Jump to content



Πρόβλημα με το Tilt mouse program σε Toshiba Satellite


Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες, τα φώτα σας παρακαλώ!

Έχω ένα Toshiba Satellite με Windows Vista και τώρα τελευταία έχει αρχίσει και μου γράφει συνέχει ότι το "tilt mouse program"

έχει σταματήσει λόγω κάποιου προβλήματος...

Αυτό το πρόγραμμα τι ακριβώς προσφέρει και πόσο χρήσιμο είναι;

Αν το απεγκαταστήσω οριστικά θα έχω κάποιο πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που διαβάζω είναι ότι πιθανόν να είναι malware. Ότι και αν είναι δεν σχετίζεται με driver. Καλό είναι να το αφαιρέσεις με έναν Unistaller όπως το revo uninstaller(έχει και free έκδοση) ή το your uninstaller(το οποίο χρησιμοποιώ αλλά δεν είναι free).

 

Όταν το βγάλεις τρέξε και ένα malwarebytes και αντιικό αν έχεις.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

τα φώτα σας παρακαλώ

 

 

post-60900-0-26020500-1436854507_thumb.j

 

:p:hehe: 

 

Εγω παλι βρηκα αυτο ειναι driver+ app για το ποντικι. Τωρα ο φιλος για να παιρνει αυτο το error, μαλλον ειναι μολυσμενο. Που βρηκες John οτι ειναι malware? Γιατι δε βρισκω κατι σχετικο. Ολο κατι app removers μουφεξ μου βγαζει σχετικα με το tilt mouse.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω ότι το tilt είναι mouse συσκευή. Αυτά τα app removers μουφεξ τις περισσότερες φορές καταλαβαίνεις ότι αναφέρονται σε malware.

 

Να μας πει ο φίλος ποιο μοντέλο Toshiba έχει ακριβώς και θα το διαπιστώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο καταλαβαινω , απλως δε λεει καπου ξεκαθαρα "ειναι μαλγουερ"  , λεει ¨"αφαιρεστε το με το ριμουβερ μας" . Θα με πεις αν ηταν αθωο γιατι να το αφαιρεσεις; Ενιγουει ναι,  δε μπορω να βρω και εγω πολλα σχετικα με αυτο το τιλτ. Αυτο ειναι καθαρα της toshiba ή γενικο; Γιατι εχω ενα λαπτοπ που καθεται (compaq ) . 

Link to comment
Share on other sites

Εννοω αν το tilt mouse ειναι κατι που βγαζει η toshiba αποκλειστικα ή αν ειναι μια γενικοτερη εφαρμογη που μπορει να μπει σε λαπτοπς

 

Φίλε tommybertsen η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι της Toshiba αλλά νομίζω ότι υπάρχει και γενικότερα.

Βασικά παρόλο που μου αναφέρει ότι υπήρξε κάποιο πρόβλημα και πρέπει να σταματήσει η εφαρμογή, το λαπτοπ δουλεύει κανονικά

χωρίς κάποια ορατή τουλάχιστον παρενέργεια, γι αυτό και ρωτάω αν γνωρίζει κανείς το τι ρόλο βάραει σαν εφαρμογή...

 

Εγώ βρήκα μόνο αυτό http://softuninstall.com/remove-toshiba-tilt-mouse1.html που περιγράφει ότι είναι πρόγραμμα της Toshiba, αλλά

δεν γράφει κάπου για το που εξυπηρετεί και αν είναι απαραίτητο.

 

Α, το εργαλείο πάντως είναι Toshiba Satellite P300 - 21E

 

Πάντως η αρχική απάντηση με σκότωσε..... :p

Πάντως φίλε μου pasjohn το συγκεκριμένο δεν έχει να κάνει με malware. Το έχω κατασκανάρει το εργαλείο με ότι υπάρχει...

Έγινε επεξεργασία από newmail115
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές που υπάρχουν στο σαιτ του εκάστοτε κατασκευαστή. Μπορείς να το κατεβάσεις από εκεί και να το εγκαταστήσεις αν το έχεις βγάλει.

 

Επίσης ανέφερα πιθανό malware.

 

Δεν μου είπες όμως ποιο είναι το λάπτοπ σου. Μήπως και δούμε τι κάνει αυτή η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα. Αυτο το προβλημα το ερρορ που σου βγαζει , επηρεαζει καποια σημαντικη λειτουργια του υπολογιστη;

 

Όπως αναφέρω και παραπάνω φίλε tommybertsen παρόλο που μου αναφέρει ότι υπήρξε κάποιο πρόβλημα και πρέπει να σταματήσει η εφαρμογή,

το λαπτοπ δουλεύει κανονικά χωρίς κάποια ορατή τουλάχιστον παρενέργεια. :huh:

 

Δεν μου είπες όμως ποιο είναι το λάπτοπ σου. Μήπως και δούμε τι κάνει αυτή η εφαρμογή.

Φίλε pasjohn το εργαλείο είναι Toshiba Satellite P300 - 21E :)

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν επηρεαζει καμμια αλλη λειτουργια , δε το αφηνεις οπως ειναι και οταν ευκαιρησεις , κανεις ενα recovery ή format? Δε ξερω και πως λειτουργει το καθε revovery στα laptop. Αν δεν αντιμετωπιζεις προβλημα , γνωμη μου ειναι να το αφησεις οπως ειναι . 

 

Αν παλι σε εκνευριζει το μηνυμα που βγαινει, προχωρας σε απεγκατασταση, καθως δε φαινεται να ειναι κατι vital για τη λειτουργια του λαπτοπ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από το σαιτ της Toshiba αυτά που βλέπω σε win vista είναι 

 

Touch Pad Driver της alps electric

Touch Pad Driver της synaptics

 
Δεν βλέπω πουθενά το πρόγραμμα που αναφέρεις.
 
Μήπως έχεις αυτό το ποντίκι usb?
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.