Jump to content



ntldr is missing


Recommended Posts

Καλησπέρα,

σε ένα συστημα με 2 σκληρους δισκους(sata),εχω σε κάθε σκληρο εγκατεστημένο και ένα λειτουργικο συστημα σε partition.

windows xp στον ένα,και windows 7 στον άλλο ,με boot manager κανονικα.

 

Ο "πρωτος"δισκος τωρα(win xp) αρχισαν να τελειωνουν τα ψωμια του ,ετσι πηρα όλα τα αρχεια back up,όπως επισης και το λειτουργικο (xp)σε ένα image με το Norton guost.

 

Αποφασισα λοιπον μιας και δεν χρησιμοποιω τα windows 7 που είναι εγκατεστημένα στον άλλο δισκο-ο οποιος είναι σε αριστη κατασταση-στο partition αυτό να εγκαταστήσω το image των xp που πηρα.

 

Όλα εγιναν με επιτυχια,όμως κατά την εκκίνηση που πεταει "ntldr is missing",εκανα το σχετικο "κολπακι"να παρω τα σχετικα αρχεια από το cd των windows και να τα επικολλησω στο φακελο των windows ,όμως δεν ειχα καποιο αποτέλεσμα.(εκτος αυτου τα αρχεια υπηρχαν διοτι κατά την επικολληση εγινε αντικατασταση)

 

Για ποιο λογο συμβαινει αυτό,υπαρχει λυση.

Επισης ο boot manager πως αφαιρητε.Πλεον δεν τον χρειαζομε με ένα λειτουργικο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τιποτα δεν κανω λαθος ,απλως το κανω με άλλο τροπο,επειδή το cd τον windows xp που εχω ,δεν κανει boot(δεν ξερω γιατι οι ρυθμισεις από το bios είναι σωστες ).

 

Ετσι το κανω με το Ηirent cd.

Φορτωνω τα "mini windows xp"από το cd,και σε περιβαλλον windows πλεον βρισκω τα σχετικα αρχεια από το cd των windows,και τα κανω επικολληση.

Όμως όπως αναφερω και παραπανω,το λειτουργικο που εκανα image και εγκατεστησα,τα ειχε ηδη αυτά τα αρχεια,επειδή κατά την επικολληση κανει αντικατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια ρε συ. Το Image που πήρες είχε το boot loader μαζί με τα win 7. Τώρα θέλεις το boot loader να έχει μόνο τα XP. Γι αυτό σου πέταξε το error.

 

Κάνε αυτό. Αλλά και πάλι πρέπει να μουτάρεις από cd win XP. Ίσως αυτό που έχεις να μην είναι bootable. Βρες ένα cd που να είσαι σίγουρος ότι είναι bootable.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα λεει να τροποποιηθει το αρχειο boot.ini

Αυτο δεν μπορω να το βρω και να το τροποποιησω με το hirent cd,βρισκοντας απο περιβαλλον windows.

Επειδη μου ειναι λιγο δυσκολο να βρω bootable cd τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Mπορει να μου πει καποιος ,πως μπορω να απαλλαγω απο τον bootmanager.

Θελω να το απενεργοποιησω και να φτιαξω εκ νεου ενα image του λειτουργικου που εχει ο χαλασμενος δισκος,ωστε να μην εχω το παραπανω προβλημα(το οποιο δεν καταφερα να λυσω).

Ξετικαρισα τα 2 checkbox,διαρκειας προβολης λειτουργικων,στο σχετικο διαλογο "εκκινηση/αποκατασταση"ομως παλι ξεκιναει με bootmanager.

 

Υ.Γ.το αρχειο  boot.ini ειναι ως εξης:

 

;
;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.
;
[boot loader]
timeout=3
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT

Έγινε επεξεργασία από monotis
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μεσα στο λειτουργικο ,στα xp.

Oμως ο δισκος εχει προβλημα και καθε τοσο κολλαει και πεταει μπλε οθονη,(αφου και τωρα που γραφω μπορει να το παθει ανα πασα στιγμη)

 

Τον δισκο αυτον λοιπον με το λειτουργικο οπως ειναι τον εχω κανει back up image,ετσι ωστε να το εγκαταστησω σε αλλο δισκο.

Ομως οταν το εκανα ημουν με 2 λειτουργικα και "εγραψε"και bootmanager.Τωρα δεν υπαρχει το δευτερο λειτουργικο και εχω το προβλημα που λεμε.

 

Επειδη δεν φτιαχνει με τιποτα με τα αρχεια ntdlr κλπ.

 

Σκεφτηκα να αφαιρεσω τον bootmanager και να του ξαναπαρω image εκ νεου.Αλλα πως αφαιρητε ο bootmanager?

Έγινε επεξεργασία από monotis
Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι σε win δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κάνεις Backup τα αρχεία σου σε άλλο δίσκο (π.χ. εξωτερικό). Όχι σε μορφή Image, αλλά ξεχωριστά. Στη συνέχεια κάνεις clean installation.

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεια τα εκτος οτι τα εχω σε ξεχωριστο partition,τα εχω κανει και back up σε εξωτερικο που λες.

 

Ολο το θεμα ειναι να γλιτωσω το clean installation,και να καθομε να περναω ξανα απο την αρχη οολα τα προγραμματα,driver κτλ.(και μονο που το σκεφτομαι φρικαρω)

Link to comment
Share on other sites

Mπορει να μου πει καποιος ,πως μπορω να απαλλαγω απο τον bootmanager.

Με το easyBCD είχα κάνει την δουλειά μου, μπορείς να προσθέσεις, να διαγράψεις  ή να παραμετροποιήσεις το bootmanager.

Link to comment
Share on other sites

Με το easyBCD είχα κάνει την δουλειά μου, μπορείς να προσθέσεις, να διαγράψεις  ή να παραμετροποιήσεις το bootmanager.

Το επόμενο που θα έγραφα, αλλά από τη στιγμή που έχει σώσει τα αρχεία του, δεν υπάρχει νόημα να ασχολείται με bootmanager.

Αν είχε κάνει εξαρχής την διαδικασία με το cd με την bootcfg θα είχε τελειώσει τώρα το παραμύθι.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.