Jump to content



Αντικατάσταση χαλασμένες μητρικής. Βοήθεια στην επιλογή νέας.


fitsou

Recommended Posts

Καλησπέρα δύστυχος χάλασε η μητρική μου και λόγο του καιρού δεν είμαστε για τελείως νέο σύστημα...

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε μια μητρική για όποιον ξέρει με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

Socket 1155 (Intel i5)

4 slots για ram (1600)

Τουλάχιστον μια PCI 16x για την κάρτα γραφικών (GTX 770)

Τουλάχιστον μια PCI 2.1 για την κάρτα ήχου, αυτό είναι το πιο δύσκολο μέχρι στιγμής να βρω... (Sound Blaster x-Fi fatality edition)

Usb 3

Και τέλος τουλάχιστον ένα SATA 6gb/s για τον ssd.

Ξέρω είναι πολύ specific αυτό που ζητάω και ίσως κόπος για κάποιον που δεν του έρχεται στο μυαλό ένα συγκεκριμένο μοντέλο..

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ασχοληθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα σε αγγελίες. Θα βρεις σύγουρα. Πριν λίγο καιρό έψαχνα για itx z77 και μου είχαν στείλει κάποιοι και για ATX που ψάχνεις. Δε πάει πολύς καιρός ( σε γειτονικό φορουμ ) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα θα πουλαγα τον επεξεργαστη και θα πηγαινα σε νεα πλατφορα

αλλιως δες μηπως βρεις καμια μητρικη απο αγγελια

 

καλο αυτο που λες αλλα ακομα και 80 ευρω να εδινε για μτχ μητρικη πιο καλα θα του ερθει. Ειναι πολλα τα λεφτα για να παει σε 1155 ι5

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαστε παιδιά σε εποχή για νέο σύστημα.. κυρίως γιατί εάν θα άλλαζα θα πήγαινα σε ddr4 και στους νέους i5/i7...
και εδώ δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει αυριο


Αυτή εδώ θα άξιζε; με μίση καρδιά την ποσταρω... :(

Έγινε επεξεργασία από fitsou
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζοντας στο skroutz για μητρικές 1155 θα έλεγα:

Αντί να δώσεις στο Πλαίσιο 62,5€ για Η61 (χωρίς SATA3, USB3), καλύτερα να πάρεις την Gigabyte B75M-D3V.

Βέβαια το "Bulk" που αναφέρει η Cosmodata (και κατόπιν παραγγελίας) και το "προσωρινά εξαντλημένο" του Multirama, δεν είναι και τόσο ενθαρρυντικά.

Αν όμως την βρεις θα κερδίσεις μια SATA 3, 4 USB3 και την θύρα PCI σε απόσταση από την PCI express x16 της κάρτας γραφικών.

Το πιο τραβηγμένο σενάριο είναι να πας στην Asrock Z75 Pro3 του visionstudio με 100€ (υπολόγισε και μεταφορικά).

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.