Jump to content



Πρόβλημα με Leadtek Winfast 2000XP Deluxe


Comaniac

Recommended Posts

Έχω τα εξής προβλήματα με την συγκεκριμένη κάρτα.

1) Δεν μου λειτουργεί το remote control. Μήπως θελει καποια ρυθμιση?

2) Προσπαθώ ματαια να κανω ενα capture της προκοπής. Το πρόβλημα ειναι οτι δεν συγχρονίζεται ο ήχος με την εικόνα οταν η συμπίεση είναι DivX και mp3. Ο ήχος ειναι πιο αργός γενικά με αποτέλεσμα οσο περναει η ωρα εγγραφής τοσο να μένει πίσω. Όταν απομονώνω τον ηχο με το Virtualdub έχει μικρότερη διάρκεια από το video.

Επίσης σε optimal DVD το αρχείο ειναι πολύ μεγάλο. Υπολόγισα οτι σε ένα DVD χωρά μόλις 1:30.

3) Δοκίμασα να κάνω χρήση του Dscaler αλλα το προβλημα ειναι οτι ενώ αναγνωρίζει την κάρτα επιμένει σε μπλέ εικόνα. Πρέπει να γίνουν καποιες ρυθμίσεις.

Motherboard Msi K7N2 nforce2

CPU AMD Athlon XP2000+

RAM 512MB 333MHz

VGA HIS Geforce4 440 MX

Link to comment
Share on other sites

2) για αυτο φταιει η καρτα ηχου

εχει να κανει με τη συχνοτητα που λειτουργει και δεν ειναι ακριβως αυτη που επρεπε να ειναι (παει καιρος που τα ειχα διαβασει και δεν θυμαμαι να στα πω καλα)

το ρεζουμε παντως ηταν οτι δεν γινεται να το διορθωσεις κατα τη συλληψη αυτο, παρα μονο μετα με editing, χ*σε μεσα υποθεση δηλ.

Η πλακα ειναι οτι το παθαινα και με εξωτερικη usb συσκευη που δεχοταν μαζι εικονα και ηχο

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα καποιο πρόγραμμα που θα μπορουσε να με βοηθήσει. Στο digest έχει κανα δυο προγράμματα που ομως δεν μπορώ να τα κατεβασω. Εσύ πως βρηκες λύση με την αγορα καποια καρτας ήχου θα διορθωθει το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

γμτ δε μπορω να βρω το λινκ που ελεγε συγκεκριμενα αυτο.

(παρε ενα που λεει γενικα http://www.inventa.com.au/Audio-Video%20Out%20of%20Sync%20in%20PC%20Video%20Capture.htm)

παιζει ρολο και η πηγη που προσπαθεις να κανεις capture.

δηλ να γραψεις απο το tvtuner γενικα δεν εχει προβλημα.

αλλα να κανεις capture απο video/videοcamera ειναι... αστα να πανε.

καποιοι απλα κανουν capture ανα 5λεπτα ή 10λεπτα ωστε να μην προλαβει να αποσυγχρονιστει πολυ ο ηχος.

εγω δε βρηκα λυση.

δεν ξερω να σου πω αν μια καλυτερη καρτα ηχου θα βοηθησει (αν και αμφιβαλω)

εγω τελικα περιμενα μεχρι να παρω ψηφιακη βιντεοκαμερα και φροντισα να εχει analog-in και κανω την ψηφιοποιηση απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που σου ελεγα , αν θυμαμαι καλα ηταν στο videohelp

γενικα εχει αρκετα καλα αρθρα εκει.

http://www.videohelp.com/guides

ΥΓ τωρα ειδα οτι λες συγκεκριμενα για DivX και mp3

δηλ πριν τη συμπιεση δεν εχεις προβλημα συχρονισμου?

τεσπα, εγω μιλουσα γενικα για προβλημα συγχρονισμου κατα το capture, ειτε τα αρχεια ειναι avi ή mpg

Link to comment
Share on other sites

Με οποιαδήποτε τροπο έχω το ίδιο προβλημα συγχρονισμού. Είναι δυνατον να μην υπάρχει ενα καλο προγραμμα για να αναλαμβάνει να διορθώνει το προβλημα???

Σε ευχαριστω για τα πολυ καλα links.

Στέλνω και μια εικόνα με τις ρυθμίσεις.

Ρυθμίσεις

post-241-1442173725,4523_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. Υποθέτω ότι έχεις βάλει το υπέρθρθρο μάτι πάνω στη κάρτα? Μήπως δεν έχει μπεί καλά?

3. Πρέπει πέρα από την επιλογή της κάρτας να επιλέξεις και το region (νομίζω PAL B) και την πηγή από την κάρτα (s-video , tv, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει με ασυμπίεστο ήχο PCM και DivX?

Σίγουρα και με mpeg2 διότι και εγώ με NForce2 και την Leadtek έγραψα εχτές την τελετή έναρξης και στο πρώτο κομμάτι, κάτι πάνω από 2μιση ώρες, δεν παρατηρώ εκεί που μιλάει η Αγγελοπούλου κάποιο πρόβλημα έλλειψης συγχρονισμού ήχου και εικόνας ( mpeg2, VBR, όλα στο full από quality ).

Τώρα στο DScaler μάλλον δεν έχεις ρυθμίσει σωστά το tuner ή δεν έχεις κάνει τον κόπο να ψάξεις για κανάλια? Δεν ξέρω εμένα μια χαρά δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

JohnDr xαίρομαι πολύ που είδες το προβλημα μου και μπήκες στον κόπο να απαντήσεις. Αλλωστε ο ενθουσιασμό σου για την καρτα απο εποχης pctech ήταν που με οδήγησαν να αγοράσω την κάρτα.

Το πρόβλημα παρατηρείται άσχετα με τις συμπιέσεις. Μια και το ανέφερες και εγώ εγραψα την τελετή έναρξης αλλά δυστυχως η Γιάννα ανοιγοκλείνει το στόμα και μιλάει ο Ρογκ.

Oi drivers και το προγραμμα είναι τελευταίας έκδοσης.

Πως είναι δυνατον john dr να έχεις ίδιο συστημα με το δικό μου ουσιαστικά και να αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα. Μπορείς να μου γραψεις τις εκδόσεις σου απο την nforce2? Ποιο codec χρησιμοποιείς για MP3 και DivX?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι ακόμα. John Dr με τις συμπιέσεις που αναφέριες όλα στο Full ποσο περίπου πιάνει 2 ωρες διάρκειας video.

Γιατι εγω που το δοκίμασα για μια ωρα ωιδεο χρειάστηκα περίπου 3GB τεράστιο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ε όλη η τελετή έναρξης, κάπου 3 ώρες πήγε κοντά στα 12GB. Αλλά αυτό δεν είναι και τόσο πρόβλημα. Υπάρχει το DVD Shrink που νομίζω μπορεί να φτιάξει DVD μικρότερου μεγέθους από το αρχικό αρχείο ή μπορείς κάλιστα να φτιάξεις ένα DivX.

Βασικά εγώ DivX θα φτιάξω, το οποίο θα φροντίσω να βγει κάπου στα 2-4 GBs ανάλογα τα ... κέφια μου!

Μάλλον όχι το DVD Shrink. Δεν δουλεύει νομίζω. Αλλά mpeg2 είναι, κάπως θα γίνεται DVD.....

Link to comment
Share on other sites

Αλλά mpeg2 είναι, κάπως θα γίνεται DVD.....
Αυτό το κάπως.... ας το διεκρινήσει κάποιος και για μας τους άσχετους.

Πώς γίνεται να γράφουμε τα αρχεία που έχουμε κάνει capture από την κάρτα TV σε DVD? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εντόπισα το πρόβλημα όχι τη λύση του. Παροτι εκανα capture τον ήχο με 44100 στο winamp μου τον εμφανίζει ως 43Κ. Απομονωσα τον ήχο τον ξαναέσωσα ως 44100 και τον επανένωσα με το video με αποτέλεσμα και στο winamp να φαίνεται ως 44100 και το πρόβλημα διορθώθηκε. Άρα αυτή η διαφορά στο frequency δημιουργει το προβλημα συγχρονισμου. Πως διορθώνεται όμως???

Link to comment
Share on other sites

Και αλλα βεβαια, αλλα δεν παιζει ρολο.!!!

Βλεπω οτι μιλατε για dscaler το προγραμμα ομως δεν κανει capture.

Αν εκανε θα ηταν σουπερ γιατι πιανει και καλυτερα την εικονα.

Το dscaler νομιζω οτι δεν πρεπει να βαλεις greece στις επιλογες. Θα το κοιταξω να σας πω (δεν ειμαι μπρος στον υπολογιστη μου τωρα)

Καποιος μου ειχε πει απο εδω μεσα αλλα δεν θυμαμαι ποιος. (αν δεν κανω λαθος, ο johndr)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.