Jump to content



ipad air 2 κατάθεση εμπειρίας


Recommended Posts

Είχα ένα iPod nano γύρω στα τέσσερα χρόνια . Και ήρθε ο καιρός να το αλλάξω .
Σκεpτόμουν είτε να πάρω το καινούργιο το touch ή να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω ένα τάμπλετ και να έχω έξτρα λειτουργίες .
Τελικά αποφάσισα το δεύτερο .
Μέχρι στιγμης δεν το έχω μετανιώσει .
Το πήρα πάνω απο όλα για τη μουσική .
Βρίσκομαι στο 25/ 100 μπαταρία και έχω χρήση δύο ημέρες και αναμονή τριάντα ημέρες . Με το παλιό στα τελευταία του είχα 5 ώρες χρήση αλλά έπαιζα πολύ με την οθόνη .
Σε γενικότερη χρήση μου κράταει γύρω στις εννεα ώρες για browsing μόνο . Με wifi ανοιχτό.
Βέβαια όταν ακούω μουσική δεν κανω τίποτα . Μόνο επιλέγω το δίσκο και κλειδωνω την οθόνη . Και σε αυτές τις συνθήκες η μουσικη δαπανάει το 80 /100 της μπαταρίας . Ελπίζω μέχρι το 5/100 μπαταρία να έχω δύο ημέρες και 18 ωρες χρήση .
Είμαι ευχαριστημένος . Γενικά θα ήθελα λαβή έστω προσθαφερούμενη , εναλλάξιμη μπαταρία , επεκτάσιμη μνημη με SD , και τουλάχιστον μιά θύρα USB .
Μκαι για όσους δεν το ξέρουν κυκλοφορεί το Kingston mobilelite USB card reader WI fi , το οποίο έμεσα σου δινει δυνατότητα για επέκταση της μνήμης . Το έχω . Το μόνο κακό που έχει ειναι ότι δεν παίζει streaming τα βιντεο της μηχανης κάνον που έχω . Της go pro τα παίζει μια χαρά .
Αυτά .
Έχετε και εσείς καμία γνώμη η εμπειρια με το iPad air 2 ;

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι για να σας πω τι έγινε .

Τελικά έφτασα τις δύο μέρες και 15 ώρες χρήση . Και σαράντα μέρες αναμονή .

Χρηση το τελευταίο επταήμερο 80/ 100 η μουσική .

Εαν το έκανα πιο επιστημονικά και χωρίς αναμονή θα ειχα αρκετό χρόνο παραπάνω .

Άξιζε τελικά σε σχέση με το απλό ipod touch .

Το 64 ιποντ κάνει 400 ευρώ και το δικό μου ipad 64 κάνει 620 . Και προσφέρει αρκετά παραπάνω .

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο. είναι διαφορετικές συσκευές επίσημα.

όμως πολλοί το ipod το έχουν όχι μόνο για μουσική αλλά και για browsing κτλ .

εαν το δεις λίγο αφαιρετικά το ipod είναι ένα μικρό τάμπλετ . τάβλετ χειρός .

από αυτή τη σκοπιά το λέω.

μιας και το 64 ipod touch μου φαίνεται λίγο ακριβό για αυτά που δίνει .

το μόνο που δεν ξέρω είναι εαν το mobilite της κινγκστον λειτουργεί και στο ipod. το ίδιο και οι δίσκοι με το wi fi .

εαν είναι έτσι είναι αρκετά τα 400 ευρώ για να μην έχεις δυνατότητα έμεσης επέκτασης μνήμης .

 

στο μόνο που είχα ένσταση ήταν εαν το ipod touch είχε καλύτερο σύστημα ήχου , dac κτλ . εκεί μόνο. αλλά στην isystem μου είπαν ότι χρησιμοποιούν το ίδιο τσιπάκι .

Link to comment
Share on other sites

πλέον το ipod δεν έχει λόγο ύπαρξης. Την φορητότητα και την δυνατότητα αναπαραγωγής μουσικής πλέον την έχουν όλες οι συσκευές της σειράς της apple καθώς και ανταγωνιστών. Όταν είχε βγεί ήταν μια πρωτοπόρα συσκευή η οποία ικανοποιούσε μια ανάγκη, η οποία πλέον μπορεί να καλυφθεί με ποικίλους τρόπους και συσκευές. 

Καλά έκανες και πήρε το ipad2, μιας και θα σε καλύψει για αρκετό καιρό και σε διάφορες λειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

το iPod από το πρώτο το λευκό που είχα πάρει , δεν μου άρεσαν σαν design τόσο πολύ . πιο πολύ τα έπαιρνα γιατί ήταν apple.

ο σχεδιασμός των κουμπιών για μένα είναι άθλιος και δεν μου αρέσει το κλειστό κύκλωμα του πως φορτώνει τα τραγούδια. και δεν έχει file Explorer. αυτά μου τη σπάνε .

πολλές φορές η αππλε κάνει πατατιές και προσπαθεί να είναι πολύ μπροστά και τα προιόντα φαίνονται τόσο περίεργα που είναι άχρηστα . νομίζω παλιά πήγε να χρεωκοπήσει με το σχεδιασμό κάποιων mac που παραήταν εξωγήινος για την τότε εποχή.  

 

ο τωρινός mac pro ο κύλινδρος είναι hi tech αλλά ευτυχώς δεν είναι εξωγήινος . ακόμα προτιμώ το κουτί το παραδοσιακό με τις λαβές .

 

στο iPod θα προτιμούσα ψηφιακή ένταση τραγουδιού και μπρος πίσω με κουμπιά όχι όμως σε κύκλο .

ευτυχώς τώρα με την οθόνης αφής είναι πιο όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.