Jump to content



Ποια ψυκτρα cpu απο τις δυο?


Recommended Posts

Γεια σας παιδια! Ηρθε ο καιρος να αλλαξω ψυκτρα στον επεξεργαστη. Λοιπον, εχουμε και λεμε, a10 5800k, asus f2a85m le, patriot viper 3 8g. Ως τωρα ειχα τη μαμα ψυκτρα η ποιοα ειναι ΧΑΛΙΑ! Δεν εχω κανει o/c σε τιποτα, με το που ανοιγω να παιξω battlefield 3,μεσα σε 5 λεπτα εχει φτασει 75-78 βαθμους. Αν εχω και καιρο να καθαρισω το pc, αναιβαζει 60 μονο με σερφαρισμα. Ειμαι αναμεσα στην CM HYPER 212 EVO και την CM HYPER TX3 EVO. Η πρωτη ξερω οτι ειναι καλυτερη αλλα δε ξερω αν θα χωραει. Η δευτερη τι λεει? Σκεφτομαι μολις αλλαξω ψυκτρα να κανω ενα μικρο o/c στην gpu. Με την TX3 θα ειμαι κομπλε ή δεν θα ειναι αρκετη οποτε η 212 ειναι μονοδρομος? Σορρυ αν σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 212 στο 2ο pc μου, και ειναι αρκετα καλη αλλα ακουγεται αρκετα. Διπλα διπλα τα πισια και τα 2 ανοιχτα βλεπω με την στοκ γυρω στους 5  με 7 βαθμους διαφορα τωρα που ανεβαινουν οι θερμοκρασιες (παραδειγμα 32-33 η στοκ , 25-27 η 212- εχω ομως να την καθαρισω καιρο οποτε υπολογιζε οτι μπορει να ειναι και ακομη χαμηλοτερες με τακτικο καθαρισμα). Για τις θερμοκρασιες σου επισης ευθυνεται και το καλο airflow. Ποιο ειναι το κουτακι σου; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κουτι μου δε ξερω πως λεγεται, μοντελο κλπ αλλα ειναι καπως ετσι http://www.advancetec.co.uk/inwin-em019-black-silver-screwless-micro-atx-mini-tower-case-no-psu.html  http://www.sercomsan.com/product.php?id_product=191 . Εκανα καποιες μετρησεις και νομιζω οτι η 212 χωραει στο κουτι αλλα δε ξερω αν θα βρισκει στις ραμ. Γενικα παντως δεν ειμαι απολυτος σε μια απο τις δυο, αν εχετε, μπορειτε να προτεινετε και καποια αλλη. Απλα η απορια μου ειναι αν με μια σαν την tx3 θα ειμαι οκ για ενα μικρο o/c ή θα πρεπει να ανεβω σε κατηγορια, σε μια σαν την 212. Παστα σκεφτομουν να βαλω αυτη που θα εχει μαζι η ψυκτρα.

Έγινε επεξεργασία από mindcrime
Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη σου οπως βλεπω εχει 2 σλοτ για μνημη. Δε ξερω αν η αποσταση απο το cpu επιτρεπει να βαλεις την ψυκτρα. Επισης ειναι low profile η μνημη σου; Εχουν δλδ χαμηλο heat spreader? Βλεπω οι πατριοτ δεν ειναι τελειως low profile , οποτε μπορει να εχεις θεμα. H 212evo ειναι 12Χ8Χ15.9 και η 412s 13.2X9.9Χ16 (η 2η ειναι μεγαλυτερη). Περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να χωρεσεις την 212, ομως υπαρχουν και αλλες καλες λυσεις. Οπως η fortis 2 (silentium pc) . Υστερα στο ιδιο ευρος τιμης ειναι καλη και η Raijintec Themis . 

 

Αν ουτε αυτη σε παιρνει τοτε κοιτας και κατα εδω

(σαφως μικροτερων διαστασεων ψυκτρα- δε ξερω σιγουρα απο επιδοσεις πως τα παει , αλλα εαν κρινω απο τα χαρακτηριστικα ειναι και λιγο πιο θορυβωδης - δε την εχω δει στην πραξη)

Link to comment
Share on other sites

Οι μνημες οντως δεν ειναι τελειως low αλλα δεν ειναι και πολυ ψηλες. Η fortis πολυ ωραια, δεν την ειχα δει αλλα ακομα μεγαλυτερη ρε γαμωτο. Θα ξανανοιξω το κουτι να μετρησω υψος απο τις ραμ και αν χωραει παω καρφι για την fortis, αλλιως μια εκ των αλλων δυο. Σε ευχαριστω φιλε για τη βοηθεια! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες σου έχουν ύψος 4,1cm.
 
Με την coolermaster hyper 212 evo θα βρίσκει κι αυτή στην μια μνήμη (κάτω από τα fan έχεις περιθώριο 3,4cm).
 
Η fortis όπως και 412s σου καλύπτουν το ένα slot. Με την fortis έχεις κάποια χιλιοστά να την σηκώσεις αλλά δεν ξέρω πόσο είναι αυτό το περιθώριο.
 
Η themis είναι στα ίδια μεγέθη με την 212evo αλλά 2 χιλιοστά μικρότερη και δεν ξέρω αν τα λάστιχα με τα οποία στηρίζει το fan σου
επιτρέπει να σηκώσεις το fan, αλλά παίζει στα χιλιοστά να ακουμπάει ή όχι.
 
Ψάξε και γι'αυτήν εδώ Prolimatech Basic 68 το fan μπορείς να το σηκώσεις πιο ψηλά δες και το βιντεάκι που είναι στο spoiler


 
***Σε περίπτωση  που πάρεις κάποια και έχεις πρόβλημα, της βάζεις low profile ανεμιστήρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

μια ερωτηση παιδια. επειδη και μενα βρισκει ο ανεμιστηρας της ψυκτρας στην θεση της πρωτης μνημης, αν βαλω τον ανεμιστηρα να ρουφαει αερα αντι να σπρωχνει στη ψυκτρα, (τον παω απεναντι δληαδη) θα υπαρχει προβλημα? θελω να βαλω αλλες δυο μνημες και να τις κανω 4 και θα πιασουν ολα τα dimm

Έγινε επεξεργασία από Νικος Παναγιωτοπουλος
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια. επειδη και μενα βρισκει ο ανεμιστηρας της ψυκτρας στην θεση της πρωτης μνημης, αν βαλω τον ανεμιστηρα να ρουφαει αερα αντι να σπρωχνει στη ψυκτρα, (τον παω απεναντι δληαδη) θα υπαρχει προβλημα? θελω να βαλω αλλες δυο μνημες και να τις κανω 4 και θα πιασουν ολα τα dimm

 

Ποιο κουτί έχεις κ ποια είναι διάταξη των ανεμιστήρων? Ποια είναι η ψύκτρα?

 

Για αρχή πάρε μετρήσεις να δεις τις θερμοκρασίες που έχεις και μετά δοκίμασε να κάνεις αυτό που λες και

ξανά πάρε μετρήσεις.

 

Έχεις δοκιμάσει να σηκώσεις λίγο πιο πάνω το fan για να μην βρίσκει στην μνήμη? 

Link to comment
Share on other sites

καλη σου μερα φιλε μου

εχω 2 pc μου συμβαινει και στα δυο

κουτι ιδιο και στα δυο το coolermaster silencio 550

 

το ενα εχει asus a75 v-pro (atx) με ψυκτρα enermax ets-T40 και μνημες αυτες

http://www.e-shop.gr/ram-gskill-f3-12800cl9d-8gbxl-8gb-2x4gb-ddr3-pc3-12800-1600mhz-ripjawsx-dual-channel-kit-p-PER.556216

 

το αλλο εχει μητρικη gigabyte ud2h (mini atx) με ψυκτρα COOLERMASTER HYPER 212 EVO και μνημες αυτες

http://www.e-shop.gr/ram-gskill-f3-12800cl9d-4gbrl-4gb-2x2gb-ddr3-pc3-12800-ripjaws-dual-channel-kit-p-PER.552239

 

και στις δυο ψυκτρες ο αερας σπρωχνεται με εναν ανεμιστηρα προς την ψυκτρα που ειναι μπροστα απο αυτην

να σηκωσω το φαν δε νομιζω να γινεται καθως οι ανεμιστηρες πιανουν με αγκιστρα απο πανω και απο κατω σε καθε ψυκτρα και τεντωνονται οριακα

 

σκεφτομουν λοιπον να βαλω ολες τις μνημες στην gigabyte και να αγορασω δυο νεα dimm στα 2133 ή 2400  για την asus, να κανω ενα καλο overckloking μιας και εχει τον 3870k που ειναι ξεκλειδωτος και μπορει να παει βολι!

στο αλλο υπαρχει ο 3850 υπερχρονισμενος στα 3.5 ghz και δεν τον πειραζω αλλο

 

σκεφτηκα μηπως υπαρχει καποια "ετοιμη λυση", αν δηλαδη καποιοι φιλοι εδω το εχουν κανει και η ψυξη ειναι παρομοια, πρωτου αρχισω τους πειραματισμους και τις βαβουρες και τα ανοιγματα των κουτιων και τα μπασε βγαλε των ανεμιστηρων...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πίνω νερο στο όνομα της 212 evo ,και αντίθετα απο τον Tommy εγώ δε την βρίσκω θορυθωδη, μιας και ειναι pwm το fan .

Σε φιλο παραγωγό μουσικής που ήθελε ησυχία αλλά οχι πολυ ακριβή ψυχτρα, τη βάλαμε σε i7 960 (οχι κρύο cpu) και τα πάει θεσπέσια ,και απο θόρυβο και απο θερμοκρασία .

Να πω την αλήθεια δεν είχαμε κοιτάξει ram και τέτοια αλλά έκατσε μια χαρα.

Το ύψος της ειναι ένα θεματακι ,σε thermaltake armor νομίζω ,χωρεσε στο τσακ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

- Πρώτα κάνε αυτό (να αλλάξεις την θέση του ανεμιστήρα) να το δεις και ο ίδιος τι αποτελέσματα θα πάρεις

 

Για αρχή πάρε μετρήσεις να δεις τις θερμοκρασίες που έχεις και μετά δοκίμασε να κάνεις αυτό που λες και

ξανά πάρε μετρήσεις.

 

- Η enermax έχει κλιψάκια, τα ξεκουμπώνεις και ανεβάζεις το fan όσο χρειαστεί για να μην έχεις θέμα με την μνήμη.

(κουμπώνεις τις μνήμες και μετά το fan)

 

- Σ'αυτήν την μητρική που θέλεις να βάλεις τις 4 μνήμες, βάζεις την enermax (τις κάνεις τράμπα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλη η ιδεα να μεταθεσω λιγο πιο εξω τον ανεμιστηρα, δεν ξερω αν θα αυξηθει η θερμοκρασια ομως και ποσο. και αν θα χωρεσει στο κουτι καθως η ψυκτρα χωραει οριακα... ηδη στο ηχομονωτικο υλικο του πλαινου εχουν γινει λακουβιτσες απο τα pipes

βεβαια βλακεια μου, επρεπε να το εχω κανει τοσο καιρο

ομως τελικα δεν υπαρχει εμπειρια απο καποιον φιλο για το αν εχουμε υποβαθμιση της ψυξης αν ο ανεμιστηρας ρουφαει αντι να σπρωχνει?

τι να κανω? θα αρχισω τους πειραματισμους καποια στιγμη και βλεπουμε :)

 

δε θελω να κανω τραμπα τις ψυκτρες. η ενερμαξ ειναι τελειως αθορυβη σε σχεση με την 212 (η οποια δεν κανει μεν πολυ θορυβο αλλα ακουγεται εστω και λιγο)

και αφου καθομαι σχεδον συνεχεια στο πισι στο γραφειο, δε θελω να ακουγεται τιποτα. ακομα και στις 1300 στροφες ειναι παντελως αθορυβη! μονο στο φουλ της, οταν ξεκινα το πισι και ειναι στο bios δινοντας πληρεις στροφες μονο τοτε ακουγεται και μαλιστα πολυ.

 

με υπερχρονισμενο τον 3870k στα 3.6Ghz σε δουλιες γραφειου, κρατα την cpu στους 39-44 c με τις στροφες της να παιζουν στις 1000-1300 , σε νορμαλ ή silent mode που προσφερει η asus  και αναλογα την εργασια. οταν τον υπερχρονισω με αλλο πολλαπλασιαστη, με γρηγορες μνημες λογικα θα ανεβει λιγο ακομα η θερμοκρασια και η enermax μου εμπνεει πιο πολυ εμπιστοσυνη. βεβαια θα δουλευει σε turbo mode. αρα η υπαρξη σε αυτο της enermax, μαλλον ειναι μονοδρομος ηχητικα...

αφου ακομα και τωρα με υπερχρονισμο, οταν μπαινω στο γραφειο, κοιταζω το led λειτουργιας για να καταλαβω αν ειναι ανοικτος!!

 

χωρις υπερχρονισμο η enermax T40-tb μερικες φορες επεφτε κατω και απο τις 600 σαλ σε silent και φυσικα με πολυ πιο ψυχρες θερμοκρασιες απο οτι τωρα και μαλιστα σε ενα δυσκολο (θερμικα) κουτι.

ισως φταιει και στο οτι εχω χρονια να αλλαξω την παστα στην cpu και μου βγαζει σαρανταρια χωρις να παιζω παιχνιδια.

 

αντιθετα η 212 αν και η gigabyte δεν εχει ενα αντιστοιχο προγραμμα ρυθμισης, ακουγεται λιγο περισσοτερο. ισως να μην φταιει η ψυκτρα και να φταιει η μητρικη που δεν εχει αντιστοιχες ρυθμισεις σαν την asus. βεβαια και η 212 ειναι εξαιρετικη! απλα η enermax ειναι καλυτερη στο δικο μου set, απο οτι εχω δει ως τωρα οσων αφορα το θορυβο.


κατι το silensio, κατι το τροφoδοτικο της corsair, κατι η enermax, το κομματι ειναι αστερι απο θορυβο. το μονο που ακουγεται λιγο και αυτο μονο αν πλησιασεις το αυτι σου εκει, ειναι ενας ανεμιστηρας εξοδου της aircooling (νομιζω) , που εβαλα εξτρα καθως τον πισω ανεμιστηρα του σιλενσιο τον πηγα μπροστα ως δευτερο και ο εξοδου δουλευει σε φουλ στροφες. και εκει μεσα υπαρχουν και 3 hdd περαν του ssd που οσο να το κανεις, εχουν κι αυτοι την θερμοτητα τους, ειδικα ενας της seagate που ειναι μακραν ο χειροτερος σε συγκριση με εναν samsung spinpoint και ενα hitachi (πολυ πιο ζεστος απο τους αλλους δυο και ειναι ο μονος που κανει θορυβο οταν δουλευει)

ολα τα ανεμιστηρια πατανε σε αντικραδασμικα ακομα και το τροφοδοτικο. ακομα και οι ροδελες στις βιδες οπου υπαρχει δονηση

ισως με την επομενη αναβαθμιση της βαλω κι αλλον ενα pwm ανεμιστηρα απο την πισω πλευρα, να ρουφαει αερα και να αλλαξω τα ανεμιστηρια του κουτιου τοσο της μανας του οσο και τον aircooling με noise blocker ή noctua.

σαν ιδεα πως σας φαινεται?

 

το pc του γραφειου ειναι συνδεδεμενο με ενα καλουτσικο στερεοφωνικο και παιζει μουσικη συνηθως ενω δουλευω, ενω το δευτερο, αυτο με την 212 EVO  συνηθως χρησιμοποιειται για ταινιες οπότε ο λιγος θορυβος που κανει (το μεγαλυτερο ποσοστο του προερχεται μαλλον απο το φτηνοτερο τροφοδοτικο του) δεν ενοχλει και τοσο

 

παιδες, σας ευχαριστω για τις πληροφοριες και το χρονο σας!!

Έγινε επεξεργασία από Νικος Παναγιωτοπουλος
Link to comment
Share on other sites

ναι νομιζω, ολες οι ψυκτρες του εμποριου ειναι pwm

απλα η gigabyte υστερει σε αυτο το θεμα εναντι της asus, ή τουλαχιστον εγω δεν εχω βρει το τροπο να παρεμβω καλα μεσω του utility της μητρικης

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα ο θορυβος υπαρχει σε gaming και μονο. Για κανενα λογο δεν ειναι θορυβωδης ανεμιστηρας στο ~30% ας πουμε. Αρχικα που ηταν σεταρισμενος αυτοματα ακουγοταν περισσοτερο. 

Αλλα συγκρινοντας τις 2 που εχω, η alpenfohn ειναι ο ορισμος της αθορυβης ψυκτρας. Ομως ειναι ψηλη (17cm).

Link to comment
Share on other sites

ενταξει ειναι ψυκτραρα αλλα και ακριβοτερη! και με τετοιο ανεμιστηρα λογικα ακομα πιο αθορυβη ;)

και αφου εχεις και ξεχωριστη καρτα γραφικων, καλο ειναι να γυρναει πολυς αερας μεσα στο κουτι.

 

ρε γμτ, προβλημα!

πηγα να γραψω θερμοκρασιες και στροφες σε συγκριση και το πισι με την gigabyte και την 212 δεν δουλευει!!

εχει ρευμα, γυρνανε οι ανεμιστηρες του, δεν μπαινει καν στο bios ομως... ξερος! μαυρη οθονη στην τηλεοραση που ειναι συνδεδεμενος

η tv αν και βλεπει την hdmi του pc μου λεει: δεν εχει σημα

ο σκληρος δεν γυριζει!

συνεδεσα και rgb καλωδιο μηπως φταιει κατι στο hdmi, παλι τιποτα!

εβγαλα την μπαταρια απο τη μητρικη να ξαναεπανερθει το bios στα default

παλι τιποτα

 

* τελικα το προβλημα λυθηκε ως δια μαγειας! μετα απο διαφορες προσπαθειες ανοιξε

παραξενα πραγματα που μαλλον οφειλονται σε ενα φτηνιαρικο τροφοδοτικο της force

Έγινε επεξεργασία από Νικος Παναγιωτοπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδες αγορασα αλλον ενα ανεμιστηρα της enermax, τον ιδιο που ειχε η ψυκτρα επανω,

τον ENERMAX UCTB12P T.B.SILENCE PWM SERIES 120MM FAN

και τον εβαλα στην πισω πλευρα της ψυκτρας, σε διαταξη push-pull παιρνοντας και οι δυο ρευμα απο ενα Υ καλωδιο της noctua απο τη μητρικη

 

εμφανη πτωση θερμοκρασιας του υπερχρονισμενου llano στα 3600Mhz.

τωρα που γραφω εχω cpu 35c (απο 40-42) , mb 22c ,στις 881 στροφες (απο 1000-1100), με θερμοκρασια δωματιου 20c !

αλλαξα και το προφιλ των φαν απο τουρμπο σε νορμαλ

επι τη ευκαιρια συμπληρωσα λιγη παστα στον επεξεργαστη και ισως συνεβαλε και αυτο στη πτωση θερμοκρασιας

και ολα αυτα στο ζεστο silencio με τα δυο μπροστινα ανεμιστηρακια της μαμας του που δεν φερνουν παρα ελαχιστο αερα (ειναι ομως αθορυβα)

δεν πειραματιζομαι να τους κανω και τους δυο push ( να σπρωχνουν αερα δηλαδη και απο τις δυο πλευρες της ψυκτρας) , καθως απο τα λιγα που ειδα, κατι τετοιο δεν παιζει ...

 

τωρα ετρεξα ενα superantispyware για να τον ζεστανω λιγο σε quick scan με τον επεγεργστη να δουλευει μεχρι και 100% για λιγο, και στα φουλ του μου εδωσε cpu 42c στις 956 σαλ! με μητρικη στους 23c

πραγματικα ο δευτερος ανεμιστηρας κανει δουλεια πανω στη ψυκτρα!!

 

τελικα ο πισω ανεμιστηρας ειναι της nilox και τωρα ακουγεται ακομα πιο πολυ! πιθανον γιατι επεσαν οι στροφες στην ψυκτρα κανοντας της ακομα πιο αθορυβη, καθως το τροφοδοτικο HX 520 της corsair ειναι και αυτο κλασεως μουγκαφον! :).

 

ξερει κανεις αν ειναι καλυτερα να βαλω και τους δυο ανεμιστηρες σε push ή με καποια αλλη διαταξη?

ειναι λιγο βαβουρα το ανοιγμα του κουτιου εκει που ειναι, πρεπει να αποσυνδεω καλωδια για να τον τραβηξω και να δουλεψω κλπ λογω χωρου

 

σκεφτομαι επιπλεον να αγορασω καποια στιγμη αλλους δυο ιδιους για την εισοδο του αερα pwm και αυτοι και να τους συνδεσω πανω στη μητρικη για να τους ελεγχει αυτη.

αξιζει να το κανω?
υπαρχει περιπτωση η μητρικη να θεωρηθει "φορτωμενη" με 4 ανεμιστηρια πανω της?

Έγινε επεξεργασία από Νικος Παναγιωτοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.