Jump to content



Dual monitor-4gb


Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά!

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.Με το που έβαλα 2 οθόνη. Μου βγάζει συνεχεία πως δεν έχω αρκετή ραμ και ότι πρέπει να κλείσω κάποιο πρόγραμμα. 

Το ερώτημα είναι το εξής : με 4GB ραμ δεν μπορώ να έχω 2 οθόνες ; βσκ μπορώ άλλα σέρνεται  πολύ, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ;  

 

 

 

post-63183-0-85012800-1435352130.png

Έγινε επεξεργασία από Skavenger
Link to comment
Share on other sites

@sakinor το σύστημα είναι το εξής: Cpu: Xeon E5410

                                                        gpu: radeon hd 6970

                                                        ram:4gb (corsair)

 

@Efialtis ναι άλλα σου λέω με το που το έβαλα άρχισε αυτό το πρόβλημα. Τώρα πλέον όμως την έβγαλα την 2 οθόνη και πάλι μου το πετάει αυτό +ότι σε κάθε game που πατάω τώρα μου crasari... 

 

ορίστε και μια εικόνα από anti-malware 

και το antivirus δεν μου έβγαλε τίποτα 

post-63183-0-34582600-1435404357_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από Skavenger
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε λοιπόν διεργασίες να δεις τι σου τρώει μνήμη .

Οι διεργασίες του chrome οργιάζουν γενικά να ξέρεις και με κλειστό chrome ,σε συστήματα αντίστοιχης δυναμικής με το δικο σου ,όλα παίζουν ρόλο στο γονάτισμα

Link to comment
Share on other sites

Τα 4 G ram για win 7/8/8.1 ειναι λιγα (δε νομιζω να εισαι ακομα με xp ή vista). Εγω απο 4 σε 6 G που αναβαθμισα πριν περιπου 2 χρονια, ειδα τη μερα με τη νυχτα απο διαφορα. Επισης το βλεπω στο λαπτοπ μου που εχει 4 G, αν ανοιξω 2-3 tabs στο mozzila και ενα word/excel για δουλεια, φτανει κατι 70-80ρια σε χρηση ραμ για πλακα

 

Οποτε να εχεις στο μυαλο σου μια αναβαθμιση +4 G ή αν υποστηριζει η μητρικη σου κατευθειαν σε καινουρια dimmακια 8 G (4+4), εχουν πεσει πολυ οι τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην είμαστε υπερβολικοί. Τα 4GB RAM είναι αρκετά αν δεν κάνεις επεξεργασία φωτογραφίας/βίντεο ή κάποια άλλη εξειδικευμένη εργασία.

 

Άνοιξε το Resource Monitor από τον Task Manager ώστε να παρακολουθήσεις ποιές εφαρμογές είναι που καταλαμβάνουν μεγάλα κομμάτια μνήμης και πιθανόν και CPU Time.

 

Στο laptop του 2007 από όπου γράφω τώρα με ανοιχτό to Elven Legacy (game), Firefox με μπόλικα tabs & downloads, Libreoffice,  και 2-3 gaming clients (desura/steam/origin etc)  δεν έχω δει ποτέ την μνήμη (Win7 x64 & 4GB RAM) να δημιουργεί πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

@AMDakias
Απαιτήσεις συστήματος Windows 7

Εάν θέλετε να εκτελέσετε τα Windows 7 στον υπολογιστή σας, απαιτούνται τα εξής:

 

  • Επεξεργαστής 32 bit (x86) ή 64 bit (x64) 1 gigahertz (GHz) ή ταχύτερος

  • 1 gigabyte (GB) RAM (32 bit) ή 2 GB RAM (64 bit)

  • 16 GB (32 bit) ή 20 GB (64 bit) διαθέσιμου χώρου στο σκληρό δίσκο

  • Συσκευή γραφικών DirectX 9 με πρόγραμμα οδήγησης WDDM 1.0 ή νεότερη έκδοση

Link to comment
Share on other sites

 

@AMDakias

Απαιτήσεις συστήματος Windows 7

Εάν θέλετε να εκτελέσετε τα Windows 7 στον υπολογιστή σας, απαιτούνται τα εξής:

 

  • Επεξεργαστής 32 bit (x86) ή 64 bit (x64) 1 gigahertz (GHz) ή ταχύτερος

  • 1 gigabyte (GB) RAM (32 bit) ή 2 GB RAM (64 bit)

  • 16 GB (32 bit) ή 20 GB (64 bit) διαθέσιμου χώρου στο σκληρό δίσκο

  • Συσκευή γραφικών DirectX 9 με πρόγραμμα οδήγησης WDDM 1.0 ή νεότερη έκδοση

 

Αυτές οι άπαιτήσεις είναι στο τώρα ή τότε που προτοβγήκαν τα win 7?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα και εγω στο pc μου 16 εχω  αλλα φανταζομαι εννοουν ποσο χρειαζεται για να τρεξει

Ναι δε διαφωνω. Αλλα αλλο το "να μπορει να τρεξει" και αλλο το "τρεχει γρηγορα και ομαλα".

 

Την προσωπικη μου εμπειρια παραθετω, οχι την αποψη μου και εχω περασει απο 2 G (xp, vista), 4-6-8 G (win 7, 8.1). Κυριως οταν ημουν στα 4G με 7ρια ειδα το pc να ζηταει παραπανω ραμ.

 

Σε προηγουμενο ποστ μου παντως  εγραψα πατατα. Με καμια δεκαρια tabs ανοιχτα, skype, adobe reader και office εχω τετοια δεσμευση ραμ. Αλλα προσωπικα αυτη η χρηση για μενα ειναι το μινιμουμ στο λαπτοπ. Βεβαια ποτε δε μου εχει βγαλει ειδοποιηση οτι εχω λιγη ραμ, ακομα και οταν συνδεω δευτερη οθονη, γι' αυτο μου φενεται περιεργο το προβλημα του φιλου. Ας περιμενουμε να μας απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.Με το που έβαλα 2 οθόνη. Μου βγάζει συνεχεία πως δεν έχω αρκετή ραμ και ότι πρέπει να κλείσω κάποιο πρόγραμμα. 

Το ερώτημα είναι το εξής : με 4GB ραμ δεν μπορώ να έχω 2 οθόνες ; βσκ μπορώ άλλα σέρνεται  πολύ, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ;  

 

μηπως εχεις κλεισει την εικονικη  μνημη? (system, advanced)

Link to comment
Share on other sites

@gaig όντως φίλε το είχα βάλει παλιότερα στα 1024 και τώρα το έβαλα αυτόματα, πήρε μεν χώρο από τον σκληρό  άλλα έπαψε να κολλάει και μου βγάζει αυτό το ενοχλητικό μήνυμα 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.