Jump to content



Αλλαγή/αναβάθμιση κάρτας γραφικών


Recommended Posts

Γεια σας,

Έχω το παρακάτω σύστημα και σκέφτομαι για αλλαγή κάρτας γραφικών.

 

CPU: AMD Phenom II X6 1090T 3.2ghz

Motheboard: Gigabyte GA 990FXA UD3

Ram: 8gb Hyper X5

GPU:  ASUS HD6950 DirectCU II 2GB

SSD: crucial m4 64gb

HDD : Samsung F3 1TB

PSU: Corsair GS600

 

Τον έχω 4 χρόνια τον υπολογιστή και τον είχα στήσει εγώ. Όλα λειτουργούν οκ χωρίς προβλήματα. Η αλήθεια είναι ότι τότε είχα δώσει αρκετά χρήματα στην κάρτα γραφικών γιατί τον ήθελα και για λίγο gaming (όχι υπερβολικά πράγματα) αλλά ο χρόνος που είχα ήταν περιορισμένος για gaming. Τώρα λοιπόν με ξαναέπιασε λίγο και έλεγα για κάποια αναβάθμιση. Τα παιχνίδια που παίζω κατα κόρον τώρα είναι gtaV και Witcher 3. To μεγαλύτερο θέμα το έχω με το witcher που λογικά τη ζορίζει παραπάνω. Αυτή τη στιγμή τα παίζω όλα low αλλα και πάλι διακρίνω κάποια κολληματάκια. Σκεφτόμουν λοιπόν τι να κάνω, να πάω για άλλη μία ίδια και crossfire που λογικά θα μου βγεί πιο φθηνά ή να πάω κατευθείαν σε καινούργια, και ποιά?

Τέλος αν κάποιος θεωρεί οτι πριν την αναβάθμιση των γραφικών πρέπει να γίνει κάποια αλλη π.χ. cpu ας το πει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

* Τα παιχνίδια είναι στον samsung

**Στην κάρτα δεν έχω κανει o/c ούτε την ξεκλείδωσα

Έγινε επεξεργασία από _Light
Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό να μας πεις πόσα χρήματα είσαι πρόθυμος να διαθέσεις. Πάντως ο επεξεργαστής είναι γενικά μέτριος οπότε μια πολύ καλή και ακριβή κάρτα γραφικών δεν θα αποδώσει τα μέγιστα στο σύστημά σου.

Ίσως μια Radeon R9 380 ~€230.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω για τον επεξεργαστή γί'αυτο είπα μήπως πρέπει να αλλάξω να τον αλλάξω πρώτο.. τωρα για την τιμή ξεχάστηκα κ δεν έβαλα, κάτι γύρω στα 200-250.. Αν τελικα πάω για cpu πρώτα, προς τα που να ψάξω; Έτσι κ αλλιώς η motherboard ειναι με AM3+ όποτε υπάρχουν αρκετές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Κάρτα γραφικών αλλάζεις. Αν είναι να αλλάξεις επεξεργαστή πας σε τουλάχιστον i5 Intel ώστε η αναβάθμιση να είναι ουσιώδης, οπότε αυτομάτως μπαίνεις σε μια κοστοβόρα διαδικασία αλλαγής πλατφόρμας. Πάντως η αλλαγή του επεξεργαστή δεν θα απογειώσει την κάρτα. Άλλαξε κάρτα γραφικών. Πούλα την 6950 κανένα 75άρι ή όσο τέλος πάντων πιάνουν αυτές, και πήγαινε σε GTX 960/ R9 380.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μνήμη βάλε άλλα 8 να είσαι οκ για άλλα πέντε χρόνια .

και για κάρτα πάρε την 390 ή την 390 χ . οι μόνες που αξίζουν ως αναβάθμιση με τα τωρινά games .για τις πιο φτηνές κάρτες .

εαν έχεις μαρούλι πάρε την 980 τι για τα έξτρα 2 γίγα μνήμη σε σχέση με την fury .

 

edit 1 τώρα είδα τα χρήματα που προσέθεσες .

είναι λίγα . όλες με τα 250 ευρώ νομίζω έχουν 2 γίγα μνήμη . δεν κάνεις αναβάθμιση δηλαδή . μόνο εαν βρεις καμία 280χ με 3 γίγα μνήμη . αλλά νομίζω τα λεφτά είναι λίγα για αναβάθμιση .

ο επεξεργαστής είναι οκ .

κοίτα μηπως είναι parked κάποιοι coreς του επεξεργαστή και χάνεις απόδοση .

στο bf4 σε ένα video parked με unparked είχε διαφορά 20 φραμες στα 80 .

3 στους 20 κολλούσε το πισι όμως .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

H R9 380 4GB πιάνει €300άρι Ελλάδα αλλά με τα CC δυστυχώς δεν μπορείς να παραγγείλεις από έξω που βρίσκεται με €250-260.

 

Όπως βλέπεις έχω ίδιο επεξεργαστή με 2 λιγότερα cores :p. Μια χαρά κρατάει για παιχνίδια που παίζω (κυρίως strategy/rpg). Δεν θα σου πρότεινα να αλλάξεις προς το παρόν σε κάποιον FX και για να πας σε intel θα πρέπει να βάλεις το χέρι βαθειά στην τσέπη συνολικά μαζί με την κάρτα.

 

Αν παίζεις σε 1080p τα 2GB σε καλύπτουν με κάποιες υποχωρήσεις μόνο στους πιο απαιτητικούς τίτλους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται στην πλειοψηφία των παιχνιδιών να αλλάξεις ακόμα τον επεξεργαστή σου, ή να προσθέσεις παραπάνω μνήμη.

Όταν βρεις κάποια χρήματα παραπάνω και θες ουσιαστική αναβάθμιση, πας σε έναν i5 αλλά πιστεύω πως κάτι τέτοιο μπορεί να περιμένει.

 

Τώρα για την κάρτα, και βάσει του budget που έχεις αλλά και των παιγνίων που παίζεις, θα σου πρότεινα μια 960 και πιο συγκεκριμένα αυτήν:

http://www.skroutz.gr/s/6441065/Gigabyte-GeForce-GTX960-4GB-WindForce-2X-OC-GV-N960WF2OC-4GD.html

Link to comment
Share on other sites

Πες τα πιο συγκεκριμένα γιατί κάποιοι εδώ στο εργαστήρι λένε πράγματα που για κάποιους δεν ισχύουν .

Ρώτησα συγκεκριμένα εαν γίνεται bottleneck με τον επεξεργαστή να παίζει 60/100 και μου είπαν όχι .αποκλείεται . Αλλά δεν ρώτησα το μηχανικό της nvidia . Για να γίνει bottleneck πρέπει ο επεξεργαστής να παίζει 100/100 μου είπαν . Αλλά δεν είμαι σίγουρος εαν είναι αληθές αυτό που λένε .

Για αυτό σε ρωτάω να μας πεις ρυθμίσεις παιχνιδιού , δεδομένα μετρήσεων και το πόσο έτρεχαν ο επεξεργαστής και η κάρτα εκείνη τη στιγμή .

Βγαίνουμε οφ τοπικ αλλά θα στα πω συγκεκριμένα .

Α) στην κάρτα μου 390 χ . Black ops 2 . 2560 x 1440 . Textures max ,antializing 2 x , όλα τα άλλα λόου ή καθόλου .

Έβγαλα frame rate cap και v sync να δω πόσο πιάνει η κάρτα .

Συνήθως η κάρτα μου στα εύκολα παιχνίδια ( στην απεικόνιση ) παίζει σαν ημιτονοειδή καμπυλη εαν ξέρεις απο μαθηματικά . Το σχεδιάγραμμα του afterburner . Δηλαδή πάει 30/100 50/100 χρήση 70 /100 99/100 100/100 70/100 30 /100 2/100 και μετά πάλι από την αρχή . Την ίδια στιγμή ο επεξεργαστης σε αυτά τα 4 παιχνίδια έχει πάει το πολύ μέχρι 80 /100 χρήση .

Κάποιοι εδώ στο δε λαμπ λένε ότι παρουσιάζει bottleneck σε τέτοιες συνθήκες . Δεν ξέρω πιο τεχνικό κομμάτι προκαλεί το bottleneck .

Να καταλήξω .

Σε εσένα μπορεί να συμβαίνει αυτό που μου συμβαίνει στο black ops 2 συγκεκριμένα .

Όταν βγάζεις frame rate cap και v sync η κάρτα πρέπει να δουλεύει 100/100 χρήση ο πυρήνας .

Στο black ops 2 η κάρτα μου στις πιο πάνω συνθήκες με επεξεργαστη 3550 να δουλεύει μέχρι 75/100 έτρεχε με 185 frames per second σταθερά , και ο πυρήνας της κάρτας σε αντίθεση με την συνηθιςμένη ημιτονοειδή καμπύλη δούλευε σταθερά στο 50/100 .

Δεν ξέρω εαν σε τέτοιες συνθήκες υπάρχει bottleneck .

Δεν ξέρω εαν μια τιταν στα ίδια έβγαζε 400 frames. Θα ήθελα να μάθω ειδικά απο πιο τεχνικό κομμάτι του επεξεργαστή δημιουργείται το bottleneck .

Β ) το ίδιο έκανα στο crysis 3 .

Όλες οι ρυθμίσεις ίδιες με το black ops 2 . Τα φίλτρα εννοώ .

Σε multiplayer live σε πίστα .

Έβγαλα frame rate cap και v sync .

Να δω πόσο πάει η κάρτα .

Έπιανε σταθερά 115 frames per second . Νομίζω η κάρτα ήταν και αυτή στο 100/100 αλλά δεν θυμάμαι εαν ήταν συνέχεια ή εαν έπεφτε .

Το σημαντικό ήταν ότι ο επεξεργαστής ι5 3550 χτυπούσε σταθερά 100 /100 .

Εδώ ναί . Υπάρχει bottleneck .

Αλλά δεν ξέρω γιατί και πως υπάρχει bottlenck στην κάρτα γραφικών όταν ο κεντρικός επεξεργαστής δουλεύει στο 70 /100 το πολύ ( πρώτη περίπτωση ) .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι το cpu σου ειναι πιο δυνατο απ'το δικο μου οποτε λογικο να εχεις πιο καλα αποτελεσματα

εχτες ξαναεβαλα την παλια μου καρτα gtx 480 και στα ιδια games η καρτα πηγαινε 99%

οποτε οπως καταλαβαινεις η 770 κανει ΤΙΓΚΑ μπουκαλι

τελικο συμπερασμα για εμενα παντα ειναι οτι ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ amd cpu

να πανε να μπιπ

:) :) :) :) :) :) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

 δεν μας λες ο επεξεργαστής πόσο χρήση είχε .

εαν ανήκεις στην α περίπτωση την δικιά μου δεν τρώς μπουκάλι . έτσι δουλεύει η κάρτα .

εάν ανήκεις στην β τότε τρως μπουκάλι .

 

στο δεύτερο πι σι έχω τον 8350 . αξιοπρεπέστατος εκτός εάν εξαιρέσεις την βλακεία των ψευτο cores.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειδα ποσο ηταν το cpu σε ολα τα games παντως σε game που εκανε χρηση και των 6 cores περιπου 70% παλι η καρτα δεν πηγαινε πανω απο 70%

σιγουρα ετρωγα μπουκαλι οπως και ενας φιλος με τον phenom ii x4 965

Link to comment
Share on other sites

και οι δύο σε 70 /100 χρήση ? ή ο 8350 100/100 μπουκωμένος και ο 4790 στα 50/100 άνετος ?? 

πρακτικά δεν συγκρίνονται . άλλη αρχιτεκτονική . η αποτυχία των Modules της amd δεν συγκρίνεται με τους καθαρόαιμους ίντελ . 

σε πολλά παιχνίδια βέβαια τα έξτρα logical cores του multithreading μπορεί να είναι και μειονέκτημα . 

άσε το core parking των windows 7 . δεν ξέρω τι παίζει στα 10 ακόμα . 

 

εαν ξέρει κάποιος να μας πει εαν υπάρχει bottleneck με 60/100 χρήση του επεξεργαστή . 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.Αυτή την στιγμή θέλω να αναβαθμίσω το μηχάνημα όσο αφορά τις κάρτες γραφικών. Στο σύστημα της υπογραφής μου έχω 2 6950 σε crossfire. Το monitor είναι samsu ng bx2331 και παίζω σε μέγιστη ανάλυση 1080. Θέλω να τρέχω το bf4 σε ultra κάτι που δεν μπορώ με τις 6950. Επίσης πάω για μια κάρτα καθώς το cf/sli λόγω οθόνης απορρίπτεται. Το budget είναι τοπ 450. Είμαι μεταξύ r9 390, gtx 970, r9 290. Τι προτείνετε? Να πάω για gtx 980 μόλις πέσει η τιμή του?

Link to comment
Share on other sites

φίλε επειδή το έψαξα λίγο το bf4 στα σεττινκς από το medium στο ultra στα textures μόνο δεν έχει οπτική διαφορά . η διαφορά του medium στο ultra είναι το πόσα textures φορτώνει στην μνήμη της κάρτας . είναι ρύθμιση για κάρτες με 4 γίγα vram . για τα υπόλοιπα σέτινκς δεν ξέρω τι οπτική διαφορά έχουν το medium στο ultra .

και μπαίνω στο ψητό . ευτυχώς για εσένα είχα και έχω και τις δύο κάρτες που ανέφερες .

είχα την 6950 με 2 γίγα . την άλλαξα επειδή νόμιζα ότι αυτή έφταιγε για τα artifacts . και λόγω ανάγκης πήγα στην 7850 1 γίγα ram .

 

παίζω σε 2560 χ 1440 . το έχω το bf4 . στην 7850 μου έπιανε από 800 μέχρι 999 megabyte. δεν κολούσε όμως . στην αρχή έπαιζα ultra για 5 μέρες . όλα καλά. μετά από 5 μέρες άρχισε να σέρνεται . από 60 fps πήγα στα 20 με drops στα 5 4 3 frames per second . εκεί ψάχτηκα και έμαθα για την διαφορά του medium στο ultra . μετά το έβαλα στο medium textures , antializing 2 x και όλα τα άλλα low ή καθόλου . είχα 60 σταθερά παντού . σε όλες τις πίστες.

σε κάποια άλλα παιχνίδια κολλούσε όμως λόγω μνήμης .

 

και έκανα αναβάθμιση μετά από 4 χρόνια .

πήρα την 390 χ για τα 8 γίγα πάνω από όλα επειδή παίζω σε 2560 χ 1440 .

στο bf4 με την 390 χ στα windows 7 η vram σε διάφορες πίστες χτυπούσε από 1300 έως 1800 mbyte .

στα windows 10 δεν είμαι σίγουρος βέβαια δεν έχει πάει πάνω από 1500 vram .

το advanced warfare από τα 4,1 γίγα στα 7 έπεσε στα 2,8 στα 10 .

 

και καταλήγω . εάν είχα την 6950 με τα 2 γίγα δεν θα είχα πρόβλημα στο bf4 . ακόμα και σε 2560 χ 1440 .

δεν νομίζω ότι θέλεις αλλαγή για το bf4 με 6950 2 γίγα σε 1920 χ 1080 . αλλά άλλαξε το σέτινκ του textures από ούλτρα σε medium .

για 1920 επειδή το λένε τα παιδιά για την δύναμη του πυρήνα πάρε την 970 . για 2560 είναι για μένα -προσωπική γνώμη - είναι πεταμένα λεφτά . μόνο 4 γίγα . σε έμενα το advanced warfare έπιανε 4,1 γίγα . και βάζω φίλτρο μόνο textures max . και το παιχνίδι είναι ενός χρόνου. για 2560 είναι άχρηστη. έπρεπε να είχε την ίδια τιμή με 6 γίγα μνήμη ή να έκανε 300 ευρώ με 4 γίγα . όχι 450 που κάνει . για 2560 . για 1920 τα παιδιά λένε οκ . δεν συμφωνώ μαζί τους για το 2560 .

και στο άλλο πισι έχω την 5850 που την έχω 5 χρόνια . σε πλάσμα 42 ίντσες 1920 χ 1080 το advanced warfare το παίζει με 60 frames .

το bf4 βαριέμαι να το εγκαταστήσω.

σόρυ για το μακροσκελές . αλλά λόγω συνθηκών τις είχα όλες αυτές που γράφεις ή θα πάρεις εκτός από τις NVidia.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.