Jump to content



Tower 5ετίας με i7 920


Recommended Posts

Στο budget από δίσκους/SSD τι βάζουμε

 

Άσε τους δίσκους... θα δώσω εγώ στον φίλο έναν 2ΤΒ και SSD 128 PRO... Οπότε "βγάζεις" 120 ευρώ από το "budget"

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου,

παρακολουθεί τη συζήτηση από χθές... με ενημέρωσε οτι:

θέλει οπωσδήποτε να κάνει "γρήγορο" encoding και να βλέπει και FHD ταινία συνχρόνως... στο μηχανάκι που πάμε να στήσουμε τώρα

για να μην έχει το laptop να δουλεύει ή οποιοδήποτε άλλο υπολογιστή συνχρόνως.

Δλδ. μέχρι να τελειώσει η ταινία που βλέπει στην τηλεόρασή του να έχει τελειώσει και το rip encoding.

Δλδ. συνχρόνως να έχει ακόμα και την δυνατότητα να σταματήσει την ταινία γιά να βλέπει την εξέλιξη του encode ή ακόμα και το eMail του στο internet...

Πάμε καθαρά σε budget 700 ευρώ +/-50 ευρώ καί νέο μηχανάκι, είτε μεγαλούτσικο (σε μέγεθος) HTPC ή "μικρούτσικο" mini tower...

 

p.s. Bay trail δεν παίζει με τίποτα...

καλα... και με εναν FX 83** τα κανει ολα αυτα.....στο χαλαρο μαλιστα.....!!!!! :p  :p  :p   και οχι μονο encoding + movie, αλλα encoding + gaming παραλληλα, αρκει να εχεις μπολικη RAM....!!!

 

αλλα πηγαινε σε 1150 πλατφορμα, για 2 λογους. 

 

1 καταναλωση, και 

2 αν δεν του φτανει ο ι5 (που δεν ειναι απιθανο....... :p ), εχει την δυνατοτητα, να βαλει εναν ι7...!!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

και με εναν FX 83** τα κανει ολα αυτα.....στο χαλαρο μαλιστα.....!!!!!

Ορισμένοι από εμάς, και ειδικά ο φίλος που προσπαθώ να βοηθήσω, έτσι και ακούσουν για AMD, βγάζουν σπυράκια... Καλή η προσπάθεια και την σέβομαι αλλά δεν μπορώ να τον υποχρεώσω να "παντρευτεί" τον AMD... 

 

 

 

αρκει να εχεις μπολικη RAM....!!!

 

Επίσης πάω για 16gb αλλά επειδή δεν θα μου βγεί στο budget (μάλλον) αυτή την στιγμή, θα πάω για ένα ντιμάκι 8άρι,

με μελλοντική αναβάθμιση / κατάσταση στα 16gb...

 

 

@GriGaS

ή RAIJINTEK EREBOSS CORE CPU-COOLER 140MM μου αρέσει

έχω βρεί και μία Coolink Corator DS  open box στα 25 €

όμορφη σύνθεση που θα την δώ πιό καλά και με την ησυχία μου το βραδάκι...

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει, έχει Bay Trail μέσα.

 

Συμφωνω και επαυξανω (ατομ θα ελεγα για την ακριβεια)

Αλλα μεχρι να πει ο φιλος οτι θελει και encoding, εκανε μια χαρα τη δουλεια, φθηνο και απολυτως μικροσκοπικο για pc

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να πει ο φιλος οτι θελει και encoding

 

φίλε "gaig"

από το πρώτο ποστ το ανέφερα

http://www.thelab.gr/topic/145077-tower-5ετίας-με-i7-920/?p=2173680

"Δεν κάνει "hard core gamming", το θέλει όμως για TV και να βλέπει FHD ταινίες,

κανένα 2ωρο ριπάκι να του "βγαίνει στα γρήγορα""

 

Απλά, κάπου στην πορεία και εφόσον έχει πολύ καλό laptop, του πρότεινα τα rip / encoding να τα κάνει εκεί και να κατέβουμε δραματικά στο budget...

Λοιπόν, να σας ενημερώσω ότι το παλαιό και πολύ καλά στημένο tower του με τον i7 920 5-6 ετίας, θα ανοιχτεί, καθαριστεί σωστά και θα  πάει σε στενό οικογενειακό του περιβάλλον. Του είπα δε, να κρατήσει το 15,6' Toshiba laptop για μένα  :hehe:

Πάμε καθαρά ή σε mini Tower (Silencio 352 maximum) ή σε barebone/HTPC minimum καί όλα τα ενδιάμεσα σε μέγεθος όπως το Bitfenix πανέμορδφο και ακριβούτσικο...

Το μόνο μου πρόβλημα που αντιμετωπίζω τώρα είναι "καλά από i7 920 θα με πάς σε ...ι5 4670k... ", οπότε αυτή τη στιγμή κοιτάζω τι χρειάζομαι σε $ λεφτά για τον i7 (βγήκε και ομοιοκαταληξία λεφτά για τον άι εππτά).

 

Επίσης κοιτάζω κάποιες όμορφες "προσφορές" σέτ στημένα,  εδώ μέσα αλλά και απ' έξω γενικά.

 

υ.γ. Θα σας ενημερώσω για το τελικό αποτέλεσμα.

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχε στα υπόψην ότι με πολύ μικρό κουτί, εάν κάνει encoding την ώρα που χρησιμοποιεί το pc στο σαλόνι, υπάρχει η περίπτωση η μικρή ψύκτρα που αναγκαστικά θα έχει εγκατασταθεί να δουλεύει σε υψηλές στροφές. επίσης εάν δεις πρότεινα επεξεργαστή S με χαμηλό TDP για τον ίδιο λόγο.

 

τέλος μιας και για ψυχολογικούς λόγους θέλει i7 ρίχνω στο παιχνίδι και αυτό : http://www.shuttle.eu/products/slim/ds57u7/overview/ με προτεινόμενη τιμή λιανικής στα 828 ευρώ (υπάρχει και i5 με 638). το ξέρω ότι είναι εκτός budget απλά το δείχνω...

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα να ενημερώσω τους φίλους που παρακολούθησαν το topic αυτό ότι τελικά το σύστημα που στήθηκε / αγοράστηκε ήταν αυτό:

 

Coolermaster Elite 130
Seasonic X-460FL (πανέμορφο και αθόρυβο μαζί με το υπόλοιπο αθόρυβο σύστημα)
i5 4670K

Asus Z87I Pro
Corsair H75 - υδρόψυξη
Corsair Vengeance Pro 8gb@2133C9
Samsung 840Evo 250gb
(boot drive)

τέλος

τοποθετήθηκαν υπάρχοντα καλούδια: +1 δίσκος 2ΤΒ και ένα DVD blue ray

Δεν αγοράσαμε / βάλαμε κάρτα γραφικών μιάς και η "on board" Intel 4600 τον υπέρκαλύπτει και στις 3D ταινίες που βλέπει.

 

Συνολικό κόστος κάτι λιγότερο από 700 ευρώ με τα μεταφορικά στη Θεσσαλονίκη.

 

υ.γ. Όλα τα παραπάνω ΔΕΝ είναι αγορά καινούργια (φυσικά)... αλλά ήταν σε άριστη κατάσταση και ορισμένα έχουν ακόμα απόδειξη και εγγύηση.

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4670k πόσο του  βγήκε ή τον πήρε σετ;

σετάκι ήταν με την ΜΟΒΟ, αλλά βρίσκεις με 160-180 ευρώ σχετικά εύκολα και στην Ελλάδα, αλλά και στο eBay φίλε μας. 

 

Συνήθως όταν αγοράζεις πολλά "κομμάτια" μαζί (από ίδιο πωλητή) , σου έρχεται πολύ πιό φθηνά από να τα αγοράσεις ξεχωριστά ένα ένα...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σετάκι ήταν με την ΜΟΒΟ, αλλά βρίσκεις με 160-180 ευρώ σχετικά εύκολα και στην Ελλάδα, αλλά και στο eBay φίλε μας. 

 

εγώ θα πετάξω το άκυρο που ίσως ξέρεις,ανοίξανε οι αγορές μέσω eBay με Paypal και προπληρωμένη κάρτα ;

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πετάξω το άκυρο που ίσως ξέρεις,ανοίξανε οι αγορές μέσω eBay με Paypal και προπληρωμένη κάρτα ;

 

...δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό που λές με το θέμα που έχω ανοίξει (Tower 5ετίας με i7 920)

 

 

...προσωπικά είχα και έχω υπόλοιπο στην PayPal και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα...

Εάν θές, απαντήσεις για PayPal πόσταρε εδώ.

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

...δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό που λές με το θέμα που έχω ανοίξει (Tower 5ετίας με i7 920)

 

 

...προσωπικά είχα και έχω υπόλοιπο στην PayPal και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα...

Εάν θές, απαντήσεις για PayPal πόσταρε εδώ.

 

είπα ότι θα πετάξω το άκυρο απλά επειδή έτυχε να διαβάσω όλο το θέμα και να μην έχω κάποια γνώμη εντόπισα κάτι το οποίο με ενδιέφερε και σου το ρώτησα.Οπότε σε ευχαριστώ και για την κατατόπιση που να γράψω :) 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.