Jump to content



Το E-Shop χαρίζει διαμάντια & Artic silver 5…


Orthodox

Recommended Posts

Με αφορμή τους Semprons παρήγγειλα ένα Tbred 2800+ 2,25 GHz για benches αλλά μου βγήκε Barton 2800+ 2,08 GHz, παρότι ακόμα και στην απόδειξη και στο Site λέει Athlon XP 2800+ 2,25 GHz….

Είναι πράσινος (λένε ότι πάνε καλύτερα και δεν έχουν και άδικο). Βλέποντας το OPN του τρώω το πρώτο φλας, τον βάζω πάνω διαπιστώνω ότι είναι barton και σπάζομαι…:022:

12,5 multiplier λέω και κλειδωμένος δεν θα λέει και πολλά…

Δίνω με τι μια 200x12,5 και έρχεται η έκπληξη (το δεύτερο αλλά καλό φλας), εκεί που περίμενα να μην ανοίξει μπαίνει windows κανονικά…:119:

Μετά από ολίγους πειραματισμούς βλέπω ότι δεν είναι σταθερό και συνεχίζω…

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δουλεύει στα 2400 MHz χωρίς παραπάνω τάση και με στοκ ψύκτρα, Rock Stable…:112:

Με τις θερμοκρασίες δεν τα πάω καλά, 57 – 60 βαθμούς αλλά δε με χαλάει, τόσο είχα και τον πατάτα 2600+@2200MHz... Δεν τις πιστεύω και πολύ γιατί η Gigabyte δείχνει παραπάνω ίσως και 5 βαθμούς….

Είμαι με την ψύκτρα του 2600 και A.Silver 5…

Ενώ παράγγειλα AS3 μάλλον δεν είχαν και μου έστειλαν την AS5…

Επομένως όσοι έχετε 2500 / 2600 και η μητρική σας δεν πάει ή δεν έχετε καλές μνήμες όπως εγώ, σας συνιστώ μια αναβάθμιση σε 2800+ …:077:

Link to comment
Share on other sites

2400 σταθερος??

Μην μας κανεις βραδιατικα να παραγγειλουμε κανα 2800+:112::112:

Rock Stable…

2800+ RULEZZZZZZZ!!!!!!!

Δυο μέρες τώρα που τον έχω στα χέρια μου δεν σταμάτησε να δουλεύει ούτε λεπτό μόνο και μόνο για να τρέχω benches και συμπίεση ταινιών. Μέχρι στιγμή πάει πετώντας…

Αύριο θα έχω και screenshots…

Link to comment
Share on other sites

αυτο οντως το ειχα απορια, μιας και Τbred 2800+ ελαχιστοι πρεπει να κυκλοφορησαν,

ειχε βγαλει λιγα κομματια που πηγαιναν ψηλα η AMD για να κρατηθει κοντα στα PR νουμερα με την Ιντελ, πριν βγαλει τους Barton και μπορεσει να ριξει συχνοτητα για ιδιο PR.

αλλα οντως ηταν τυπογραφικο :D

γιατι να σπαστηκες ομως? ο Tbred θα ειχε μεγαλυτερο multi (13.5)

την AS ακομα 3 την εχουν στο site?

κι εγω πολυ καιρο πριν 3 παραγγειλα και πηρα 5

και στα δυο προιοντα ομως εχουν την κανονικη τιμη για αυτο που πουλανε, μονο στο ονομα κανουν λαθος :D

οποτε δεν νομιζω να χαριζουν τιποτα :D

Link to comment
Share on other sites

αλλα οντως ηταν τυπογραφικο :D

γιατι να σπαστηκες ομως? ο Tbred θα ειχε μεγαλυτερο multi (13.5)

την AS ακομα 3 την εχουν στο site?

κι εγω πολυ καιρο πριν 3 παραγγειλα και πηρα 5

και στα δυο προιοντα ομως εχουν την κανονικη τιμη για αυτο που πουλανε, μονο στο ονομα κανουν λαθος :D

οποτε δεν νομιζω να χαριζουν τιποτα :D

Ναι την AS ακόμα 3…

Αυτό περί τυπογραφικού δεν το σκέφτηκα και υπέθεσα ότι δεν είχαν AS3 και έστειλαν AS5.:102:

Τώρα το γιατί σπάστηκα με τον barton είναι γιατί ο σκοπός μου ήταν να δω

τον Tbred και μελλοντικό Sempron σε default τι scores πιάνει και αν ανεβαίνει πόσο?? (το είχα απωθημένο)..

Μετά όμως που είδα πόσο πάει ο Barton γελούσαν και τ’ αφτιά μου….:044:

Link to comment
Share on other sites

Η Gigabyte δειχνουν παπα πολυ μεγαλες θερμοκρασιες! Εγω που δουλεψα με μια ενος φιλου μου ελεγε οτι ο cpu ηταν στους 71 βαθμους και η ψυκτρα ηταν πιο κρυα απο τη δικια μου που ηταν στους 50κατι!

Link to comment
Share on other sites

Η Gigabyte δειχνουν παπα πολυ μεγαλες θερμοκρασιες! Εγω που δουλεψα με μια ενος φιλου μου ελεγε οτι ο cpu ηταν στους 71 βαθμους και η ψυκτρα ηταν πιο κρυα απο τη δικια μου που ηταν στους 50κατι!

Για 21 βαθμούς διαφορά αποκλείετε, αλλά σίγουρα 5 – 7 βαθμούς παραπάνω τους δείχνει χαλαρά…

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα προγραμματα δειχνουν οτι τους εδωσε ο κατασκευαστης τους.

αμα τους ειπε κοτσανες δε σημαινει οτι πρεπει να ταραζεσαι :D

Βαρτον = 512Κ

Βαρτον με κομμενη τη μιση L2 στα 256Κ τον ειπανε Thorton

ιδιο ειναι το τσιπακι και απλα μετα του πειραζανε την cache.

στο ονομα θα κολλησουμε? :D

κοτσανα του CBid με λιγα λογια

Link to comment
Share on other sites

2480 MHz (198x12.5), ακόμα με default τάσεις και στοκ ψύξη…

Τελικά μάλλον δεν φταίγανε μόνο οι Samsung αλλά κυρίως ο πατάτας 2600+…

Άλλαξα μνήμες και οι καινούριες (2x512 Samsung) όπως και οι παλιές παίζουν μέχρι τα 192 MHz με timings: 3-3-3-8 σταθερότατα (Blend test πάνω από 20 ώρες χωρίς error) αλλά από 200 και πάνω δεν… Στο ενδιάμεσο 192 – 198 θέλουνε λίγο τάση αν και πάλι δεν έχω σταθεροποιηθεί πλήρως (σε πειραματικό στάδιο)…

Έπιασα και στρογγυλά τα 2.5 GHz (200x12.5) όπως θα δείτε στα Screenshots αλλά μόλις έκανα επανεκκίνηση με κατέβασε στα 2.49, χωρίς να αλλάξω τπτ στο Bios, σα να ‘χει κόφτη στα 200, ένα πράμα ρε παιδί μου…:mad: :091: :011:

post-172-1442173725,2227_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

DDR 400 και δεν παίρνουν 200mhz με 3-3-3-8? Παράξενο...σε κόβει λές το d/c? Για ψάξ το λίγο...

Η cpu σου πρέπει να είναι διαμάντι....άσε την 800άρα και πάρε sp οποσδήποτε να δούμε τίποτα 2.8G στα 2v να μα στείλεις αδιάβαστους....καλό oc dude:038: :038: :038:

Link to comment
Share on other sites

Μάζεψα κι άλλα benches…:033:

Κατέβασα από e-shop και έναν 2600+ και είναι και αυτός πράσινος. Μάλλον όλη η παρτίδα που έχει τώρα πρέπει να είναι διαμάντια.

Οι 2x512 τελικά σύμφωνα με τα καινούρια δεδομένα, με 3-3-3-8 πιάσανε 215 αλλά με τον 2600. Δεν ήμουν σταθερός αλλά σημασία έχει ότι τα πιάσανε, χεχε..:050:

Η μ@μακία είναι ότι δεν ακούν το ρεύμα ούτε οι μνήμες ούτε οι επεξεργαστές…

Μετά από μια κοντρίτσα και λίγο ψήσιμο κράτησα τελικά τον 2800 μιας και παίζει Rock Stable 1:1 με τις μνήμες 2,5-3-3-8 στα 196 (2450 MHz) και έχω τα μέγιστα σε επιδόσεις και σταθερότητα από όλα τα benches…:023:

Ποιο βράδυ θα ανεβάσω και photos…

Υ.Γ.: Τώρα στοχεύω στον 13 multiplier του 3000+, που θα μου πάει δεν θα περάσει και αυτός από δω μεριά…:040:

Link to comment
Share on other sites

DDR 400 και δεν παίρνουν 200mhz με 3-3-3-8? Παράξενο...σε κόβει λές το d/c? Για ψάξ το λίγο...

Η cpu σου πρέπει να είναι διαμάντι....άσε την 800άρα και πάρε sp οποσδήποτε να δούμε τίποτα 2.8G στα 2v να μα στείλεις αδιάβαστους....καλό oc dude:038: :038: :038:

Και όλα αυτά να κάνω η Gigabyte δεν είναι Abit…:D

Το d/c που λες δεν το σκέφτηκα, θα κάνω μια προσπάθεια με 1 dimmακι να δω…

Η ALX μάλλον αναβάλετε και η ψύξη υπό σκέψην…

Όσο για τις μνήμες αυτές (2x512) κάτι λένε είναι και dabble side αλλά οι παλιές (2x256) ήτανε για :075:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.