Jump to content



Enermax LIQTECH 240


antonis

Recommended Posts

καλησπέρα σας labites .

 

έχω στο pc μια cm 212 evo η οποία πρέπει να πάει σε άλλο pc και πρέπει να πάρω μια καλύτερη για το δικό μου,

λέω να πάρω την enermax μιας και δεν έχω τρομερές απαιτήσεις (4,2 ghz με 1,182v θα έχω το cpu ).

έχω δει σε reviews οτι είναι αθόρυβη και έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής , την έχει κανείς ? έχετε ακούσει για πιθανά προβλήματα ?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το ελεγα οτι ειναι και τοοοσο αθορυβη συμφωνα με review του techpowerup που ειδα ειδικα μετα το 50% τούρμπο τζετ οπως ολες οι hydro. Γιατι δε πας σε μια πιο οικονομικη λυση με αερα μαζι με ενα καλο φανακι τυπου noctua ή bequiet?

Link to comment
Share on other sites

θόρυβος από τους ανεμιστήρες η από την αντλία γιατι αν είναι απο τους ανεμιστήρες δεν με νοιάζει εχω να βάλω άλλους .

 

επίσης έχω έτοιμη θέση για διπλό ψυγείο στο κουτί οπότε γιατί να μην βάλω και κάτι εμφανίσιμο .

ψήκτρα δεν θελω να βάλω γιατί δεν θα έχω εύκολα πρόσβαση στην μητρική.

 

ok είδα μερικά βιντεο και η αντλία είναι αθόρυβη όπως και τα φανς στις 1300 που εκεί θα τα έχω λογικά .

Έγινε επεξεργασία από antonis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

δεν γνωρίζω για τη συγκεκριμένη aio από απόδοση, αλλά οι ανεμιστήρες τις enermax είναι κορυφαίοι.

προτίμησα τους twister pressure για τα ψυγεία σε custom υδρόψυξη και τους twister storm για μπροστινούς που εισάγουν αέρα στο κουτί.

ακόμα και στις χαμηλότερες στροφές να τους βάλεις από το διακοπτάκι που έχουν πάνω τους, έχουν πολύ καλή απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά απότι έχω καταλάβει κατι παιζει με το ψυγείο και τα πιο χοντρά φινς. Γιατι οντως δε λυγίζουν με τίποτα.

 

Οπότε εφόσον τα φανς ειναι πολύ καλά, η αντλία σταθερή στις 2600rpm και αθόρυβη μένει το ψυγείο και η πιθανά κακή μεταφορά της θερμοκρασίας στα fins.

 

Ναι μεν οι επιδόσεις δεν ειναι κορυφαίες αλλα επαρκουν να κρατήσουν το cpu αρκετά κάτω απο 70 στα core οποτε δηλαδή κάτω απο 60 στο package.

 

Η ουσιαστική διαφορά ομως ειναι στη μεταφορά θερμότητας μακρυά απο mobo και ram οπως και η αθόρυβη λειτουργία.

 

Στο ρελαντί και λόγω θερμοχωρητικότητας του νερού μπορουν τα φαν να ειναι και κλειστά.

Έγινε επεξεργασία από Vagosman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.