Jump to content



ΔΙΑΧΕΙΡHΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ


a4dtm

Recommended Posts

Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να απενεργοποιησω τη διαχειρηση ενεργειας για να δω τις πραγματικες δυνατοτητες του turbo-x laptop μου?Θελω και τη γνωμη σας για laptop μου που εχει την εξης συνθεση p4 3.0ghz prescott / 512mb ram 400mhz / hdd hitachi 7200rpm 8 mb cache / gpu 9700 mobility 128mb ram(δικια της) / οθονη sxga 15''.

Link to comment
Share on other sites

από το εικονίδιο της μπαταρίας στην taskbar βλέπεις με αριστερό κλικ κάμποσες επιλογές...

στα περισσότερα φορητά με mobile επεξεργαστές ισχύουν τα εξής:

η always on, θέτει τη cpu στο μάξιμουμ (και μεγαλώνει ανάλογα τη ρύθμιση τος χρόνους σβησίματος οθόνης, δίσκων κλπ κλπ)

το max battery είναι για τη μικρότερη κατανάλωση

και το portable/laptop συνήθως αφήνει δυναμική μεταβολή των mhz ανάλογα το φόρτο της εκάστοτε εργασίας που κάνεις

επίσης όταν είσαι στο ρεύμα δίνει το 100% και πάλι, (εκτός αν το ρυθμίσεις αλλιώς)

[άσχετο tip]όταν δουλεύεις και είσαι στο ρεύμα, μόλις η μπαταρία φορτίσει, καλό είναι να τη βγάζεις και να είσαι μόνο με το ρεύμα για να μη χαλάει... εγώ το τροφοδοτώ έτσι (από το ups για να είμαι ήσυχος) και 1.5 έτους μπαταρία ήταν σα καινούρια με 3 ώρες ακόμα αυτονομία, ενώ σε παλαιότερα λάπτοπς που δεν το εφάρμοζα, ακόμα και λιθίου μπαταρίες έχαναν ποσοστό της μάξιμουμ φόρτισής στους (9φαίνεται και από το πρόγραμμα battery monitor [/άσχετο tip]

κάποια λάπτοπ έχουν και δικό τους πρόγραμμα διαχείρισης ενέργειας...

ερώτηση...

α) η cpu είναι ντέσκτοπ έκδοση? έχει μεταβολή μηζ? (δε γνωρίζω)

β) τί αυτονομία έχεις (λόγω πρέσκοτ και 7200 στροφών). με πόσα mΑh μπαταρία???

Link to comment
Share on other sites

Η cpu ειναι desktop εκδοση και μου τη βλεπει 2200 mhz περιπου.Η μπαταρια του ειναι 4400mAh.Με εγκαταστασεις διαφορων προγραμματων που σημαινει οτι δουλευε full το μηχανημα με κρατησε περιπου 1 ωρα και η μπαταρια ηταν στο 36% μετα το εβαλα στο ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ψηφιακη βουδα.Στο cpuz μου δειχνει την cpu 2280 και το fsb αντι για 200 152.Νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει software που απενεργοποιει τη διαχειρηση.Αυτο το λεω με καθε επιφυλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από abarth

δεν χρειαζεται ψηφιακη ... με το πριντ σκριν ή με ενα προγραμμα σαν το irfanview ή το hypersnap παιρνεις ευκολα screenshots ... μη ψηφιακη το κανουν καποιοι παραπληγικοι :)

Πιο εύκολα: Όπως έχεις ανοικτό το CPUz, πατάς F5 και στον φάκελο που υπάρχει το πρόγραμμα, δημιουργείται ένα BMP αρχείο, όμορφο και cropped, που το μόνο που θέλει είναι να το ανοίξεις με κανα MS Paint, να το σώσεις ως JPG και να το ανεβάσεις στο φόρουμ :)

Αρχική απάντηση από ΓΙΩΡΓΟΣ

Δεν εχω ψηφιακη βουδα.Στο cpuz μου δειχνει την cpu 2280 και το fsb αντι για 200 152.Νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει software που απενεργοποιει τη διαχειρηση.Αυτο το λεω με καθε επιφυλαξη.

Control Panel -> Power options και βάλε το "Always On". Δες και επισυναπτώμενη φωτό:

post-129-1416071470,0581_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

το ίδιο δεν είναι που το έκανε από το εικονίδιο της μπαταρίας??

Κι άμα δεν το είχε βάλει να φαίνεται στο taskbar; ;ρρ

Αρχική απάντηση από Nikos007

Παιδια πρεπει να υπαρχει προγραμμα που απενεργοποιει τη διαχειριση ενεργειας. Ξερει κανεις τιποτα για αυτο???

Βρε αδερφέ, μόλις σου είπαμε: "Always On". Θέλεις σώνει και καλά δηλαδή να το κάνεις με έξτρα πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 15:32]

Κι άμα δεν το είχε βάλει να φαίνεται στο taskbar; ;ρρ

Βρε αδερφέ, μόλις σου είπαμε: "Always On". Θέλεις σώνει και καλά δηλαδή να το κάνεις με έξτρα πρόγραμμα;

Αδε(λ)φε διαβαζουμε το threat και μετα απανταμε. Ο επεξεργαστης ειναι desktop και οχι mobile. Και δεν θελω σωνει και καλα προγραμμα απλα προσπαθω να βοηθησω ουσιαστικα.

Link to comment
Share on other sites

πρόγραμμα δε νομίζω... δεν ξέρω αν παίζει κάποιος driver...

ξεχωριστό πρόγραμμα είχα μόνο σε ένα τοσίμπα, που είχε δικό του πρόγραμμα ΚΛΩΝΟ τησ διαχείρισης των γουίντοουζ, απλά με αρκετά παραπάνω επιλογές...

και να υπάρχει και κάποιο άλλο πρόγραμμα, αυτό δε σημαίνει πως η διαχείριση των win είναι ανεπαρκής... κάτι άλλο παίζει εδώ...

επειδή ποτέ δεν είχα λάπτοπ με desktop cpu, όλα ήταν με mobile, σε μένα έπαιζε το μούλτι... στα ντέσκτοπ είναι πάντα με το fsb???

δοκίμασες κάποια έκδοση clockgen αν σου παίζει???

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά από ότι βλέπω, το πρόβλημά σου είναι το πεσμένο fsb.

αν ήταν στα 200 θα ήσουν οκ, στα 3 ghz.

δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι σαν το cbid για intel.

μήπως έχει καμιά περίεργη ρύθμιση στο bios?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.