Jump to content



massive open online courses (moocs)


Recommended Posts

Απορώ που δεν έχουμε τέτοιο θέμα ακόμα. Ειδικά για τους νέους στο χώρο είναι ιδανικά τα courses τους για να εμπλουτίσετε το βιογραφικό σας.

 

Τα δύο αγαπημένα μου sites είναι τα

 

Coursera.org και το Edx.org 

 

Τι άλλα χρησιμοποιείτε;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ημουν λιγο πριν παρω μερος σε ενα για αρχαριους σχετικα με το android στο coursera! Και δε με βολευε η ημερομηνια και τελικα το ξεχασα!!

Αλλα δεν εχω δοκιμασει κανενα τετοιο online course γενικως

 

Αξιζουν;;

Link to comment
Share on other sites

Για τους νέους στο χώρο της πληροφορικής (και όχι μόνο) αναφερόμουν. Είναι δωρεάν online μαθήματα, από προγραμματισμό, αλγόριθμους, κρυπτογραφία κτλ κτλ. Έχω παρακολουθήσει διάφορα κι αξίζει τον κόπο αν έχετε 2 ώρες τη βδομάδα ελεύθερες να ασχοληθείτε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως Coursera, λιγότερο Edx, χρησιμοποιώ κι εγώ.

Αξίζουν πολλά από τα μαθήματα. Κάποια για αρχάριους, άλλα για προχωρημένους. Όλα μάλλον πιο σωστά δομημένα και φρέσκα σε υλικό από οτιδήποτε μπορείς να διδαχθείς στο "καλύτερο" ελληνικό πανεπιστήμιο (για ΙΕΚ κλπ δε συζητάμε).

 

Γενικώς είναι απίστευτα χρήσιμο εργαλείο οι πλατφόρμες αυτές - μακάρι περισσότεροι αν είχαν αντιληφθεί τη σημασία τους (ή να βαριόντουσαν λιγότερο).

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρακολουθήσει αρκετά courses στους τομείς των οικονομικών και της πληροφορικής.

Το επίπεδο σε κάποια είναι αρκετά ανεβασμένο και πολλές φορές απαιτεί μέχρι και 10+ ώρες εβδομαδιαίως για την πλήρη κάλυψη της ύλης (video, ασκήσεις και παραπομπές).

Για όσους δεν έχουν σταθερό πρόγραμμα υπάρχουν και self-paced μαθήματα :)

 

ΑΞΙΖΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω γραφτεί στο Coursera, αλλά αυτά που με ενδιαφέρουν είναι αρκετές ώρες την εβδομάδα και επειδή τελευταία με τον Έρω ο χρόνος είναι ελάχιστος, δεν έχω καταφέρει να παρακολουθήσω κάποιο. Θα βρω όμως χρόνο σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πηγές. Όταν εψαχνα δεν υπήρχαν τόσα πολλά μαθήματα. Κυρίως βέβαια είναι programming ακόμα αλλά έχει και λίγα ενδιαφέροντα.

Τώρα χρειάζομαι και μια online πλατφόρμα που να σου βρίσκει ελευθερο χρόνο από την δουλειά (βαραμε 12ωρα πια) και την οκογένεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πάντα υπάρχουν πολλά κι ενδιαφέροντα. Το μόνο που έχω να συμβουλεύσω είναι να επιλέξετε ένα κάθε φορά, αλλιώς θα πέσουν πολλά και θα βαρεθείτε-μπλεχτείτε κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το να πετύχετε μαθήματα που σας ενδιαφέρουν είναι και θέμα τύχης, καθώς ξεκινάνε διαφορετικές ημερομηνίες του έτους το καθένα. Πολλά μαθήματα, κυρίως στην πληροφορική, είναι σε parts, οπότε αν θέλετε να κάνετε σοβαρή δουλειά πρέπει να αφιερώσετε κάποιο χρόνο.

 

Κι εγώ ξεκίνησα με coursera και edx από την αρχή του έτους, ολοκλήρωσα επιτυχώς 3 παρόμοια μαθήματα στο edx, τα οποία ήταν πολύ καλά οργανωμένα και ενδιαφέροντα. Στο coursera δυστυχώς δεν βρήκα κάτι που να με ενδιαφέρει ακόμα, αν και είναι πιο δημοφιλές.

 

Μου αρέσει ότι παίρνεις και πιστοποιητικό παρακολούθησης και επιτυχίας στο τέλος, εφόσον η βαθμολογία είναι >60%.

 

Είναι αλήθεια ότι καλύτερα να κάνεις 1 μάθημα τη φορά, εγώ που είχα 2 παράλληλα για μια περίοδο, παρόλο που ήταν στο ίδιο αντικείμενο, έμεινα λίγο πίσω ορισμένες φορές και χρειάστηκε να πιεστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το edx κατι εχει 

https://www.edx.org/course?search_query=electrical

 

Υπαρχει καπου που να ζηταει προαπαιτουμενα για καθε μαθημα ? Η το καθε ενα ειναι 100% standalone εκτος φυσικα απο τα part1-2-3-4- etc  

 

 

 

Αυτα που λενε VERIFIED  , εννοουν πως εχει μαζευτει αρκετος κοσμος για να τα παρακολουθησει ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το edx κατι εχει 

https://www.edx.org/course?search_query=electrical

 

Υπαρχει καπου που να ζηταει προαπαιτουμενα για καθε μαθημα ? Η το καθε ενα ειναι 100% standalone εκτος φυσικα απο τα part1-2-3-4- etc  

 

 

 

Αυτα που λενε VERIFIED  , εννοουν πως εχει μαζευτει αρκετος κοσμος για να τα παρακολουθησει ?

An edX verified certificate shows that you have successfully completed your edX course and verifies your identity through your photo and ID. Verified certificates are available for a fee that varies by course. Check your individual course details for more information. Currently, only a small number of courses offer a Verified Certificate of Achievement.(https://www.edx.org/verified-certificate)

 

Δηλαδή έχεις την δυνατότητα να αποκτήσεις επίσημη πιστοποίηση, με σφραγίδες/υπογραφές κλπ, πληρώνοντας ένα αντίτιμο. Δεν το έχω κάνει ποτέ, δεν ξέρω κατά πόσο έχει αξία.

 

Λίγα μαθήματα έχουν προαπαιτούμενα, απ ότι έχω δει μέχρι τώρα, πχ, https://www.edx.org/course/learn-html5-w3c-w3cx-html5-1x

Αν δεις δεξιά, εκεί που λέει Prerequisites, είναι τα προαπαιτούμενα. Δεν σε εμποδίζει να παρακολουθήσεις και χωρίς να τα ξέρεις, απλώς υποτίθεται ότι θα δυσκολευτείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.