Jump to content


Το ιστορικο ενος βασανισμενου Barton....


MrSeanKon

Recommended Posts

O τωρινος AQXEA 0331 2500+ ειχε δουλεψει για δυομισι μηνες περιπου (οχι 24/7 φυσικα αλλα μπολικες ωρες την ημερα) με τασεις ανω των 1.95V (παντα πολυμετρημενες)........

Τεσπα καποια στιγμη τον εβγαλα και τον ξανατοποθετησα στη θηκη του...........

Πριν καμμια δεκαρια μερες ξαναβαζοντας τον επανω στη μητρικη LOL η L2 του εγινε 128ΚΒ :077: :077:

Μετα απο μερικα resets επεσε στα 64ΚΒ με αλλα λογια Duronποιηθηκε!

Η L1 ειναι κανονικα οπως πρωτα...........

Το BIOS αλλα και τα προγραμματα οπως το CpuZ κλπ δεν τον αναγνωριζουν στο δε Hot CPU Tester Pro πεταει αμεσως λαθη στο L2 τεστ ακομη και με χαμηλες συχνοτητες!

Τωρα λειτουργει με 1.898V στα 10 Χ 240 κι απο τον Οκτωβρη και μετα (αν ζει βεβαια) θα ξαναδοκιμασω τα πολλα βολτ.........

Ελπιζω να τον ξεπαστρεψω μεχρι τοτε............ :046: :046:

Link to comment
Share on other sites

χωρις πλακα τωρα τι σου εχει κανει η amd και θες να καταστρεψεις την κυριαρχια των barton ? Μηπως εισαι πληρωμενος dangerous overclocker απο την Intel που θες να ξεπαστρεψεις την φημη τους ? λολολ

παντως ρε Sean τι εγινε πως και δεν μπηκες και εσυ στα 64 την amd ?

το συμβολαιο σου με την Intel δεν λεει για 64 ηδες αλλα μονο για Barton ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οσοι απο εσας εχετε κατεβασει αυτο το προγραμμα μου θα δειτε οτι ειναι γεματο με πολλες μετρησεις και διαφορα πειραματα.....;)

Δεν ξυπνησα μια μερα ετσι για πλακα κι αρχισα να γραφω κωδικα σε C++ και να υπολογιζω εξισωσεις και τα ρεστα.......

Ουρανοκατεβατα δε μου ηρθαν απλα θελησα να ψαξω το θεμα overclocking εις βαθος......

Στην αρχη ασχοληθηκα με τη συμπεριφορα του επεξεργαστη και σταδιακα επεκταθηκα και σε αλλα ζητηματα...

Ομως για να υλοποιηθουν ολα αυτα χρειαζονται μερακι/κοπος/πειραματα και χρημα φυσικα (εχω αλλαξει γυρω στις εξι μητρικες και καμμια δεκαρια cpu) :036:

Σε αυτη τη φαση εχω ολοκληρωσει σε ικανοποιητικο βαθμο τη μελετη των XP και των Barton κι απο καποιες ενδειξεις που ειχα απο αλλους το προγραμμα κανει και για Α64 ετσι κι αλλιως οι ιδεες στις οποιες στηριζεται ειναι γενικες...

Με το διαβα των καιρων θα το ενημερωνω οσο μπορω......

Θυσιασα καποιους επεξεργαστες στο βωμο της ερευνας για κατι το αγνωστο αυτο ειναι ολο.....

Η επιπτωση που εχει η κουτσουρεμενη L2 ειναι μια πτωση της ταξης του 5% σε 4M SuperPi ε σε αλλα προγραμματα αναλογα με το τι απαιτησεις εχουν θα κυμαινεται αναλογως και το ποσοστο......

Χωρις παραλογισμους οσο κι αν ξενιζει ορισμενους ;) δε θα υπηρχε τιποτε μια και τιποτε δεν μας παρεχεται ετοιμο.......

Eν συνεχεια ας ειναι καλα τα μονταρισμενα BIOS της ΑΒΙΤ καταφερα να λειτουργω σε υψηλα FSB φυσικα διαθετοντας και τις αναλογες μνημες.......

Ειχα παρατηρησει παλιοτερα οτι για +20% αυξηση στο FSB χρειαζονται περιπου 25mV ακομη στο Vcore........

Δηλαδη αν για 15 Χ 160 = 2400 MHz απαιτουνται ψV Vcore τοτε για 12.5 Χ 192 = 2400 επισης απαιτουνται περιπου (ψ+25mv) Vcore........

LOL χαρη στον Σακατη μου (και γιαυτο πρεπει να του βγαλετε το καπελο) υπολογισα οτι για +30% αυξηση στο FSB απαιτουνται καπου 50mV...... :027:

Aυτο το ανεφερα γιατι μερικοι ξυνιζουν με τους κλειδωμενους επεξεργαστες.....

Δε σημαινει οτι ανεξαρτητως FSB θα εχω και το ιδιο Vcore απο ενα σημειο και μετα απαιτειται μεγαλυτερο (δειτε και το CPU Faq)..... :020:

Link to comment
Share on other sites

αλοχα παιδες! χαιρομαι που εσκασε μυτη ο νεος δικτυακος τοπος pctechnology!!!! :007: :007:

σεανκον εχω κατι ιδεες...προσφατα μετετρεψα εναv barton σε mobile.....εχω ποσταρει φωτογραφιες εδω για τους δυσπιστους

http://www.overclockers.gr/forum/phpBB2/viewtopic.php?t=434

τωρα υποπτευομαι οτι λογω τον "μικρων" τασεων που δινεις εκαψες καποια γεφυρωματα στην λ2.....σου προτεινω να παρεις στα χερια σου τον επεξεργαστη και εναν μεγενθυντικο για να δεις αν οντος ισχυει η υποθεση μου.....εν συνεχεια και αν εχω δικιο προχωρας με ξυσιμο γραφιτη κλπ....your call

post-128-1442173705,6882_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

LOL τελικα ο Σακατης μου αρχισε να δειχνει τα δοντια του :098: :098:

Για τα 2450 MHz ως 10 Χ 245 παρακαλω θελει 2 βολτ μονο ρευμα :108: :108: ενω κανονικα δε θα επρεπε να τρεχει καν με τετοιο FSB τοσο ψηλα (κι ειναι καλοκαιρι).......

Μου φαινεται οτι ο XMPEG τον εκαψε για τα καλα ισως αγορασω ενα πανελ τεσσαρων γομαροειδων A.C. φανων :074: για ψυξη εκτος κι αν περιμενω κανενα διμηνο για να του ξαναδωσω 2.1+ βολτ Vcore ωστε να παιζει ως 10 Χ 250...... :098: :098: :D:D

Eκτος κι αν εχει ψοφησει μεχρι τοτε....... :101:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκες να πας να δουλέψεις στην AMD? Ίσως να σε δεχτουν με ανοιχτές αγκάλες...

:D:D:D

Αυτο θα ηταν ο,τι το καλυτερο........:038:

Οταν με το καλο ενημερωθει περισσοτερο το προγραμμα μου και γινει Windows μορφη θα το στειλω στους AMDαδες βεβαια παιζει να εχω και την τυχη του Ρουβα που πηγε να κανει διεθνη καριερα αλλα τον ταπωσε η Ρουσλανα.....

Σημερα που τον δουλεψα κανενα μισαωρο σε idle μου πεταξε μια μπλε οθονη ως 10 Χ 245 φαντασου οτι προχθες εκανε συμπιεσεις για 8 ωρες αλωβητα...

Ειναι αυτο που εχω πει στα FAQ οτι οι ξεχαρβαλωμενοι / ταλαιπωρημενοι επεξεργαστες εχουν αλλοκοτες συμπεριφορες ομως θα συνεχισω ακαθεκτος.... :072:

Link to comment
Share on other sites

μάλλον πήγαν να πάρουν μπρος πάλι τα δεύτερα 64Κ για αυτό την έφαγες την blue screen. Πάντως με τα 448Κ λιγότερη cache μάλλον έχεις και λιγότερη κατανάλωση από το chip. Διατηρείς όμως την καλύτερη απαγωγή θερμότητας των Barton λόγο μεγαλύτερης επιφάνειας...

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξερει τι παιζει...........

LOL σημερα ειδα μπλε οθονη και στα 2400 MHz με τις ιδιες ρυθμισεις!

Αναφερω οτι οι μνημες πανε 252 FSB Prime95 3-4-4-8 stable........

Aλλοτε τρεχει ΟΚ XMPEG στα 10 Χ 245 αλλοτε οχι........ :019: :012:

Με απλα λογια δεν εχει σταθερο MSF (Maximum Stable Frequency) αυτο κυμαινεται σε μια περιοχη ευρους 5 - 10 MHz FSB......... :067: :018:

Link to comment
Share on other sites

Αν το τρελλό που πέταξα ποιο πάνω ισχύει τότε μπορεί να δεις μπλε οθόνη και στα defaults!!!! Διότι δεν μπορεί την μία ο επεξεργαστής να έχει 64kb και την άλλη να θυμάται ότι έχει και κάτι παραπάνω...Κάτι παίζει και αν αυτό παίξει όσο είσαι on ε .... windows είναι αυτά, το hardware παρουσίασε απότομη αλλαγή, άρα > BSOD!

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο μετατροπής του XP σε Duron οφείλεται στο ζόρισμα του core απο την ψύκτρα. Κάτι χαλάει εκει πέρα και στέλνει λάθος πληροφορία. Συνήθως αυτό είναι εικονικό και ο επεξεργαστής δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα, δηλαδή η cache υπάρχει δοκίμασε να τρέχεις ένα bench sta 2ghz ας πούμε να δεις. Τώρα αν έχει αρχίσει να τα παίζει απο το Vcore δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.