Jump to content



HDD 2.5 CASE


Recommended Posts

Καλησπερες . Ψαχνω ενα εξωτερικο κουτακι για να βαλω εναν 120αρι 2,5'' με σκοπο να παιζει ταινιες σε καμια TV . 

Βλεπω πως ορισμενα κουτακια εχουν ΚΑΙ ταση τροφοδοσιας , καποια αλλα οχι , ενω υπαρχουν και αλλα που θελουν 2USB ports για να λειτουργησουν 

 

Εχετε καποιο να προτεινετε ? Η τουλαχιστον ποιες ειναι οι διαφορες των παραπανω, για να ξερω τι να παρω . 

Link to comment
Share on other sites

Πολλά από αυτά έχουν θέμα με τον συντονισμό του δίσκου. Τραντάζεται το case. Δεν ξέρω κατά πόσο σε πειράζει ή όχι, απλά το αναφέρω. Ψάξτο καλά πριν αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen

 

Ποιος χεστΧΧΧΧ για το αμα ειναι usb2/3 η 13   :p

Ετσι και αλλιως SSD δεν προκειτε να μπει ποτε εκει για να τερματισει η ταχυτητα 

Αυτο που βαζεις το εχεις παρει ? 

 

 

@pasjohn

Αμα ειναι βυδωτος απο κατω ο δισκος , υποθετω μπορω να του βαλω 4 pads για να σφιξει καλα 

 

 

 

Εβλεπα και αυτον εδω 

Κυριος επειδη το cosmodata ειναι σχετικα κοντα σε εμενα 

Αλλα φαινεται πως η τροφοδοσια του ειναι μονο απο το usb   (αληθεια , το ρευμα που περναει ειναι αρκετο να τροφοδοτισει εναν δισκο απο μονο του ? )

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Στους 2.5άρηδες δεν έχεις θέμα με το ρεύμα των usb. Στους 3.5άρηδες χρειάζεται μετασχηματιστής.

 

Κάποια από αυτά τα cases έχουν μαξιλαράκια για τους κραδασμούς όπως αυτό

 

Έχω αυτό. Μπορείς να πας και σε αυτή τη λύση ή και δύο.

 

Τώρα αν θέλεις να πας σε φτηνή λύση όπως λες και να βάλεις pads πρέπει να έχει και περιθώριο το case για να χωρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα χωρεσει , που θα του παει , απλα ο δισκος ειναι ενας WD scorpio . Με αναγραφομενο ραυμα λειτουργειας .55Α 

(αυτα που βαζεις ειναι πανακριβα ρε )

 

Ενα λαπτοπ θα τον ανοιξει ? Μια τηλεοραση ? 

Μπορει τα desktop να εχουν αρκετο διαθεσιμο ρευμα , αλλα συσκευες οπως αυτες ?

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχει αν είναι σε case από έναν κανονικό εξωτερικό? Το ίδιο πράγμα είναι. Σε TV δεν έχω δοκιμάσει.

 

Από τα πιο φθηνά μέχρι 10 ευρω ή 3408 δραχμές  :p όλα ίδια μου φαίνονται.

 

Φρόντισε επίσης να είναι από αλουμίνιο για καλύτερη ψύξη του δίσκου και όχι από πλαστικούρα. Σε αυτήν την περίπτωση ξεχνάς φυσικά την προτελευταία πρόταση που έγραψα πιο πάνω,

 

Edit: Μα οι 2.5άρηδες βγήκαν για χρήση κυρίως σε λαπτοπ λόγω του μεγέθους που τους κάνει φορητούς

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα :p Εχω ενα toshiba το οποιο εχει μεσα δισκο toshiba νομιζω :p Αλλα ηταν ετοιμος 2.5ρης. 

 

Δεν ειχα ποτε 2.5ρη hdd σκετο , αλλα φαινονται νορμαλ λυσεις αυτες. Πχ και αυτο που κοιτας μια χαρα πρεπει να ειναι. Ουτε με τα ρευματα φανταζομαι οτι θα παιζει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες . Ψαχνω ενα εξωτερικο κουτακι για να βαλω εναν 120αρι 2,5'' με σκοπο να παιζει ταινιες σε καμια TV . 

Βλεπω πως ορισμενα κουτακια εχουν ΚΑΙ ταση τροφοδοσιας , καποια αλλα οχι , ενω υπαρχουν και αλλα που θελουν 2USB ports για να λειτουργησουν 

 

Εχετε καποιο να προτεινετε ? Η τουλαχιστον ποιες ειναι οι διαφορες των παραπανω, για να ξερω τι να παρω . 

Παραθέτω αυτό, αλλά ουσιαστικά απαντάω και στις μεταγενέστερες ερωτήσεις σου. Το μέγιστο ρεύμα που τραβάει ο δίσκος είναι το άθροισμα του ρεύματος του δίσκου και των ηλεκτρονικών της γέφυρας USB->SATA. Το εάν θα παίξει, εξαρτάται κυρίως από την πηγή τροφοδοσίας (τηλεόραση, φορητός, οτιδήποτε).

Το πρότυπο του USB 2.0 όριζε τυπικό ρεύμα ανά θύρα τα 500mA. Εάν όμως η θήκη σου έχει 2 θύρες USB, το ρεύμα μοιράζεται και στις δύο, με αποτέλεσμα να μπορείς να τραβήσεις μέχρι 1A.

Από την άλλη, το ρεύμα ανά θύρα έχει ανέβει στο USB 3.0, ενώ πολλές συσκευές (μητρικές ΗΥ, τηλεοράσεις κλπ) έχουν προβλέψει εξαρχής την παροχή μεγαλύτερου ρεύματος στο USB.

 

Το πιο πολύ ρεύμα ο δίσκος το ζητάει στην εκκίνηση - εάν ξεκινήσει να περιστρέφεται και τον δεί το σύστημα, σε γενικές γραμμές είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε .... οποτε καλου κακου , ας παρω ενα με εξωτερικη τροφοδοσια να ειμαι σιγουρος , γιατι μπορει η τηλεοραση (για την ακριβεια δεκτης ) να μην τον δουλευει XD

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.