις κλασσικές επιλογές ανάλογα τις εφαρμογές που έχεις βάλει.

Πολλές εφαρμογές όπως και το instagram, ανάμεσα τους και το strava απ'ότι είδα, λόγω του ότι οι official είναι γτπ ή δεν υπάρχουν καν σε windows phone βγαίνουν από άλλους developers με άλλη ονομασία.Κι αρκετές φορές, βλέπε 6tag(instagram) είναι καλύτερες απ'ότι οι official.

Το https://www.windowsphone.com/en-us/store/app/straza-mate/d7256160-5457-4680-89b1-921fd96f912c είναι η unofficial του strava. 

Εγώ στη θέση σου θα περίμενα τα windows 10 ναι.

 

παρα πολυ ωραια.Σε ευχαριστω και εσενα!

επομενη ερωτηση :

τα WP10 θα παρουν αναβαθμιση σε ολες τις συσκευες με WP8.1? ειναι θεμα συσκευης ; θεμα εταιρειας ;Τι ακριβως ισχυει ;

Επισης , αν πουλουσα το note2 συσκευες 5" 5+ " υπαρχουν ; (δεν εχω ψαξει ακομα)

το 5" το θεωρω minimum.

Είπαν ότι όλες οι συσκευές με 8.1 θα πάρουν τα 10.

Έχει βγει μέσω insider ήδη μια developer preview των 10 για τις περισσότερες lumia συσκευές.

Εγώ πιστεύω πως δε θα αναβαθμιστούν όλες οι συσκευές πάντως.Ειδικά οι low range, αν αναβαθμιστούν θα είναι πετσοκομμένο το update έτσι ώστε να σπρώξει κι η Microsoft τα νέα της όπλα.. ;)

Φήμες λένε για 2 ναυαρχίδες με τον ερχομό των 10. 5,2 και 5,7 ίντσες αντίστοιχα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φήμες λένε για 2 ναυαρχίδες με τον ερχομό των 10. 5,2 και 5,7 ίντσες αντίστοιχα.

 

http://www.theverge.com/2015/5/4/8544881/microsoft-lumia-phones-windows-10-features

 

κι εγω τα περιμενω πως και πως .. :) μια αλλαγή μετα απο τοσα χρονια με ανδροιδ χρειάζεται!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι το έχουν παρα-ξεφτυλίσει με τις εφαρμογες και τα δικαιώματα στο android. Ρε φιλαρακι φτιάχνεις εφαρμογή για πυξιδα-calibration, OK, γιατί ζητάς δικαιώματα για call logs, SMS/MMS, camera, extsd κ.λ.π.?  έχω βαρεθεί να κόβω δικαιόματα με Χprivacy !!

 

Φαντάζομαι και στις άλλες πλατφόρμες το ίδιο θα γίνεται γι'αυτό και δεν πάω σε άλλη πλατφόρμα από την στιγμή που εκει το rooting και το κοψιμο των "δικαιομάτων" είναι δυσκολότερα. Μεγάλος ρουφιάνος το android (Google) αλλά μέχρι να υπάρξει κάτι καλύτερο, σε win/ios δεν πάω. Ακόμα και αν υπάρχουν όλες `η καλύτερες εφαρμογές στις πλατφορμες αυτές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μα ο λόγος που τα google apps δεν υπάρχουν στα windows phone είναι ακριβώς το γεγονός ότι για να δουλέψουν θα πρέπει να ξέρουν μέχρι και τι βρακί βάλαμε το πρωί, πράγμα το οποίο δεν το επιτρέπει το λειτουργικό...

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες για τα windows phone. Ειχα το 640 4G για λιγο καιρο. Αψογο, παρ'ολα τα μειονεκτήματα σε εφαρμογές, αλλα ο browser δεν παλευεται με τιποτα. Πιστευω με τα windows 10 θα γινει μεγάλη αλλαγή.

 

*Γύρισα πάλι σε android και εχω μπλέξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον με καλυπτει σε ολα το note2 , καλυτερα να περιμενω για WP 10 λοιπον...Να βγει , να το δουμε και κανω αν ειναι την αλλαγη.
Γιατι ολοι λετε για τον browser? Δεν υπαρχουν αλλοι ; Πχ mozilla , chrome , opera

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ψηνόμουν παλιότερα για Windows Phones, με τις αλλαγές που φαίνεται να έρχονται με τα Windows 10 θα κοιτούσα να αλλάξω, αλλά μόνο αν όντως κάνουν (και τα κάνουν καλά) όσα υπόσχονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον με καλυπτει σε ολα το note2 , καλυτερα να περιμενω για WP 10 λοιπον...Να βγει , να το δουμε και κανω αν ειναι την αλλαγη.

Γιατι ολοι λετε για τον browser? Δεν υπαρχουν αλλοι ; Πχ mozilla , chrome , opera

 

Υπαρχει ενας (δε θυμαμαι το ονομα), ο οποιος ειναι ιδιο πραγμα με διαφορετικο layout

Link to comment
Share on other sites

Και για μενα ο μονος λογος που ακομα καθομαι με το δικο μου,ειναι η παραμετροποιηση που εχεις στο Android.

Με αρκετο trial n error καταφερνεις να εχεις ενα σωστα στημενο τηλεφωνο με τα πλεονεκτηματα του Android.

Αν αλλαζα,μονο προς Apple, λογο οτι δουλευει out of the box χωρις πειραματα,και δουλευει σωστα.

Πλυντηριο μεν,τα πλενει δε.Στο δικο μου το πολυεργαλειο μπορει 1 στις 10 να σε προδωσει.

Τα windows μεχρι στιγμης θεωρω πως μπορει να καλυψει μεχρι τη mid-end κατηγορια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.