Jump to content


Η 9700 Pro μου κάνει νερά...


n1ck0s

Recommended Posts

@spc: Ρε συ με 60Ηz και σε γρήγορη κίνηση (π.χ. σε action game) ο ρυθμός ανανέωσης δεν προλαβαίνει την κίνηση και βλέπεις ξεκάθαρα την οριζόντια γραμμή που χωρίζει τα pixels που προηγούμενου καρρέ από το τωρινό (δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλιώς). Δεν μιλάω για κούραση στα μάτια κτλ. Οπότε αν η σύνδεση είναι αναλογική τα Hz παίζουν ρόλο.

@Thorlite: Η κάρτα παίρνει ρεύμα από molex που δεν έχει τίποτε άλλο πάνω... Ήταν το πρώτο πράγμα που μου περασε από το μυαλό...

κατέληξα ότι φταίνε τα fans και η αυτόματη ρύθμιση των στροφών, οπότε όταν έχω χρόνο 8α κοιτάξω τί μπορώ να κάνω...

οι TFT δεν εχουν λυχνια για να αλλαζουν τα καρε ολα μαζι και να βλεπεις γραμμη.

το καθε pixel αναβοσβηνει μονο του, αν χρειαστει. αν ειναι σε μια ακρη που μενει παντα σκοτεινη, μπορει να μην αναψει για λεπτα ολοκληρα!

Ομως ναι, σε αναλογικη συνδεση τα Ηz παιζουν ρολο, αν και μικρο.

Σε ολες τις TFT που εχω δει με αναλογικη συνδεση, παντα στα 75Ηζ η εικονα ειναι πιο "καθαρη" και πιο "ξεκουραστη" απο οτι στα 60Ηz.

Ισως ακριβως επειδη η προτεινομενη απο τον κατασκευαστη συχνοτητα ειναι αυτη :D

παντως δεν ειναι τραγικο αν για καποιο λογο αναγκαστεις να μεινεις στα 60Hz, η διαφορα ειναι ελαχιστη.

στο θεμα μας τωρα, δεν νομιζω οτι ειναι θεμα BIOS, (αν και δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις μερικα)

δεν ξερω τι φταιει και συμβαινει σε πολλους, αλλα δεν εχω ακουσει και αλλη λυση απο τη χρηση του ανταπτορα DVI-VGΑ.

Aυτο με την τηλεοραση κανει το πραγμα δυσκολο.

Αμα μπορεις δοκιμασε τη σε αλλο συστημα να αποκλεισεις και την περιπτωση "παρεμβολων"

Link to comment
Share on other sites

Για να το κλείσω αυτό το θέμα... Με ευγενική χορηγία του γείτονα Outlaw ενός adaptor (το παιδί δεν το γνωριζα παρόλ' αυτά προσφέρθηκε ο άνθρωπος), συννέδεσα την οθόνη με DVI και όλα είναι μια χαρά...

... σχεδόν γιατί ισχύει αυτό που είχα διαβάσει, ότι δηλαδή με DVI δεν μπορείς να λειτουργείς ταυτόχρονα το TV-Out. Τέσπα, χαλάλι...

:drink: Φίλε Oulaw σου χρωστάω μια μπύρα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.