Jump to content



αξίζει η αγορά μιας μεταχειρισμένης dslr σήμερα


Recommended Posts

καλημέρα σε όλους, σκεφτόμουνα πριν λίγο καιρό να αγοράσω την sony a3000 αλλα δεν τα κατάφερα (λόγο οικονιμικου)

θα ήθελα την γνώμη σας εάν σήμερα θα άξιζε η αγορά μιας nikon d80 η canon d20

οι αναλύσεις τους είναι πολύ χαμηλές για τα σημερινά δεδομένα εάν όμως ξέρεις τι χρειάζεσαι δηλαδή μέγεθος τυπώματος δεν είναι και άσχημα

βασικά είναι για studio, νεκρή φύση και εάν τύχει και κανένας γάμος η καμια βάπτιση καλός

μέγεθος τυπώματος δεν νομίζω να χρειαστώ κάτι μεγαλύτερο από από 20x25 οποτε νομίζω με καλύπτουνε τα 8 και 10 mp

μέχρι σήμερα χρησιμοποιώ film 35mm, και 6x6 αλλα δεν βρίσκω να αγοράσω αρνητικά 6x6 αλλα και εργαστήριο που να τυπώνει 6x6 οποτε θέλω να παο σε dslr

canon 20d με φακό 35-70mm στα 150 euro

nikon d80 με φακό 35-70 mm στα 150 euros

περίπου 60000 clicks για την nikon και περίπου 53000 για την canon

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

Η μηχανη δεν ειναι μονο η αναλυση, ειναι το δυναμικο ευρος, τα af points, η ταχυτητα κλειστρου,  κλπ κλπ.

Μιλαμε για 10+ χρονων μηχανες και οι αισθητερεςαπο τοτε εχουν προχωρησει αρκετα σε ολους τους τομεις (ναι ακομα και στη canon :p).

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικο δεν αναφερετε παντα...

 

Ποσα λεφτα?????????

 

 

 

(για αρχη παντως..οχι ...για χομπυ η απλη ενασχοληση κατι παει και ερχεται ..Για οτιδηποτε αλλο ..υπαρχουν καλυτερες επιλογες σημερα που δεν θελουν λεφτα.)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικο δεν αναφερετε παντα...

 

Ποσα λεφτα?????????

 

 

 

μέχρι σήμερα χρησιμοποιώ film 35mm, και 6x6 αλλα δεν βρίσκω να αγοράσω αρνητικά 6x6 αλλα και εργαστήριο που να τυπώνει 6x6 οποτε θέλω να παο σε dslr canon 20d με φακό 35-70mm στα 150 euro nikon d80 με φακό 35-70 mm στα 150 euros
Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λολ..

 

Το ματι σταματησε να διαβαζει αυτοματα μετα το φακο.

Sorry ..and thanks.

 

 

Την d80 αστην...εκτος αν απλα θες κατι σε nikon ..ωστε να παρεις αργοτερα πχ μια d7200.

Εχει ccd και δεν νομιζω να βρεις καμμια ωφελεια (εκτος αν την καταβρεις με ασυμβατα φλας απλα και μονο για μεγαλυτερο συγχρονισμο στο κλειστρο με το flash...χλωμουλι.)

 

Η 20d θα σου προσφερει περισσοτερα απο την d80..

 

Απο την αλλη ..ειναι και οι δυο παλιες μηχανες.

 

Ακομα και πλεον η olympus epm2 στα ~250€ καινουρια με εγγυηση (και πολυ πιθανων να την παρεις πιο κοντα στα 200Ε) ειναι καλυτερη επιλογη ως standalone καμερουλα.

http://www.skroutz.gr/s/2445263/Olympus-Pen-E-PM2-Kit.html?keyphrase=epm2

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

ευχάριστο για τις απαντήσεις σας,

εν μέρει θα συμφωνήσω μαζί σας στο ότι πρόεκειται για πολύ παλιά μοντέλα dslr

όσον αφορά το δυναμικό ευρος δεν νομίζω η μάλλον είμαι σίγουρος ότι δεν θα είχα πρόβλημα κάτω από ελεγχόμενο φωτισμό studio

για τα περισσότερα σημεία af... δεν θα τα χρειαστώ καθόλου αφού είμαι στην πλευρά του manual focus

οι μηχανές έχουνε πωληθεί οποτε θα πρέπει να βρω κάτι άλλο σε μεταχειρισμένο η καινούργιο

ουδέποτε ήμουνα φίλος τις nikon και δεν νομίζω να γίνω... εκτος εάν έπαιρνα την φτηνή d80

οι φακοί που έχω είναι pentax -pk και συμβατοί με pentax όπως ένας mirror 300mm που είναι καταπληκτικός για macro !

όσο για την olympus που προτείνει ο φίλος ΝTG είναι καλή

εδώ στην κύπρο νομίζω είναι πολύ πιο ακριβi

ευχάριστο

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ όλους,

φιλε ΝTG σε ευχάριστο για το link

ναι η nikon 5100 είναι όντως καλή dslr το μονο πρόβλημα που έχει είναι με το είναι το έντονο rolling shutter όταν τραβάς video

αν και προσωπικά θα προτιμούσα την olympus που προτείνεις

πολύ καλή η olympus με χρώματα που θυμίζουνε film

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

Προβληματα βρισκεις παντου αμα ψαξεις..

 

 

Απλα απο τα 150€ των d80 kai 20d που δεν τραβανε και video συν ολα τα αλλα..καλυτερα η d5100. με τα 200λιγα. ευρω.

 

Αν εχεις καποιον αξιολογο φακο pentax..και δεν νοιαζεσαι για κατι παραπανω περα απο αυτο που θα σου προσφερει και μια d5100...και η k5 ειναι μια χαρα επιλογη ..μιας και ειναι αντιστοιχη της d5100.

 

y.g

Οτιδηπτοε που βγαζει φωτογραφιες εχει "rolling shutter" μιας και ετσι ειναι ο τροπος λειτουργιας αρκετων μηχανων με cmos που εχουν επικρατησει τα τελευταια καμποσα χρονια.

Aν βρεις cmos και global shutter με 200-300€ γραψτο μια και εδω περα..

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

σε καλησπερίζω φιλε ΝTG

ναι, σύμφωνο ότι όλες οι dslr έχουνε πρόβλημα με το rolling shutter η για να είμαι πιο ακριβείς η nikon 5100d έχει πιο έντονο rolling shutter από την canon 5d mkii

το πρόβλημα ξεπερνιέται εάν δεν κανεις pan την ώρα λήψης

δεν ξέρω, οι pentax dslr δεν έχουνε καμια σχέση (στην ποιότητα) με αυτές που είχαν που οι pentax με film, ακόμη και οι ακριβότερες δεν λένε και παρα πολλά, δηλαδή οι nikon και canon έχουνε το πρώτο χέρι

όσο οφορα την olympus πάντοτε ήτανε άλλη κλάση, όχι αυστηρός επαγγελματική μηχανή αλλα καλύτερη από πολλές άλλες που ήτανε επαγγελματικές

ακόμη και οι φτηνές olympus epm έχουνε όντως όμορφα κορεσμένα χρώματα

θα κοιτάξω μάλλον ebay και αν δεν βρω κάτι τότε γιατί όχι η 5100d

δεν θέλω canon 5d η 7d γιατί είναι όλες τους παρα πολύ δουλεμένες (75000 clicks και πάνω)

σε ευχάριστο

Link to comment
Share on other sites

Tα εχεις λιγο μπερδεμενα ως προς το τι ειναι ποια...αλλα οκ.

 

Η pentax k5 ειναι(ηταν) "αντιπαλος" της nikon δ7000 και οχι της d5100. 

Ουδεμια σχεση η ποιοτητα της εναντι της "μικρης" nikon.

 

Oι δε olympus/panasonic σε "αναγκαζουν" να χρησιμοποιεις φωτεινους φακους..που αν δεν τα πληρωσεις..(εστω για τον 20mm φ1.7) τοτε προοριζονται για "ελαφρια" χρηση.

 

 

 

 

(πως ξεκινησες απο 150€ να απορριπτεις video -μια λειτουργια που δεν ειχες/εχεις- και να συγκρινεις rolling shutter με την 5δ2 και να αναφερεις γενικα full frame και 7δ ..ελαχιστοι χρηστες το εχουν κανει : p)

Link to comment
Share on other sites

σε καλημερίζω ΝTG

και ευχάριστο για τις εξηγήσεις σου

η πρόθεσης μου ήτανε να πάρο μια φτηνή dlsr

αφού λες ότι η 5100 είναι καλή τα παο σε αυτή

σε ευχάριστο

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

Για μένα, αν είναι να παρεις ρεφλεξ, πλεον αξίζει μόνο full frame.

 

Για aps η πιο λογική επιλογή είναι οι mirrorless. Ούτε σκόνη στο mirrorbox, ούτε κουκουρούκου εστίαση, βάζεις οτι φακο θες, κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ όλους,

ευχάριστο για τις απαντήσεις σας

full frame ... πολύ πολύ ακριβή (για μένα)

δεν θα πήγαινα σε dslr full frame

όταν θα πέσουνε οι τιμές πολύ τον digital 6x6 στα 2000 euros τότε ναι τότε ναι θα αγοράσω μια

κάποι οικογενειακοί φίλοι θα πάνε dubai μέσα του ιουλίου και θα τους πω να μου αγαρασουνε μια dslr

http://dubaicameras.com/21-sony-dslr

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.