Jump to content



τρέχοντας linux από το usb


nikonick

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους,

έχω ενκαταστισει το puppy slacko linux 5.3.1 σε ένα usb 2 gb αλλα δεν έχω καταφέρει να κάνω εκκίνηση λόγο του ότι το bios ami v.6.0 για intel δεν έχει επιλογή εκκίνησης από usb

το puppy linux τρέχει μια χαρά από το live cd

το computer είναι εάν fujitsu esprimo p5720 με τον intel δυο core e7200 με μνήμη 1 gb ddr2

Link to comment
Share on other sites

Εαν κατεβασεις το installer του puppy linux τι γινεται; Το ειχα βαλει σε πολυ παλιο μηχανημα (p4 , 512 ram) με εγκατασταση απο εκτελεσιμο και εκανε dual boot. Δε ξερω εαν ειναι πραγματικο dual boot, παντως εδινε ενα boost στο pcακι. 

 

@gdp77, τα φωτα σου :p  

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι θες να κανεις. Απο usb δεν μπορεις να μπουταρεις. Μπορεις ομως να κατεβασεις το iso οποιασδηποτε διανομης, να το καψεις σε ενα dvd και να μπουταρεις από εκει. Στη συνεχεια αν επιθυμεις μπορεις να κανεις εγκατασταση στον δισκο και να κανεις dual boot με win

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω την εναλλακτικη του .exe που υπαρχει για τα puppy linux. Ειχα βαλει εναν installer (δεν ειχα καν usb boot και δεν ειχα και dvd στο παλιο pc ) οποτε το installer μου εδωσε την δυνατοτητα επιλογης στην εκκινηση. Να ξεκιναω με puppy ή win xp. Το θεμα ειναι για τον TS , οχι για μενα :) . Απλα ρωτω εαν αυτη η λυση ειναι ενδεδειγμενη , ή αν μπορει να καψει iso σε DVD οπως ειπες και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω την εναλλακτικη του .exe που υπαρχει για τα puppy linux. Ειχα βαλει εναν installer (δεν ειχα καν usb boot και δεν ειχα και dvd στο παλιο pc ) οποτε το installer μου εδωσε την δυνατοτητα επιλογης στην εκκινηση. Να ξεκιναω με puppy ή win xp. Το θεμα ειναι για τον TS , οχι για μενα :) . Απλα ρωτω εαν αυτη η λυση ειναι ενδεδειγμενη , ή αν μπορει να καψει iso σε DVD οπως ειπες και εσυ.

Όχι, δεν είναι ενδεδειγμένη. Τέτοιου "τύπου" εγκατάσταση δεν κάνει πραγματικό partition στον σκληρό δίσκο και καταλήγει να έχει σημαντικά θέματα επιδόσεων αφού μεγάλο μέρος της διαθέσιμης επεξεργαστικής ισχύος καταναλώνεται στο να γράφει πάνω στο ntfs filesystem των windows σε virtual αρχεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως ειχα δυο IDE δισκους πανω , και τα λινουξ γραφτηκαν στον 2ο δισκο, αλλα απ'οτι θυμαμαι θελει κανονικο partition για να δουλεψει σωστα. Ευχαριστω για την πληροφορια (γι'αυτο ρωτησα εσας που γνωριζετε καλυτερα απο λινουξ :)

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ όλους και ευχάριστο για τις απαντήσεις σας

ξέχασα να αναφέρω ότι ο λόγος που δούλευα το puppy linux από το live cd ήταν γιατί το computer δεν έχει δίσκο

όπως καταλαβαίνετε, είναι πιο βολικό να τρέχω το puppy linux από ένα usb

στο bios δεν υπάρχει επιλογή για boot από usb και για αυτό ρώτησα εάν υπάρχει άλλος τρόπος

θα κοιτάξω να δω εάν υπάρχει καμια επιλογή στο bios που να είναι για άλλες usb συσκευές (εκτος ποντίκι και πληκτρολόγιο)

εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα νομίζω είμαι εντάξει αφού το bios θα μπορεί θα βλέπει το usb με το puppy linux και θα μπορεί να κάνει boot

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

χρειάστηκε λίγη δουλειά με τις ρυθμίσεις στο bios ώστε κα να κάνει boot από το usb που έχει το puppy linux

βασικά ρύθμισα το bios ώστε να μπορεί να δει όλες τις usb συσκευές και όρισα ως πρώτη συσκευή το usb όταν ήτανε συνδεδεμένο

όλα καλά τώρα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.