Jump to content



πρόβλημα στην εκτυπωση φωτογραφίας 13χ18


Recommended Posts

καλησπέρα παιδια, έχω ενα πρόβλημα με το πολυμηχάνημα, καθως το πήρα και πήγα να βγάλω μια φωτογραφία, 13χ18 μου την βγάζει κανονικα με πολυ ωραία ποιότητα, αλλά αφήνει περιθώριο στην άκρη και θέλω να ρωτήσω έτσι ειναι η εκτύπωση της φωτογραφίας; γιατι ο υπάλληλος μου είπε ότι βγάζει κανονικά φωτογραφίες, αν και μέσα στις οδηγίες λεει κανονικά οτι εκτυπώνει κα φωτογραφίες 13χ18 διαστασεις δηλαδη αν ειναι να αφηνει τοσο μεγαλο περιθώριο ποιο το νοημα; θα πρέπει να την κόβω την φωτογραφια και μετα δειχνει και ασχημα στην κορνίζα. Επίσης να πώ ότι εχω βάλει κανονικα τους οδηγους του πολυμηχανηματός μου, το προγραμα για τις φωτογραφιες ειναι το HP photo creations αν καποιος ξερει καμια λυση πως να βγαζω φωτογραφιες χωρις το περιθωριο αυτο γιατι ειναι απογοητευση η φωτογραφια ετσι. Οι ρυθμισεις που κανω ειναι κανονικες δηλαδη επιλεγω κανονικα το μεγεθος καθως επισης και τις διαστασεις και τον τυπο χαρτιους (φωτογραφικο χαρτι) αλλά και πάλι δεν μου το κάνει

 

το πολυμηχανημα ειναι της hp 1515 all in one

post-60545-0-22472600-1434015307_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ειναι χαρτι ειναι και  οι ιδιες διαστασεις δηλαδη η φωτογραφια ειναι 13χ18 και το φωτογραφικο χαρτι επισης ειναι το ιδιο,  μηπως ειναι προβλημα του πολυμηχανηματος;  δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω εχω χαλασει 20 φυλλα φωτογραφια τζαμπα και ακρη δεν εβγαλα

Link to comment
Share on other sites

Για πες μια την αναλυση της φωτογραφιας γιατι μου φαινεται λιγο δυσκολο να εχεις φωτογραφια με 18χ13 αναλογια.

(εκτος αν εχεις ηδη cropparei οποτε πασο..αλλα πες και την αναλυση παντως).

 

Συνηθες αναλογια ειναι 4-3, 3-2 αντε και 16-9 αν πας απο κανενα συγχρονο κινητο.

Λογικα θα εχεις 3-2 ..που δεν ειναι ιδια με 18-13

 

Croppare με καποιο προγραμμα λιγο απο το μεγαλο αξονα να πεσεις στην ιδια αναλογια.

Δλδ εστω οτι εχεις 6000πιξελ (24μπχ μηχανη) με 3-2 αναλογια...τοτε θα πρεπει να κοψεις ~462pixels ..(5538) .

Kρατα τα 4000pixels στον αλλον αξονα ..ή βρες καποια επιλογη να μην κραταει τις αναλογιες της εικονας.

(Ενα μικρο stretch θα κανει ...8% αν δεν εκανα καποιο λαθος για να τις ταιριαξει..Δε ξερω ποσο θα επηρεασει την τελικη εικονα. Το crop απο την αλλη σιγουρα δεν θα επηρεζει παντως)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

παιδια πολυ δυσκολα ολα αυτα, πηρα ενα πολυμηχανημα 60Ε  το προηγουμενο που ειχα της canon pixma mg2150 το ειχα παρει 50Ε ειχε πιο ακριβα μελανια αλλά την φωτογραφια την εβγαζε τζάμι χάλασε μετα απο ενα χρονο και κατι, τωρα σε αυτον εδω οι αναλογιες παντα μου βγαζει ενα μικρο τριγωνακι με κυνδινο και λεει οτι προεξεχουν οι ακρες της φωτογραφιας οπως και να την κανω δεν χωραει καλα, παντως θελει επεξεργασια απ οτι καταλαβα αλλά πως να το κάνω; το photoshop λιγα πραγματα εμαθα, σχεδον τιποτα οπως και να την κανω  τα ιδια μου λεει.  Τωρα ειχα μια προσφατη φωτογραφια και την πηγα σε φωτογραφειο και ειδα οτι και αυτη η κοπελια πρωτα την επεξεργαστηκε μεσα απο το photoshop και την εκτυπωσε σε διαστασεις μεγαλυτερου χαρτιου 20χ25 το επομενο χαρτι μετα το 13χ18 και την εκοψε με ψαλιδι και οταν την εκοψε εγινε ακριβως 13χ18 και μπηκε και μεσα στην κορνιζα ακριβως, ο canon που ειχα ολα αυτα τα εκανε απο μονος του δεν ειχε προβλημα, αυτος μαλον θελει να παρεις την φωτογραφια και να την επεξεργαστεις αλλα με ποιον τροπο υπαρχει καποιο προγραμα πιο ευκολο;

Έγινε επεξεργασία από panos 12
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.