Jump to content


Arch Linux


achiddimitris

Recommended Posts

εχω ενα PC με windows 7 και το αλλο με linux mint και θελω να προχωρήσω στα Arch. Τα Video sto youtube δεν εχουνε ολο το σκελετο αναλυτικά πχ

οταν φτανο σε ενα σειμειο που μου ζηταει να ανοιξω το ~.xinitrc ενω εχω κανει τα παντα σωστα μεχρι εκεινο το σημειο το αρχειο ειναι αδειο ξερω δεν ειμαι εμπειρος για τα Arch αλλα αμα δε ζοριστεις δε θα μαθεις

Link to comment
Share on other sites

Μονος σου απαντας. Χωρις να ζοριστεις δε θα μαθεις :)

 

Χωρις να ειμαι γνώστης των λινουξ , βρηκα αυτο

 

Ελπιζω να βοηθησει. 

 

 

GIYF (google is your friend )

 

ΥΓ: ΕΙχα προσπαθησει τα Arch Linux πρωτα σε virtual machine και υστερα ηθελα να τα βαλω στο παλιο μου συστημα που ειναι ενας Pentium 4, αλλα μετα βρηκα τα puppy και με βολεψαν! 

 

Ισως να ειναι καλη ιδεα για να πειραματιστεις!

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα PC με windows 7 και το αλλο με linux mint και θελω να προχωρήσω στα Arch. Τα Video sto youtube δεν εχουνε ολο το σκελετο αναλυτικά πχ

οταν φτανο σε ενα σειμειο που μου ζηταει να ανοιξω το ~.xinitrc ενω εχω κανει τα παντα σωστα μεχρι εκεινο το σημειο το αρχειο ειναι αδειο ξερω δεν ειμαι εμπειρος για τα Arch αλλα αμα δε ζοριστεις δε θα μαθεις

 

Ποιον οδηγό ακολούθησες, μέχρι ποιο βήμα έφτασες και ποιο περιβάλλον θες να βάλεις;

 

Αν θες gnome πχ, με gdm δε χρειάζεται να πειράξεις το ~/.xinitrc

 

Απλά βάζεις το gnome και το gnome-extras κάνεις reboot και είσαι OK.

 

Αν θες κάτι πιο απλό, πρέπει να παίξεις με το ~/.xinitrc, αλλά δεν είναι και τόσο δύσκολο.

Έγινε επεξεργασία από Sheva
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δε το εκανα ακομα σημερα λογικα θα το κανω ηθελα βασικα exfce4 να βαλω γιατι ειναι ελαφρη οδηγο πειρα απο youtube αλλα δεν εχει ολα τα βηματα απευθυνετε σε χρηστες εμπειρους πχ προσπερασε το σημειο οπου επρεπε να κανεις Create User και να του δοσεις Super User (sudo) οταν το πειρα χαμπαρη ξανα format.

Έγινε επεξεργασία από achiddimitris
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δε το εκανα ακομα σημερα λογικα θα το κανω ηθελα βασικα exfce4 να βαλω γιατι ειναι ελαφρη οδηγο πειρα απο youtube αλλα δεν εχει ολα τα βηματα απευθυνετε σε χρηστες εμπειρους πχ προσπερασε το σημειο οπου επρεπε να κανεις Create User και να του δοσεις Super User (sudo) οταν το πειρα χαμπαρη ξανα format.

 

Καταρχήν εγώ θα σου πρότεινα, επειδή φαίνεται να είσαι νέος στο χώρο, να πας σε κάτι πιο απλό ubuntu, mint κλπ.

Αν θες σόνυ και καλά να βάλεις αρκ τότε διάβασε παρακάτω:

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις format επειδή ξέχασες να δώσεις sudo, μπορείς να το κάνεις μετά.

 

Για να προσθέσεις χρήστη γράφεις από τον root χρηστη 

useradd -m -G users,wheel -s /bin/bash username

Όπου username βάζεις το όνομα του χρήστη σου.

 

Το -G users,wheel χρησιμεύει για να βάλεις τον νέο χρήστη στις ομάδες users και wheels.

Η ομάδα wheels είναι φτιαγμένη για sudo δικαιώματα. Για να την ενεργοποιήσεις κάνεις

nano /etc/sudoers

Και πάς στη γραμμή που γράφει αυτό:

#%wheel ALL=(ALL) ALL

και διαγράφεις το #. Δηλαδή γράφει:

%wheel ALL=(ALL) ALL

Αν δεν υπάρχει τέτοια γραμμή το προσθέτεις εσύ.

Save και restart, ίσως, και είσαι εντάξει με sudo.

Αυτή η διαδικασία γίνεται οποιαδήποτε στιγμή αρκεί να είσαι root ή να είσαι κάποιος με sudo δικαιώματα.

 

Για το περιβάλλον.

 

Εγώ θα πρότεινα να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό για φορμάτ:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners'_guide

Για drivers σε gpu και τον xorg αυτό:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Xorg#Installation (δε χρειάζεται να κάνεις όλα όσα λέει. Απλά να εγκαταστήσεις τους drivers και το xorg και να τεστάρεις ότι δουλεύει)

Μετά βάζεις κάποιον display manager:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Display_manager

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει τον SLiM και τώρα έχω τον GDM

Και το xfce από εδώ:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Xfce#Installation

 

Αν επιλέξεις κάτι άλλο.

Π.χ gnome, αν εγκαταστήσεις τα gnome και gnome-extras δεν χρειάζεται να κάνεις ρυθμίσεις σε ~/.xinitrc κλπ, νομίζω ρυθμίζονται μόνα τους.

 

Σε όλα τα link εκτός από το πρώτο δε χρειάζεται να κάνεις όλα όσα λέει.

Κάνεις εγκατάσταση. Αν δουλεύει, τότε κοιτάς αν σε ενδιαφέρει τίποτα άλλο από όσα αναφέρει, αν δεν δουλεύει κοιτάς παρακάτω να βρεις το πρόβλημά σου και τη λύση του.

Έγινε επεξεργασία από Sheva
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα χρησιμοποιουσα τα ΜΙΝΤ για καιρο τα ΑRch θελω ναι εχω σκαλωσει ADD USEr αφου εκανα 1000 format για να καταλαβω τι εφταιγε γιατι να σου δωσο ενα παραδειγμα..ακολουθουσα το Guide απο  το youtube φτανο στο σημειο και κανο εγκαταστασει το desktop enviroment κανω reboot και παπαλα δεν ειχα βαλει user μετα εβαλα user οταν εκανα create to ~.xinitrc και το εκανα Open εμενα ητανε καινο και εγω δεν εκανα Load key US γιατι μου ελεγε οτι το Commant δεν ειναι σωστο. τα youtube guide ειναι σε πιο παλια Iso μηπως γι αυτο δεν ειναι τοσο ακριβεις πια

Link to comment
Share on other sites

Μην ακολουθείς τα video. Ο καθένας κάνει ότι θέλει στο σύστημά του. Δε μιλάμε για ubuntu.

Σου έδωσα αναλυτικό οδηγό για Beginners και διάφορα άλλα παραπάνω. Ακολούθησε αυτά αν σε ενδιαφέρει.

Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολο την πρώτη φορά. Και εγώ ζορίστηκα την πρώτη φορά που έβαλα arch και ερχόμουν από ubuntu/debian με 3-4 χρόνια καθημερινής χρήσης σαν βασικό λειτουργικό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Arch και video σε youtube για εγκατάσταση δεν πάνε μαζί. Αν θες να κάνεις εύκολα την εγκατάσταση χωρίς να κάτσεις να διαβάσεις τόσες σελίδες από το wiki, τότε μην βάλεις Arch.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.