Jump to content



κοντρα barton 2500+,για να σας δω


naz

Recommended Posts

εδω θα ποσταρουμε την μεγιστη συχνοτητα λειτουργιας που εχουμε καταφερει να δουμε μεσα στα windows,εστω και αν μολις τραβηξαμε ss επεσε σκοτος....ελπιζω να το πιασαμε ολοι......λοιπον ξεκιναω με τον δικο μου κατακαημενο,η μαλλον κατα-καμενο barton 2500

STEPPING: KQYHA0416TPCW (Brown)

ΨΥΞΗ: VOLCANO 11,THERMALTAKE FAN 80X80 (arctic silver 5)

MOTHERBOARD: ASUS A7V600 (bios 1007.005 beta)

RAM: KINGSTON 256 DDR PC2700[ΒΗ6]

:119: ->παρακαλουνται ολοι οσοι εμφανισουν τα κατορθωματα τους να περιελαβουν τουλαχιστον τις παραπανω πληροφοριες,δηλαδη το stepping,την ψυξη,την μητρικη( bios rev) και την μνημη.και οτιδηποτε αλλο θελουν <- :119:

αν και πολυ ασταθες το συστημα καταφερα να τρεξω μια σαντρα.ο επεξεργαστης παει και πιο ψηλα αλλα λογω kt600 δεν εχω locked pci kαι με 41 ο σκληρος δεν...μεχρι και 13 volt :035: του εδωσα μηπως και μπουταρει αλλα τιποτα....παμε για αbit :033:

post-128-1442173709,2461_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλα εσυ Chris2004 εχεις ξεφυγει εντελως και μπηκες σαν σφην****τσα εδω ανοιχτηκε thread για κοντρα μεταξυ Barton κι εσυ μας τσαμπουνας για Intel LOL τι αλλο εχεις να μας πεις?? :067: :067:

Ναz η ενσωματωμενη AMD βαση δεδομενων μου τα λεει ολα και δε χρειαζεται να προσθεσω κατι παραπανω........ :040:

Παντως ο Σακατης μου αρχισε να στρωνει τωρα παιζει 10 Χ 245 με 2 βολτ ρευμα......... :116:

Υ.Γ.

Nαz sorry αλλα αν βλεπω κατι τετοια μαργαριταρια οταν μπαινω μια φορα το μηνα στο forum ειναι δυνατον να μην :067: :067:

Link to comment
Share on other sites

Ναι Πιερο ξυπνα μου κι εσυ τωρα το παλιο ενδοξο παρελθον.............. :099: :099:

Τεσπα κι ο Σακατης που εχω AQXEA 0331 ειναι καλος βγηκε αλλα σαν κατι "Y" οχι...........

Να παρει η ευχη δεν ειχα δοκιμασει τοτε το δικο σου να εβλεπα τι FSB επιανε βεβαια δεν ειχα ουτε μονταρισμενα ΒΙOS αλλα και δυνατες μνημες......

Link to comment
Share on other sites

το ac εννοεις air condition?? lololol και σκεφτομνουνα μηπως ηταν αρχικα απο καποια λειτουργια των ιντελ......olollol μπασε καλο σου γελασαμε παλι.....

sean κανε καμια βδομαδα relax και ελα να καψουμε καναν μπαρτον ρε......ο ρομελ ειναι on fire και γω παω καρφι για αμπιτ.....

Link to comment
Share on other sites

Νaz με το Fujitsu 18000 BTU αν κοιταξες την AMD βαση δεδομενων ειχα πιασει πολυ καλες θερμοκρασιες σε full load και το κυριοτερο ηταν οτι ειχα κι ομοιομορφη ψυξη σε ολο το PC.......

Γιαυτο λεμε προτιματε Ασιατικα προιοντα (κι οχι μονο).... :110: :044:

Αυτα τα ειχα κανει μονο και μονο για τη βελτιωση του AMD Gain Estimator παντως η ΑΒΙΤ με το μονταρισμενο ΒΙΟS που εχω παει πη***ντας ηδη συμπληρωσε εναμισο μηνα ζωης με FSB 237+........ :051:

Oσο για τον Σακατη μου δε φαινεται να καιγεται LOL κανει κολπακια ομως αν κοιταξεις το thread βασανιστηριων :080: :080: :066:

Link to comment
Share on other sites

Νaz με το Fujitsu 18000 BTU αν κοιταξες την AMD βαση δεδομενων ειχα πιασει πολυ καλες θερμοκρασιες σε full load και το κυριοτερο ηταν οτι ειχα κι ομοιομορφη ψυξη σε ολο το PC.......

Γιαυτο λεμε προτιματε Ασιατικα προιοντα (κι οχι μονο).... :110: :044:

Αυτα τα ειχα κανει μονο και μονο για τη βελτιωση του AMD Gain Estimator παντως η ΑΒΙΤ με το μονταρισμενο ΒΙΟS που εχω παει πη***ντας ηδη συμπληρωσε εναμισο μηνα ζωης με FSB 237+........ :051:

SeanKon με τι μνημες εισαι;Εγω με τις kingston εκεινες τις μουφες που σου ελεγα :003: εχω παει μεχρι 244 αλλα τις τρεχω εδω και τρεις μερες στα 235 να τις στρωσω :041:

Αρε αυτα τα BIOS(tictac) μ@μ@νε :023:

post-83-1442173712,5525_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη εχω και απλο Barton τον εβγαλα και εγω να δω τι θα κανει με τερμα ταση στην NF7-S,μια απλη SLK-800 πλεον με το Delta στο τερμα,τον μεγαλο ανεμιστηρα απεναντι απο το PC στο 1 και το κλιματιστικο παντα αναμμενο.......... :082: :082: :082: :082: :082:

Καλα ειναι 2623? που επιασε ο καψερος ο AQZEA Prime Stable για 48 λεπτα γιατι αρχισε να ζεστενονται αρκετα τα mosfet και η SLK και το σταματησα..................... :079: :079:

Το χαμηλο FSB λογο παντα του οτι ψαχνω max cpu..........

post-80-1442173714,4412_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη εχω και απλο Barton τον εβγαλα και εγω να δω τι θα κανει με τερμα ταση στην NF7-S,μια απλη SLK-800 πλεον με το Delta στο τερμα,τον μεγαλο ανεμιστηρα απεναντι απο το PC στο 1 και το κλιματιστικο παντα αναμμενο.......... :082: :082: :082: :082: :082:

Καλα ειναι 2623? που επιασε ο καψερος ο AQZEA Prime Stable για 48 λεπτα γιατι αρχισε να ζεστενονται αρκετα τα mosfet και η SLK και το σταματησα..................... :079: :079:

Το χαμηλο FSB λογο παντα του οτι ψαχνω max cpu..........

Ωχ τα νευρα μου :075: αντε να σε πιασω τωρα :116:

Link to comment
Share on other sites

Στραταρχη εχω τις Kingston HyperX PC4300 με Prime95 και timings 3-4-4-8 πανε 253 FSB...........

Tα 8Μ SuperPi με ιδιες ρυθμισεις τα τρεχει μεχρις 258 FSB στα 262 κρασαρει το chipset της μητρικης φυσικα το Vdd ειναι 1.744 αλλα ειπαμε δε βοηθαει εχει κυβικη εξελιξη

Link to comment
Share on other sites

thor 2.2 vcore βλεπω ? δεν ειναι πολυ? προφανως και εισαι με νερο....οποτε ρομελ μην κανεις τρελες,περιμενε να βαλεις νερο και μετα ανεβαζεις....

ανταλλαξα τον kqyha0416 με εναν 2600 aqzfa0341vpmw.ηθελα το 11.5 multi.για να δουμε πως θα παει αυτος....ισως το βραδυ του ριξω στα αυτια.....

Link to comment
Share on other sites

χμμμ σκουρα τα πραγματα....ο πρασινος AQZFA0341VPMW που ανταλλαξα με τον καφε στο 1ο ποστ με την ιδια ταση ανεβαινει μεχρι τα 216χ11.5=2483 σχεδον 100mhz κατω απο τον καφε στην ιδια ταση.....μαλλον δεν λεει για κλοκαρισμα σε σχεση με τον παλιο...κανει κακη διαχειρηση ενεργειας οπως φαινεται.βεβαια στις ιδιες συχνοτητες δειχνει πιο στιβαρος,αφου δυσκολα πεταει λαθη.η δεν πεταει η μια και εξω.ο παλιος ηταν "πονηρος" αφου σε δυσκολα τεστ οπως sp prime κλπ πεταγε διαφορα ψευτολαθη χωρις να κρεμαει εντελως...μαλλον θα γυρισω στον καφε παλι.οριστε και ενα max που ειδα σημερα χωρις να την πολυψαξω αφου ξενερουα....

sean αντε και καλα 2.3v σου ευχομαι.....πετα κανα ss να δουμε και μεις τα κατορθωματα

post-128-1442173715,6548_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και χωρίς A/C Πιάνω Max 48 με νεράκι στην Max3 και fsb 270....αν βάλω και A/C ξεφεύγει το θέμα.

Παιδιά ειλικρινά πήγαινε για αλλού το Post Και τώρα το παρατήρησα, δεν ξερω τι βλακεία παίχτηκε, αλλα το συγκεκριμένο το θυμάμαι οτι το πόσταρα σε ένα θέμα που αφορούσε Νorthwood και Prescott συγκεκριμένα το Northwood vs Prescott. Και θα δείτε που κολλάει και το θέμα με το A/C

Link to comment
Share on other sites

thor 2.2 vcore βλεπω ? δεν ειναι πολυ? προφανως και εισαι με νερο....οποτε ρομελ μην κανεις τρελες,περιμενε να βαλεις νερο και μετα ανεβαζεις....

ανταλλαξα τον kqyha0416 με εναν 2600 aqzfa0341vpmw.ηθελα το 11.5 multi.για να δουμε πως θα παει αυτος....ισως το βραδυ του ριξω στα αυτια.....

Παραλιγο να την κανω :036: αλλα θα παριμενω το νερακι :077:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.