Jump to content



Βάψιμο Plate-Mount μηχανικού πληκτρολογίου


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να βάψω το plate mount ( κόκκινο ανάμεσα στους διακόπτες) pcb  του μηχανικού πληκτρολογίου μου ( cm storm rapid red swiches ) καθώς με την τελευταία απόπειρα να το καθαρίσω ξεφλούδισε λίγο το κόκκινο χρώμα δίπλα από το " S " swich. Είναι εύκολο γενικά να το λύσω, και να μείνει μόνο το pcb ; με ποιον τρόπο θα μπορούσα να το βάψω ; άσπρο χρώμα θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ή αποκλειστικά το default κόκκινο ; 

 

Eυχαριστώ

 

* είναι κόκκινο όπως για παράδειγμα στη φωτογραφία παρακάτω

post-59374-0-20661000-1430927379_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

με το pcb κατάλαβα τη πλακέτα. Εσύ εννοείς προφανώς το κόκκινο Plate αυτό που είναι δίπλα στους διακόπτες που φαίνεται στην εικόνα σωστά;

 

Αν ναι να το βγάλεις εντελώς είναι μανούρα και δε ξέρω αν θα το ξαναδέσεις.

Οι διακόπτες είναι κολλημένοι απο πίσω στο PCB και κουμπώνουν πάνω στο Plate. Αρα μάλλον θα πρέπει να τους ξεκολλήσεις. Σε αυτό μπορεί να πει και ο @GruntGR, βέβαια για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

ντε μονταρω πληκτρολογκια καρντια μου.  moar info -> keychatter.com/2015/02/12/pcb-vs-plate-mounted-keyboards-whats-the-difference/

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με το pcb κατάλαβα τη πλακέτα. Εσύ εννοείς προφανώς το κόκκινο Plate αυτό που είναι δίπλα στους διακόπτες που φαίνεται στην εικόνα σωστά;

 

Αν ναι να το βγάλεις εντελώς είναι μανούρα και δε ξέρω αν θα το ξαναδέσεις.

Οι διακόπτες είναι κολλημένοι απο πίσω στο PCB και κουμπώνουν πάνω στο Plate. Αρα μάλλον θα πρέπει να τους ξεκολλήσεις. Σε αυτό μπορεί να πει και ο @GruntGR, βέβαια για σιγουριά.

Ναι συγνώμη , δεν έβρισκα πώς να το πω, το κόκκινο εννοώ. Εχει ξεφλουδίσει περίπου 1/4 του εκατοστού και φαίνεται ενα γκρί από κάτω. Χμμ δηλαδή είναι λίγο επίφοβο ε? Κάποια άλλη λύση τουλάχιστον να βάψω κάπως το σημείο αυτό υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.