Jump to content


CRT vs TFT σε βιντεο απεικονησεις κι οχι μονο......


MrSeanKon

Recommended Posts

Ειχα μια 17" Philips Brilliance πραγματι πολη καλη οθονη (270.000 δρχ κοστισε πριν 6.5 ετη) αλλα ηρθε η ωρα να αποσυρθει.........

Φωναξα και το φιλαρακι μου τον Αγγελο ο οποιος εχει εμπειρα ματια για να τις συγκρινουμε με τη συγχρονη 19" TFT LG που πηρα.........

Ο Aγγελος ασχολειται επαγγελματικα με την επεξεργασια εικονας (Photoshop, CorelDraw κλπ) και μου ειπε οτι δε θα αγοραζε ποτε TFT για τη δουλεια του (πριν ενα μηνα πηρε μια Sony 21" CRT).......

E κι εγω που εχω ταπεινη γνωμη ομολογω οτι στην TFT βλεπεις ευκολοτερα τις ατελειες σε ενα βιντεο......

Και δε μιλαω για τα συμπιεσμενα αναφερομαι στα αρχικα *.vob που δεν τα συμπιεζεις...........

Στην CRT φαινονται ολα ομορφα κι ωραια ενω στην TFT ειδα καθε λεπτομερεια βεβαια πετυχα κι ενα βιντεο οπου παιζει τελεια ακομη και στην υπεραπαιτιτικη TFT........

To αλλο το ωραιο ειναι οτι ο DrDivX που χρησιμοποιω για συμπιεση στο 1/2 του αρχικου μεγεθους των *.vob διορθωνει κατι ψεγαδια των *.vob........

Παντως στην CRT ολα τα συμπιεσμενα βιντεο παιζουν τελεια στη δε τηλεοραση δε το συζητω παραπαιζουν τελεια!

Στην ΤFT παιζουν τελεια αν στον Media Player εχεις την επιλογη 100% του μεγεθους του βιντεο ε αντε να πας και στα 200% αλλα οταν μεγιστοποιησεις το βιντεο να πιανει ολη την οθονη τοτε αρχιζει η πικρα.......

Σε μια αποσταση βεβαια δε φαινονται τα ψεγαδια........

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το γεγονός ότι οι TFT έχουν στάνταρ ανάλυση δεν είναι καθόλου καλό για πολλές εφαρμογές. Και το ****το είναι ότι τα 1280Χ1024 ( φαντάζομαι αυτή είναι η ανάλυσή σου ή μήπως 1600Χ1200? ) δεν είναι normal 4:3 ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Αμ εμενα το γραφειο μου αρχισε να στενευει απελπιστικα η 17αρα Brilliance που ειχα ητανε ογκωδης (ειχε κι ενσωματωμενα ηχεια) κι ο ογκος ηταν παραπλησιος με μιας 19αρας CRT.......... :084: :084:

Tεσπα μετεβην εις 19 ιντσες και το καλο στις TFT ειναι οτι πραγματι η διαγωνιος ειναι 19 ιντσες με σκοπο να με συντροφεψει αρκετο καιρο...... :109:

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη ιδέα, εφόσον έχεις χώρο βέβαια, είναι ο συνδυασμός 15΄΄ή 17΄΄ TFT και 19΄΄ CRT. Αλλά πόσοι έχουμε χώρο?

Ούτε οι CRT αλλά ούτε και TFT είναι η απόλυτη λύση. Και στις δύο συμβιβάζεσαι με το ένα ή το άλλο.

Τώρα που το σκέφτομαι και μια TV 21΄΄ που είναι και πάμφτηνες θα μπορούσε να ήταν λύση για πολλά προβλήματα των TFT. Μόνο τις ταινίες και τα παιχνίδια να βλέπεις στην TV και είσαι άρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

LOL ασχετο εχεις δει την ταινεια?

Στον καναπε την ειδα να βολευεται......

Εκτος κι αν ειδα αλλη version......... :098: :098: :098: :098:

Χμμ.. αυτη με το πουρο? :101:

Anyways, εγω εχω μια Nec 17' (16ms) και με οσες CRT 17' ειχα την ευκαιρια να τη συγκρινω, δε βρηκα λογο να απογοητευτω, μαλλον το αντιθετο, σε επιπεδο απεικονισης/χρωματων τοσο σε videos οσο και παιχνιδιων.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη TFT (νομίζω πως είναι ή κάποια παραλλαγή της) είναι σε έναν φορητό και μόνο, ονόματι VAIO της SONY νομίζω... H εικόνα ήταν καταπληκτική! Εγώ είμαι κάτοχος δύο οθονών: μιας Samsung 959NF 19" και μιας Philips 104B 14" οργανωμένες σε Dual View... Kαι οι δύο είναι CRT μιας και ποτέ δεν θα έπαιρνα TFT οι οποίες και πολύ ακριβές είναι αλλά και η ποιότητα απεικόνισης υστερεί έναντι των CRT.. Ίσως αργότερα που θα βελτιωθούν κι άλλο να αποκτήσω και εγώ μία..

Προς το παρόν έχω πολύ χώρο ελεύθερο στο γραφείο μου και θα συνιστούσα σε όποιον έχει τον διαθέσιμο χώρο να επενδύσει τα λεφτά του σε CRT μιας και κατ'εμέ υπερτερούν! Oi TFT νομίζω πως έχουν αρκετό μέλλον ακόμα... Άλλωστε μόλις που κατάφεραν να ξεφύγουν από την πληγή των καμμένων pixels...

Τώρα ως προς τη ζωντανή απόδοση των χρωμάτων των TFT, οι τελευταίες CRT που κυκλοφόρησαν --γιατί δυστυχώς οι εταιρίες σταμάτησαν την παραγωγή τους για να προωθήσουν μία νέα γκάμα προϊόντων τους-- έχουν άψογη χρωματική απόδοση και μάλιστα πολύ ζωντανή και χωρίς να πιξελιάζουν.... Αυτό μετά από σύγκριση δίπλα-δίπλα της 19" CRT μου 959NF με μία 17" ΤFT της LG... Η TFT μαύρα χάλια....

Υ.Γ. Χωρίς παρεξήγηση MrSeanKon

Link to comment
Share on other sites

Γιατι νομιζεις οτι παρεξηγηθηκα????? :080: :080: :080:

LOL σημερα ξανακοιταξα κατι βιντεο στην παλια CRT και τωρα στραβομουτσουνιασα.........

Αρχισα να συνηθιζω την TFT.... :003: :003:

Tελος παντων υπαρχει κι η τηλεοραση για να παιζουν τελεια τα βιντεο..... :083:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.