Jump to content



Αλλαγή τροφοδοτικού.


Recommended Posts

Το φτηνό πλην υπερτίμιο psu μου πρέπει να έχει παραδώσει πνεύμα μετα απο 7-8 χρόνια. Όποτε πιάνουν οι ζέστες και παίζει full load (temps cpu/gpu φυσιολογικές) ξαφνικά κλείνει. Πατάω να ξαναανοίξει και τα φωτάκια του cosmos S τρεμοπαίζουν, οι ανεμιστήρες κουνιούντε με μικρή ταχύτητα και ξανακλείνει. Για να ανοίξει φυσιολογικά πρέπει να δροσίσω το pc και να περάσει κανα 5λεπτο.

Το σύστημα λοιπόν είναι:

Cosmos S (1st gen)

i5 4670Κ

asus z87 hd3

2x4gb Corsair XMS3

ati r9 280x

840evo

2 barracuda 500gb

1 wd black 2 tera

 

Μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε δυο. Το evga kai το corsair .Θέλω να είναι full modular. Πιο πολύ με ψήνει το evga λόγω τιμής αλλά δεν θα τα τσιγκουνευτώ αν προτείνετε το corsair ή κάποιο άλλο. Ευχαριστώ πολύ

Έγινε επεξεργασία από KTMlover
Link to comment
Share on other sites

Γεια ας , Λοιπον το Corsair δινει 5 χρονια εγγυηση , εναντι 24 μηνες της EVGA.. Για Μενα ,αυτο μετραει περισσοτερα, καθως και ειναι πιο ποιοτικο προιον.. Ειναι πιο ακριβο.. ομως οτι πληρωνεις .. Περνεις..!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε EVGA θα πας εδω. 10 χρονια εγγυηση και πολυ δυνατο τροφοδοτικο.

 

Μετα εισαι σε CM εδω. Επισης δυνατο και λιγοτερα χρονια εγγυησης. Και ειναι semi modular αλλα δεν εχει διαφορα σε θεμα καλωδιων που θα χρησιμοποιησεις.

 

Τελος , λιγο πιο ακριβα , πας εδω. Ολα παιζουν 100-120. Νομιζω με 650W εισαι καλυμμενος και με το παραπανω , ειδικα με αυτα τα τροφοδοτικα. :) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια ας , Λοιπον το Corsair δινει 5 χρονια εγγυηση , εναντι 24 μηνες της EVGA.. Για Μενα ,αυτο μετραει περισσοτερα, καθως και ειναι πιο ποιοτικο προιον.. Ειναι πιο ακριβο.. ομως οτι πληρωνεις .. Περνεις..!!!

Η evga δίνει 5χρονια στο συγκεκριμένο με το που κανείς register στην σελίδα της το τροφοδοτικό, και στις μεγαλύτερες σειρές δίνει 10 χρόνια....

Να μιλάμε για ποιότητα και να βλέπουμε rm series δεν νομίζω... Σύγκρινε το με supernova g2 750 που παίζει στα ίδια λευτα...

Το ότι κάτι είναι ακριβότερο δεν το κάνει ταυτόχρονα και καλύτερο, ειδικά όταν μγλαμε για τροφοδοτικα όπου μπορεί να πας να τα σκασεις για ένα πανάκριβο ενώ σε καλύπτει κάτι με λιγότερο από τα μισά λεφτά το ίδιο καλά.

---------------------------------------

@KTMlover

Δες αν υπάρχει κάτι σε cooler master V, ladex gold ή Evga G2, νομίζω όλες έχουν προτάσεις στα λευτα που βρήκες το rm το οποίο δεν αξίζει τα 130.

Εκτώς αν ανέβηκαν τόσο πολύ οι τιμές...

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε να βρεις το EVGA Supernova 750 G2.  

 

ειναι Modular, εχει 80+ Gold πιστοποιηση, και 10 χρονια εγγυηση...!!  και ειναι εντος μπατζετ σου..!

 

επισης μπορεις να δεις και αυτο http://www.skroutz.gr/s/4184828/CoolerMaster-G750M.html

semi modoular και 5 χρονια εγγυηση..!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Σωστοι για το G2 ,το ειχα ξεχασει  :rolleyes:

 

Επσιης κοιτατε στα λινκς εδω για το τι κουβαλαει μεσα το τροφοδοτικο σας. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Τα G2 είναι ακριβά αλλά αξίζουν. Το G2 750 W δεν το βλέπω στην ελληνκή αγορά. Προφανώς είναι σε έλλειψη. 

 

Αν δεν πας σε EVGA τότε τα coolermaster V series είναι πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.