Jump to content



24 pin μητρική με 20 pin τροφοδοτικο;


Recommended Posts

Όπως το λέει ο τίτλος παιδιά.

Πήρα σήμερα έναν υπολογιστή πακέτο με 60 ευρω.

Είναι παλιός Pentium4 κτλ κτλ. έχει τροφοδοτικό το οποίο βγάζει 20 pin καλώδιο .

Θέλω να βάλω άλλη μητρική σε αυτό το κουτί ,μια που μου έχει μείνει με έναν επεξεργαστή E4600 παλιό απλο. Θα είναι μόνο για μουσική ο υπολογιστής .Αλλά αυτή η μητρική έχει 24 pin υποδοχή +4 υποδοχή πάνω αριστερά από τον επεξεργαστή

Το 20 pin κουμπώνει στην θέση του 24 αλλά μου αφήνει 4 σημεία κενά

Θα λειτουργήσει λέτε ;

Δεν έχω κανένα σκοπό να αγοράζω τροφοδοτικό έξτρα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μετατροπέα θα πάρεις. Αυτόν ή αυτόν. Εγώ τον inline έχω και κανένα πρόβλημα.

Αλλά αν είναι παλιό το τροφοδοτικό του έχεις εμπιστοσύνη?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετατροπέα θα πάρεις. Αυτόν ή αυτόν. Εγώ τον inline έχω και κανένα πρόβλημα.

Αλλά αν είναι παλιό το τροφοδοτικό του έχεις εμπιστοσύνη?

Δεν θα έλεγα ότι του έχω και άκρα εμπιστοσύνη.

Απλά είναι για το υπόγειο που θα το χρησιμοποιώ σαν υπολογιστή με μουσική τίποτα αλλο.

Χωρίς τον ανταπτορα δηλαδή δεν γίνεται λες η δουλειά ;

Link to comment
Share on other sites

Θα δουλέψει και έτσι. Πολλές φορές το έχω κάνει αλλά για λίγο, για δοκιμές. Αλλά δεν το διακυνδυνεύω σε περίπτωση που δεν θα επαρκεί το ρεύμα. Τα 5 ευρώ δεν είναι πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Κατα 99% δε θα εχεις θεμα αρκει να μη βαλεις καμια vga που ζηταει πολλα.

ούτε καν πλάκα κάνεις ;

2gb ram μητρική επεξεργαστής , ένα αντιγραφικό , και 1 ανεμιστηρας. Κάρτα γραφικών ενσωματωμένη και επεξεργαστής E4600 .

Πόσο να θέλει παραπάνω ;

Θα δουλέψει και έτσι. Πολλές φορές το έχω κάνει αλλά για λίγο, για δοκιμές. Αλλά δεν το διακυνδυνεύω σε περίπτωση που δεν θα επαρκεί το ρεύμα. Τα 5 ευρώ δεν είναι πολλά.

Δεν διαφωνώ αλλά με 13 ευρώ παίρνεις και νέο τροφοδοτικό με 2 χρόνια εγγύηση. Οπότε άσε καλύτερα για ένα τόσο απλό συστημα.

Το 4 pin πάνω αριστερά από τον επεξεργαστή να το βάλω στο 20 και να γίνει 24 η δεν παίζει ρόλο ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνει ρεύμα τελικά δεν ανοίγει καν. Οπότε θα το αφήσω με τον pentium4.

Επόμενη ερώτηση για πιο λόγο πατάω να ανάψει σβήνει για 1 δεύτ. και μετά παίρνει κανονικά boot ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ αλλά με 13 ευρώ παίρνεις και νέο τροφοδοτικό με 2 χρόνια εγγύηση. Οπότε άσε καλύτερα για ένα τόσο απλό συστημα.

Το 4 pin πάνω αριστερά από τον επεξεργαστή να το βάλω στο 20 και να γίνει 24 η δεν παίζει ρόλο ;

Τροφοδοτικό με 13 ευρώ? Ούτε το cooler από το τροφοδοτικό δεν πάιρνεις με τόσα.

 

Το 4-pin πάνω αριστερά είναι το ρεύμα για τον επεξεργαστή. Δεν έχει σχέση με το 24-pin. Χωρίς το 4-pin δεν ξεκινά το pc. 

 

 

Δεν παίρνει ρεύμα τελικά δεν ανοίγει καν. Οπότε θα το αφήσω με τον pentium4.

Επόμενη ερώτηση για πιο λόγο πατάω να ανάψει σβήνει για 1 δεύτ. και μετά παίρνει κανονικά boot ;

Αν έβαλες το 4-pin πάνω αριστερά και το 20-pin πάνω δεξιά σωστά τότε ίσως να φταίει το τροφοδοτικό. Δοκίμασε κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό με 13 ευρώ? Ούτε το cooler από το τροφοδοτικό δεν πάιρνεις με τόσα.

 

Το 4-pin πάνω αριστερά είναι το ρεύμα για τον επεξεργαστή. Δεν έχει σχέση με το 24-pin. Χωρίς το 4-pin δεν ξεκινά το pc. 

 

 

Αν έβαλες το 4-pin πάνω αριστερά και το 20-pin πάνω δεξιά σωστά τότε ίσως να φταίει το τροφοδοτικό. Δοκίμασε κάποιο άλλο.

 

Αγοράστηκε ήδη άλλο ,τελικά γιατί το πρόβλημα ήταν στο τροφοδοτικό που ,έκλεινε και άναβε μόνο του,ενώ είχαν αλλαχθεί πάστες κτλ.  12.40€ Noname ,μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.