Jump to content



Γνώμες για AMD A8 PRO-7600B APU


Recommended Posts

Είμαι σε φάση αναζήτησης υπολογιστή για γραφείο (βοηθάω τη γυναίκα μου να διαλέξουν κάτι καλό, αλλά όχι πολύ απαιτητικό για το γραφείο). Πάνω στην αναζήτηση βρήκα κάτι επαγγελματικά pc που έχουν AMD επεξεργαστή (το μοντέλο στον τίτλο του θέματος). 

 

Προσωπικά δεν είχα ποτέ εμπειρία από AMD και με μια μικρή αναζήτηση είδα ότι ο A8 PRO-7600B APU είναι παρόμοιος με 4πύρηνο i5. Απλά με προβληματίζουν θέματα αξιοπιστίας, γιατί διάβασα κάπου ότι παλιότερα είχαν θέματα θερμοκρασίας. Μπορεί κάποιος που έχει AMD να μου πει τη γνώμη του?

Link to comment
Share on other sites

Για επαγγελματικό pc να πάνε σε κάποιο Dell που θα έχουν καλύτερη τεχνική υποστήριξη παράδειγμα σ'αυτά τα χρήματα Msystems.gr - Προϊόντα - Dell Optiplex 3020 SF i5-4590 - Win 7 Pro 64bit 5 Έτη Next Business Day On Site Service
 

Το αφήνω εδώ από το προηγούμενο θέμα.

 

Ανέφερε μέγεθος κουτιού, αν θες ποιο οικονομικό, με λειτουργικό κτλ. για να μπορούν να σε βοηθήσουν και υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε φάση αναζήτησης υπολογιστή για γραφείο (βοηθάω τη γυναίκα μου να διαλέξουν κάτι καλό, αλλά όχι πολύ απαιτητικό για το γραφείο). Πάνω στην αναζήτηση βρήκα κάτι επαγγελματικά pc που έχουν AMD επεξεργαστή (το μοντέλο στον τίτλο του θέματος). 

 

Προσωπικά δεν είχα ποτέ εμπειρία από AMD και με μια μικρή αναζήτηση είδα ότι ο A8 PRO-7600B APU είναι παρόμοιος με 4πύρηνο i5. Απλά με προβληματίζουν θέματα αξιοπιστίας, γιατί διάβασα κάπου ότι παλιότερα είχαν θέματα θερμοκρασίας. Μπορεί κάποιος που έχει AMD να μου πει τη γνώμη του?

Πιο πολύ με i3 συγκρίνεται σε θέματα επεξεργαστικής ισχύος. Από εκεί και πέρα έχει καλύτερες επιδόσεις η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών - αν είναι για δουλειά σε προγράμματα επεξεργασίας εικόνας ίσως να έχει νόημα. Τα περί θερμοκρασιών ήταν οι κλασικές αρλούμπες των υπαλλήλων των καταστημάτων σε μια προσπάθεια να πουλήσουν Intel συστήματα που απέφεραν μεγαλύτερο κέρδος. Σε γνωστό μεγάλο κατάστημα υπάλληλος καθόταν και μας έλεγε πριν 10+ χρόνια, ότι τα 64bit αυξάνουν την θερμοκρασία έναντι των 32bit. Δεν θα το ξεχάσω ποτέ αυτό.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Το αφήνω εδώ από το προηγούμενο θέμα.

 

Ανέφερε μέγεθος κουτιού, αν θες ποιο οικονομικό, με λειτουργικό κτλ. για να μπορούν να σε βοηθήσουν και υπόλοιποι.

 

 

Ιδανικά 18 x 18 x 3.5(max)

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ με i3 συγκρίνεται σε θέματα επεξεργαστικής ισχύος. Από εκεί και πέρα έχει καλύτερες επιδόσεις η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών - αν είναι για δουλειά σε προγράμματα επεξεργασίας εικόνας ίσως να έχει νόημα. Τα περί θερμοκρασιών ήταν οι κλασικές αρλούμπες των υπαλλήλων των καταστημάτων σε μια προσπάθεια να πουλήσουν Intel συστήματα που απέφεραν μεγαλύτερο κέρδος. Σε γνωστό μεγάλο κατάστημα υπάλληλος καθόταν και μας έλεγε πριν 10+ χρόνια, ότι τα 64bit αυξάνουν την θερμοκρασία έναντι των 32bit. Δεν θα το ξεχάσω ποτέ αυτό.

Βρε Γιαννη, αν και εδω και πολλα χρονια ειμαι στο στρατοπαιδο της μπλε θεωρω πως σε καμια περιπτωση δεν ειμαι κολλημενος και ουτε φυσικα fanboy μιας εταιριας δισεκατομμυριων με τις πλεον ανηθηκες πρακτικες μαρκετινγκ, και επισεις σε low budget ολο amd προτεινω, αλλα το θεμα των θερμοκρασιων των amd πριν καμια δεκαετια ( λιγο πριν την Ολυμπιαδα) το επιβεβαιωνω 100% ακομα και σε απλες εργασιες οπως το να εβλεπες μια ταινια, και οχι μονο σε windows που θα πεις πως τα xp δεν ειχαν καλη διαχειριση των πολλαπλων εργασιων, αλλα και με linux χωρις antivirus και βλακειες να τρεχουν στο παρασκηνιο.

Αν απο τοτε εχει αλλαξει η κατασταση δε το γνωριζω, υποθετω πως ερσι θα χει συμβει, αλλα οι τοτε αθλον ηταν αθλιοι...

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Οι Athlon XP, αν θυμάμαι καλά από τις δικές μου εμπειρίες, είχαν υψηλές θερμοκρασίες σε idle έναντι των Pentium 4. Σε full load δεν θυμάμαι ποιος ήταν ζεστότερος. Από εκεί και πέρα όμως αν δεις μιλάω για 64bit εποχές, οπότε το ερώτημα είναι αν θυμάσαι τον Athlon64 πιο ζεστό από τον Prescott ή αν το σχόλιό σου όντως πάει πιο πίσω και μιλάς για την περίοδο των XP.

 

5065.png

 

5067.png

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.