Jump to content



Foscam Fi8904W και αποσυνδέσεις


Recommended Posts

Υπάρχουν έτοιμα τροφοδοτικά που ταιριάζουν τα βύσματα τροφοδοσίας,με την κάμερα στο χέρι, πας σε ένα κατάστημα με ηλεκτρονικά και βρίσκεις κάποιο να κουμπώνει καλά. Απλά κοιτάς να ταιριάζει η τάση εξόδου του τροφοδοτικού με αυτήν της κάμερας. Ακόμα και σκέτο βύσμα παίρνεις και το φτιάχνεις στο καλώδιο τροφοδοσίας.

 

Αν είναι το πρόβλημα η τροφοδοσία !

Έγινε επεξεργασία από nickthegr
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....πήγα και τσίμπησα ανταπτοράκια dc jack.....

 

ένα τέτοιο

 

51141dfdce395fe801000002.jpg

 

και ένα τέτοιο

 

dcwired.jpg

 

 

 

έκανα τις απαραίτητες ενώσεις και πλέον κατάφερα να περάσω στατική ip στην κάμερα και να την αναγνωρίσει σταθερά ας πούμε. 

και λέω ας πούμε γιατί ναι μεν είχα σταθερό connection για 10 δευτερόλεπτα μέχρι να περάσω τις χειροκίνητες ρυθμίσεις ip subnet gateway και dns,

όταν προσπάθησα όμως να στείλω ή να τραβήξω κάπως πιο βαριά δεδομένα από την κάμερα (άνοιγμα live view, firmware/web ui upload file) η ip χανεται στιγμιαία.

 

εντάξει ξέρω οτι τρώγομαι αντί να κάνω υπομονή 10μέρες ακόμα να έρθει ο σωστός φορτιστής αλλά μου χει γίνει έμμονη ιδέα να τη φτιάξω τη ρημάδα.

για το δικό μου φορτιστή να πω την αλήθεια πήρα μετρήσεις με την κάμερα κουμπωμένη και δείχνει και αυτός αστάθειες σε τάση και αμπέρ....οπότε ίσως και να φταίει και αυτός...και να έτυχε απλά να είναι λίγο καλύτερος από τον 1ο εργοστασιακό χαλασμένο.

 

any thoughts? :p

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικά βρήκα και έναν ακόμα φορτιστή 5.2V 2000mAh αλλά τα ίδια....οι μετρήσεις και σε αυτόν δεν είναι σταθερές αλλά δε ξέρω αν μετράω και λάθος.
έφτασα μέχρις εδώ και τα παρατάω μέχρι να έρθουν οι φορτιστές ή μέχρι να πετάξετε καμιά καλύτερη ιδέα. :p

post-30469-0-89434300-1432336332_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζουν γρήγορα στο πολύμετρο και δε μπορώ να κάτσω να τις γράψω ακριβώς....στο περίπου πάντως η τάση παίζει 4.8-5.2 V και 100mAh έως 1800mAh.

Αυτό που βλέπω στη συμπεριφορά της κάμερας είναι οτι βάζοντας το χέρι μου στον αισθητήρα φωτός τα IR LEDS ανάβουν μεν....ακούγεται και το χαρακτηριστικό κλικ αλλά έχω δει IR LEDS από Foscam λιιιιγο πιο φωτεινά από το χαρακτηριστικό κόκκινο φως που βγάζουν της συγκεκριμένης.....άρα πάμε ξανά στο ανεπαρκές ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι έκανες τους δύο αντάπτορες (αν δε βαριέσαι γράψε μια κουβέντα) αλλά η σίγουρη λύση για την τροφοδοσία είναι 5V από τροφοδοτικό υπολογιστή, πχ αυτό:

fQu4Y2x.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η διακύμανση στην τιμή του ρεύματος είναι σωστή, άλλη κατανάλωση έχει με επαρκή φωτισμό και άλλη με τα led αναμένα. Κοίταξε την πάντως από browser η από την εφαρμογή της foscam για κινητό. Γενικά η εφαρμογή τους στα windows δεν μου έχει αφήσει και τις καλύτερες εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα και τη μόντα με το τροφοδοτικό υπολογιστή και τράβηξα από 2 διαφορετικές πλεξούδες ρεύμα με ένα 4pin male to female αντάπτορα που είχα καβάτζα.

Τα αποτελέσματα απογοητευτικά, η κάμερα χανόταν συνεχώς μέχρι που πλέον με την 5v του τροφοδοτικού δεν αναγνωρίζεται δικτυακά με τίποτα.

 

Πλέον ξαναπροσπαθώ με τον αντάπτορα των jack στον 2ο φορτιστή που έχω αλλά πάλι τα ίδια όπως τις αρχές......απογοήτευση :(

 

 

τελικά μετά από μερικά reset και reboot της ξανάδωσα static ip αλλά ξαναγυρίσαμε στο στάδιο οτι χάνεται έστω και αραιά και που,.....χωρίς δυνατότητα να φλασάρω ή να ανοίξω το live view από οποιοδήποτε πρόγραμμα iSpy-Foscam-VLC direct feed και αν προσπάθησα.

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξεθάβω.....δε βρίσκω άκρη.

 

Δε ξέρω αν εδώ μέσα υπάρχει κανένας που να μπορέσει να ασχοληθεί ή αν έχετε κάνα μαγαζί Αθήνα που να μπορεί να αναλάβει service. Η τσέπη δεν αντέχει πολλά αλλά έστω κάτι συμβολικό για το κόπο μπορώ να δώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

 

έχω την ίδια κάμερα και μετά από 3 χρόνια μου παρουσιάζει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.. κάνει reboot συνέχεια. Άλλαξα τροφοδοτικό αλλά εξακολουθεί να έχει το πρόβλημα.. προλαβαίνω να κάνω κάποιες ρυθμίσεις αλλά δεν αλλάζει κάτι. Μπας και βρήκατε κάποια λύση; μήπως υπάρχει κάποιος που μπορεί να την ανοίξει και να την επισκευάσει; Εμένα μου μοιάζει για πρόβλημα εσωτερικό και όχι κάποιας ρύθμισης. 

Έγινε επεξεργασία από avou
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.