Jump to content



Dell Latitude E6410 ασυμβατότητα με RAM 1333 Mhz


Recommended Posts

Αγόρασα από ebay ένα Ε6410 με τον i5 560m. Είχα 2 4άρια SODIMM Corsair 1333 mhz, τα οποία δυστυχώς ενώ φαίνονται κανονικά στο BIOS χρονισμένα στα 1066, αρνούνται να μπουν στα windows.

 

Έχετε καμιά ιδέα ή πάνε για πούλημα;;

Link to comment
Share on other sites

... το βλέπω να "παίζει" μπάλα στο 1,35v (κουλό)

http://www.crucial.com/usa/en/compatible-upgrade-for/Dell/latitude-e6410

 

Τώρα πές μου γιατί΄πήγες και τα έχωσες ή τα είχες τα ντιμάκια - δεν κατάλαβα, εφόσον θα μπορούσες να ψωνίσεις Ελλάδα, πιό φθηνά την 4άρα και να την δοκιμάσεις...???

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι για 100% σωστή λειτουργία θες DDR3L στο συγκεκριμένο Laptop. Kingston 1333 έχουν δουλέψει στο συγκεκριμένο, αλλά για Corsair δεν είμαι σίγουρος.  Να φανταστώ οτι είσαι με το τελευταίο υποστηριζόμενο bios?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι το λαπτοπι είναι συμαβτο με DDR3L όπως λέει ο greekfragma ή ότι δεν είναι συμαβτό, ότι είναι συμβατό με DDR3 σε CL7 αλλά και σε CL9, διαβάζω ότι είναι συμβατό με 1,35V όπως λέει ο Spyros αλλά και σε 1,5. Με λίγα λόγια μπάχαλο. 

 

Η μνήμη αυτή παίζει σχεδόν σε όλα τα λαπτοπ. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να παίζει και στο δικό σου.

 

Πριν από 1 εβδομάδα αγόρασα τη συγκεκριμένη για Toshiba L750 και μαζί με την samsung την μαμίσια δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Το πιο πιθανό που παιζει είναι θέμα ασυμβατότητας με τη συγκεκριμένη μνήμη. Δεν έχει σχέση αν την βλέπει το BIOS ή όχι. Ακόμα και αν βλέπετε μία μνήμη μπορεί να μπαίνει στα Win και να υπάρχουν κολλήματα. Πάλι ασυμβατότητα είναι.

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις αντίστοιχες μνήμες άλλων 2 εταιριών τουλάχιστων (π.χ. Samsung, G.Skill) σε DDR3 CL9 και να τις δοκιμάσεις. Πρέπει να κάνεις δοκιμές.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πές μου γιατί΄πήγες και τα έχωσες ή τα είχες τα ντιμάκια - δεν κατάλαβα,

 

Τα είχα τα dimmάκια (ήταν αγορασμένα για τα review των Shuttle) και είπα να τα αξιοποιήσω μιας και εδώ και 4 μήνες κάθονταν στο ράφι...

 

Να φανταστώ οτι είσαι με το τελευταίο υποστηριζόμενο bios?

 

ναι εννοείται πως μόλις διαπίστωσα το πρόβλημα έκανα update στο πιο πρόσφατο μπας και φτιάξει αλλά δεν.

 

Το γεγονός είναι πως παίζει μια χαρά με τις 2x1 GB 1066 hynix που είχε επάνω, καθώς και με 2x4 GB 1066 crucial που δανείστηκα από 2009 Macbook ενός φίλου.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω πως έχω δοκιμάσει όλους τους συνδιασμούς DIMM καθώς και την φρέσκια εγκατάσταση (τόσο από το recovery partition όσο και από δικό μου USB).

 

Επιπλέον μόλις διαπίστωσα ότι τα dimm που είχε είναι Hynix hmt112s6bfr6c-h9 τα οποία είναι 1333 mhz 1.5 volt.

 

Θα με τρελάνει το μηχάνημα!

Link to comment
Share on other sites

hardcoreίλα : http://forum.notebookreview.com/threads/how-to-update-spd.576475/

Φτιάχνεις ένα profile jedec συμβατό και flashάρεις τα so-dimm σου.

Με'γεια το laptop ! για δώσε και κανα info/link !

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραία η hardcoreίλα αλλά μου λείπει υπολογιστής που να τρέχει με τις corsair για να την δοκιμάσω..

 

Το notebook είναι το Dell Latititude E6410 i5 560m 2gb ram 160 gb wd scorpio black με bluetooth 14,1 οθόνη 1280χ800 και αγοράστηκε στα 137 ευρώ με τα μεταφορικά από γερμανία. Το σκεπτικό ήταν ότι εφόσον μου περίσσευαν 8gb ram και ένας SSD θα είχα με ελάχιστο κόστος ένα αξιοπρεπές μηχάνημα για σερφάρισμα στο σπίτι.

 

Τώρα μόλις διαπίστωσα το εξής : Το μηχάνημα ήρθε χωρίς φορτιστή και μέχρι να έρθει αυτός που έχω παραγγείλει (αυθεντικός Dell μεταχειρισμένος) το δουλεύω με έναν universal ο οποίος βγάζει 18.5 V αντί για 19.5 που δίνει ο δικός του. Παίζει το πρόβλημα να το δημιουργεί αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

κάνε μια τράμπα με τα 2χ4 του macbook και τέλος :p

 

το macbook αρνείται να postαρει με τις corsair.... αλλιώς το πρόβλημα θα είχε ήδη λυθεί...

 

edit : από review του unseen προ πενταετίας, βλέπουμε το ίδιο μοντέλο με λίγο μικρότερο επεξεργαστή να δουλεύει με 2χ2gb 1333 kingston 1.5 volt που στα 1333 είναι 9-9-9-25 και είχε χρονισμένες στα 1066 me 7-7-7-20.

 

post-4-1414343493,9276.jpg

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

ψαχνω να βρώ το software που σου ειπα πριν και nada, ή παρόμοιο. Κανενας so-dimm to dimm converter δεν παίζει να τις φλασάρεις σε κανονικό pc ?

 

δες και http://superuser.com/questions/316845/how-do-i-flash-my-rams-spd-to-make-it-work-with-a-macbook-pro

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι έκανες με τις μνήμες τελικά ?

 

Πηρα για μια κοπέλα αυτό εδώ http://www.ebay.com/itm/NOTEBOOK-DELL-LATITUDE-E6410-CORE-i5-520M-2x-2-4GHz-4GB-RAM-160GB-HDD-/131519797453?nma=true&si=0xzIJDzYenrCCmZOlkXvMuWf2RU%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557 και οι εντυπώσεις θετικότατες. Μου κακοφαίνεται ο HDD βέβαια και ας έχει επάνω 7200rpm. ΟΘΟΝΑΡΑ 14" 1440x900 (16:10).

Link to comment
Share on other sites

2χ2GB, τα αλλα στοιχεία δεν τα πρόσεξα.

 

To έλαβα χτες το μεσημέρι. Απόγευμα το φορμαρα, πέρασε τα extended διαγνωστικά της Dell, πέρασα ελληνικά win7 x64 Pro (κανονικά με το επίσημο κλειδάκι της dell κάτω από μπαταρία), drivers, Dell utilities, mozilla+ addons, avast free, full win7 updates (περι τα 300), paint.net, VLC, μTorrent 2.21, c++ (2005,2008,2010,2013, x86+x64) redistributables, .ΝΕΤ 4/4.5.x, Libre Office, GCompris, Πέρης & Κάτια (καμια 25αρια CD), κρατήθηκε image, και σημερα πρωί παραδόθηκε στην κουνιάδα. Όλα έγιναν σε ssd και μετά clone στον δικό του γιατί ακόμα στα Windows Updates θα ήμουν.

 

Θα το έχω πάλι στα χέρια μου την άλλη βδομάδα να του βάλω τα ελληνικά αυτοκόλλητα (ακόμα έρχονται από usa) στο keyboard. Θα δω τότε και θα σου πω.

 

140+25E ταχυδρομικά... τσάμπα. ΟΘΟΝΑΡΑ !!!!!

 

Αααα ξέχασα, πέρασα και 2 bios, γιατί ήρθε με το Α04, ήθελε πρώτα το Α09 και μετά το τελευταίο Α15. Δεν έμπαινε το Α15 πάνω από το Α04 κατευθείαν.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.