Jump to content


νεο pc για autocad/photoshop/gaming


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ,

 

Θα ήθελα στήσω ένα νέο pc (μονο κουτί) για χρήση σχεδιαστικών προγραμμάτων (autocad, photoshop) αλλά και gaming (gtaV-FPS games-assassin etc.). Το budget μου είναι απο  700 - 800 max.

  • Θα προτιμούσα να έχει intel επεξεργαστή.
  • δεν θα ασχοληθώ με overclocking
  • καλό θα ηταν να είναι απο ένα καταστημα (κατα προτίμηση e-shop για να μου το στήσουν κιόλας)
  • να έχει προοπτική αναβάθμισης (ram-hdd-καρτα γραφικών)

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο τις απαιτησεις που εχεις , το εαν ειναι καλο ή οχι το παραπανω συστημα. Εαν επιθυμεις γρηγορους χρονους rendering, θες και να παιζεις με ultra σε πανω απο 1080p , ειναι πολυ λιγο το συστημα.

Εως 1080p , με medium-high settings και αξιοπρεπεις επιδοσεις στα υπολοιπα προγραμματα που θες να χρησιμοποιησεις , ειναι οκ.

 

PSU συμφωνω , απλα δεν ειναι modular και τα καλωδια ειναι πολυ χοντρα (ειμαι κατοχος του).

 

Θα προτεινα 16GB μνημης ραμ, και εξτρα ψυκτρα για επεξεργαστη , γιατι ειδικα το καλοκαιρι , σε υψηλα load  βαραει 70+ με τη μαμα ψυκτρα. Εξαρταται και απο το airflow του κουτιου που διαλεγεις βεβαια (δε γνωριζω για το συγκεκριμενο κουτι).

 

Προοπτικη αναβαθμισης μονο σε αυτα που αναφερεις υπαρχει. Μπορεις να κουμπωσεις αλλη καρτα γραφικων στο ιδιο συστημα μελλοντικα. Μπορεις να βαλεις εξτρα ραμ. Μπορεις να βαλεις οτι HDD θελεις, αναλογα με τη συνδεσιμοτητα της μητρικης φυσικα (η οποια ειναι μια χαρα).

 

Σημαντικο: Χωρις SSD δε πας πουθενα.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιπλεον βλεπω ανεβασμενες τις τιμες του κιτρινου. Μονο οι μνημες φαινονται καλη ευκαιρια (αν και CL10 αλλα διαφορες δε θα δεις ιδιαιτερες). Στην τιμη που αγοραζεις τον 4460 , υπαρχει ο 4590 αλλα εφοσον στο eshop τον εχει 229, τι να πω...

 

H καρτα γραφικων... Oh god ...  https://www.skroutz.gr/s/6081259/Gigabyte-GeForce-GTX960-2GB-OC-GV-N960IXOC-2GD.html

 

Please κανε τη χαρη στον εαυτο σου και τουλαχιστον αυτην , παρτην απο αλλου. Θα σου κανουν τη συνθεση και χωρις καρτα (θα δοκιμαστει με την ενσωματωμενη το μηχανημα). Απλα μετα την κουμπωνεις και τελος. 

 

Γλιτωνεις σχεδον 35-40€ .Με 30 ακομη παιρνεις ssd. Για την γρηγορη εκκινηση των προγραμματων σου, θελεις τουλαχιστον εναν 120ρη για να κανεις τη δουλεια σου. Θα δεινοπαθησεις με HDD. Αυτα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Έχω θέμα με το να το στήσω μόνος διότι δεν έχω την εμπειρία. Αλλά μια κάρτα γραφικών μπορω να την συνδέσω μονος μου βρε αδερφέ !! :D  όποτε στο συγκεκριμένο στήσιμο θα βάλω τον i5 4590 απο e-shop και την καρτούλα απο skroutzomagazo!! όσο για ssd θα αγοραστεί αργότερα ! Στα 200 euros για κάρτα γραφικών θεωρείται πως μπορώ να βρώ κάτη καλύτερο εκτός e-shop πια ? (χώρις να πιέσω το σύστημα σε watt) ώστε να μπορώ να παίζω 1080 high settings!?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια πολυ πιο ενεργοβορα καρτα στο συστημα μου , και με το ιδιο τροφοδοτικο , δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα. Μια χαρα ειναι η καρτα στα 200κατι € . Ισως να μπορεις να τη βρεις φτηνοτερα μεταχειρισμενη ή με περισσοτερα (γυρω στα 300 ) να πας σε 970 (μεταχειρισμενη εννοω). Αλλα υστερα ανεβαινει πολυ το μπατζετ. Μπορεις να δεις και σε AMD πλευρα καποια ,αλλα σε αυτα τα λεφτα δε ξερω αν θα εισαι κερδισμενος απο μια r9 380 ας πουμε. 

 

*Για high settings σε 1080 εισαι οκ αλλα μη περιμενεις να παιζεις για χρονια ετσι με την 960.. 

 

 

Ο 4590 στο eshop εχει 229. Τον ειχα αγορασει το Νοεμβριο 189 απο visionstudio.. (λεγε με και capital controls , πτωση € κλπ , γι΄αυτο αυτες οι αυξησεις).

Οι διαφορες απο 4460 σε 4590 δεν ειναι τρελες θαρρω. Διαφορες θα εβλεπες αν πηγαινες σε i7... Σημαντικες , οσον αφορα video editing κυριως , και οπου χρειαζεται το Hyper Threading. 

 

 

Ο SSD ειναι βασικοτατος παντως, να το ξερεις. Αν μπορεσεις και τον αγορασεις στα κοντα, θα ειναι κερδος για σενα! (σκεψου οτι αγοραζοντας απο αλλου την γραφικων , γλιτωνεις ενα 30ρι το λιγοτερο...) 

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια πολυ πιο ενεργοβορα καρτα στο συστημα μου , και με το ιδιο τροφοδοτικο , δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα. Μια χαρα ειναι η καρτα στα 200κατι € . Ισως να μπορεις να τη βρεις φτηνοτερα μεταχειρισμενη ή με περισσοτερα (γυρω στα 300 ) να πας σε 970 (μεταχειρισμενη εννοω). Αλλα υστερα ανεβαινει πολυ το μπατζετ. Μπορεις να δεις και σε AMD πλευρα καποια ,αλλα σε αυτα τα λεφτα δε ξερω αν θα εισαι κερδισμενος απο μια r9 380 ας πουμε. 

 

*Για high settings σε 1080 εισαι οκ αλλα μη περιμενεις να παιζεις για χρονια ετσι με την 960.. 

 

 

Ο 4590 στο eshop εχει 229. Τον ειχα αγορασει το Νοεμβριο 189 απο visionstudio.. (λεγε με και capital controls , πτωση € κλπ , γι΄αυτο αυτες οι αυξησεις).

Οι διαφορες απο 4460 σε 4590 δεν ειναι τρελες θαρρω. Διαφορες θα εβλεπες αν πηγαινες σε i7... Σημαντικες , οσον αφορα video editing κυριως , και οπου χρειαζεται το Hyper Threading. 

 

 

Ο SSD ειναι βασικοτατος παντως, να το ξερεις. Αν μπορεσεις και τον αγορασεις στα κοντα, θα ειναι κερδος για σενα! (σκεψου οτι αγοραζοντας απο αλλου την γραφικων , γλιτωνεις ενα 30ρι το λιγοτερο...) 

 

Καλημέρα και καλή βδομάδα,

 

Για ssd πιον προτείνεις ? πρέπει να προσέχω κάτη συγκεκριμένο σε μια αγορά ssd?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Προσπαθησε να αποφυγεις τους kingston v300 κυριως. Καποιοι OCZ παλιοτερα παρουσιαζαν προβληματα και αυτοι. 

 

Ολοι θα προτεινουν samsung evo ή pro (850 series) . Εγω θα σου πω πως , οποιον και να παρεις, δε θα δεις τρελες διαφορες. Παρε καποιον στα μετρα σου. :)

 

 Εμενα ειναι 3ετιας ο SSD (ασχετα αν τον πηρα 60€ σε προσφορα ακριβως πριν τελειωσει η κυκλοφορια του) , και οι διαφορες ειναι χαοτικες σε σχεση με HDD . 

Link to comment
Share on other sites

Πόσα χρήματα θα διαθέσεις για ssd και πόσα giga θες? Θα είναι πέρα από το αρχικό σου budget των 800 euro?

το κοστος που υπολογιζω για τον ssd είναι γύρω στα 60 με 70 euro! σε 120 gb στο αρχικο μου budget θα υπερβώ περίπου 40 euro!

 

ειναι λίγα τα gb ! έλεγα να περάσω windows/autocad/photoshop και τα κύρια παιχνίδια ! και στον western na περναω τα αλλα προγράμματα!

Έγινε επεξεργασία από kabamarou
Link to comment
Share on other sites

Οτι προγραμματα εχεις τα περνας σε SSD , αρκει να μη τον γεμισεις πανω απο το 60-70% του.

 

Οτι θελεις να αποθηκευεις (βιντεο, μουσικη , σωμενα αρχεια απο photoshop,autocad, games κλπ ) , τα αποθηκευεις στον HDD . 

 

Εαν θελεις κατι φτηνοτερο απο SSD πας προς τα εδω ή εδω

 

Σκεψου οτι με ~100€ παιρνεις διπλασια χωρητικοτητα σε SSD . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.