Jump to content



Επιλογή ανεμιστήρων για εισαγωγή αέρα


deninho

Recommended Posts

Θέλω να φτιάξω ένα πλαίσιο για το stacker μου, για να βάλω 3 ανεμιστήρες εισαγωγής αέρα. Το πλάτος του πλαισίου θα είναι περίπου 15cm (ελάχιστα παραπάνω), οπότε έχω την επιλογή για 3*140 ή 3*120mm ανεμιστήρες.

 

Με κύριο μέλημα την ησυχία, αλλά και ένα φυσιολογικό budget κατά νου, ποιες είναι οι καλύτερες επιλογές για κάθε περίπτωση (140mm & 120mm); Αξίζει να αγοράσω 140άρηδες, ή στην πράξη η διαφορά είναι αμελητέα; Να αναφέρω ότι μπροστά από τους ανεμιστήρες θα υπάρχουν φίλτρα.

 

επίσης, για exhaust fan (120mm) τι κοιτάω;

Link to comment
Share on other sites

Δες Arctic ανεμιστηρες ήσυχοι και οικονομικοί. Αλλά γιατί στο πλάι ρε συ?

Που αλλού έχεις ανεμιστήρες;

 

 

3 συνολικά εισαγωγής και μάλιστα απο το πλάϊ ανάλογα τη διάταξή του σε πάνε μάλλον σε >>>>>θετική

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όχι στο πλάι. Μπροστά θα μπουν. Για να βάλω σε αυτό το κουτί ανεμιστήρες μπροστά, πρέπει να αγοράσω cages για δίσκους (π.χ. εδώ), που αφενός δεν βρίσκω, αφετέρου δε μου χρειάζονται. Οπότε, λέω να κόψω σε ένα φύλλο αλουμινίου τρύπες για 3 ανεμιστήρες, και να τους βάλω έτσι.

 

Ακόμα, άλλους ανεμιστήρες έχει 1 120άρη & 2 80άρηδες πίσω (δεν έχουν εγκατασταθεί), & 1 80άρη επάνω (μπορεί να γίνει και 120άρης, αλλά μάλλον θα την κλείσω αυτήν την τρύπα).

Link to comment
Share on other sites

Για σύγκριση μεταξύ 120mm και 140mm δες αυτό:
http://www.kitguru.net/components/cooling/simon-telford/be-quiet-silent-wings-2-80120mm140mm-review/3/
Είναι μεταξύ Be Quiet Silent Wings 2/120mm και 140mm, δοκιμασμένους πάνω σε CPU cooler. O 140mm πετυχαίνει χαμηλότερη θερμοκρασία κατά 2°C σε idle και κατα 4°C σε load, για παρόμοια επίπεδα θορύβου. Όχι αμελητέα διαφορά.

 

Πάντως 3 εισαγωγής και 1 εξαγωγής θα παράγουν υπερβολικά θετική πίεση, όχι ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.