Jump to content


Αγορά σκληρού


nemo23

Recommended Posts

Πρώτα απ’ όλα ένα μεγάλο γεια σας!!!!

Πριν από 3 μήνες είπα να βάλω DSL και έκπληκτος διαπίστωσα ότι μετά από σχεδόν 3 μήνες είχα καλύψει όλο τον σκληρό με 30 GB δεδομένα… :fro: από βδομάδα μάλλον θα αγοράσω καινούργιο σκληρούλι έχετε κάτι να μου προτείνετε ? :017:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εξαρταται τι θέλεις..

Αν ρωτάς για IDE, έχεις πολλές επιλογές..τις εξής δύο...Maxtor ή WD

Έχω και απο τις δύο εταιρείες, και απο τις δύο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Αν ρωτάς για SATA νομίζω οτι ο WD είναι ότι πρέπει..

Πάντως και η Maxtor, έχει βγάλει έναν 300G [iDE], με 16Mb cache, o οποίος θα πρέπει να είναι υπέργρήγορος..

Παρ' όλα αυτά, εσύ ξέρεις τις ανάγκες σου, εσύ και τα χρήματα που μπορείς/θέλεις να διαθέσεις...

Αν με ρώταγες, θα έπερνα έναν 200WD/8Mb@7200 με 115€ τελική [περιπου] και θα "καθάριζα" για λίγο καιρό..

Link to comment
Share on other sites

ή μαλλον blueray όταν κυκλοφορήσει ευρέως... LOL

o σκληρός πάντως δεν θα κρατήσει για πολύ με DSL... αν όλον τον γεμίσεις με downloads τότε σκέψου 200GB να πάρεις με ρυθμό 10GB/μήνα που εσύ τον γεμίζεις θα σου πάει για λίγότερο από δύο χρόνια... Και σκέψου πως ότι και να κατεβάσεις μετά από δύο χρόνια θα σου είναι άχρηστο οπότε εάν θες να τα κρατάς αρχείο θα χρειαστείς οπωσδήποτε DVD...γιατί με τα δισκάκια CD δεν βγαίνεις με τπτ...

Πάρε κοινώς καλυτερα DVDrecorder...και αν έχεις τότε άρχισε να γράφεις να ελευθερώσεις χώρο... Βέβαια ούτε με 30GB σκληρό δεν βγαίνεις... ούτε για την εγκατάσταση των Windows δεν φτάνουν....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα πάντα είναι απόδοση τιμή!

Αν δεν κοιτάξεις σε μερικές περιπτώσεις που έχεις αυτή την δυνατότητα μακροπρόθεσμα στο τέλος θα βγεις εκτός προϋπολογισμού!! ;)

Γιαυτό σου προτείνουμε DVD... Αν βέβαια είσαι με 30άρι σκληρό σαφώς επιβάλεται να πάρεις και καινούριο αλλά για άλλους λόγους που δεν έχουν να κάνουν με την DSL...

Φιλικά

Hgetis

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή αν κοιτάξεις στα μαγαζιά best bye είναι οι 200 (περίπου 0,6 € το giga).

Ο 300 o Maxtor σαφώς υπερτερεί σε αποδόσεις και χωρητικότητα αλλά μάλλον λίγο τσουχτερός…

Προσωπικά θα σου συνιστούσα ένα 200 seagate. Ίσως χάνει λίγο σε απόδοση από Maxtor/WD αλλά και ήσυχος είναι και αρκετά αξιόπιστος…

Υ.Γ.: Και το DVD-R, που λένε τα παιδιά παραπάνω είναι μια πολύ καλή λύση…

Link to comment
Share on other sites

Ε, και δεν έχεις εγγύηση??

Για το σκληρό, αν θες αξιοπιστία θα σου πρότεινα Seagate (όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά δίνει 5 χρόνια εγγύηση στους δίσκους της), αν θες ταχύτητα Hitachi.

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνετε η πρόταση της Plextor?

Tα Plextor είναι αξιόπιστα και έχουν δύο χρόνια εγγύηση onsite. Βέβαια η

plextor δεν έχει βγάλει ακόμα Duble Layer φορματ. Πολλοί της καταλογίζουν ότι είναι και ακριβή.

Πάντως αν το πάρεις δεν θα το μετανιώσεις... :041:

Link to comment
Share on other sites

εγω σε 5 μηνες με 256αρα εχω γραψει πανω απο 50 DVD

και λιγα ειναι κι ολας αν σκεφτεις οτι 2.5GB τη μερα μπορει να κατεβαζεις (3.5GB με 384)

παρε οπως σου ειπαν, εναν 200αρη που συμφερει τωρα κι ενα Nec2510

συνολο 200Ε και να κανεις τη δουλεια σου αψογα. :003:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το Teac DVDRW 4X και δεν εχω κανενα προβλημα ισως να επεσες σε κακο κομματι.........

Τωρα οπως ειπε κι η sa1901 το Plextor ειναι μεν ακριβοτερο αλλα ειναι εγγυηση να κι εγω πηρα Plextor DVDROM για να κατεβαζω τις ταινειες στο δισκο και παει πη***ντας εχω δει και ταχυτητες 11.3Χ........ :107: :107:

Θα σου προτεινα μια υβριδικη λυση κι εγω ενα σκληρο δισκο 200 γιγα κι ενα DVDRW γιατι ετσι οπως θα κατεβαζεις και τα 300 γιγα λιγα θα σου ειναι.......

Link to comment
Share on other sites

O maxtor 300Gb 16Mb cache "ελεγχεται" αν ειναι γρηγορος...Εχει ακουστει για... διαφορετικα revisions με διαφορετικες επιδοσεις.

Σε λιγο βγαινουν τα νεα μοντελα απο seagate/WD με 16Mb cache. Αν το βιαζεσαι τοτε πολυ καλη αγορα ειναι οντως ο 200αρης + DVD-R

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.