Jump to content



Αγορα 2ου Σκληρου αλλα με καποιες αποριες!!!


vayper

Recommended Posts

Kαλησπερα.

Εχω 1 WD 80GB JB και θελω να αγορασω αλλον ενα ελεω DSL(δεν παει αλλο τερματισε).:040: :040: :050::050:

Σκεφτομαι να παρω αυτον http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.303759

Το προβλημα ειναι οτι εκτος του οτι δεν ξερω απο Raid,δεν θελω να κανω κιολας.

Απλα τον θελω για να αποθηκευονται οσα αρχεια κατεβαινουν απο το νετ.

Θα εχω προβλημα??Θα τον ''βλεπουν'' τα ΧΡ???

Link to comment
Share on other sites

To RAID έχει συγκεκριμένεσ εφαρμογές, που στην προκειμένη περίπτωση δεν βλέπω να το χρειάζεσαι.

Μόνο αν θές να πάρεις έναν άλλον 160άρη και να τους κάνεις mirror για να διασφαλίσεις τα δεδομένα σου....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να ΜΗΝ τον βλεπουν?Δεν καταλαβα...

Μαριε δεν πολυξερω απο αυτα.Ειχα ακουσει οτι μπορει να μην τον βλεπουν τα ΧΡ.Ασε που ακουω οτι αν κανω format μπορει να χασω τα δεδομενα και στον αλλο σκληρο!!!:107: :107: Μηπως μου λενε π@π@ριες για να μην παρω.

Το ξερω οτι ειναι ηληθιες ερωτησεις αλλα πρεπει να μαθω καποια πραγματα.

Μην με :066: .Οκ????

Link to comment
Share on other sites

To RAID έχει συγκεκριμένεσ εφαρμογές, που στην προκειμένη περίπτωση δεν βλέπω να το χρειάζεσαι.

Μόνο αν θές να πάρεις έναν άλλον 160άρη και να τους κάνεις mirror για να διασφαλίσεις τα δεδομένα σου....

Δηλαδη τι συγκεκριμενες εφαρμογες??

Δεν θελω να γινει mirror που λες(τι ειναι αυτο??)

Θελω απλα να απποθηκευονται οσα αρχεια κατεβαινουν απο το νετ σε αυτο τον σκληρο και τιποτα αλλο.Να τονισω οτι δεν θελω να του βαλω λειτουργικο επανω.Γινεται?

Link to comment
Share on other sites

To να βάλεις έναν δεύτερο σκληρό στο σύστημα σου σαν αποθηκευτικό χώρο και μόνο είναι πάρα πολύ απλό και δεν κρύβει κανέναν κίνδυνο.

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος και γιατι σου λέει το αντίθετο...

Link to comment
Share on other sites

Α ναι απλα θεωρησα οτι δεν υπαρχει κανεις που να μην εχει το sp1 στον υπολογιστη του.Ολα καλα ειναι για τους 160αρηδες εχω βαλει πολλους σε συστηματα και το μονο που θελει ειναι να κανεις ρυθμιση απο το disk management για να δει το παρτισιον!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα πρέπει να κοιτάξεις για τυχόν ασυμβατότητα της motherboard .

Άν και λεπτομέρεια , δεν χάνεις τίποτα . Για να είσαι σίγουρος .

Kαι έτσι να είναι με ένα bios update όλα διορθώνονται ;)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι συγκεκριμενες εφαρμογες??

Δεν θελω να γινει mirror που λες(τι ειναι αυτο??)

Θελω απλα να απποθηκευονται οσα αρχεια κατεβαινουν απο το νετ σε αυτο τον σκληρο και τιποτα αλλο.Να τονισω οτι δεν θελω να του βαλω λειτουργικο επανω.Γινεται?

Πως εισαι σιγουρος οτι δε θες να γινει mirror αφου δε ξες τι ειναι????

δε πρεπει να εχεις προβλημα με τα 160Gb,υο πολυ πολυ να πρεπει να κανεις κανα δυο partitions.

Link to comment
Share on other sites

Πως εισαι σιγουρος οτι δε θες να γινει mirror αφου δε ξες τι ειναι????

δε πρεπει να εχεις προβλημα με τα 160Gb,υο πολυ πολυ να πρεπει να κανεις κανα δυο partitions.

Δεν θελω γιατι απλα δεν ξερω τι ακριβως εννοει να γινει mirror.Eγω το θελω να αποθηκευει τα αρχεια απο το νετ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα 40GB JB και πρόσφατα έβαλα ένα 2ο δίσκο 200GB JB.

Δουλεύουν και τα 2 μια χαρά με ή χωρίς SP1 (και πριν βάλω SP1 έβλεπε τον 200αρη κανονικά). (master αυτός που bootarei και slave ο δεύτερος στο ίδιο data καλώδιο)

Ακολούθησα τη συμβουλη ενός άλλου user που μου διαφεύγει το όνομα του, και χώρισα τον πρώτο δίσκο σε 2 partitions (εκεί φορτώνω μόνο τα windows και τα απολύτως απαραίτητα) και στο υπόλοιπο μισό καθώς και στον 200αρι προγράμματα/games κλπ...

Αυτό για να φορτώνουν γρήγορα τα windows, αλλα και σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνω format ή οτιδήποτε να "χαλάσω" μόνο το 1ο partition του δίσκου που στην ουσία δεν έχει τίποτα εγκατεστημένο πάνω του.

Πρόσεξε μόνο το εξής σημαντικό.... Σε περίπτωση που θέλεις να κανεις install τα XP ξανά είτε repair είτε οτιδήποτε τον δίσκο ή το partition που θα δηλώσεις τράβα τα ένα backup πρώτα (εαν έχεις τίποτα σημαντικό εννοείται) γιατι ακόμα και προτού φτάσεις στην επιλογή για quick format ή όχι κλπ κλπ τα windows έχουν ήδη διαγράψει το partition χωρίς να σε ρωτήσουν... (αυτό ή ήμουν αρκετά μεθυσμένος για να μην προσέξω τι έγινε τελευταία φορά που το δοκίμασα :p )

Link to comment
Share on other sites

Για να τα βάλουμε όλα σε μια τάξη.

Πάρε τον σκληρό δίσκο και μην σε νοιάζει ποιός είναι , όλοι κάνουν με το συστημά σου. Κάρτα Raid μην πάρεις , δεν χρειάζεται ειδικά αν δεν ασχολήσε με το άθλημα .Με το που 8α τον βάλεις στα ΧΡ θα τον αναγνωρίσουν αμέσως σαν slave απλά θα χρειαστεί να τον κάνεις format (θα στο ζητήσουν τα ΧΡ).Από την στιγμή που θα τον έχεισ slave δεν χρειάζεται να κάνεις partition .

Link to comment
Share on other sites

Γερο ασπρολυκε θελει λιγο προσπαθεια να σβησεις το data partition κατα την επανεγκατασταση των xp.Χρονια τον ειχα χωρισμενο τον σκληρο ετσι οπως και εσυ και δεν μου εκατσε στραβη.Στην υγεια σου λοιπον...

Vayper για το mirror που λενε οι υπολοιποι χρειαζεσαι 2 σκληρους ιδιας χωρητικοτητας σε συνδεσμολογια raid 1.Ο raid controller τοτε φροντιζει να γραφει τα ιδια δεδομενα ταυτοχρονα και στους 2 σκληρους ωστε αμα κατσει στραβη και χτυπησει ο ενας απο τους δυο να εχεις backup τα data.Αχρηστο κατα την γνωμη μου....

Υπαρχει και το γνωστο raid0 που ισχυουν ολα τα παραπανω μονο που ο contoller αυτην την φορα χωριζει τα data σε κομματια αναλογα με το stripe size που θα ορισεις και τα μοιραζει στους 2 σκληρους ταυτοχρονα απαιτοντας ετσι χοντρα χοντρα τον μισο χρονο για ενγραφη η αναγνωση...

Ισως ειναι γνωστα αυτα αλλα ειχα πολυ πολυ καιρο να γραψω στο forum...

Σε οποιαδηποτε περιπτωση αυτα δεν σε αφορουν αφου εσυ θελεις να αγορασεις εναν μονο σκληρο....

Link to comment
Share on other sites

Για να τα βάλουμε όλα σε μια τάξη.

Πάρε τον σκληρό δίσκο και μην σε νοιάζει ποιός είναι , όλοι κάνουν με το συστημά σου. Κάρτα Raid μην πάρεις , δεν χρειάζεται ειδικά αν δεν ασχολήσε με το άθλημα .Με το που 8α τον βάλεις στα ΧΡ θα τον αναγνωρίσουν αμέσως σαν slave απλά θα χρειαστεί να τον κάνεις format (θα στο ζητήσουν τα ΧΡ).Από την στιγμή που θα τον έχεισ slave δεν χρειάζεται να κάνεις partition .

Aρα δηλαδη ειμαι οκ.Αγοραζω τον σκληρο και το μονο που κανω ειναι να το βαλω slave και μετα format.

Αυτο το γνωριζα αλλα ενας γνωστος ''τεχνικος'' τρομαρα να του ερθει, μου ειπε οτι δεν πρεπει να το κανεις ετσι γιατι θα τα χασω ολα!!!!

Σορρυ για το παιδεμα αλλα ηθελα να ειμαι σιγουρος.Ξερω μερικα πραγματα αλλα οχι πολλα.Και απευθηνθηκα και σε ''τεχνικο'' τρομαρα του.

Ευχαριστω παιδες.:057::057:

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μόνο το εξής σημαντικό.... Σε περίπτωση που θέλεις να κανεις install τα XP ξανά είτε repair είτε οτιδήποτε τον δίσκο ή το partition που θα δηλώσεις τράβα τα ένα backup πρώτα (εαν έχεις τίποτα σημαντικό εννοείται) γιατι ακόμα και προτού φτάσεις στην επιλογή για quick format ή όχι κλπ κλπ τα windows έχουν ήδη διαγράψει το partition(!!!) χωρίς να σε ρωτήσουν... (αυτό ή ήμουν αρκετά μεθυσμένος για να μην προσέξω τι έγινε τελευταία φορά που το δοκίμασα :p )

Σιγουρα δεν ισχυει κατι τετοιο,εχω οπως λες κ συ ενα partition για το λειτουργικο μονο,κ σε περιπτωση repair(το χρειαστηκα αρκετες φορες τελευταια)δεν εχασα το παραμικρο!

ισως τελικα ισουν μευθσμενος κ εκανες κανα format ή εστω quick format k σου διεγραψε τα αρχεια του partition.

Με format δε διαγραφεται το partition,αυτη ειναι εξαλου η χρησιμοτητα τους.Μπορεις να κανεις format σε ενα μερος του δικου(partition) χωρις να χασεις ολα τα δεδομενα που υπαρχουν στον φυσικο δισκο!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα 40GB JB και πρόσφατα έβαλα ένα 2ο δίσκο 200GB JB.

Δουλεύουν και τα 2 μια χαρά με ή χωρίς SP1 (και πριν βάλω SP1 έβλεπε τον 200αρη κανονικά). (master αυτός που bootarei και slave ο δεύτερος στο ίδιο data καλώδιο)

Ακολούθησα τη συμβουλη ενός άλλου user που μου διαφεύγει το όνομα του, και χώρισα τον πρώτο δίσκο σε 2 partitions (εκεί φορτώνω μόνο τα windows και τα απολύτως απαραίτητα) και στο υπόλοιπο μισό καθώς και στον 200αρι προγράμματα/games κλπ...

Αυτό για να φορτώνουν γρήγορα τα windows, αλλα και σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνω format ή οτιδήποτε να "χαλάσω" μόνο το 1ο partition του δίσκου που στην ουσία δεν έχει τίποτα εγκατεστημένο πάνω του.

Πρόσεξε μόνο το εξής σημαντικό.... Σε περίπτωση που θέλεις να κανεις install τα XP ξανά είτε repair είτε οτιδήποτε τον δίσκο ή το partition που θα δηλώσεις τράβα τα ένα backup πρώτα (εαν έχεις τίποτα σημαντικό εννοείται) γιατι ακόμα και προτού φτάσεις στην επιλογή για quick format ή όχι κλπ κλπ τα windows έχουν ήδη διαγράψει το partition χωρίς να σε ρωτήσουν... (αυτό ή ήμουν αρκετά μεθυσμένος για να μην προσέξω τι έγινε τελευταία φορά που το δοκίμασα :p )

Στην μοναδική περίπτωση που γίνεται αυτό είναι να έχεις μετατρέψει τον δίσκο σου απο βασικό, σε δυναμικό. Εάν έχεις 2 partitions π.χ. και πάς να σβήσεις το 1ο σου σβήνει αυτόματα και το 2ο, αλλά στο λέει πρώτα. Σε αυτήν την περίπτωση δεν σβήνεις partition απλά φορμάρεις (quick ή full). Άσε που το PMagic δεν διαχειρίζεται dynamic partitions...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.