Jump to content



Recommended Posts

Να το πούμε άλλη μια φορά ότι δεν χρειάζεται να κάνει upgrade και μετά και clean install. Μπορείς να κάνεις απευθείας clean install αν τρέξεις το setup από το φλασάκι/CD μέσα από τα win. Βέβαια δεν είναι το κλασικό clean install γιατί σου κρατά φάκελο windows.old. Με αυτόν τον τρόπο όμως δεν μπορείς να γυρίσεις στα 7 αν τελικά δεν θες τα 10.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει  να  γίνει  η  λήψη  απο  microsoft  ... και  μετά  εγκατασταση ?  για  τι  εγω  απο  δω  μεσα  αλλα  είχα  καταλάβει ..οταν  εχεις  ίδη  το  αρχειο  σε  DVD

 

Mπορεις με το media creation tool(αν δεν βγαλει αυτοματα την αναβαμιση μεσω update)

Να το πούμε άλλη μια φορά ότι δεν χρειάζεται να κάνει upgrade και μετά και clean install. Μπορείς να κάνεις απευθείας clean install αν τρέξεις το setup από το φλασάκι/CD μέσα από τα win. Βέβαια δεν είναι το κλασικό clean install γιατί σου κρατά φάκελο windows.old. Με αυτόν τον τρόπο όμως δεν μπορείς να γυρίσεις στα 7 αν τελικά δεν θες τα 10.

απο την στιγμη που κραταει το windows old δεν το θεωρω καθαρη εγκαστασταση , σε υπολογιστες με αναβαθμιση αντιμετωπησα (εστω και απο flash η cd ) ειχα τα περισσοτερα θεματα με οδηγους και προγραματα που ενω σε αλλους υπολογιστες με 10αρια τρεχουν κανονικα σε αυτα απο αναβαθμιση να μην ανοιγουν με καμια παναγια (πριν 2 μερες μετα απο αναβαθμιση δεν μπορουσα να τρεξω με τιποτα firefox και opera δοκιμασα εγκατασταση απεγκατασταση τιποτα δοκιμασα να καθαρισω registry τιποτα ανοιγε και μεσα σε κλασματα ο ff μου εβγαζε το παραθυρακι για απροσμενο τερματισμο η πως το εγραφε

Έγινε επεξεργασία από evolution
Link to comment
Share on other sites

Mπορεις με το media creation tool(αν δεν βγαλει αυτοματα την αναβαμιση μεσω update)

απο την στιγμη που κραταει το windows old δεν το θεωρω καθαρη εγκαστασταση , σε υπολογιστες με αναβαθμιση αντιμετωπησα (εστω και απο flash η cd ) ειχα τα περισσοτερα θεματα με οδηγους και προγραματα που ενω σε αλλους υπολογιστες με 10αρια τρεχουν κανονικα σε αυτα απο αναβαθμιση να μην ανοιγουν με καμια παναγια (πριν 2 μερες μετα απο αναβαθμιση δεν μπορουσα να τρεξω με τιποτα firefox και opera δοκιμασα εγκατασταση απεγκατασταση τιποτα δοκιμασα να καθαρισω registry τιποτα ανοιγε και μεσα σε κλασματα ο ff μου εβγαζε το παραθυρακι για απροσμενο τερματισμο η πως το εγραφε

Συμφωνώ ότι με αναβάθμιση υπάρχουν πολλά προβλήματα και δεν το ξανακάνω. Αλλά με τον τρόπο που είπα δεν κρατάει ούτε αρχεία, ούτε εφαρμογές παρά μόνο όπως είπα το windows.old. Δεν με χαλάει καθόλου και δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι με αναβάθμιση υπάρχουν πολλά προβλήματα και δεν το ξανακάνω. Αλλά με τον τρόπο που είπα δεν κρατάει ούτε αρχεία, ούτε εφαρμογές παρά μόνο όπως είπα το windows.old. Δεν με χαλάει καθόλου και δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό.

και εγω ετσι ελεγα , πηρα το στικακι και εκανα εγκατασταση για καποιο λογο αρκετες εφαρμογες δεν ετρεχαν η crasharan καθε 3ις και λιγο , μετα το format ιδιες εφαρμογες τρεχαν κανονικα (ακριβως ιδιες εκδοσεις)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει  να  γίνει  η  λήψη  απο  microsoft  ... και  μετά  εγκατασταση ?  για  τι  εγω  απο  δω  μεσα  αλλα  είχα  καταλάβει ..οταν  εχεις  ίδη  το  αρχειο  σε  DVD

Μπορείς να τρέξεις την εγκατάσταση από το DVD σου, αλλά υποχρεωτικά μέσα από το υπάρχον σύστημα. Εάν σου ζητησει κλειδί, παράλειψέ το. Όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, θα είναι ενεργοποιημένα Windows 10. Μετά μπορείς να κάνεις καθαρή εγκατάσταση (boot από το DVD) ή απλά reset ή refresh, ανάλογα με τις προτιμήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Να το πούμε άλλη μια φορά ότι δεν χρειάζεται να κάνει upgrade και μετά και clean install. Μπορείς να κάνεις απευθείας clean install αν τρέξεις το setup από το φλασάκι/CD μέσα από τα win. Βέβαια δεν είναι το κλασικό clean install γιατί σου κρατά φάκελο windows.old. Με αυτόν τον τρόπο όμως δεν μπορείς να γυρίσεις στα 7 αν τελικά δεν θες τα 10.

 

 

εγώ αυτό δεν το θεωρώ καθαρό installation.

 

 

Μπορείς να τρέξεις την εγκατάσταση από το DVD σου, αλλά υποχρεωτικά μέσα από το υπάρχον σύστημα. Εάν σου ζητησει κλειδί, παράλειψέ το. Όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, θα είναι ενεργοποιημένα Windows 10. Μετά μπορείς να κάνεις καθαρή εγκατάσταση (boot από το DVD) ή απλά reset ή refresh, ανάλογα με τις προτιμήσεις σου.

 

 

σήμερα πέρασα από τα γνήσια μου 8.1 pro 64bit στα αντίστοιχα 10 pro 64bit με το tool της MS. φυσικά είναι ενεργοποιημένα. αλλά επειδή θέλω να μάθω την διαδικασία δεσίματος του key με τα 10 ρωτώ ξανά!

Κάνω καθαρό installation ξανά και βάζω το key μου (usb/dvd) ή τι άλλο κάνω?

 

θέλω να είναι εντελώς καθαρή εγκατάσταση, να το στήσω από την αρχή δλδ! 

 

To key μου είναι win 8 γνήσιο. αν ακολουθήσω την παραπάνω διαδικασία θα "γίνει" win 10 key? 

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό δεν το θεωρώ καθαρό installation.

 

 

σήμερα πέρασα από τα γνήσια μου 8.1 pro 64bit στα αντίστοιχα 10 pro 64bit με το tool της MS. φυσικά είναι ενεργοποιημένα. αλλά επειδή θέλω να μάθω την διαδικασία δεσίματος του key με τα 10 ρωτώ ξανά!

Κάνω καθαρό installation ξανά και βάζω το key μου (usb/dvd) ή τι άλλο κάνω?

 

θέλω να είναι εντελώς καθαρή εγκατάσταση, να το στήσω από την αρχή δλδ! 

 

To key μου είναι win 8 γνήσιο. αν ακολουθήσω την παραπάνω διαδικασία θα "γίνει" win 10 key? 

 

Μπορείς κάλλιστα να κάνεις format την αναβαθμισμένη εγκατάσταση και να κάνεις μία εντελώς καθαρή. Το κλειδί των 8 το ξεχνάς, κράτα το σε μια άκρη για αρχειακούς λόγους. Δεν ξαναβάζεις κλειδί - παραλείπεις το βήμα που στο ζητάει. Η ενεργοποίηση των 10 ξέρει πλέον το μηχάνημα σου, και όποτε μιλάς με τον activation server σε ενεργοποιεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις ρε παιδιά.

 

 

έχουν "συνδέσει" τα windows το product key με 1 hardware id απο το PC σου οπότε επαλυθεύουν το hw id και σου ενεργοποιουν τα windows.

 

άρα αύριο/μεθαύριο που θα κάνω φορμάτ, πρέπει να καλέσω τηλεφωνικώς για να ενεργοποιηθούν? και αν ναι που?

Link to comment
Share on other sites

αύριο/μεθαύριο που θα κάνω φορμάτ, πρέπει να καλέσω τηλεφωνικώς για να ενεργοποιηθούν? και αν ναι που?

Όσο το σύστημα σου παραμένει με το ίδιο HW (η μητρική εδώ παίζει το βασικό ρόλο) κάνε όσα φορμάτ θές no problemo!

Link to comment
Share on other sites

To activation καταχωρείται μέσα στη μνήμη το BIOS που είναι τα DMI Pool Data.

Για να χαθεί το activation πρέπει να γίνουν τα εξής:

1. Αλλαγή μητρικής

2. Αναβάθμιση BIOS με την επιλογή "Clear DMI Pool Data" ενεργή

3. Αντικατάσταση 3 διαφορετικών εξαρτημάτων στον υπολογιστή (πχ VGA, Sound card, CPU, mem)

 

Στην περίπτωση αυτή, γίνεται τηλεφωνική ενεργοποίηση και σε κάποια από τις ερωτήσεις που γίνονται, σας ρωτάει αν κάνατε κάποια αλλαγή στο hardware. Απαντάτε ναι και προχωράει η διαδικασία. Δε γνωρίζω πόσες φορές μπορεί να γίνει, προσωπικά το έχω κάνει 3 με το ίδιο λειτουργικό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο ΟΕΜ εκανες εγκατασταση 3 φορες λειτουργικο σε 3 διαφορετικα μηχανηματα?

Eγω με την αδεια OEM (σε διαφορα λειτοθργικα xp vista και 7) ειδικα στα 7 εχω παρει απο q9450/striker 2 formula  σε ι7 920 με 4-5 αλλαγες μητρικων σε π67 με 2600κ και τωρα στο συστημα της υπογραφης μου στα 10 ακομα δεν δοκιμασα τηλεφωνικη ενεργοποιηση γνωστος ειπε οτι εβγαλε ακρη και με το τηλεφωνο παρολου που ηταν απο OEM 7 αδεια με Upgrade σε 10 καμενη μητρικη και στην αλλαγη τα ξανα ενεργοποιησε κανονικα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.