Jump to content



Τροφοδοτικο μου καιει τις ασφαλειες του - HELP


Recommended Posts

Καλημερα σας !

Αποφασισα να νεκραναστησω ενα παλιο συνθεσαιζερ δεκαετιας '90, το καθαρισα, το ξεσκονισα αλλα μολις παω να το ανοιξω μου καιει τις δυο απο τις πεντε ασφαλειες που ειναι πανω στην πλακετα του τροφοδοτικου. Οι τρεις ειναι 5Α/250V, μου καιει τις δυο 4A/125V... εβγαλα την πλακετα, δεν φαινεται κατι καμμενο, προσπαθησα πολλες φορες αλλα συνεχως μου καιει τις δυο συγκεκριμενες ασφαλειες. Εκ πρωτης οψεως, ποια μπορει να ειναι η αιτια που καιγονται;

Αν χρειαστει για οποιους μπορουν να βοηθησουν μπορω να ανεβασω φωτο του τροφοδοτικου.

Το συγκεκριμενο οργανο εχει συναισθηματικη αξια για μενα και θα εκτιμουσα ιδιαιτερα οποια βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Βήμα πρώτο και κρίσιμο!

Βγάζεις φωτογραφίες καθαρές και όσο πιο κοντά μπορείς από το τροφοδοτικό και από την εμπρός μεριά και από την πίσω της πλακέτας.

Για να καταλάβουμε πιο είναι περίπου το κύκλωμα του τροφοδοτικού !

Μετά θα δούμε ποιο είναι το κύκλωμα και τι μπορεί να σου δημιουργεί το πρόβλημα.

Αν είναι όπως λες τόσο παλιό , δεν θα χρησιμοποιεί κυκλώματα υψηλής ολοκλήρωσης, και αυτό είναι καλό!

Στις φωτό σημείωσε ποιες είναι οι ασφάλειες που καίγονται .

 

Πιθανότητες έτσι χωρίς να δούμε τίποτε είναι πολλές (γέφυρες, η και τρανζίστορ) , όμως όλα θα είναι θα είναι απλά φιλολογία! :)

 

Υ.Γ.  Αν έχει επιλογέα τάσης βεβαιώσου ότι είναι στη σωστή θέση !!!!!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καμενες ασφαλειες, σημαινει βραχυκυκλωμα στην πλακετα. Αν δεν εχεις ενα πολυμετρο, δε νομιζω να καταφερεις κατι :(

Edit: σιγουρεψου για την θεση του επιλογεα τασης, αν εχει

Έγινε επεξεργασία από mikemtb
Link to comment
Share on other sites

Για να είναι τόσο παλιό τροφοδοτικο θα εχει απλο σχετικά κυκλωμα ,κανε οτι λεει ο Seafalco και βλέπουμε .

Πάντως το τροφοδοτικο αντικαθίσταται φτηνα και εύκολα συνήθως ,μην τρελαίνεσαι .

Αν μπορεις δες και τι τάση βγάζει ,πιθανότατα το γραφει και το τροφοδοτικο και το synth εκεί που εχει την υποδοχή .

Μια φωτογραφία απο το βυσματακι που εχει το τροφοδοτικο δε θα έβλαπτε επίσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχη ευχαριστω για τις απαντησεις σας ! :)

Λοιπον, αυτη ειναι η πλακετα του τροφοδοτικου, οι δυο ασφαλειες που λειπουν ειναι αυτες που καιγονται.

Να σημειωθει οτι μολις πρωτοπατησα τον διακοπτη on off για να το θεσω σε λειτουργια ακουστηκε το χαρακτηριστικο "τσικ" απο τις ασφαλειες ενω η οθονη του οργανου αναβοσβησε αστραπιαια.... αλλαξα τις ασφαλεις και το οργανο ξεκινησε κανονικα και η οθονη μου εδειξε μια δυσλειτουργια τελος παντων του λειτουργικου του που λογω αυτης το ειχα αποστρατευεσει.

Μολις το ανοιξα για να καθαρισω τους κονεκτορες που συνδεουν με ribbon cable την πλακετα του πληκτρολογιου με τη μητρικη πλακετα - γιατι ετσι λεει το service της εταιριας σχετικα με το λειτουργικο προβλημα που εχει - και το ξαναεκλεισα, καιει συνεχεια τις ασφαλειες, εχω καψει τουλαχιστιν 4 ζευγαρια.

 

Επιλογεα τασης δεν εχει.

 

Εχω ενα πολυμετρακι μα η μονη λειτουργια που ξερω να το χρησιμοποιω ειναι να βλεπω πχ. αν δουλευουν βυσματα, επαφες κλπ. :D

Αν χρειαστουν καθαροτερες φωτο συγκεκριμενων σημειων της πλακετας πειτε μου.

post-43356-0-53700300-1434022475_thumb.j

post-43356-0-42424800-1434022503_thumb.j

post-43356-0-44436900-1434022537_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από rasape
Link to comment
Share on other sites

Φωτο ακουω και φωτο δε βλέπω [emoji14]

Καταρχάς μην το ανάβεις συνέχεια με to synth επάνω ,το όργανο δε θα αντέξει πάνω απο καποια λιγα τσαφ ,θαύμα ειναι που δεν επαθε κατι ακομα .

Δεύτερον ,υποψιάζομαι πως εχεις πρόβλημα στο synth ίσως και ουχί στο τροφοδοτικο .

Εικασία βέβαια .

Edit

Γραψε άκυρο τωρα βγήκαν οι φωτο,παιζει και να ειναι η γέφυρα ,κατσε να σκάσει ο πρωτομάστορας ο seafalco να πει

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Regulators στα 5v βλέπω ,οποτε υποθετω μιλαμε για τοση η λιγότερη τάση τροφοδοσίας .

Αν το αναψεις μονο του βγαζει τάση ; και ποση ; βάζεις το τροφοδοτικο στα v dc (ευθεια γραμμουλα ,οχι κυματακι [emoji14] ) και μετράς στην εξοδο ,η στο φυσακι

Στη μεση τουβτροφοδοτικου εχει ενα πυκνωτής ,ενα βαρελακι που ειναι μονο κι έρημο .

Δεξια του εχει στη σειρά απο πάνω προς τα κατω ζευγαρακια απο ίδια εξαρτήματα ,διόδους αντιστασουλες κλπ .

Εκεί στη μεση αυτής της σειρας ,ειναι έτσι τηγανισμενο οπως φαίνεται η ειναι σκια ;

Link to comment
Share on other sites

Οι ασφάλειες που καίγονται τροφοδοτούν τα δύο επάνω διόδια και αυτά συνδέονται με το τρανζίστορ η regulator που είναι πάνω στην μεγάλη ψύκτρα.

Οι πυκνωτές φαίνονται εντάξει εξωτερικά οπότε πρωτα βηματα :

Μετράς τα διόδια (είναι εκείνα τα 6 μαύρα βαρελάκια) με το πολύμετρο στο διοδόμετρο, με το + στην Άνοδο (η πλευρά που δεν έχει λουρίδα) και το - στην κάθοδο (η πλευρά της διόδου που έχει κοντά της μια ανοιχτόχρωμη λουρίδα) θα πρέπει να σου δείχνει κάπου μεταξύ 0,5 και 0,6 Volt, αν το όργανο σφυρίζει συνέχεια η δείχνει παρακάτω αρκετά ( 0,3 - 0 Volt) Τότε η δίοδος έχει θέμα!

Αντιστρέφεις τους ακροδέκτες του πολύμετρου και βάζεις το + στην κάθοδο και το - στην άνοδο , θα πρέπει να σου δείξει άπειρο (να δειχνει το οργανο overflow  συνήθως αυτό φαίνεται από ένα OL που βγάζει στην οθόνη.

Αν σου δείξει κάτι άλλο, η αν αρχίσει να σφυρίζει , τότε η δίοδος έχει πρόβλημα και θέλει αντικατάσταση !

 

Βάλε μαι φωτό η πες μας τι γράφει επάνω το "τρανζίστορ" που είναι πάνω στην ψύκτρα.

 Υπάρχει ενδεχόμενο το πρόβλημα να είναι σε αυτό και να θέλει αντικατάσταση.

 

Αν δεν έχουν τα διόδια πρόβλημα, μετά πρέπει να μετρηθεί το "τρανζίστορ" αλλά ας πάμε ένα βήμα τη φορά ! :)

Καλή συνέχεια !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Regulators στα 5v βλέπω ,οποτε υποθετω μιλαμε για τοση η λιγότερη τάση τροφοδοσίας .

Αν το αναψεις μονο του βγαζει τάση ; και ποση ; βάζεις το τροφοδοτικο στα v dc (ευθεια γραμμουλα ,οχι κυματακι [emoji14] ) και μετράς στην εξοδο ,η στο φυσακι

Στη μεση τουβτροφοδοτικου εχει ενα πυκνωτής ,ενα βαρελακι που ειναι μονο κι έρημο .

Δεξια του εχει στη σειρά απο πάνω προς τα κατω ζευγαρακια απο ίδια εξαρτήματα ,διόδους αντιστασουλες κλπ .

Εκεί στη μεση αυτής της σειρας ,ειναι έτσι τηγανισμενο οπως φαίνεται η ειναι σκια ;

 

 

Εννοεις εδω;

 

Εχω ενα θεμα με τις παραθεσεις !

@Seafalco

Το τραντζιστορ ειναι αυτο, επισης το αρχαιοι πολυμετρακι μου ειναι αυτο, κανει;

 

Οταν λετε για μετρησεις, εννοειται με την πλακετα συνδεδεμενη στη θεση της και "στο ρευμα";

 

Υπαρχει θεμα με τις παραθεσεις , η πρωτη φωτο ειναι για τον φιλο @das

post-43356-0-36155100-1434026522_thumb.j

post-43356-0-76791000-1434026903_thumb.j

post-43356-0-46435100-1434026932_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από rasape
Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω, με αυτό το βολτόμετρο δεν μπορείς να κάνεις πολλά!

Υπάρχει πιθανότητα να δανειστείς ένα πιο "πλούσιο" μηχάνημα για να κάνεις τις μετρήσεις που χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να διαβασω ολη την ιστορια μια μοναδικη ερωτηση: χωρις φορτιο παλι τις καιει η μονο οταν ειναι συνδεμενο στη συσκευη? Αν εχεις δυνατοτητα βαλτο να δουλεψει λιγο χωρις φορτιο (η αν ειναι δυνατο με καποιο αλλο φορτιο αν εχεις τη δυνατοτητα) κι αν δε στις καψει το προβλημα δεν ειναι στο τροφοδοτικο.

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco ενταξει, περιμενω !

 

@eloydark δυστυχως, δεν υπαρχει γνωστος που να μπορω να βρω αλλο πολυμετρο...

 

@Nick74, δεν το εχω δοκιμασει και φυσικα επειδη βγαζει πολλες τασεις δεν ξερω τι αλλο φορτιο να βαλω, βεβαια αν ειναι απαραιτητο και μπορω να το δοκιμασω για ενα δυο δευτερολεπτα χωρις να το καψω με καθολου φορτιο τοτε θα το κανω.

Έγινε επεξεργασία από rasape
Link to comment
Share on other sites

Οι δίοδοι αυτές (CR9. CR10) δίνουν + σε όλα τα regulator και στους μεγάλους πυκνωτές εξομάλυνσης, και από ότι βλέπω δίνουν και σε ένα pin  στο βύσμα εξόδου.

Οι πιθανότητες είναι να τα έχει παίξει κάποια από τις διόδους , η κάποιο regulator, (στα οποία παρεμπιπτόντως δεν βλέπω διόδια ανάστροφα  για την προστασία τους.

Δεδομένου ότι τα regulator έχουν προστασία και από ρεύμα και από ισχύ, αν είναι εντάξει δεν πρόκειται να μεταφέρουν κάποιο βραχυκύκλωμα του τροφοδοτούμενου από αυτά κυκλώματος,  προς την πηγή που τα τροφοδοτεί, συνεπώς είναι πιο πιθανό να είναι διόδιο.

Από την άλλη πλευρά τα διόδια είναι λίγο "γαϊδούρια" για τα ρεύματα των regulators , οπότε θέλει ψάξιμο ! :)

Από ότι καταλαβαίνω το τροφοδοτικό είναι τμήμα της συσκευής και όχι ανεξάρτητο εξωτερικό κομμάτι , συνεπώς δεν πολύ παίζει η αντικατάστασή του με άλλο, όχι τουλάχιστον αν θέλουμε την αισθητική αρτιότητα του οργάνου ! :)

Το καλό είναι ότι τα κυκλώματα είναι στοιχειώδη και η βλάβη είναι εύκολο να βρεθεί κατά πάσα πιθανότητα!

Τώρα για το πως θα μετρηθούν τα εξαρτήματα είναι ένα θέμα, η ιδέα του δανικού πολύμετρου λύνει το λιγότερο σοβαρό πρόβλημα!

Για το άλλο -του πως θα μετρηθούν - εκεί θέλει βοήθεια, ή αντοχή στα "σεντόνια"! :hehe:

 

Για τα τελευταία, ανάλογα με την όρεξη, βλέπουμε και κάνουμε ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, το τροφοδοτικο αυτο ειναι μεσα στο οργανο και τουλαχιστον διεθνως στο διαδικτυο δεν υπαρχει καποιο part, αρα αντικατασταση του δεν παιζει με τιποτα.

Αν λες για τις εξι χοντρες διοδους δεξια απο τις ασφαλειες, δεν υπαρχει τροπος να "δω" κατι με το πολυμετρακι που εχω;

Για τις μετρησεις, μου ελεγε ο συγχωρεμενος φιλος μου ο Μιχαλης "ρε συ, αφου ασχολεισαι, παρε ενα πολυμετρακι και ελα εδω να σου δειξω μερικα βασικα, θα σου χρειαστουν" αλλα γω τιποτα ....

Ρε παιδια μενει κανεις Αθηνα, καποιος που να διαθετει πολυμετρο και να ξερει να το χειριστει να ερθω εγω στο μερος του να το μετρησει;...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έλα στο καφέ του Σαββάτου κέντρο στις 7μιση. συνήθως στις μαζώξεις κουβαλάμε και πολύμετρα. Αν είναι και ο Seafalco όπως δήλωσε δε θα πολυμετρήσει μόνο.

Παίζει και να στήσει φορητό βαν για τεστ με ραδιο-ισότοπα και ακτίνες Χ.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Προ πάντων μην αγχώνεσαι ! :)

 

Όσο για τον "καφέ" (λεέεμε τώρα ! :) )

 

http://www.thelab.gr/topic/143812-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%86%CE%AD-%CE%AE-%CE%BC%CF%80%CF%8D%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CF%82/page-6

 

Έχεις και pm! ;)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.