Jump to content



Tagan 480


outlaw

Recommended Posts

Αντικατέστησα σήμερα το Chieftec 360 με ένα καινούργιο Tagan 480 αφού τα βολτ του 1ου είχαν κανταντήσει καρδιογράφημα. Εντυπωσιακή συσκευασία και καλούδια.....πλήν ενός. Είχε έναν conv. 24->20 pin ο οποίος μου χάλασε όλη την τοποθέτηση. Είναι κάποιο καινούργιο rev. ή το έχουν όλα? (μου θυμίζει ΒΤΧ η κατάλυξη του Tag και με τον conv. δίνει την γνωστή φίσα). Απλά με ταλαιπώρησε αρκετά αφού το conv. έβρισκε ή στο 1ο πίσω φάν του κουτιού ή στην ψύκτρα του volt reg. της 9800.

Link to comment
Share on other sites

Πως και έτσι το Chieftec? Τα έπαιξε γενικά ή το σύστημά σου βάρυνε και δεν άντεχε?

Όσο για το 24άρι είναι για ΒΤΧ. Από θόρυβο το Tagan?

Πάντως έχω την εντύπωση ότι πολλές φορές, αν και όχι στην περίπτωσή σου, για τις ασταθείς τάσεις πολλές φορές φταίει και η μητρική. 3 Chieftec και το power Innovator πάνω κάτω τα ίδια καρδιογραφήματα είχαν με την ASUS μου. Απλά παίζαν σε διαφορετικά επίπεδα οι τάσεις τους αλλά με ψιλό παρόμοιες αστάθειες...

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική είναι η NF7-S και δείχνει τις γνωστές παλαβομάρες αλλά το πολύμετρο έλεγε την πικρή αλήθεια. Το chieftec ήταν τελικά αφού τα πάνω κααααααατω σταμάτησαν. Πήρα και λίγα mhz παραπάνω σε oc:040:. Και φασαρία να κανε με τον πανικό απο τα πολλά φαν δεν θα την άκουγα. Ολιγόστροφες οι φάνες του και αυτό βράζει (γνωστό θα μου πείς αλλά έλεγα μήπως και την γλίτωνα). Αυτό με το conv. όμως με χάλασε....

Link to comment
Share on other sites

(εαν επαρκούν 480watt με τα θεριά που θα ρθουν).

Το έχουμε παρκάνει και με τα Watt... Η μητρική A7M266-D με διπλό SocketA, 4 dimms και 2 64μπιτες PCI (+3x32-bit PCI) ήθελε 400W για να δουλέψει full power.

Πιο σημαντικό είναι η σταθερότητα του ρεύματος (το οποίο εξαρτάται σε κάποιο ποσοστο και από την ποιότητα της μητρικής) παρά τα "ωμά" Watt.

Εδώ με ένα MaxPower 400W των €31 ήμουν με 3 σκληρούς, 2 optical drives, 4 PCI cards, 3 USB devices, 3 8cm fans και overclocked (Thoroughbred 1800+@2100MHz@1.75Vcore Vdimm@2.7 και GeForce4 Ti@305/535 σε μητρική με πολλά onboard). Και ήμουν μια χαρά. Το μηχάνημα ήταν σταθερότατο και όλη την ημέρα ανοιχτό. Αλλά ήταν διαμαντάκι το PSU...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αλάνια. Κώστα7, ναί έχει αυτό το καλούδι το οποίο με εντυποσίασε. Θα γούσταρα να ήταν όλα τα καλώδια έτσι αλλά τότε δεν θα είχε 110€. Nazz ευτυχώς δεν κάνει κανένεν θόρυβο. Είχα ακούσει και εγώ για φασαρία απο κανα μετασχηματιστάκι αλλά επιτέλους και 1 φορά στάθηκα τυχερός. Μητσοαλεπού (λολ) δεν το έχουμε παρακάνει αλλά το έχουνε παρακάνει. Δές τις 6800 ούούούλτρα....φαντάσου τώρα να πάρεις πρεσυκώτη και να τον πάς 4+GHz, SLi 2x6800ultra, 2xraid0+2xraid1 μπλα μπλα μπλα. Τι να σου κάνουν 480 βατάκια. Εγώ πάντως το πήρα για τις αξιόπιστες τάσεις του. Νομίζω οτι και με το 360άρι έκανα την δουλέιά μου, αλλά δεν άντεξε...

Link to comment
Share on other sites

Μητσοαλεπού (λολ) δεν το έχουμε παρακάνει αλλά το έχουνε παρακάνει. Δές τις 6800 ούούούλτρα....

Σωστό αυτό.... Αλλά έτσι όπως τα έχουν πάει τώρα δε μπορείς ούτε τροφοδοτικό να πάρεις και να πεις οτι θα το κρατήσεις για καιρό. Γι'αυτό κι εγώ θεωρώ "λάθος" να παίρνει κάποιος ακριβό τροφοδοτικό με γνώμονα να τροφοδοτήσει τα μελλοντικά εξαρτηματά του. Σκέψου οτι το Tagan κάνει τώρα €110. όσοι το πήραν όταν βγήκε έδωσαν περισσότερα και μόνο ελάχιστοι είχαν πραγματική ανάγκη τα Watt που δίνει.

Άλλωστε ξέρεις πολλούς με 6800GT, Intel 4GHz+ και 2-3 raid? Μόνο τότε σου χρειάζεται το 480άρι ή το 550άρι κλπ. Το παίρνει κάποιος τώρα που δεν έχει κάρτα γραφικών με 2 molex, ούτε Raid ούτε τρελοoverclockαρισμένο σύστημα και όταν το χρειαστεί επιτέλους (αφού τα έχει βάλει όλα αυτά και ΑΝ τα βάλει) το ακριβοπληρωμένο PSU και του κόστισε πολύ και ίσως πάλι να μην είναι καν αρκετό!

Αλλά είναι πάντα ωραίο και "in" να λέει κάποιος και να έχει πχ. το "καλύτερο τη αγοράς" κλπ...

Προς Θεού, δε θέλω να νομίζεις οτι σου τη λέω... Καλά έκανες και πήρες μεγάλο τροφοδοτικό αφού δε σου έφτανε το προηγούμενο. Και το πήρες και σε καλύτερη τιμή από άλλους που έτρεξαν να το προμηθευτούν μόλις κυκλοφόρησε.

Απλά διατυπώνω την κρίση μου για την αγορά των PSU και επιχειρηματολογώ ενάντια στη λογική του "ακριβοπληρώνω-κάτι-σήμερα-για-να-καλύπτομαι-αύριο-και-τελικά-πιάνομαι-κορόιδο-από-τους-κατασκευαστές" και βέβαια κατα της λογικής "όσο περσσότερο - τόσο καλύτερο".

Link to comment
Share on other sites

Ίσως τελικά η λύση να είναι τα 2 τροφοδοτικά. Ένα για drives - VGAs, fans .... και ένα για την μητρική....

Όντως αυτή είναι πολύ καλή ιδέα (αν και νομίζω οτι δεν και πολύ original ε? :081: ) αλλά έχεις άλλη φασαρία εκεί. Πρέπει να έχεις πολύ ψηλό κουτί ή να κάνεις τρελές μετατροπές στο υπάρχον midi κλπ. Πάντως σαν λύση είναι μάλλον η πιο επαρκής ενεργειακά και οικονομικά (αφού 2 ποιοτικά 350-360άρια σε καλύπτουν άνετα).

Link to comment
Share on other sites

Ίσως τελικά η λύση να είναι τα 2 τροφοδοτικά. Ένα για drives - VGAs, fans .... και ένα για την μητρική....
Πολύ σωστό αλλά θα μπορούσαν τα κάνουν όλα σε 1. Απλά ξεχωριστές γραμές-ολοκληρωμένα-μετασχηματιστές για την μητρική και ξεχωριστά για τα drives-vga. Άνετα χωράνε όλα σε ένα μεγλούτσικο (εκτώς προδιαγραφών διαστάσεων) ΑΤΧ. Επίσης έχω απο τα παλιά ένα μικρούλικο ΑΤ (68watt) τροφοδοτικούλι το οποίο σηκώνει άνετα όλες τις φάνες του κουτιού αλλά δεν έχω χώρο να το βάλω. Θα ήταν πολύ καλή ιδέα να ερχόντουσαν το μεγάλα και καλά κουτιά με ένα τέτοιο, προεγκατεστιμένο ΜΟΝΟ για τα φαν. Σου δίνει και την δυνατότητα να τα αφήσεις και αναμένα αφού σβήσει ο υπολογιστής για πλήρες ξεφώρτομα της ζέστης (ή να ξεχάσεις να το ανάψεις και να τα πάρεις όλα στο χέρι, χε χε). Jimmy εννοείτε πως το κατάλαβα πως δεν μου την λές και συμφωνώ μαζί σου στα όσα λές. Αυτήν την τσιχλίτσα που μασάνε περί προοπτικής στο μέλλον την ακούω απο τα πρώτα soket 7 και μέχρι τώρα δεν έχω εποφεληθεί ούτε 1 φορά απο αυτήν.
Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτή είναι πολύ καλή ιδέα (αν και νομίζω οτι δεν και πολύ original ε? :081: ) αλλά έχεις άλλη φασαρία εκεί. Πρέπει να έχεις πολύ ψηλό κουτί ή να κάνεις τρελές μετατροπές στο υπάρχον midi κλπ. Πάντως σαν λύση είναι μάλλον η πιο επαρκής ενεργειακά και οικονομικά (αφού 2 ποιοτικά 350-360άρια σε καλύπτουν άνετα).

Ναι αν θυμηθείς η μπουρούχα ( για να σε προλάβω στους χαρακτηρισμούς.... :065: ) που έχω για κουτί παίρνει χαλαρά και δεύτερο τροφοδοτικό πάνω από την θέση για το πρώτο. Ένας από τους λόγους που μάλλον θα φύγει προς πώληση κάποια στιγμή το άλλο το κουτί το Chieftec...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αλάνια. Κώστα7, ναί έχει αυτό το καλούδι το οποίο με εντυποσίασε. Θα γούσταρα να ήταν όλα τα καλώδια έτσι αλλά τότε δεν θα είχε 110€. Nazz ευτυχώς δεν κάνει κανένεν θόρυβο. Είχα ακούσει και εγώ για φασαρία απο κανα μετασχηματιστάκι αλλά επιτέλους και 1 φορά στάθηκα τυχερός. Μητσοαλεπού (λολ) δεν το έχουμε παρακάνει αλλά το έχουνε παρακάνει. Δές τις 6800 ούούούλτρα....φαντάσου τώρα να πάρεις πρεσυκώτη και να τον πάς 4+GHz, SLi 2x6800ultra, 2xraid0+2xraid1 μπλα μπλα μπλα. Τι να σου κάνουν 480 βατάκια. Εγώ πάντως το πήρα για τις αξιόπιστες τάσεις του. Νομίζω οτι και με το 360άρι έκανα την δουλέιά μου, αλλά δεν άντεξε...

Ωραία άρα έχεις την νέα Version ! Ελπίζω να είσαι ευχαριστημένος με τις τάσεις του και γενικά απο την γενική εικόνα του psu που είναι η καλύτερη πρόταση για εμένα σε αυτά τα χρήματα ! :077:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.