Jump to content



Foscam Fi8904W και αποσυνδέσεις


Recommended Posts

Καλησπέρες.

Ήρθε στα χέρια μου μια Foscam IP camera μοντέλο FI8904W εκτός εγγύησης.

Το πρόβλημα που παρουσιάζει είναι οτι χάνεται η σύνδεσή της ακόμα και ενσύρματα μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα.

Η κάμερα έχει το τελευταίο firmware και επίσης έχω και την τελευταία έκδοση web client της foscam.

 

Βρήκα στο forum της foscam διάφορα ίδια περιστατικά αλλά δε βγάζω άκρη. Έψαξα και μερικές λύσεις και σε μερικά blogs αλλά εφόσον η κάμερα χάνεται εντός 5-10 δευτερολέπτων προφανώς δε μπορώ να δοκιμάσω και πολλά.

 

Για βοηθάτε να το πάμε βήμα βήμα μπας και γίνει τίποτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει σε αυτό το σημείο όπου η κάμερα χάνεται μετά από λίγα δευτερόλεπτα. Η έκδοση firmware δείχνει οτι είναι η τελευταία αλλά το web ui είναι αρκετά παλιό. βέβαια εφόσον η κάμερα αποσυνδέεται τόσο γρήγορα δε γίνεται να φλασάρω τίποτα.

 

Προσπάθησα πριν αποσυνδεθεί να πατήσω γρήγορα την επιλογή obtain ip from dhcp αλλά και να το προλάβω μετά δεν εμφανίζεται πουθενά...ουτε καν error.

post-30469-0-17739500-1431727752_thumb.p

post-30469-0-39466500-1431727756_thumb.p

post-30469-0-49970700-1431727855_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο....πως να τσεκάρω ομως οτι δίνει σωστές τιμές σε φορτίο. Εσωτερικά η πλεξούδα του ρεύματος έρχεται ενιαία μαζί με εκείνη του lan του reset switch και ακομα ενα ribbon που δεν εχω βγαλει ακρη τι ειναι. Δεν εχω και το σχηματικο από το pcb για να παρω εστω μια ιδεα που να κοιταξω. Έχω φάει το ίντερνετ να βρω κάποιον που να έχει ανοίξει μια foscam και να δίνει λεπτομέρειες από τα σπλάχνα αλλά μηδέν αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Καντο εξωτερικα που ειναι και πιο ευκολο.. Αγορασε δυο βυσματα τροφοδοσιας σαν αυτα που χρησιμοποιει (αρσενικο, θηλυκο) και προσθεσε δυο καλωδια στο καθενα. Παρεμβαλλε το πολυμετρο για να μετρησεις ρευμα και συνδεσε το παραλληλα για να δεις ταση. Προσεχε πολυ να μην ακουμπησουν τα καλωδια διαφορετικης πολικοτητας μεταξθ τους γιατι θα καψεις το τροφοδοτικο.

 

Αν και δε νομιζω να εχεις προβλημα τροφοδοσιας. Μεταχειρα δεν ειναι η καμερα? Καποιος που ειδε αυτα τα κουλα να συμβαινουν, μαλλον στην πασαρε. Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες.. 

Ερωτηση, αν ανοιξεις το rtsp stream της καμερας με vlc και το αφησεις να παιζει, σπαει αμεσως?

Link to comment
Share on other sites

Καντο εξωτερικα που ειναι και πιο ευκολο.. Αγορασε δυο βυσματα τροφοδοσιας σαν αυτα που χρησιμοποιει (αρσενικο, θηλυκο) και προσθεσε δυο καλωδια στο καθενα. Παρεμβαλλε το πολυμετρο για να μετρησεις ρευμα και συνδεσε το παραλληλα για να δεις ταση. Προσεχε πολυ να μην ακουμπησουν τα καλωδια διαφορετικης πολικοτητας μεταξθ τους γιατι θα καψεις το τροφοδοτικο.

 

Αν και δε νομιζω να εχεις προβλημα τροφοδοσιας. Μεταχειρα δεν ειναι η καμερα? Καποιος που ειδε αυτα τα κουλα να συμβαινουν, μαλλον στην πασαρε. Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες.. 

Ερωτηση, αν ανοιξεις το rtsp stream της καμερας με vlc και το αφησεις να παιζει, σπαει αμεσως?

 

Εναλλακτικά, μπορείς να κάνεις και καμιά μόντα παίρνοντας τροφοδοσία από κανένα τροφοδοτικό υπολογιστή ή τηλεφώνου (αρκεί να δίνει αρκετό ρεύμα - δε νομίζω να θέλει πάνω από 1A). Σχεδόν σίγουρα δεν είναι τροφοδοτικό όμως.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση, αν ανοιξεις το rtsp stream της καμερας με vlc και το αφησεις να παιζει, σπαει αμεσως?

 

με λίγο google βρήκα οτι είναι αυτό

http://IPADDRESS/videostream.cgi?user=[uSERNAME]&pwd=[PASSWORD]&resolution=32

 

user-pass δεν έχω ορίσει οπότε να θεωρήσω οτι είναι τα default admin/blank ?

ipaddress ομως ποια θα ορίσω αφού δε μπορω να δω την ip κάπου.

και μενα δε μου κανω για τροφοδοτικο παντως γιατι καθολη τη διαρκεια που ειναι στη πριζα τα led του lan δουλεύουν και τρεμοπαίζουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δυνατότητα από το router, δώσε σταθερή IP στην Mac της κάμερας, μήπως και ...

 

 

 

Δυστυχώς το δοκίμασα αλλά τζίφος.

Έχουμε κανέναν που να ασχολείται με επισκευή ip cameras Αθήνα να πάω να πάρω καμιά γνώμη?

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

φορτιστές έχω ένα σκασμό. κατάλληλο βύσμα ή κατάλληλο αντάπτορα βύσματος δεν έχω που να κουμπώνει στο θηλυκό της παροχής της κάμερας.

τελικά παρήγγειλα 2 φορτιστές από hong kong με 4ευρώ και όταν έρθουν θα ενημερώσω το θρεντ.

Μου την έσπασε άσχημα το 500% αισχροκέρδειας και θα περιμένω 2-3 εβδομάδες έτσι για να τιμωρήσω τους έλληνες αγιογδύτες του 10ευρώ φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

φορτιστές έχω ένα σκασμό. κατάλληλο βύσμα ή κατάλληλο αντάπτορα βύσματος δεν έχω που να κουμπώνει στο θηλυκό της παροχής της κάμερας.

τελικά παρήγγειλα 2 φορτιστές από hong kong με 4ευρώ και όταν έρθουν θα ενημερώσω το θρεντ.

Μου την έσπασε άσχημα το 500% αισχροκέρδειας και θα περιμένω 2-3 εβδομάδες έτσι για να τιμωρήσω τους έλληνες αγιογδύτες του 10ευρώ φορτιστή.

Από περιέργεια, παίζει κανένα link από αυτούς που παρήγγειλες?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.