Jump to content



Ssd raid μηδέν ή πίσω σε σκληρούς για χωρητικότητα ;


Recommended Posts

Έρχεται καιρός για αναβάθμιση . Την απογοήτευση την πήρα στους τρεις μήνες από εγκατάσταση του παλιού πι σι .
Έκανα το βήμα προς τους ssd . Και είπα να το κάνω καλά . Και έτσι έκανα διπλό ραιντ μηδέν με ssd .
Δύο 60 άρηδες για το λειτουργικό και δύο 128 για τα παιχνίδια. Πέρα από τους αποθηκευτικούς .
Μετά το τρίμηνο έμαθα για τα ασυμπίεστα δεδομένα και πήρα την κρυάδα με το as ssd benchmark .
Ενώ στα κανονικά -συμπιέσιμα - δεδομένα έχω γύρω στα 870 ,στο as ssd πέφτει στα 270 .
Πέρα από την ενοχλητική έλλειψη χώρου και την ακρίβεια των ssd υπάρχει κάτι ακόμα που το λαμβάνω υπόψιν .
Στους ssd έχω να κάνω φορμάτ ένα χρόνο . Παλιά στους μηχανικούς έκανα κάθε τρίμηνο . Γιατί άρχιζε και κόλλαγε . Είχα και τον black .
Παλιά όμως είχα internet security suite kaspersky συνέχεια ανοιχτή και στα παιχνίδια . Τώρα βολεύομαι με ένα free .
Ίσως έφταιγε αυτό .

Το πισι προορίζεται για εργασίες και όχι επιδόσεις . Παίζω και όλα τα παλιά παιχνίδια που βγάζει προσφορές η steam . Ηχογραφω και τραγούδια . Και βλέπω τα βίντεο από την κάμερα .
Για αύτο χρειάζομαι περισσότερο χώρο . Αλλά και η έλλειψη φορματ είναι καλό . Όπως και το seek time .
Για αυτο το δίλλημα είναι
Α) ένας 1 τερα western digital re για το λειτουργικό και ένας black για τα παιχνίδια.
Ή
Β) διπλό ραιντ μηδέν με 4 ( 2+2) 850 εβο ή προ . 2 χ 256 για το λειτουργικό και δύο επί 256 για τα παιχνίδια .
Το ράιντ δεν χρειάζεται . Είναι απωθημένο .
Η διαφορά κόστους είναι τεράστια . Αλλά και η διαφορά επιδόσεων και χωρητικότητας .
Ακούω γνώμες . Τι να κάνω ;;

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Γιατί χρειάζεσαι 2x256 για λειτουργικό???? Ένας 256άρης evo είναι υπεραρκετός για να os και εφαρμογές. Για data και παιχνίδια θα πάρεις έναν μηχανικό 1-2 tb ανάλογα με τις ανάγκες σου. Έτσι θα πετύχεις να έχεις τα πλεονεκτήματα και την απόκριση των ssd με την χωρητικότητα των hdd, ενώ θα κανείς και μεγάλη οικονομία σε σχέση με την αγορά 4 ssd που σκέφτεσαι.

ΥΓ προσοχή! Όλα τα παιχνίδια δεν θα τα αφήνεις να εγκαθίστανται στο default c, αλλά σε κάποιον φάκελο d/games, δηλαδή στον μηχανικό. Αυτό κάνω εγώ 2 χρόνια τώρα και ειμαι κομπλε με ταχύτατο os, χωρίς format κτλ. Το ίδιο και τα documents και αρχεία εργασίας: όλα στο d. Στον ssd μόνο εφαρμογές και το os. Τίποτα άλλο! (Λογικά και με 128mb ssd θα είσαι κομπλε)

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τώρα έχω 128 ραίντ σσδ και είναι λίγα.

έχω κάποια μεγάλα αρχεία από βίντεο , κάποια τραγούδια για να υπάρχει πιο άμεση απόκριση στα προγράμματα .

 

έχω dedicated δίσκο για το λειτουργικό επτά χρόνια .

 

και για απωθημένο . να δω πως είναι 900 megabyte στην καθημερινότητα . εάν και δεν χρειάζεται. το access είναι το ίδιο .

και τα παιχνίδια έχουν μεγάλο boost από τους ssd .

 

@jax . δεν ξέρω. δεν θα με χαλάσει να δωσω μόνο 180 ευρώ για τους δίσκους .

στους σσδ θα πάει γύρω στα 480 ευρώ .

 

έλεγα μέχρι 300 . εάν είναι να βάλω σσδ θα σπάσω την αναβάθμιση σε δύο μέρη . μιας και ο επεξεργαστής τραβάει καλά ακόμα.

 

ποια η γνώμη σου για το συχνό φορμάτ στους μηχανικούς ??  

Link to comment
Share on other sites

τώρα έχω 128 ραίντ σσδ και είναι λίγα.

 

Εγώ με 128 έχω dual boot με ubuntu και έναν σκασμό εφαρμογές στα win και πάλι  μου περισσεύουν αρκετά GB. Ποιες εφαρμογές δουλεύεις και δεν σου αρκούν 128? Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, ένας 256άρης θα πρέπει να σε καλύψει.

 

 

 

έχω κάποια μεγάλα αρχεία από βίντεο , κάποια τραγούδια για να υπάρχει πιο άμεση απόκριση στα προγράμματα .

 

Αυτό που σου προτείνω είναι όλα τα αρχεία να μπαίνουν στον HDD. Δεν υπάρχει λόγος αρχεία μουσικής ή video να είναι στον ssd. Ούτως ή άλλως διαβάζονται σειριακά και δεν απαιτείται η ταχύτητα ενός ssd για το παίξιμό τους. Αν μιλάμε για επεξεργασία, νομίζω ότι και πάλι ο περιοριστικός παράγοντας είναι ο συνδυασμός cpu/ram/vga και λιγότερο η διαμεταγωγή του δίσκου.

 

 

 

και τα παιχνίδια έχουν μεγάλο boost από τους ssd .

 

Ναι θα έχεις καλύτερα load times, αλλά δεν θα πάρεις πιο πολλά fps από τον ssd. Αυτός θα είναι ένας συμβιβασμός που θα πρέπει να κάνεις αν θέλεις να έχεις μεγάλη χωρητικότητα και οικονομική λύση στο ερώτημά σου. Πόσο Loading πια κάνουν τα παιχνίδια που παίζεις; Εγώ π.χ. που παίζω sc2 δεν έχω κανένα πρόβλημα να έχω 5" παραπάνω loading για να φορτώσει το map (και πολλά νομίζω ότι λέω)  για 1 ώρα παιχνιδιού....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καμιά εφαρμογή που να πιάνει τόσο όγκο.

 

τα καθημερινά αρχεία , τα τραγούδια και κάποια βίντεο όταν βγαίνω με την κάμερα .

 

πχ στα τραγούδια όταν τα παίζω μέσω του foobar2000 βλέπω μεγάλη διαφορά στην απόκριση . άλλο από σκληρό και άλλο από τον σσδ .

επίσης όταν αντιγράφω αρχεία για μπακ απ στους μπακ απ εξωτερικούς έχει διαφορά στην ταχύτητα ΄.

άλλο από τον σσδ στον εξωτερικό σκληρό και άλλο από σκληρό σε σκληρό .

κάποες φορές από τον  σσδ (το burst βέβαια ) στον σκληρό χτυπάει 1,2 GIGABYTE ΤΟ δευτερόλεπτο για 5 . μετά άλλο 3 στα 750 και μετά σταθερά στα 116 .

στην δεύτερη περίπτωση από σκληρό σε σκληρό , αποθήκε σε αποθήκη , εκτός του burst  , πάει σταθερά με 65 - 70 .


 @ ποιητή του έρωτα . καλό , έχω κάτι ψιλά για χάλασμα αλλά θέλω να ξέρω εαν στα ασυμπίεστα έχει τις ίδιες επιδόσεις .

εαν ναι. τότε ίσως .

αλλιώς με ραιντ 0 με τρεις 256 samsung pro κάνεις την ίδια δουλειά με το 1/3 .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καμιά εφαρμογή που να πιάνει τόσο όγκο.

 

τα καθημερινά αρχεία , τα τραγούδια και κάποια βίντεο όταν βγαίνω με την κάμερα .

 

πχ στα τραγούδια όταν τα παίζω μέσω του foobar2000 βλέπω μεγάλη διαφορά στην απόκριση . άλλο από σκληρό και άλλο από τον σσδ .

επίσης όταν αντιγράφω αρχεία για μπακ απ στους μπακ απ εξωτερικούς έχει διαφορά στην ταχύτητα ΄.

άλλο από τον σσδ στον εξωτερικό σκληρό και άλλο από σκληρό σε σκληρό .

κάποες φορές από τον  σσδ (το burst βέβαια ) στον σκληρό χτυπάει 1,2 GIGABYTE ΤΟ δευτερόλεπτο για 5 . μετά άλλο 3 στα 750 και μετά σταθερά στα 116 .

στην δεύτερη περίπτωση από σκληρό σε σκληρό , αποθήκε σε αποθήκη , εκτός του burst  , πάει σταθερά με 65 - 70 .

 

 

Ετσι απο απορεια , απαντα μου λιγο 

 

SSD  -> HDD 

HDD -> HDD 

 

Ποιο χαρακτηριστικο σε καθε περιπτωση θετει το οριο ταχυτητας μετακινησης των δεδομενων

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πχ στα τραγούδια όταν τα παίζω μέσω του foobar2000 βλέπω μεγάλη διαφορά στην απόκριση . άλλο από σκληρό και άλλο από τον σσδ .

 

Συγγνώμη φίλε μου, το πρόβλημά σου είναι ποιο ακριβώς;;; Ότι ένα mp3 αν το παίξεις από HDD θα κάνει 0,2" να ξεκινήσει να παίζει ενώ από τον ssd 0,05" (τυχαία τα νούμερα)... Παίζει να είσαι ο πρώτος άνθρωπος που χρησιμοποιεί ως επιχείρημα για χρήση ssd την απόκριση στα.... τραγούδια που ακούει. Ok, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά πραγματικά βρίσκω ακραία την άποψή σου.

 

 

 

επίσης όταν αντιγράφω αρχεία για μπακ απ στους μπακ απ εξωτερικούς έχει διαφορά στην ταχύτητα ΄.

 

Ενδεχομένως να έχει, αν και σε κάθε περίπτωση περιοριστικός παράγοντας είναι ο HDD που κάνεις το backup. Αλλά έλεος, πόσο συχνά κάνεις backup???? Επίσης με μια εφαρμογή αυτοματοποίησης του backup δεν είναι ανάγκη να κάθεσαι και να χάνεις τον χρόνο σου μπροστά στον υπολογιστή όταν αυτό γίνεται. Και πάλι είναι αδικαιολόγητα τα επιχειρήματα που χρησιμοποιείς για να χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά ssd για ΟS και αποθήκη και games.

 

Και για να τελειώσω την τοποθέτησή  μου: Δεν είπε κανείς ότι αν χρησιμοποιήσεις HDD αντί για SSD δεν θα υπάρχουν κάποιες υποχωρήσεις. Θεωρώ όμως ότι αυτές οι υποχωρήσεις είναι πραγματικά αμελητέες και εσύ στο μυαλό σου τις βλέπεις βουνό. Είναι δικαίωμά σου. Σε αυτή την περίπτωση όμως θα πρέπει να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη για να αγοράσεις ΤΒ σε SSD και ειλικρινά εξακολουθώ να πιστεύω ότι πετάς τα χρήματά σου άσκοπα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ετσι απο απορεια , απαντα μου λιγο 

 

SSD  -> HDD 

HDD -> HDD 

 

Ποιο χαρακτηριστικο σε καθε περιπτωση θετει το οριο ταχυτητας μετακινησης των δεδομενων

το ερώτημα σου θέλει επεξεργασία . 

δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι λες . 

 

στην πρώτη περίπτωση η μεση ταχύτητα -εκτός του burst των 8 δευτερολέπτων - είναι 116 

ενώ στην δεύτερη είναι 65 . 

Συγγνώμη φίλε μου, το πρόβλημά σου είναι ποιο ακριβώς;;;
 

 

στην αίσθηση . στο itunes είναι ακόμα χειρότερα . εκεί κολλάει μέχρι να βρει τα τραγούδια. 

δεν είμαι ελιτιστής . άλλα η διαφορά του access είναι μεγάλη . 

Link to comment
Share on other sites

στην αίσθηση . στο itunes είναι ακόμα χειρότερα . εκεί κολλάει μέχρι να βρει τα τραγούδια. δεν είμαι ελιτιστής . άλλα η διαφορά του access είναι μεγάλη .

 

Κάτι κάνεις λάθος. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις εφαρμογές στον ssd και αποθήκη HDD και με αυτό το setup να έχεις  προβλήματα να παίζεις mp3 -έλεος-. Ή η εγκατάστασή σου είναι για τα μπάζα από malware κτλ ή η εφαρμογές που χρησιμοποιείς ελεεινές. Επαναλαμβάνω είμαι με σύστημα 4ετίας, ssd λειτουργικό/εφαρμογές και αποθήκη HDD. Αυτά που γράφεις απλά δεν συμβαίνουν.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα σου ειναι στην φυση των αρχειων . Σε εναν σκληρο δισκο , του βγαζεις το λαδι οταν τον κανεις να μεταφερει πολλα πολλα μικρα αρχεια , ενω μπορει ολη μερα να σου μεταφερει αρχεια μερικων GB.  Εδω ειναι που κολανε τα τραγουδια , το SSD το βρισκει πιο ευκολο να καθεται να ψαχνει για χιλιαδες αρχειακια των 5-6MB αποτι ο κλασσικος σκληρος 

 

Το ιδιο προβλημα σου ειναι και οταν μεταφερεις το backup  , ενω η λογικη σου λεει οτι το μεγιστο οριο , θα ειναι το οριο εγραφης του δισκου (δεδομενο οτι τα read > write ) , καταληγεις να στελνεις με λιγοτερο ρυθμο απλα επειδη εχεις μικρα μικρα αρχειακια 

 

 

Οπως σου εβαλα και πιο πανω , παρε εναν PCI-SSD να εχεις και ταχυτητες , και χωριτηκοτητα . 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κάνεις λάθος. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις εφαρμογές στον ssd και αποθήκη HDD και με αυτό το setup να έχεις  προβλήματα να παίζεις mp3 -έλεος-. Ή η εγκατάστασή σου είναι για τα μπάζα από malware κτλ ή η εφαρμογές που χρησιμοποιείς ελεεινές. Επαναλαμβάνω είμαι με σύστημα 4ετίας, ssd λειτουργικό/εφαρμογές και αποθήκη HDD. Αυτά που γράφεις απλά δεν συμβαίνουν.

το πισι δεν κολάει . τα τραγούδια είναι σε αλάκ μορφή ή φλακ . σου λέω έχω να κάνω φορμάτ  1 χρόνο . είναι η απόκριση . 

Το προβλημα σου ειναι στην φυση των αρχειων . Σε εναν σκληρο δισκο , του βγαζεις το λαδι οταν τον κανεις να μεταφερει πολλα πολλα μικρα αρχεια , ενω μπορει ολη μερα να σου μεταφερει αρχεια μερικων GB.  Εδω ειναι που κολανε τα τραγουδια , το SSD το βρισκει πιο ευκολο να καθεται να ψαχνει για χιλιαδες αρχειακια των 5-6MB αποτι ο κλασσικος σκληρος 

 

Το ιδιο προβλημα σου ειναι και οταν μεταφερεις το backup  , ενω η λογικη σου λεει οτι το μεγιστο οριο , θα ειναι το οριο εγραφης του δισκου (δεδομενο οτι τα read > write ) , καταληγεις να στελνεις με λιγοτερο ρυθμο απλα επειδη εχεις μικρα μικρα αρχειακια 

 

 

Οπως σου εβαλα και πιο πανω , παρε εναν PCI-SSD να εχεις και ταχυτητες , και χωριτηκοτητα . 

εαν είχα λεφτά να πάρω τους δίσκους που λες δεν θα ρώταγα. 

μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά με 3 850 προ . 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχεις δικιο 

νομιζω πως η λυση ειναι απλη 

 

Θα παρεις αυτον    για την μουσικη 

Αυτον    για να πηγαινουν τα βιντεο σου ΣΦΑΙΡΑ!!!!

 

Και κρατας τον φτηνιαρικο που εχεις ηδη για το λειτουργικο 

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγώ δυό κουβέντες έτσι για να συμπληρώσω στην συζήτηση:

 

1) Για αρχή, συμφωνώ με τον gdp77. Δεν έχει νόημα αρχεία μουσικής ή video να είναι πάνω σε SSD, όταν προορίζονται μόνο για playback. Αν πάλι χρειάζεται να γίνεται επεξεργασία, μόνο στο saving και ανάλογα το πρόγραμμα θα δεις διαφορές, αν δεν υπάρχει limit από κάποιο άλλο υποσύστημα (επεξεργαστής, μνήμες)

2) @Kpetros, ωραίος ο DC P3500, αλλά μην το ξεφτυλίζουμε. Αν δεν υπάρχει μία φορά νόημα στο να αγοραστεί απλός SSD για αποθήκευση video/mp3, δεν υπάρχει 10 φορές νόημα στο να αγοραστεί enterprise class PCIExpress SSD ο οποίος είναι και NVMe.

@Γεώργιος. Και όχι, δεν είναι το ίδιο να πάρεις 3χ850 PRO, γιατί για άλλη δουλειά προορίζονται οι μεν και για άλλη ο δε. Επίσης οι 850 PRO θα έβρισκαν bottleneck από το chipset πριν το καταλάβεις.

 

3) @ Γεώργιος. Στο εξωτερικό σου backup έχεις limit από τις sequential εγγραφές του σκληρού, όταν κάνεις backup από τον SSD. Όταν κάνεις backup από HDD σε HDD το limit σου είναι οι αναγνώσεις του εσωτερικού σκληρού, γι'αυτό βλέπεις και χαμηλότερες ταχύτητες (116 με 65).

Αν SONY και καλά θέλεις να βάλεις SSD παντού τότε η πιο οικονομική λύση για μένα θα ήταν να συνδυάσεις 2χ128αρηδες SSD σε RAID0 για το λειτουργικό (για να έχεις και την ψευδαίσθηση των τρομερών επιδόσεων) και έναν ακόμα 1TB όπως ο Crucial MX200, Samsung 850 EVO (πιο φθηνός από τον Crucial) για αποθήκη.

Αναφέρω τη λέξη ψευδαίσθηση στο RAID0 όχι γιατί οι επιδόσεις δεν υπάρχουν, αλλά γιατί στην καθημερινότητά σου, δεν θα τις καταλάβεις, σε σύγκριση πάντα με ένα απλό 256αρη SSD.

 

Προσωπικά εγώ θα τα έδινα τα λεφτά, αλλά η δική μου γνώμη για το τι θα έκανα δεν μετράει και τόσο λόγω του ότι υπάρχει ένας κάλος στον εγκέφαλο όσων αφορά τους SSD.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχει καποιο νοημα αυτο που γραφει, το Itunes να κραταει καποια βαση δεδομενων στον SSD/HDD οποτε να αργει να βρει τα τραγουδια του..μην τον δουλευετε τον ανθρωπο :p (το θεωρω και εγω ομως υπερβολη να τον εχει για αποθηκη)

Link to comment
Share on other sites

1)για αποθήκη έχω καθαρά red και re4 .

οι ssd είναι μόνο για αρχεία χρήσεων . όχι για αποθήκη . 

2)απορώ που απαντάς σε αυτή την απάντηση. είναι ολαφάνερο ότι αστειεύεται και υπερβάλει . το βοτλενεκ δεν ξέρω που θα εμφανιστεί όταν θα δεις στο as ssd νούμερα 1300 read ,wrire . 

3) επίσημα ο red έχει 150 MB αναγνώσεις. δεν νομίζω να είναι αυτό που λες . 

4) έχω στο πισι των εργασιών 2χ 60 ssd . είναι πολύ λίγο . δύο φορές να βγείς με την κάμερα έχεις για πλάκα 2 χ 16 γίγα αρχεία . βάλε άλλε 20 γίγα τα αρχεία χρήσεως (μουσική , φωτογραφίες ) . για το μπακ απ που δεν είναι συχνό θες άλλα 100+ για να είσαι άνετος . (βάλε κάθε τετράμηνο 2 παιχνίδια από στεαμ , τις εξόδους με την μηχανή , και τίποτα ψιλά ) . για αυτό λέω να πάω σε σκληρό . ένας 750 θα είναι αρκετός και θα είναι 50/100 γεμάτος στα μέγιστα. 

 

δοκίμασε jax ή το foobar ή το itunes με σκληρό και με ssd . και δες την απόκριση όταν επιλέγεις τους δίσκους των τραγουδιών . με το itunes θα δεις σίγουρα μεγαλύτερο lag . με το foobar όχι . 

Link to comment
Share on other sites

1)για αποθήκη έχω καθαρά red και re4 .

οι ssd είναι μόνο για αρχεία χρήσεων . όχι για αποθήκη . 

2)απορώ που απαντάς σε αυτή την απάντηση. είναι ολαφάνερο ότι αστειεύεται και υπερβάλει . το βοτλενεκ δεν ξέρω που θα εμφανιστεί όταν θα δεις στο as ssd νούμερα 1300 read ,wrire . 

3) επίσημα ο red έχει 150 MB αναγνώσεις. δεν νομίζω να είναι αυτό που λες . 

4) έχω στο πισι των εργασιών 2χ 60 ssd . είναι πολύ λίγο . δύο φορές να βγείς με την κάμερα έχεις για πλάκα 2 χ 16 γίγα αρχεία . βάλε άλλε 20 γίγα τα αρχεία χρήσεως (μουσική , φωτογραφίες ) . για το μπακ απ που δεν είναι συχνό θες άλλα 100+ για να είσαι άνετος . (βάλε κάθε τετράμηνο 2 παιχνίδια από στεαμ , τις εξόδους με την μηχανή , και τίποτα ψιλά ) . για αυτό λέω να πάω σε σκληρό . ένας 750 θα είναι αρκετός και θα είναι 50/100 γεμάτος στα μέγιστα. 

 

δοκίμασε jax ή το foobar ή το itunes με σκληρό και με ssd . και δες την απόκριση όταν επιλέγεις τους δίσκους των τραγουδιών . με το itunes θα δεις σίγουρα μεγαλύτερο lag . με το foobar όχι . 

 

Θα σου απαντήσω μόνο στο 3)

Επίσημα ο red έχει 150MB/s σειριακές αναγνώσεις. Όταν παίρνεις Backup, δεν έχεις σειριακές αναγνώσεις.

Όσο για το itunes και το lag, δεν περίμενα κάτι καλύτερο από το μεγαλύτερο καρκίνωμα της Apple.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.