Jump to content



WD black2 αξίζει ;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!μπορειτε να μου πείτε αν αξίζει η άγορα του http://www.wdc.com/gr/products/products.aspx?id=1190

Τον έχω βρει στα 150 μεταχειρισμένο αλλα δεν εχει δουλέψει σχεδόν καθόλου.

Έχω ένα dell 6420 με windows 7 .ειναι το ίδιο οπως ξεχωριστά ssd και σκληρο ;θα δω διάφορα σε ταχύτητα απο τον 250αρι στα 7200 που έχω τώρα;σας ευχαρηστω εκ των προτάιρων !

Link to comment
Share on other sites

...διαφορά θα δείς αλλά για μένα είναι μία "μεσοβέζικη λύση"...

Πάρε έναν καθαρόαιμο και επώνυμο SSD (δεν μιλάω για... Intenso) με υψηλά IOPS και βάλε σε caddy στο optical τον 250άρη σου.

Προσοχή στο 6420 οι slim 7mm θέλουν κόλπο για να κουμπώσουν... σωστά ώς boot drive στην boot drive θέση..!

Μάλιστα, μπορείς τον 250άρη να ΜΗΝ τον πειράξεις, άσε τον ώς έχει, για να έχεις ένα restore point έτοιμο να τον χρησιμοποιήσεις ώς boot drive μελλοντικά εάν χρειαστεί..! και βάλε τον σε caddy στο optical!

Τώρα εάν θές "άπλετο" χώρο αποθήκευσης... δεν σε συμφέρει ο 250άρης στο 2nd hdd caddy...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

παίρνεις έναν πραγματικό 500άρη SSD

...να δώ τι θα κάνει με τον 500άρη SSD και τα gb που θα του περισσεύουν...

...κ'  ένας 256 Samsung Pro  (160 ευρωπουλάκια) μιά χαρά του "φτάνει" και λογικά θα του περισσεύει..Γιά να μην πώ 128gb που είναι πιό μικρός ακόμα... 

Link to comment
Share on other sites

Αφού ρε Σπύρε ο WD είναι SSD+1 GB. Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι σκέφτεται και την χωρητικότητα ο άνθρωπος. Με αυτό το σκεπτικό το έγραψα.

 

Και τέλοσπάντων ας μας πει εν τέλει με πιο σκεπτικό ήθελε να αγοράσει τον WD.

 

Ας μας πει τι θέλει να κάνει και από 240-256 GB υπάρχουν καλές επιλογές και με λιγότερα χρήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ήθελα περισσότερα gb σε λιγότερο χώρο .αλλα απο οτι λέτε δεν .αρα ssd και κανένα υβριδικό .σας ευχαρηστω για τις απαντήσεις σας.

Τώρα για τον 500αρι κάποιοι λένε οτι ειναι ρίσκο.αληθευει ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι σκέφτεται και την χωρητικότητα ο άνθρωπος

 

Εάν θέλει χωρητικότητα και την θέλει και σε SSD τότε δική του η τσέπη, δικά του και τα έξοδα...

Εγώ προσωπικά τους 500gb - 1ΤΒ ssd τους "έχω" μόνο για servers και πάλι πολυτέλεια είναι ;-)

 

Σε προσωπική χρήση έχω έναν 60gb στο bareBone, έναν 40άρη στον πύργο και έναν 128άρη στο laptop (ανά καιρούς έχω "κουμπώσει" και 256gb)

Από εκεί και πέρα περί ορέξεως... :lol:  :p  :bleh:  :shutup:  

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει ταχύτητα και χωρητικότητα παίρνει ssd+μηχανικό.

 

Τον 850 pro στα 160€ δεν θα έκανα αυτήν την κίνηση, με 30+ € παίρνεις 2πλάσια χωρητικότητα.

 

Για 120-128gb μέχρι ~55-65€

Για 240-256gb μέχρι ~100-110€

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με 30+ € παίρνεις 2πλάσια χωρητικότητα

...κάνω λάθος? Υπάρχει ssd 512gb κάτω από τα 210 ευρώ..?

 

Φίλοι μου, sorry, ακόμα και για τα +50 ευρώ διαφορά προς τα πάνω, δεν θα μπώ στο τρυπάκι να συγκρίνω τον Intenso 512gb

http://www.itsmart.gr/product_info.php?products_id=12476

με τον 850 Pro... 

Ένας φίλος είπε πρόσφατα (είχε αγοράσει κάποια στιγμή έναν intenso). "Τον SSD τον θέλω μέσα στο σύστημά μου καί όχι έξω να πηγαίνει βόλτες στο μαγαζί απ'όπου τον αγόρασα..." Αυτός ήταν τυχερός διότι του τον αλλάξανε με έναν καλύτερο (OCZ)

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

...κάνω λάθος? Υπάρχει ssd 512gb κάτω από τα 210 ευρώ..?

ναι, 170Ε είχα πάρει τον Crucial MX100 512GB μόλις είχε βγεί, πριν κανένα χρόνο. 54λίρες (~75Ε) τον MX100 256GB από amazon black fridays πριν κανένα εξάμηνο. Για μένα οτιδήποτε μικρότερο από 200GB δεν μου κάνει.

 

Τώρα http://www.computeruniverse.net/products/90581689/crucial-ssd-bx100-ct500bx100ssd1.asp?utm_channel=psm&utm_source=geizhals&utm_campaign=cpc&utm_medium=artikel&utm_content=90581689&agt=288 173Ε  + 13Ε μτφ

 

Η χωρητικότητα είναι καθαρά θέμα χρήσης. Εγώ τον 512GB τον έχω στο lenovo με win7, ubuntu 14.4, και 4-5 VMs πανω + games

 

Άλλοι κάνουν ακόμα μια χαρά την δουλειά τους με 40GB ή 60GB. Δεν υπάρχει κανόνας.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

...Pro γράφω εγώ Evo γραφετε εσείς βρέ παίδες..! Δεν συγκρίνουμε όμοια πράγματα...

 

Έχουμε ξεφύγει και από τον WD black2 που είναι το θέμα του παιδιού στον τίτλο... 

 

Τες πά, όπως έγραψα και πιό πάνω

 

 

Από εκεί και πέρα περί ορέξεως...      
Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

...Pro γράφω εγώ Evo γραφετε εσείς βρέ παίδες..! Δεν συγκρίνουμε όμοια πράγματα...

Έχουμε ξεφύγει και από τον WD black2 που είναι το θέμα του παιδιού στον τίτλο...

Τες πά, όπως έγραψα και πιό πάνω

Εχω pro στο προσωπικο μου μηχανημα και evo σε αλλα 9 καθως και διαφορους αλλους (ocz, kingstone, corsair κτλ ) σε μερικα ακομα (οχι δεν εχω ιντερνετ καφε, μιλαω για μηχανηματα που διαχειριζομαι). Τι να σου πω? Τρελες διαφορες...

Καλα τα bench αλλα καμια φορα κατανταμε σαν τους βλαμμενους που βλεπουν ακουστικες διαφορες με τα καλωδια των ηχειων (και δεν επεμβαινουν οι men in white)...

Δεν ειναι προσωπικο... κι εγω τα ιδια σκ... ειμαι (μ αρεσουν τα νουμερα) αλλα στον πραγματικο κοσμο ειτε φας σφαιρα στο κεφαλι απο μαγκνουμ ειτε βλημα μπαζουκα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο ακριβως (κανεις resurrect στην πιο κοντινη πολη :p )

Οσο για τη χωρητικοτητα, μην κρινεις εξ ιδιων, προσωπικα σκεφτομαι αν θα παρω 500ρη με την προυποθεση να παρω εναν ακομα αργοτερα η αν παρω 1Τ να τελειωνουμε (και δε μιλαω για ταινιες και βλακειες, αυτα τα χω σε μηχανικους, εννωειται)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Spyros Mil στο θέμα των ssd τα ποστ σου φαίνονται τελείως ξεκάρφωτα ανέκαθεν. Σήμερα νομίζω συνειδητοποίησα το γιατί: Δεν έχεις αντιληφθεί ότι οι ssd δίσκοι -πριν και πέρα απ όλα τα άλλα- είναι αποθηκευτικά μέσα. Η μονάδα μέτρησης είναι πρώτα και πάνω απ όλα τα GB/euro. Μετά μιλάμε και για MB/sec, ms κτλ κτλ

 

Θυμάσαι τον intenso και τον αναφέρεις περιφρονητικά όχι γιατί σ εκείνο το τοπικ είχες δεχτεί σωστές αλλά μη κόσμιες κριτικές, αλλά γιατί δεν απάντησες τίποτα. Λύθηκε και το θέμα με τον intenso λοιπον, πάω για μπυρίτσα.

 

ΥΓ. Θα ήθελα μια λίστα με τους ssd που έχεις δουλέψει κάποια στιγμή αν δε σου κάνει κόπο.

 

ΥΓ. 2 Για να απαντήσω και στην ερώτηση του ts, όχι δεν αξίζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν είπα απο την αρχή και λάθος μου τι ακριβώς θέλω.λοιπον έχω έναν dell 6420 i5 4 gb ram και. 250 σκληρο στις 7200. Το laptop το έχω αποκλείστηκα για να δουλεύω μονο http://www.native-instruments.com/en/products/traktor/dj-software/traktor-pro-2/specifications/ .δεν κανω κάτι άλλο .την χωρητικότητα την θέλω για την μουσική οπου εχει mp3 ,wave και flac .

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν είπα απο την αρχή και λάθος μου τι ακριβώς θέλω.λοιπον έχω έναν dell 6420 i5 4 gb ram και. 250 σκληρο στις 7200. Το laptop το έχω αποκλείστηκα για να δουλεύω μονο http://www.native-instruments.com/en/products/traktor/dj-software/traktor-pro-2/specifications/ .δεν κανω κάτι άλλο .την χωρητικότητα την θέλω για την μουσική οπου εχει mp3 ,wave και flac .

 

πεστο βρε ανθρωπε... τοτε μαλλον θες χωρητικοτητα κι οχι ταχυτητα (με λιγα λογια ισως ειναι απο τις ελαχιστες περιπτωσεις που κι ο υβριδικος να ναι μια χαρα )

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.